Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
26-09-2017, 10:17:58 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Inflacija rejtinga, ili ne  (Posjeta: 2736 puta)
Ghor
Lovac
*

Chesspect: +611

« na: 28-11-2011, 20:49:48 »
+5

Link na rad koji se bavi istraživanjem je li doista došlo do inflacije ELO rejtinga. Ukratko, zaključak je ne - danas ima mnogo više igrača preko 2700 bodova nego je to bio slučaj prije 30, 40 godina, ali oni doista igraju kvalitetniji šah.

« Zadnja izmjena: 29-11-2011, 14:22:08 od Ghor » Evidentirano
Danijel Domazet
Dama
*

Chesspect: +2940

« Odgovor #1 na: 28-11-2011, 21:46:27 »
+2

Izvrstan članak!
 hi
Evidentirano
borsz
*

Chesspect: +994

« Odgovor #2 na: 29-11-2011, 07:18:19 »
+2

Stručno obrađeno, nema što.

S druge strane, kad se drastično poveća mjerena populacija (a broj igrača s rejtingom je drastično porastao), onda je normalno da se povećava i učestalost ekstremnih slučajeva što igrači s rejtingom iznad 2.700 i jesu. Onda još imate i igrače koji pomno biraju na kojim će turnirima igrati, kao što je bio Kasparov, i koji onda žanju bodove onih koji su ih žnjeli nad drugima, igrači koji se ne spuštaju u populaciju (kao Karpvo koji ej igrao sve moguće turnire).

Mislim da je krajnje smiješno i demotivirajuće otvarati listu prema "bunaru", pa da se starta od 1200, ili 1000, ili još niže. To je dobro samo za ubiranje taksi d strane FIDE, i za još drastičnije proširenje mjerene populacije. Nekako ne vjerujem da će to donijeti velike koristi od sponzora.
Evidentirano
Danijel Domazet
Dama
*

Chesspect: +2940

« Odgovor #3 na: 29-11-2011, 10:42:56 »
+3

Članak ne govori o ekstremnim slučajevima, nego općenito o "kvaliteti" šaha koji se danas igra. Uzorak analiziranih partija je velik i relevantan (dovoljan da iznimke ne mogu pokvariti ukupnu sliku), i pokazuje da su današnji igrači bolji, t.j. da manje griješe (gdje je kao referenca uzet kompjutor) nego u prošlosti, te da na kraju *zaslužuju* rejting koji imaju. Dakle, ne radi se o "inflaciji", nego o normalno ljudskom napretku kao i u mnogim drugim područjima, znanstvenim, sportskim i drugim.
Također, porast populacije ne znači i linearan porast broja kvalitetnih igrača, što je pokazanao na prvoj slici u članku - rast je prvo eksponencijalan, a onda se smanjuje i čak postaje konstantan. Koliko vidim, danas smo već skoro u konstantnom dijelu, dakle, idućih godina ćemo dobijati jednak broj boljih igrača, sa velikom ekspanzijom je još malo pa gotovo. Slično kao što autori kažu za broj fizičara (s titulom doktora) u Americi - prvo je brzo rastao do sedamdesetih godina, onda usporio, a danas se ustalio na oko 1000 godišnje. Formula je univerzalna. Ne vidim kako bi snižavanje minimalnog rejtinga pokvarilo napredak vrhunskog i ostalog šaha.
Evidentirano
Mat Kralj
Dama
*

Ne sanjaj svoj život, već živi svoje snove!

Chesspect: +5496

« Odgovor #4 na: 29-11-2011, 12:04:39 »
+3

Govorite o tom članku, pitam se gdje je članak? Nevidim nikakav link. Huh?
Evidentirano
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19483

« Odgovor #5 na: 29-11-2011, 12:19:52 »
+3

MK, na prvom postu, prva riječ "Rad"
Evidentirano
Zeleni
*

Chesspect: +1389

« Odgovor #6 na: 29-11-2011, 12:55:46 »
+3

Govorite o tom članku, pitam se gdje je članak? Nevidim nikakav link. Huh?

To sam se i ja pital... lol
Evidentirano

always look on the bright side of life
Mat Kralj
Dama
*

Ne sanjaj svoj život, već živi svoje snove!

Chesspect: +5496

« Odgovor #7 na: 29-11-2011, 13:09:07 »
+3

MK, na prvom postu, prva riječ "Rad"
Hvala Pero. Znači, moj previd Sad
Evidentirano
Ghor
Lovac
*

Chesspect: +611

« Odgovor #8 na: 29-11-2011, 14:26:38 »
+2

Popravio sam. U pravu ste, nije bilo dobro stavit link pod tako kratku riječ, slabo se ističe.

Evidentirano
borsz
*

Chesspect: +994

« Odgovor #9 na: 01-12-2011, 00:08:07 »
+3

Kad sam komentirao članak nisam išao prepričavati i tumačiti što se u njemu kaže. To ljudi mogu i sami, ako razumiju engleski ili dobro koriste prevoditeljske programe.
Pokušao sam ukazati na mogućnost širenja totalnog raspona rejtinga s obzirom na veličinu populacije, netko tko je polagao višu matematiku, stohastičku matematiku ili neku jaču statistiku, znat će dobro o čemu se radi. To je kao nadopuna članku, korak dalje ...
 Undecided
Evidentirano
OKikiriki
Lovac
*

Chesspect: +109

« Odgovor #10 na: 01-12-2011, 08:22:01 »
+3

Mislim da je teško pričati o "inflaciji" rejtinga...kako onda komentirati jako niske rejtinge nekih odličnih igrača kao što su Cebalo, Lalić, Hulak? (svi navedeni su ispod 2.500).
Ja bih prije rekao da su svi ovi iznad 2.700 VRHUNSKI igrači i da prijašnji prvaci svijeta (sve do Kasparova) ne bi protiv nikog od njih imao niti malo šanse!

Mislim da je šah evoluirao u svom shvaćanju pa time i rejtingu...
Na žalost, šah je došao na razinu bridža i nije marketinški zanimljiv ali to je za neku drugu opširniju temu... Give Rose
Evidentirano

...najveća ljudska zabluda je bila kad je vrag uspio uvjeriti čovječanstvo da on ne postoji...
Zeleni
*

Chesspect: +1389

« Odgovor #11 na: 01-12-2011, 13:18:51 »
+4

Zanimljiva tema. Iako nema baš previše smisla hipoteza da prijašnji prvaci svijeta nebi imali nikakve šanse s današnjim igračima. Naravno da je šah evoluirao kao i svi sportovi ili složene igre. ( Osim križić-kružić i čovječe ne ljuti se  Smiley ) Oko nogometa su često slične rasprave. Neku slavnu ekipu, npr. Brazil iz 1958. ( Pele, Garincha, Didi, Vava...), današnje ekipe Cibalije ili Rijeke bi vjerovatno pregazile. Ali ne zbog bolje imaginacije i talenta nego zbog ogromnih fizičko-taktičkih razlika tadašnje i sadašnje igre. Mislim da je slično i u šahu i kad bi zamislili takve mečeve, a pod uvjetom da bivši svjetski prvaci  imaju dostupnost znanja kao i današnji, genijalnost Aljehina, Botvinika, Capablanke, Kasparova i ostalih ( koje nam Pero odlično komentira  Cheesy), ostala bi isto što je i bila - genijalnost.
Evidentirano

always look on the bright side of life
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!