Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
24-09-2017, 09:24:43 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: 42. šahovska Olimpijada, Baku 1.-14.9.2016.  (Posjeta: 1602 puta)
zugzwang
Skakač
*

Chesspect: +84

« na: 28-08-2016, 20:29:08 »
+4

Uskoro počinje Olimpijada, meni najdraži događaj u šahovskom kalendaru... Mjesto održavanja ove godine je glavni grad Azerbajdžana Baku, a borba za zlato bi trebala biti najzanimljivija u dugo, dugo vremena s obzirom da su se okupile tri ekipe koje se mogu opisati kao "atomske" - SAD, Rusija i šampion iz 2014. Kina. Rusi su opet blagi Elo favoriti zbog prednosti na četvrtoj i rezervnoj ploči ali mislim da je nemoguće ipak ne dati nominalni primat Amerikancima s obzirom na će na prve tri ploče igrati Caruana, Nakamura i So odnosno trojica od šest-sedam najbolje rangiranih igrača svijeta što je skoro pa usporedivo s nekadašnjim sovjetskim reprezentacijama. Rusi su praktički u najjačem sastavu, tu su Kramnik, Karjakin i Griščuk, čudi me malo da nema Svidlera ali teško je reći da su Nepomnjašči i Tomaševski slabiji igrači. Zlato se čeka još od 2002. i Bleda, pritisak je vjerojatno najviše na Kramniku jer se u ruskim šahovskim krugovima često primjećuje da Rusija nikad nije osvojila zlato s njim na prvoj ploči. Kina nema nijednog igrača kojeg bi svrstali u trenutni svjetski top 5 ali ekipa im je vrlo homogena, svi su oni tu negdje i blizu svjetskog vrha i igraju baš momčadski što je često bila mana ruskim ekipama a mogao bi biti problem i Amerikancima. U odnosu na zlatnu ekipu iz Tromsoa sada je tu i najveća nada svjetskog šaha, 17-godišnji Wei Yi o kojem ne treba trošiti puno riječi.

Iako su iznenađenja uvijek moguća, teško mi je zamisliti da bi neka ekipa izvan velikog trolista mogla dići zlato ovaj put. Prema Elu najbliži su domaćini Azerbajdžanci s Mamedžarovom i Radžabovom, koji su ovo natjecanje shvatili vrlo ozbiljno. Naturalizirali su Nijemca Naiditscha koji im je dao "dubinu" a reprezentacija je provela čitavo ljeto u trening kampu. Treba napomenuti da neće sudjelovati specijalisti za Olimpijade Armenci zbog dobro poznatog azerbajdžansko-armenskog sukoba. U Tromsou su broncu kao veliko iznenađenje osvojili Indijci, i to bez Ananda i Harikrišne. Ananda opet nema (preskočio je sve Olimpijade u zadnjih 20 godina osim 2004. i 2006.) ali je Harikrišna tu i Indija je svakako među ekipama koje bi mogle opet dogurati do medalje ako im se poslože stvari. Tu su po meni još Francuska, Ukrajina i moj dark horse Poljska koja doživljava svojevrsni šahovski bum. Mnoge ekipe iz kruga desetak najvećih favorita su oslabljene neigranjem nekih igrača, najviše Izrael kojem fali skoro cijela reprezentacija (Geljfand, Sutovski, Smirin) zbog sukoba sa savezom. Francuzima neće igrati Bacrot za kojeg se također priča da bi mogao postati azerbajdžanski državljanin, ukrajinski otkačeni genij Ivančuk je na turniru dame (?! - navodno je dogurao do titule majstorskog kandidata), srebrnima iz 2014. Mađarima će sigurno nedostajati "neprobojni" Leko koji također ima nekih problema sa savezom.

Što se Hrvatske tiče, rangirani smo kao 16. nositelj i ako bi osvojili 16. mjesto, izjednačili bi drugi najveći uspjeh (Erevan 1996). Izgleda da su naših igrači uglavnom u solidnoj ili odličnoj formi, ali svi znamo da to može i ne mora nešto značiti. Rezultati reprezentaciji i nisu baš bajni u zadnje vrijeme, valjda će im se napokon poklopiti da odigraju zadnjih nekoliko kola inspirirano, što je često najbitnija stvar u velikim švicarcima.

http://www1.bakuchessolympiad.com//
Evidentirano
Danijel Domazet
Dama
*

Chesspect: +2940

« Odgovor #1 na: 29-08-2016, 09:30:33 »
+2

Hvala za dobar uvod! good2 Jedva čekamo!
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!