Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
20-04-2014, 10:35:29 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Upravo je u toku rješavačko natjecanje na forumu, uključite se!

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1] 2 3
  Ispis  
Autor Tema: Kako učiti šah?  (Posjeta: 6889 puta)
Tracer
Skakač
*

Chesspect: +105

« na: 29-10-2011, 12:08:43 »
+3

Mislim da je pitanje dosta važno. Kako napredovati? U prosjeku igram cca 10 partija dnevno (nekad i preko 50) no nisam mišljenja da to baš puno pomaže. Online često pobjedim ljude koji u statistikama imaju i preko 50 000 partija a još uvijek im je rating cca 1750 bodova  unknown

Nekako, teško mi je pojmiti što se točno nalazi u toj rupi (ne)znanja između nekog 4. kategornika i npr FM. Razlika nekih 600-700 bodova. Da li je riječ samo o iskustvu ili je ipak stvar u poznavanju tehnike (strategija, taktika). Jednostavno rečeno.. kako pravilno učiti šah?
Evidentirano
borsz
*

Chesspect: +990

« Odgovor #1 na: 29-10-2011, 17:58:48 »
+2

Nađi trenera i nemoj stalno igrati cuger na internetu  Wink
Evidentirano
Ghor
Lovac
*

Chesspect: +611

« Odgovor #2 na: 05-11-2011, 16:32:55 »
+4

@Tracer
Pronašao sam jedan stari Aleksandrov post koji bi te mogao zanimati:

....
Ovdje vidim  da svi misle kako je glavno i osnovno napraviti i graditi repertoar otvaranja i problemi su rijeseni.Osobno cu vam reci da na nivou do 2200 fide nemojte se ni truditi da radite na repertoaru otvaranja i da ce vas rad na repertoaru otvaranja biti  izgubljeno vrijeme.
-ne razumijete dovoljno strategiju te ne mozete razumjeti ni otvaranje pa ce se priprema repertoara svesti na bubecanje poteza od kojega nema koristi.
-Dzaba vam repertoar otvaranja kada se vase partije na nivou do 2200 vecinom odlucuju taktickim previdima ili eventualno slaboj igri u zavrsnicama ili odsustvu opcega plana igre te slaboj ocijeni pozicije.
Ja imam skoro 2300 i vjerujte gotovo da i ne osjetim prednosti kao sto su bijeli (crni)stoji nesto bolje na kraju varijante u otvaranju.Mislim da su takve ocjene u velikoj vecini slucajeva subjektivna ocijena samoga autora.
-Takve ocjene su ne postojane i cesto se mjenjaju kako se teorija otvaranja razvija.
A sada cu vam reci sta trebate uciti.
1)taktika: Najvaznija je za pocetnika ali i igrace do 2200.Cak i velemajstorske partije cesto bivaju odlucene taktickim udarima.Taktika se mora konstatntno vjezbati dnevno barem 15 min svaki dan.Averbakh "Chess tactics for advanced players" je dobra knjiga. Kroz taktiku cete uciti i teoriju proracuna varijanti .Dobra knjiga za proracun varijanti je "Excelling at chess calculation" Aagaard
2)opca strategija: Morate da naucite da planirate svoju igru i da tacno ocjenjujete poziciju.Pozicija se ocijenjuje na osnovu strateskih elemenata a strateske elemente proucava strategija.
Dobra knjiga za strategiju je "Reassess your chess" 4th edition od Silmana.Naprednija knjiga za strategiju je "Secrets of modern chess strategy" i "Chess strategy in action" od Watsona.
3) dinamicka strategija: specijalna strategija razvoja,  napada i incijative.Dobre knjige su Attacking manual 1 i 2 od Aagaarda.
4) osnovne sahovske zavrsnice.Vrlo cesto amateri kazu sebi "sto da radim zavrsnice kada ce se moje partije odlucivati u sredisnjici".Takvo shvatanje je potpuno pogresno jer osim sto se u zavrsnicama najcistije i najlakse mogu uociti motivi strateske igre te odnosa figura sa cime rad na zavrsnicama unapredjuje igru u ostalim fazama partije (sredisnjici), rad na zavrsnicama je vrlo bitan jer postoji velika vjerovatnoca  da ce izmedju sahista pribliznih po snazi se partija odlucivati u zavrsnici.
Dobra knjiga je "Endgame manual" Dvoretsky
5)složene zavrsnice.Naravno uciti tek nakon sto se nauce osnovne.Dobra knjiga je "How to play endgames" Karsten Muller.
Nakon sto preradite sve ovo predlazem da tek pocnete raditi na svome repertoaru otvaranja a za to su dobre knjige iz podrucja grandmaster repertoire.
Naucite engleski jer nasa i engleska sahovska literatura se ne mogu porediti po kvaliteti.
...

Evidentirano
borsz
*

Chesspect: +990

« Odgovor #3 na: 05-11-2011, 17:26:00 »
+2

A ima i dobrih ruskih knjiga na lageru, samo treba znati ćirilicu Wink
Evidentirano
Tigran
Skakač
*

Chesspect: +119

« Odgovor #4 na: 22-12-2011, 08:30:59 »
+4

Za pocetak,su ti potpuno dovoljne knjige na Hrvatskom,poput recimo prevedenog Koblencovog Put ka Majstorstvu ili recimo Sahovsko Umijece ili tako nesto,te jacine,za tebe kao 4-to kategornika

Sto se otvorenja tice,mislim da je  kolega u svom postu dao vrlo potcenjivacku sliku o otvorenjima i da pogresnim potezima u otvorenju,mozes sebi dalje zakomplikovati sredisnjicu te konacnicu

Dobra knjiga za pocetnika,za konacnice je Keresova o konacnicama...takodje prevod na Hrvatski

To ti je ukratko:)
Evidentirano
bobiri
Lovac
*

Chesspect: +723

« Odgovor #5 na: 26-12-2011, 13:31:55 »
+3

mala šahovska biblioteka, sasvim dovoljno za svakog početnika:

http://www.dejan.hr/knjige
Evidentirano
heroj
Skakač
*

Chesspect: +213

« Odgovor #6 na: 27-02-2012, 15:11:22 »
+4

Najbolji način za napredovanje je učenje teorije iz knjiga. Treba učiti kao u školi ili na fakultetu.

Za iole ozbiljniju igru teorija se mora znati.Ona se ne može naučiti igrom,odnosno blitz partijama.Jedini način je uzeti knjigu u šake i zagrijati stolicu.
Evidentirano
heroj
Skakač
*

« Odgovor #7 na: 28-02-2012, 12:50:16 »
+1

Samo da se nadovežem na predhodni post....Šah treba shvatiti kao fakultet. Postoji 30 ispita i svaki se mora položiti. Da plastično objasnim,na "na prvoj godini" izučava se sicilijanka,indijka i ostala otvaranja....to se mora znati,što se kaže u podne-u ponoć da se pjeva! Najbolje je to učiti napamet(bubati) Kada se izuče otvaranja,onda idu razne metode završnica...topovske,lovačke itd. Još se mora učiti strategija,taktika i još ogroman broj "sitnica" koje čine šah. Šah je nauka!

Šah je bez teorije nemoguće igrati! A teorija se jedino može savladati učenjem. U običnom životu teško je završiti neki fakultet,na primjer ekonomiju,književnost itd. A postati GM je ekvivalent trudu koji se uloži u završetak nekog fakulteta.
Evidentirano
perovk
Kralj
*

Chesspect: +17957

« Odgovor #8 na: 28-02-2012, 12:56:25 »
+4

Heroj, malo si pretjero, solidan velemajstor vrijed barem dva prosječna fakulteta.
Evidentirano
heroj
Skakač
*

« Odgovor #9 na: 28-02-2012, 13:24:42 »
+1

Heroj, malo si pretjero, solidan velemajstor vrijed barem dva prosječna fakulteta.

Da,u pravu si potpuno,pogrešno sam izvadio omjer.

Btw,pratim šah 20 godina,i nije mi jasno kako neko može igrati šah bez teorijskog znanja? Kako neko može čak vježbati šah bez teorijske podloge?? Listajući forum vidim da zamjerajuu diskutantici LariCroft na razmišljanjima a ona je u pravu u 95% svojih stavova. Zamjeraju joj zbog malog rejtinga,a koji je njihov? Brane Lysenka,a šta Lysenko može naučiti nekog početnika sa 2000 ELO?  Jel može Lysenko učiti umjesto njega ?
« Zadnja izmjena: 28-02-2012, 13:56:51 od heroj » Evidentirano
Zeleni
*

Chesspect: +1381

« Odgovor #10 na: 28-02-2012, 16:20:31 »
+4

heroju, mogu se potpuno složiti s tobom da bez muke nema nauke. Samo bi htio malo nadopuniti tvoj zaključak jer nije baš sasvim jasno o kojoj razini igranja šaha govoriš. Za igranje na klupi u parku ili na internetu ti ništa od ovoga što si napisao ne treba. Treba ti samo želja za igranjem i protivnik slične snage. A kako netko može igrati ozbiljniji takmičarski šah bez znanja teorije? Nikako, no postoje opet i brojne razine znanja teorije jer šah je vjerovatno najkompleksnija igra na svijetu. Čak se, koliko vidimo u ovoj temi, razmimoilaze mišljenja na koji način teoriju treba učiti. Znači, sve ovisi i o ambicijama, talentu i osobnosti onoga koji želi učiti, što vrijedi i za skoro sve ostale vrste znanja, ne samo za šah.
A formula uspjeha na osnovu zbira talenta, učenja i uprnosti je, moglo bi se reći, univerzalna. U nekom lokalnom klubu može igrati i netko s vrlo oskudnim teoretskim znanjem, ali mu nikakav talenat ne može pomoći u napredovanju bez kontinuiranog učenja teorije. Vrlo slično je i u sportu, iako je teorija šaha daleko složenija (  Wacko2 ) To sam jasno mogao uočiti npr. u tenisu gdje sam potpuno samouk ( kao i u šahu  Smiley ) i recimo da imam nešto talenta pa mogu ponekad relativno dobro opaliti lopticu. Međutim, u jednom periodu sam gotovo prestao igrati jer više nisam imao adekvatnog protivnika pa je postalo dosadno; obični rekreativci su mi bili preslabi, a igrači koji često igraju i imaju "školovane" udarce su mi bili prejaki.
Evidentirano

always look on the bright side of life
heroj
Skakač
*

« Odgovor #11 na: 28-02-2012, 17:18:49 »
+1

Govorim o razini šaha recimo 2. ili 3. liga,ili čak eventualno 1. koje su prepune igrača koji su teorijski nepismeni. Ja ne mogu shvatiti da teorijski nepotkovan igrač može nastupati za neki klub i igrati zvanične mečeve!! Mene bi bilo sramota sjesti za tablom i vući poteze. Usporedbe radi,isto tako bi me bilo sram izaći na ispit nepripremljen. Možda sam upotrijebio jaku riječ "sram",bolje stoji riječ "neugodno" Smiley

Ako neko želi igrati takmičarski šah,zar je problem svaku večer izdvojit 2-3h i učiti otvaranja napamet? I tako raditi 2 godine. Ovdje je problem što neko želi biti dobar šahista,zezati druge da je bolji od njih,a ne želi učiti??? To tako ne može.
Mislim da je Pero jedan od rijetkih,ako ne i jedini na forumu,koji je teorijski pismen.Možda nije najbolji igrač,ali je teorijski odličan što znači da mu izuzetno malo treba za uzimanje sledeće titule(ako nije već GM). Vjeruj mi Zeleni da je teorija temelj bez koje se ne može učiti šah. Pojedini govore o strategiji i završnicama....pa kako učiti strategiju ako se ne zna teorija? Kako učiti završnice u praksi ako se ne znaju objasniti definicijom? Kako učiti topovske završnice ako ne znaš pravilo 7. reda i sl.? To se igrom ne može naučiti.Mora se prvo usmeno objasniti,pa tek onda izvesti na tabli. Cugere treba potpuno izbaciti jer oni ničemu ne služe,takodje treba izbaciti rešavanje šahovskih problema.

Moj savjet je da ne treba ni igrati šah dok se ne savlada teorija.
« Zadnja izmjena: 28-02-2012, 17:36:07 od heroj » Evidentirano
Zeleni
*

Chesspect: +1381

« Odgovor #12 na: 28-02-2012, 19:28:34 »
+6

Aha, sad se bolje razumijemo. Govoriš o "lažnjacima" koji zapravo nisu toliko dobri kao što se promiču. Pa to ti je kao i u životu; na poslu, u obitelji, u okolini, možeš živjeti u laži, samoobmani i zavaravanju drugih, ali kat-tad ti sve to lijepo dođe na naplatu. Da, i mene bi bilo sram doći u neki klub i gubiti partiju za partijom na neki pacerski način, ali ne znam da li je to uopće moguće? ( Ljudi koji igraju službene mečeve će sigurno znati bolje objasniti), jer ako možeš pobijediti nekog onda možeš i igrati. Ako ne možeš, valjda seliš u neku nižu kategoriju?
A ovo što tvrdiš za Peru je točno, on je majstor velikog znanja što je prilično jasno iz komentara koje daje ( Pero, jaaaaavi seeee biggrin), ali čini mi se da nisi baš najpažljivije prošvrljao forumom, ima tu itekako pismenih i odličnih igrača, i teoretski i praktički. Ali to i nije najvažnije za forum, ovo nije nikakvo šahovsko veleučilište: Najvažnije je da ovdje borave i komuniciraju uglavnom sjajni ljudi, da se dobro zabavljamo i da je forum, kako se to često zna spomenuti, jedini nepljuvački. Dogodi se ponekad pokoji virtualni nesporazum, sukobe se mišljenja, ali u osnovi je ovdje jedna posebno pozitivna atmosfera u usporedbi s drugim portalima i forumima. ( Zato, chesspect svima  ok )
I na kraju, stvarno nisam kompetentan da analiziram ovu tvrdnju o problemskom šahu, ali zaista ne vidim kako problemski šah može naškoditi. Na forumu je vrhunska rubrika o problemskom šahu, nije ni čudo jer se o njoj najviše brine kralj problemskog šaha, naš Mat Kralj. Na problemskom šahu zna biti jako zanimljivo, bilo je čak i strasnih dvoboja, troboja, četveroboja...u tome tko će prije naći rješenje. U zadnje vrijeme ne toliko jer sve je upropastio borsz sa svojim "čitanjem" problema.  Grin Ovo je, naravno, šala. borsz ti je zanimljiv član foruma. I primjerice, jedan od niza vrlo teoretski potkovanih...
Ovdje zapravo vlada takva tolerancija i snošljivost da se svi lijepo zabavljaju ( a stvarno se da i dosta naučiti!) na temama koje ih zanimaju. Ma, genijalni smo... biggrin
Evidentirano

always look on the bright side of life
Schlechter
Dama
*

Hope for the best,expect the worst.

Chesspect: +3314

« Odgovor #13 na: 28-02-2012, 20:25:05 »
+5

Zeleni,post Ti je za hrpu chesspect-a,ali admin nas je ograničio na jedan per capita  Smiley good2
Usput,da li sam pogodio boju imena?  Grin
Ima i nekakva obična zelena  Grin
« Zadnja izmjena: 28-02-2012, 21:02:38 od Schlechter » Evidentirano
heroj
Skakač
*

« Odgovor #14 na: 28-02-2012, 20:48:36 »
+5

Nisam mislio na "lažnjake",već mi je zasmetalo kada sam pročitao na pojedinim temama da odredjeni forumasi koji imaju ELO recimo 2000-2100 govore pojedincima čiji je ELO 1700 da su loši igrači. Možda je u pitanju benigno zezanje starih forumaša,pa sam bez potrebe "zapjenio" Grin

A ovo za takmičenja da ti pojasnim....pa u Jugoslaviji velemajstori nisu mogli pobijediti MK igrača bez ogromnog napora.Ljudi ne znaju koliko su te savezne i republičke lige bile jake.Uslovno rečeno,ti "mali" igrači su bili izuzetno teorijski podmazani.A danas na primjer u 2. ligama zadnje table igraju smiješni igrači. U 1. ligama igraju teški prosjeci koji vuku poteze po kompjuterskom principu itd. I ja se kao ljubitelj šaha čudim kako ti igrači ne nauče teoriju i poboljšaju svoju igru.

Zeleni,ti si kao i ja,iskreni ljubitelj šaha i nisi takmičar. Ja kad bih odlučio igrati za neki klub,spremio bi se unaprijed bar godinu dana. Siguran sam da bi i ti isto učinio.Ali nasuprot nas dvojice u "našim" nacionalnim ligama igraju takvi amateri da je to užas. Oni se pripreme za te partije tako što na brzinu spreme 10-ak poteza nekog otvaranja i upišu ELO. Pa njih da pozovu na meč kandidata za prvaka oni bi ladno otišli i odigrali Smiley Onda bi ponosno uzdignute glave hodali gradom misleći da su dobri igrači i usput bi našli nekog amatera da liječe komplekse nad njim dajući mu mat u 14 poteza. Narod na ovim prostorima je izgubio duh i radne navike i to je problem!
« Zadnja izmjena: 28-02-2012, 20:57:10 od heroj » Evidentirano
 Str: [1] 2 3
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2014 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!