Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
20-08-2017, 19:55:55 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 2 [3]
  Ispis  
Autor Tema: Anegdote  (Posjeta: 6721 puta)
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19272

« Odgovor #30 na: 28-04-2012, 22:49:52 »
+2

O, SOLE MIO !

Svi su zurili u nebo. Činilo se da će nebeskim plavetnilom sijevnuti kao munja neki leteći tanjur. Narod je gledao u nebo, a bilo je vedro, još za dana. Zabrinuti Vinkovčani vruće su željeli da Sunce što prije zađe. Pero kobasičar, emotivno je ispalio svoju želju:
Neka se smrkne, pa da vidimo tog Fischera!
Pročulo se diljem komune na Bosutu da šahovski velmoža, veliki šerif na crno-bijelim poljima Robert James Fischer, rođen u Chicagu 09. ožujka 1943., ne izlazi subotom na megdan prije nego što se smrkne.
- Uvijek treba da se nekom smrkne da bi drugome svanulo - mudro opaža desetokategornik Miško, vatrogasac i Fischerov navijač još od Bleda 1959. - Baš mi se dopalo kad je Bobby jednom rekao da će sam sebi odsjeći uho ako izgubi sa Smislovom - prisjeća se vatrogasac Miško.
Luka Pacerić, radnik u katastru, grozničavo je gledao na vekericu:
- 17 sati 43 minute - gromoglasno je objavio. - Po mom računu Sunce bi trebalo već da zađe. Što mu je večeras? Još će nam taj planet pokvariti «Vinkovačke jeseni 68»...
Robert James Fischer (SAD) konsultirao je nekog lokalnog astronoma:
- Haudujudu, kako stoje stvari kod vas u pokrajini što se zalaska Sunca tiče? - pita budući svjetski prvak (po vlastitoj želji).
-Ekselencijo - muca astronom, koji je već pred penzijom - Sunce kod nas zalazi u ovo vrijeme između 17.55′ i 18.55′, već kako mu se svidi!
- Well, to mi se ne dopada. Cijenim Sunce samo kad je točno. U vas ne kasne samo avioni i vlakovi. Mnogo sam čitao o vašem gradu. Kod Vinkovaca je Konstatin Veliki potukao Licinija godine 314. U to doba Vinkovci su bili starorimski municipij, zgodno! Možda sam zbog toga i došao k vama da vidim tko će osvojiti 2. mjesto!
Reporter domaćeg lista «Cibaliae News» upitao je Fischer:
- Velemajstore, budući da sunce još uvijek nije zašlo, dozvolite da vas pitam tko će biti prvi u Vinkovcima?
- Orginalno pitanje - reče Bobby i pogleda u nebo. - Kod vas ljeti solsticij kasni. Po mom računu Sunce bi već moralo zaći. Meni je veoma žao mistera Wadea iz Nove Zelandije. Njemu ću kraljev gambit odigrati poslije 19 sati. Pošaljite mu moj džentlmenski pozdrav i neka čovjek popuši još neku cigaru dok to nesretno Sunce ne zađe iza crkve svetog Ivana Nepomuka. Ako je Wadeu dosadno, neka se okupa u Bosutu. Bosut, doduše, nije Mississippi, ali i mister Wade je samo Wade, a ne Capablanca!
Za to vrijeme astronom komunalnog ranga grozničavo je izračunavao pozitivne i negativne deklinacije Sunca.
- Imam ga! - zaurlao je astronom. - sunce zalazi točno u 18 sati i 55 minuta u znaku Jarca, pardon, to jest u znaku Raka!
Robert James Fischer rekao je «tenkju» i požurio u dvoranu. Gledaoci su stajali u repu i divili se velemajstoru.
- Više vrijedi jedan Fischer sa čekanjem nego svi ostali majstori koji dolaze točno na mečeve - rekao je Florijan Šah-Šeh ugrizavši se za jezik.
Tog trenutka Florijan je saznao da Ivkov odgađa partiju s Robatschem, da Matulović uopće nije stigao, da Gheorghiu čeka Matulovića i da izjavljuje da je valjda i «Matuljko» krenuo Fischerovim stopama, pa nešto čeka...
Ljubazni domaćini pozvali su novinare.
- Pišite, drugari, da Fischer nije uzeo ni centa. Došao je u Vinkovce jer ga taj kraj privlači turistički. Fischer je prije nekoliko godina uzeo 3000 dolara ekstra-honorara da igra teleprinterom protiv velemajstora koji su sjedili u Havani, a u Vinkovcima će igrati protiv vinkovačkih matadora Jovanovca, Nikolić i Matova džabe! Vijest da smo Fischeru potajno platili 2000 dolara ne odgovara istini. Istini odgovara samo to da je Fischer tražio da subotom ne igra prije zalaska Sunca...
- Boji li se sunčanih pjega? - pita stidljivo reporter «Cibaliae Newsa».
- To pitajte mistera Roberta Jamesa Fischera – odgovara jedan od organizatora.
Pošto je u međuvremenu svladao Wadea i pitao tko je idući pacer, Robert Fischer je pozvao vođu turnira i rekao mu:
- Svjetlost mi užasno ide na živce. Imate lošu elektriku. Molio bih vas da mi se hitno uvede fluorescentno svjetlo. Ine varijante ne podnosim - žalio se Bobby.   Žurno je nabavljeno fluorescentno svjetlo.
- Želite li još nešto, mister Fischer? - pitaju ljubazni domaćini, sretni da je Fischer stigao u Vinkovce bez centa poreza.
- Hvala na pitanju, protestirat ću naknadno čim utvrdim nepravilnosti. Ako me bude nervirala buka, žalit ću se. Ja se uopće često žalim jer su svi protiv mene osim mistera Bjelice!
Kad je čuo da su Korčnoj i Spaski remizirali prvu partiju meča u Kijevu, Robert Fischer je rekao:
- Igraju šablonski. Nemaju ideja!
Kad su mu javili da je Spaski dobio drugu partiju, Fischer je rekao:
- Sigurno je Korčnoj previdio topa!
Raspitujući se za vinkovačke krojače, koji će mu sašiti 10 ili 20 odijela, Fischer nas je zamolio da prekinemo ovaj izmišljeni intevju.
- Žao mi je što organizatori nisu počeli turnir 22. lipnja kad je dan najduži i kad Sunce ima deklinaciju od plus 23˚ 27′ - rekao je Fischer, moleći sve vinkovačke navijače za izvinjenje što su čekali da vinkovačko Sunce zađe u 18.55.
- Za tu malenkost im ja ipak nisam kriv - završio je Bobby nakon što je Jovanovcu prstom pokazao gdje će mu dati mat.
Od pustog straha Jovanovac je predao partiju i zamolio nas da to ne objavimo, ako ćemo već štampati jedan intervju koji nije održan, ali koji je mogao izgledati upravo tako kako ste ga pročitali - na zalasku sunca!

Vjesnik,  Zagreb, 1968. godine                                            Argus  (Boris Janković)

Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17399

« Odgovor #31 na: 03-05-2012, 13:10:59 »
+2

Evo, dok sam idući za tragom slavne anegdote o Nimcoviču i Vidmaru (koju je Tracer još jednom spomenuo u "vicevima o šahu") prelistavao net u potrazi za Vidmarovim fotkama s cigaretom, slučajno naletih na ovaj zanimljiv popis najslavnijih šahista-pušača na http://blog.chess.com/billwall/smoking-and-chess

Evo popisa:

Pušači cigareta:  Alekhine, Ossip Bernstein, Robert Byrne, Colle, Dake, Donner, Geller, Hort, Janowski, Jansa, Korchnoi, Kramnik (stopped in 2000), Em Lasker, Lein, Lowenthal, Mecking, Mir Sultan Khan, Najdorf, Reshevsky, Shamkovich, Spassky, Stein, Suetin, Tal, Vidmar, Wojtkiewicz

Pušači cigara:  Bogoljubow, La Bourdonnais, Amos Burn, Em Lasker, Lombardy, Marshall, Pillsbury, Schlechter, Tarrasch, Teichmann

Pušači lule: Addison, Blackburne, Amos Burn, Reshevsky

Žvakač duhana: James Mason
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
perovk
Kralj
*

« Odgovor #32 na: 03-05-2012, 13:28:12 »
+2

Ovi s lulpm su mo zanimljivi. Zadnjeg kojeg sam vidio s lulom koju nije gasio bio je Levente Lengyel.
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #33 na: 15-05-2012, 20:40:50 »
+3

Jednom dok je Najdorf igrao cuger s protivnikom, ovaj stane glasno psovati i grditi samog sebe zbog previda. Najdorf zaustavi sat i reče:
- Ja s Vama više ne želim igrati - Vi ste uvrijedili mog prijatelja!
  Grin

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Da, jednom sam odigrao "cuger". Bilo je to u vlaku, 1929-e!
  mocking

M.Botvinik u interviewu s Genom Sosonko, 1989.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mi volimo razmišljati.

Gari Kasparov u interviewu s Hansom Ree-om, na pitanje zašto on i Karpov tako često upadaju u "cajtnot"

Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
perovk
Kralj
*

« Odgovor #34 na: 31-05-2012, 21:48:02 »
+3

Malo anegdota iz ŠG 1935. koje je vjerovatno pokupio Vladimir Vuković.

* vuković.jpg (226.65 kB, 675x556 - (učitavanja: 442 ).)
« Zadnja izmjena: 01-06-2012, 07:33:11 od perovk » Evidentirano
mistreaver
Lovac
*

Chesspect: +646

vjekoslav.nemec
« Odgovor #35 na: 14-09-2013, 00:14:33 »
+4

Ovaj moram ispričat na engleskom:
With Tal, there were always rumors about taking morphium to easy the pain caused by kidney illness.
One day, a journalist asked him: "Are you a morphinist?"
Misha replied instantly:" What do you mean, i am a Chigorinist."
-----------------------------------------------------------------
Jedna od anegdota koja nije toliko smiješna o Fischeru, jednom prilikom (mislim na interzonalnom turniru, ne znam kojem) je obavijestio
Reshevskog (inače porijeklom poljskog židova) da čita vrlo zanimljivu knjigu.
"Koju?" pitao je Reshevsky.
"Mein Kampf."
Evidentirano

"My greatest talent is hard work." ~ Garry Kasparov ~
"If you wish to succeed, you must brave the risk of failure." ~ Garry Kasparov ~
The ultimate goal in chess is objectivity. Maximum objectivity.
perovk
Kralj
*

« Odgovor #36 na: 14-09-2013, 06:18:26 »
+3

Anegdote i ne moraju biti točne, no nije dobro kad postaju historija. U principu dnevna tiskovina je najlošija povijesna građa. Fischer i Samy su bili zajedno na međuzonskom 1967. i 1970. Samy je otišao u Ameriku poslije Prvog svjetskog rata, Fischerova majka je vjerovatno radila za Crveni križ za vrijeme Drugog rata.

Ovdje se radi vjerovatno o dva ortodoksna židova i to vjerovatno porijeklom Aškeneza. Njihov humor je znatno drukčiji te Slavenima i Germanima teško prihvatljiv... Sam naziv židov vjerovatno u okolnim zemljama ima negativnu konotaciju dok je u Hrvatskoj potpuno prihvatljiv i od židovske zajednice.

Fischer se nije pored obaveza uspio službeno obrazovati nego je radio na svom samobrazovanju. Poznato je da je volio povijest te da je kasnije davao antisemitske izjave koje su ga odvele u progonstvo.

Kad se europskim zemljama javljaju krize očito je da se javlja znatno veća klijentela za poluzabranjene knjige: Moja borba i Sionski mudraci... Vidjeli smo odjek toga u Norveškoj...
Evidentirano
dip08
Dama
*

Chesspect: +5970

« Odgovor #37 na: 14-09-2013, 11:06:04 »
+4

Zanimlijivo,anegdote-anekdote razlika je jedno slovo  hr-slo...
Sječam se jedne:igrao se memorial Galofa u Šk.LOki januara a979 godine,vodečem na tablici žena dovodi djecu vičuči,tu jih imaš i čuvaj jih,baram nedeljom mi omoguči da u miru skuvam ručak...
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #38 na: 14-09-2013, 11:54:10 »
+2

Sječam se jedne:igrao se memorial Galofa u Šk.LOki januara a979 godine,vodečem na tablici žena dovodi djecu vičuči,tu jih imaš i čuvaj jih,baram nedeljom mi omoguči da u miru skuvam ručak...

Grin lol rofl good2
Evidentirano

Osho
dr.Tarrasch
Skakač
*

Chesspect: +43

« Odgovor #39 na: 23-01-2014, 01:49:03 »
+4

bila je prica kako su jednom prilikom Fiseru, koji je tada odsjedao u nekom hotelu, doveli vanserijsku ljepoticu da ga malo "zabavi" (inace, Fiser je bio neozenjen). On je primio u sobu, i poslije nekog vremena izlazi na recepciju sa rijecima bune "kakvu ste mi ovo zenu doveli, pobijedio sam je 10-0 " Smiley
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #40 na: 10-08-2017, 15:27:51 »
0

Vidjevši da je velemajstor Bogoljubov postao znatno gojazniji između dva turnira, čudi se njegov protvivnik:
"Al' ste se Vi iznjenili, velemajstore! Izgledate kao pravi udvojeni pješak!"
Evidentirano

Osho
 Str: 1 2 [3]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!