Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
23-10-2017, 23:24:13 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1] 2 3 4
  Ispis  
Autor Tema: Anegdote  (Posjeta: 7595 puta)
Schlechter
Dama
*

Hope for the best,expect the worst.

Chesspect: +3994

« na: 10-11-2010, 09:33:48 »
+7

Njemački velemajstor Wolfgang Unzicker (1925-2006) bio je poznat po tome što je volio pričati viceve.
Nerijetko ga se moglo vidjeti kako priča vic svom protivniku i istovremeno potpisuje formular tek završene partije.
Jednom prilikom prišao je slovenskom velemajstoru Vasji Pircu (1907-1980) i započeo priču:"Velemajstore,da li sam Vam ispričao ovaj vic...".
"Da li je dobar?"prekine ga Pirc.
"O,da!Odličan!"
"E,znači da mi ga niste ispričali"zaključi Pirc.
Evidentirano
Schlechter
Dama
*

« Odgovor #1 na: 10-11-2010, 10:03:27 »
+4

Na jednom od turnira u Hastingsu koji se tradicionalno održavaju na prijelazu jedne kalendarske godine u drugu
češki velemajstor Luděk Pachman (1924-2003),inače pisac mnogih knjiga o šahovskim otvaranjima,pričao je o svojim prvim šahovskim koracima.
"Šah sam naučio od svoje tetke,ali njene pouke bile su ponešto pogrešne.
Naime,u početnoj poziciji skakače smo stavljali tamo gdje su trebalu biti lovci i obrnuto."
Na to je mađarski velemajstor László Szabó (1917-1998) zaključio:"Tu činjenicu treba imati u vidu kad se studiraju Tvoje šahovske knjige".
Evidentirano
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

Chesspect: +2915

« Odgovor #2 na: 10-11-2010, 14:03:35 »
+3

Njemački velemajstor Wolfgang Unzicker (1925-2006) bio je poznat po tome što je volio pričati viceve.
Nerijetko ga se moglo vidjeti kako priča vic svom protivniku i istovremeno potpisuje formular tek završene partije.
Jednom prilikom prišao je slovenskom velemajstoru Vasji Pircu (1907-1980) i započeo priču:"Velemajstore,da li sam Vam ispričao ovaj vic...".
"Da li je dobar?"prekine ga Pirc.
"O,da!Odličan!"
"E,znači da mi ga niste ispričali"zaključi Pirc.

Samo me jedno zanima: da li bi pričao viceve protivniku nakon izgubljene partije isto kao i nakon dobivene? Ako je, onda svaka mu čast. Volim takve ljude, makar i vicevi ne bili smiješni. Važna je dobra volja. A anegdota je  ok
Evidentirano

Robovi smo svojih riječi i gospodari svoje tišine.
BADROV
Skakač
*

Chesspect: +26

« Odgovor #3 na: 10-11-2010, 16:30:37 »
+3

Kardinal Richelieu(1585-1642) rekao je da "Nije grijeh ubiti nekoga,ako vas je upravo pobijedio u partiji šaha"! secret2
Evidentirano

Šah je divan način za biti sadist!
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

« Odgovor #4 na: 10-11-2010, 17:13:33 »
+3

Kardinal Richelieu(1585-1642) rekao je da "Nije grijeh ubiti nekoga,ako vas je upravo pobijedio u partiji šaha"! secret2

Ha čuješ ... s takvima uvijek možeš  previdjeti damu potez pred mat  pardon  
Evidentirano

Branimirac-PK4
Gost
« Odgovor #5 na: 10-11-2010, 20:07:43 »
+2

... jer taj mora biti da je vještac kad uspije pobijediti kardinala  Wink
Torkemada scare3
Evidentirano
Schlechter
Dama
*

« Odgovor #6 na: 10-11-2010, 22:34:48 »
+3

Velemajstor Mieses(83) igrajući 1950. na nekom turniru pobjedio je nizozemskog majstora Van Foresta(85).Nakon partije dao je izjavu novinarima:"Pobijedila je mladost!".
Na turniru u Perogradu,1914.,dogodio se obrnut slučaj.
Nakon žestokog okršaja dvojice veterana,72-godišnjeg Blackburna i 60-godišnjeg Gunsberga,uživajući u pobjedi srariji je rekao mlađem:"Još ste Vi mladi da bi igrali sa mnom".
Evidentirano
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

« Odgovor #7 na: 10-11-2010, 22:49:27 »
+2

Velemajstor Mieses(83) igrajući 1950. na nekom turniru pobjedio je nizozemskog majstora Van Foresta(85).Nakon partije dao je izjavu novinarima:"Pobijedila je mladost!".
Na turniru u Perogradu,1914.,dogodio se obrnut slučaj.
Nakon žestokog okršaja dvojice veterana,72-godišnjeg Blackburna i 60-godišnjeg Gunsberga,uživajući u pobjedi srariji je rekao mlađem:"Još ste Vi mladi da bi igrali sa mnom".

Vidiš ti kako su moji vršnjaci  duhoviti  biggrin
Evidentirano

Schlechter
Dama
*

« Odgovor #8 na: 03-12-2010, 23:11:53 »
+3

Stari majstor Adolf Anderssen jednom se prilikom putujući na turnir našao u nekom malom mjestu.Kako je imao dosta vremena do polaska vlaka zaigrao je šah sa najjačim lokalnim igračem dajući mu pritom damu fore.
Čovjek ga nije prepoznao pa mu je nakon poraza rekao:
"Kao najboljeg igrača u mjestu nazvali su me Anderssen,ali Vi igrate kao da ste pravi Anderssen".
Slavni šahist mu odgovori:"Nisam Anderssen,ali ga poznajem.Jedan moj prijatelj koji mi daje damu fore je njegov rođak,a Anderssen njemu daje damu fore".
Evidentirano
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

« Odgovor #9 na: 04-12-2010, 15:07:38 »
+2

Stari majstor Adolf Anderssen jednom se prilikom putujući na turnir našao u nekom malom mjestu.Kako je imao dosta vremena do polaska vlaka zaigrao je šah sa najjačim lokalnim igračem dajući mu pritom damu fore.
Čovjek ga nije prepoznao pa mu je nakon poraza rekao:
"Kao najboljeg igrača u mjestu nazvali su me Anderssen,ali Vi igrate kao da ste pravi Anderssen".
Slavni šahist mu odgovori:"Nisam Anderssen,ali ga poznajem.Jedan moj prijatelj koji mi daje damu fore je njegov rođak,a Anderssen njemu daje damu fore".

Ne bih bila baš sretna da me netko počasti sličnim komentarom  Sad. Ipak, bolje prvi u selu nego zadnji u gradu  Wink
Evidentirano

LaraCroft
*

Ei voi voitta.

Chesspect: +843

« Odgovor #10 na: 05-12-2010, 23:34:23 »
+2

LoL, slažem se osim jednog- treba to napraviti već prije, a ne čekati poraz rofl...
Evidentirano

Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17694

« Odgovor #11 na: 26-04-2012, 09:41:15 »
+3

Na malom turniru u Švicarskoj došlo je u partiji između Flohra i Groba do slijedeće pozicije:

[FEN "6k1/bp3pp1/7p/1q1B4/3PQp2/P5Pb/1P3B1P/6K1 w - - 0 1"]

Flohr, bijeli, je predao.
O tome što se poslije desilo, feljtonist koji je pisao pod pseudonimom Farsbury dao je slijedeću pretpostavku:

Grob je najvjerovatnije rekao Flohru:
-Zašto se se predali, velemajstore? Niste bili raspoloženi za igru?
A Flohr je, zacijelo, odgovorio:
- Ne, raspoloženje za igru kod mene postoji i ja bih sa zadovoljstvom igrao još dva sata. Predao sam se zbog toga što mi je mat u slijedećem potezu, ili u krajnjem slučaju kroz dva poteza.
Tu je Grob opet primijetio:
- A, to je ono! A ja sam mislio da Vam se možda moje prezime ne dopada. Ako ste se , pak, uplašili mata, niste se trebali predati, već pobjeći kraljem na h1 i od šaha se zakloniti lovcem na g1!"

[Site "(Švicarska)"]
[White "Flohr"]
[Black "Grob"]
[Result "1:0"]
[SetUp "1"]
[FEN "6k1/bp3pp1/7p/1q1B4/3PQp2/P5Pb/1P3B1P/6K1 w - - 0 1"]

1. Kh1 Qf1+ 2. Bg1

Na taj način je "Farsburry" šest godina nakon partije otkrio da je Flohr požurio s predajom.

Ali ovdje naša priča ne završava - postoji i epilog!
Međutim velemajstor Bronštajn je našao, da poslije spomenutog manevra crni produžava sa

[Site "(Švicarska)"]
[White "Flohr"]
[Black "Grob"]
[SetUp "1"]
[FEN "6k1/bp3pp1/7p/3B4/3PQp2/P5Pb/1P5P/5qBK b - - 0 2"]

2... Bxd4 $1 3. Qxd4 (3. Qe8+ Kh7 4. Be4+ f5 5. Bxb7 f3) 3... f3 $1 *

sa strašnom prijetnjom 4.Lg2 mat!

Ako bijeli sad žrtvuje lovca sa 4.Lf7:+ Kf7:  crni kralj se lako skriva od šahova - npr:

[Site "(Švicarska)"]
[White "Flohr"]
[Black "Grob"]
[SetUp "1"]
[FEN "6k1/1p3pp1/7p/3B4/3Q4/P4pPb/1P5P/5qBK w - - 0 4"]

4. Bxf7+ Kxf7 5. Qd5+ (5. Qf4+ Kg8 6. Qb8+ Kh7 $19) 5... Be6 6. Qxb7+ Kf6 $19 *

Ovo sve je Bronštajn pokazao Flohru, na što je ovaj odgovorio:
- Eto vidite, vi biste sigurno razmišljali šest godina, a ja sam se smjesta predao!
« Zadnja izmjena: 23-08-2016, 23:03:43 od Gulliver » Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19494

« Odgovor #12 na: 28-04-2012, 16:14:31 »
+5

Poznati borovski FIDE majstor Milutin Lukić poznatiji je kao šahovski djelatnik nego šahista. U Hrvatskoj je bio prvi profesionalni šahovski menadžer.
Prije par godina mi je rekao da će se oprostiti od šaha sa svojim memorijalnim turnirom. Ja malo radoznao priupitah: Kako spomenturnir kad nisi umro!?
Lukić je bio uvjerljiv: Moram ga organizirati za života jer kad umrem nitko ga neće sigurno organizirati!
Evidentirano
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19494

« Odgovor #13 na: 28-04-2012, 19:38:56 »
+4

O Bori Kostiću postoje bezbrojne anegdote, a pisali su ih mnogi, pa i Vuković. Ova je iz srpskih izvora.

Poznato je da je Bora Kostić bio inspiracija Štefanu Cvajg za čuveni šahovski roman "Novela o Šahu". Neko mi je rekao da se kost se na mađarskom kaže cent pa otud ime velemajstora u romanu tj. Čentović. Nažalost, taj lik je prikazan kao neko ko je suh i neinteresantan a jedino što radi dobro je igranje šaha. Navodno šta se desilo je bilo ovako. Bora je u svom bečkom razdoblju igrao šah za pare u nekoj kafani. Jedna od njegovih redovitih mušterija je bio i poznati pisac Cvajg. Njemu su porazi teško pali a izgleda Bora mu se malo i potsmjevao pa je Cvajg jednom rekao: "vidićeš ti kad ti ja napišem!"
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17694

« Odgovor #14 na: 28-04-2012, 21:51:22 »
+2

Pero još jedan gromki aplauz!

Veliš "poznato je", a meni eto recimo nije bilo, mada sam Zweigovu novelu "Šah" čitao prije dosta godina na engleskom (nije mi poznato je li i tko izdao hrvatski prijevod), u knjižici (imam je još!) od 75 stranica. U doba kad sam je čitao, zapravo sve do maloprije, nije mi bilo poznato da je Bora Kostić inspirirao Zweiga za "skicu" svog glavnog junaka, Mirka Czentovica. Sadržaj sam moram priznati pomalo zaboravio, ali ovaj napis me evo inspirira da je još jednom pročitam.
Czentovic je svjetski šahovski prvak, kojeg izaziva na meč bogati putnik na putničkom brodu (koji prethodno nije igrao 20 godina!), i na kraju ga, ako se ne varam, pobjeđuje u velikom stilu...

Čini mi se da je Zweigova  "šahovsko-literarna osveta" bila potpuna!  Angry Cry Cool
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
 Str: [1] 2 3 4
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!