Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
20-11-2017, 08:30:26 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Izbor predsjednika FIDE 2014.  (Posjeta: 1396 puta)
velijoze
Skakač
*

Chesspect: +176

« na: 15-07-2014, 11:13:22 »
+4

Za vrijeme Olimpijade u Norveškoj, koja će se održati u kolovozu 2014., na Kongresu FIDE birat će se novi predsjednik FIDE.
Najozbiljniji kandidati su sadašnji predsjednik Kirsan Ilyumzhinov i Gari Kasparov, koji već duže vrijeme vode žestoku medijsku kampanju po cijelom svijetu za svoj izbor. Oba kandidata gotovo svakodnevno objavljuju koje će ih nacionalne federacije podržati kod glasanja. Po tome, navodno premoćno vodi sadašnji predsjednik. Međutim, to su sve vijesti koje stižu iz jednog i drugog tabora i teško je pouzdano reći što će biti kad krene glasovanje.
Gari Kasparvov će na Kongresu biti službeni predstavnik - delegat Hrvatskog šahovskog saveza.
Evo popisa delegata na Kongersu FIDE, koji će između ostalog, i glasovati za novog predsjednika FIDE:
http://www.fide.com/images/stories/NEWS_2014/FIDE_news/Congress/Final_list_of_delegates_2014.pdf

Evidentirano
velijoze
Skakač
*

« Odgovor #1 na: 03-08-2014, 09:52:07 »
+4

A negdje sam pročitao da je glasovanje tajno. Tako da ne vidim neku sigurnost podataka koje iznosi i jedna i druga strana o javnoj podršci prije glasovanja. To ne mora ništa značiti. Delegat ima uputu svoje federacije za koga treba glasovati, ali za koga će on i stvarno glasovati u glasovanju koje je tajno to nitko ne može provjeriti i utvrditi. Čak sam ovih dana i pročitao jedan članak u kojem delegat (imenom i prezimenom) s prošlog Kongresa FIDE od prije 4 godine tvrdi da on nije glasovao onako kako su mu sugerirali iz njegove federacije već da je glasovao za onoga za koga je on smatrao da treba glasovati. Mislim da se radilo o crnogorskom delegatu koji kaže nije po odluci svoga saveza dao glas Iljužimovu, već da je sam odlučio i glasao je za Karpova, koji je tada bio u kompaniji s Kasparovim protiv Iljumžinova, ali je svejedno izabran Iljumžinov. Ovaj put nisu zajedno Kasparov i Karpov, Kasparov bez njega ide u izbore, a Karpov kaže da ga ne pridržava. Čitam kako je Crnogorski savez nedavno lijepo primio i Iljumžinova i Kasparova, pa se opet prije odlaska na Olimpijadu odnosno Kongres FIDE u Norvešku odlučio podržati Iljumžinova. Bilo bi zanimljivo kako će njihov delegat ovoga puta glasovati, ako to bude želio otkriti javnosti.
Ja vjerujem da aktualni predsjednik i kandidat za novog predsjednika Iljumžinov ima na papiru javno izraženu puno veću podršku od Kasparova, ali mislim da to ništa ne znači. Obzirom da je on Rus lako je moguće da mu sama ta činjenica u odnosu na događanja oko Ukrajine, kod izbora tajnim glasovanjem ne donese novi predsjednički mandat u FIDE. Doduše i Kasparov je službeno državljanin Rusije, ali je on kao oporba Putinu nakon zatvora očito otišao iz Rusije (ne zna se do kada, ali ne govori o povratku), plus je i državljanin Hrvatske i delegat Hrvatske na Kongresu FIDE, te se pretstavlja i kao Armenac (po majci). Ne znam je li i državljanin Armenije. Znam da je tražio i državljanstvo Litve (ili Latvije) jer mu je sin državljanin te zemlje kao i njegova majka, Garijeva prva supruga.
Evidentirano
krulicka
Skakač
*

Chesspect: +303

« Odgovor #2 na: 04-08-2014, 20:55:32 »
+3

Zabrinjavajuce je sto sahisti zele kasparova a, oprostite na rjecniku, placenicka zgadija birokrata iz sahovskih saveza ce dati potporumcovjeku zasluznom za brdo glupih pravila s kojima sputavaju igrace. Ala ovo o sjedenju za stolom prije pocetka partije. Slovenija, bih srbija, crna gora ce ziher pokazati kicmu. Malo sutra.
Evidentirano
velijoze
Skakač
*

« Odgovor #3 na: 11-08-2014, 21:50:56 »
+2

Kirsan Ilyumzhinov je danas na Kongresu FIDE na održanim izborima za predsjednika FIDE pobijedio Garija Kasparova u glasovanju  110:61, te će tako biti predsjednik i sljedeće 4 godine.
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!