Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
26-09-2017, 19:01:17 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 ... 4 5 [6] 7
  Ispis  
Autor Tema: Meč za Prvaka svijeta: Magnus Carlsen - Sergey Karjakin, 11. – 30. 11. 2016.  (Posjeta: 10471 puta)
dip08
Dama
*

Chesspect: +6041

« Odgovor #75 na: 01-12-2016, 10:11:15 »
+4

Dvoboj koji će sigurno konkurirati kao najlošiji u povijesti za vrhovni naslov. Nakon velikih igrača Fischera, Karpova i Kasparova imamo razgoličenog i medijski prenapuhanog rejtinga Carlsena...

Iz meča će sigurno nešto ostati kao sjajno Dh6!!! Carlsena i Karjakinovo h5!!!

Pero da je Fišer još među nama,sigurno bi komentarisao "obojica su paceri" kao što je bio komentar nakon prvog meča Spaski-Petrosjan...U tu kategoriju verovatno možemo uvrstiti i meč Anand-Gelfand, i tu,  što se mene tiče,možemo povuči crtu...Koliko su za interesantnost krivi Akteri, a koliko format po kojem se meč igra(u 12 partija nema mjesta za propuste) može se raspravljati,kao i da se prvaka traži u produžecima različitih tempa igre.(pitam se ,kakvog sad prvaka imamo,klasičnog,rapid ili hibridnog?)
Pošto se u meču za prvaka vrte pristojne sume,i oko 15% populacije za vreme meča kampira na računalima i prate svaki potez,ono što nudi svetska šahovska organizacija jednostavno nije na visini,jer zanimanje za šah od Fišera nije bilo na ovako visokom nivoju.
Evidentirano
velijoze
Skakač
*

Chesspect: +175

« Odgovor #76 na: 01-12-2016, 11:32:33 »
+2

Smatram da je Carlsen zasluženo obranio naslov i apsolutno zasluženo će ga nositi i dalje. Bilo je neriješeno nakon, ipak, kratkih 12 partija po standardnom tempu, ali nerješeno je uspjeh Karjakina. Objektivno više od toga, od njega nije ni bilo moguće očekivati. Pa on po rezultatima mislim nikad ni prije pa ni kasnije,  ni danas nije ni blizu drugog igrača u svijetu, a da ne govorim prvog. Onda mu se srećom zalomilo pa je došao do meča za naslov. I potom se to napuhalo jer se ipak radi o šahisti iz velike Rusije i zakotrljala se priča o njegovim navodnim znatnim šansama koje su, međutim, i dalje daleko od ikakve realnosti. Carlsen je više manje stalno diktirao tempo, inicijativu, a Karjakin se uglavnom ograničio na obranu, uspijevajući pri tome čak i dobiti jednu partiju uhvativši Carlsena na krivoj nozi u napadu. Imam osjećaj da je Carlsen išao na sigurnu pobjedu bez imalo rizika, te da je mogao razbiti protivnika da se opredijelio za dinamičniju igru u meču. I ja mislim da je 12 partija premalo za meč u kojem je u igri naslov svjetskog prvaka i da je to razlog nedovoljno zanimljivoj igri na sigurno nama običnim smrtnicima. Inače, u razigravanju od četiri partije po ubrzanom tempu ipak je došao do izražaja raskošni talenat svjetskog prvaka Magnusa Carlsena, koji je meč okončao genijalnom matnom akcijom.
Evidentirano
Hustler
Lovac
*

Chesspect: +390

« Odgovor #77 na: 01-12-2016, 14:36:25 »
+3

veliki problem i ovog ubrzanog tempa je da se igrac za 10 minuta pauze jednostavno ne moze mentalno oporaviti, tako da je karjakinu ostala zadnja "klasicna" partija u kojoj mora dobiti, bilo bi to puno drugacije nego sto je na kraju zavrsilo. naravno, uvjeti su isti za oba igraca ali ipak...
moze se produziti mec i na 32 partije, tko garantira da necemo gledati npr. 25 remija bez borbe? tko ce snositi "krivicu" ako u mecu od 60 dana, prakticki vidimo 5 normalnih borbenih partija,  mozemo kriviti fide ali krivicu snose i igraci, nitko nikoga ne "sili" da ulazi u cuger razigravanje, moglo se i poginuti casno u 11. ili 12. partiji, ali mislim da ima u njima ponesto "alibi" mentaliteta, lakse je izgubit u cugeru i udarit po organizatoru n

mozda je ipak najbolja opcija da u slucaju 6:6 prvak zadrzava titulu, vjerojatno cemo reci da se tako izazivaca stavlja u podredjeni polozaj, a nije li sam izazivac prolazeci kroz sito i reseto kvalifikacijskih i kandidatskih turnira i meceva poprilicno u losijem polozaju u odnosu na prvaka koji u 2 godine nije obavezan niti jednu partiju odigrati?
ili da se ukine vremenski dodatak i mogucnost predlaganja remija, pa prijo moj, ako nes milom, past ces silom.
bez pravih boraca nema borbe.
u svakom slucaju, pobjeda MCa je ipak zasluzena.

Evidentirano
mario007007
Pješak
*

Chesspect: +15

« Odgovor #78 na: 01-12-2016, 14:40:52 »
+4

Po meni ovo nije dobar format natjecanja. Bilo bi bolje da se igra turnir gdje bi sudjelovali možda tri izazivača i svjetski prvak. Da svatko sa svakim igra dvije partije s crnim i dvije s bijelim figurama turnir bi imao 12 kola kao i ovaj meč između Carlsena i Karjakina. Mislim da bi tada bilo više odlučenih partija jer igra na remi ne bi bila dovoljna zbog mogućnosti da netko od preostalih natjecatelja pobjedi i dođe u prednost. Pobjednik turnira bi bio svjetski prvak. Pa i u drugim sportovima kao tenisu, nogometu, košarci svjetski prvak/branitelj naslova sudjeluje na turniru od početka, a ne igra samo meč s jednim protivnikom. Osobno mislim da nije pošteno niti pravilo po kojem se ako nema odluke nakon 12 partija igra ubrzani šah, iako ne osporavam da je Carlsen ovoga časa bolji igrač od Karjakina, činjenica je da je rezultat u klasičnom šahu bio neodlučen. Mislim da bi bolje bilo da se igraju produžetci po dvije partije u klasičnom šahu (svatko igra jednu partiju s crnima i bijelima) dok se ne odluči. Ovako je Carlsen dobio  meč u ubrzanom šahu gdje je daleko nadmoćniji od protivnika (u svim partijama je imao veliku vremensku prednost, a u 2, 3, 4 partiji je imao i daleko nad moćniju poziciju), a postao je prvak svijeta u klasičnom šahu  Shocked. Isto tako po ovim pravilima naslov svjetskoga prvaka može osvojiti netko bez da pobjedi ijednu partiju ako mu se posreći da u zadnjoj armagedon partiji bude crni. Giri bi bio dobar kandidat za tako što  lol
Evidentirano
Hustler
Lovac
*

« Odgovor #79 na: 01-12-2016, 16:33:45 »
+4

Turnir je sigurno dobra opcija medjutim podlozan manipulaciji, naime moze se lako dogoditi u zadnjim kolima da onaj koji nema vise sanse na naslov upravo "odredi" tko ce biti novi prvak. kako to izbjeci?
Evidentirano
cronaldo
Pješak
*

Chesspect: +23

« Odgovor #80 na: 01-12-2016, 19:43:25 »
+4

mislim da bi se trebalo kao u tenisu igrati na ispadanje.........znači turnir od njih 16-32 igrača............svi kreću od nule......dvije partije.......jedna s bijelim druga s crnim......i ako nema pobjednika igra se dok prvi ne pobijedi jednu partiju.....i tako do finala.........u finalu isto pravilo.....i onda tko je prvi prvi je..........
Evidentirano
Hustler
Lovac
*

« Odgovor #81 na: 02-12-2016, 04:17:44 »
+3

...i ako nema pobjednika igra se dok prvi ne pobijedi jednu partiju....

ali kako rjesiti ovaj problem? opet mogu remizirati u nedogled.

1999. je takva slicna ideja provedena u Las Vegasu, i nije zazivjela.
Evidentirano
Danijel Domazet
Dama
*

Chesspect: +2940

« Odgovor #82 na: 02-12-2016, 11:33:26 »
+2

mozda je ipak najbolja opcija da u slucaju 6:6 prvak zadrzava titulu...

Pojavio se (još jedan) zanimljiv prijedlog ovih dana: ideaja je da se brze blitz partije odigraju *prije* normalnih 12 partija. Na taj način bi u slučaju 6:6 pobjednik bio onaj tko je dobio blitz. Na ovaj način bi se kod blitz partija izbjegao ogroman pritisak i nervoza, a 12 partija koje bi slijedile nakon blitza bi bile zanimljivije jer bi jedan od dva igrača morao igrati na pobjedu. Zaista ideja za razmisliti...
 Wink
Evidentirano
Matej221
Pješak
*

Chesspect: +1

« Odgovor #83 na: 02-12-2016, 12:49:29 »
+1

Što se mene tiče meč je trebao biti gotov nakon 6-6, Carlsen je obranio naslov prvaka, Karjakin nije uspio dobiti meč i to je to. Dakle mislim da bi izazivač trebao biti taj koji mora dobiti meč, a prvaku svijeta je izjednačenje dovoljno.
Evidentirano
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19483

« Odgovor #84 na: 02-12-2016, 13:42:18 »
+2

Od ovih svih prijedloga koji svaki ima svoje pozitivne nijanse izgleda da je trenutno važeći sustav najbolji. Moguće da je prijedlog po ubrzanom tempu prije sporih partija dobar.

Izgleda da je veći problem u igračima. Lasker je igrao nekoliko dvoboja za vrhovni naslov na 10 partija i nije bilo problema!
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17602

« Odgovor #85 na: 02-12-2016, 15:53:43 »
+2

Od ovih svih prijedloga koji svaki ima svoje pozitivne nijanse izgleda da je trenutno važeći sustav najbolji. Moguće da je prijedlog po ubrzanom tempu prije sporih partija dobar.

Izgleda da je veći problem u igračima. Lasker je igrao nekoliko dvoboja za vrhovni naslov na 10 partija i nije bilo problema!

Jbg Lasker je imao svog protivnika "iz snova", Janowskog, s njim bi bio igrao pod bilo kojim razumnim uvjetima dok god je iza Janowskog stajala zlatna koka koja se odaziva na Nardus. A što se tiče njegovog matcha sa Schlechterom, da su važili današnji uvjeti za izazivača, odigrali bi još dvije "klasične" partije a onda u "ubzane produžetke", pa kom obojci...
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Hustler
Lovac
*

« Odgovor #86 na: 02-12-2016, 17:20:16 »
+3

Pojavio se (još jedan) zanimljiv prijedlog ovih dana: ideaja je da se brze blitz partije odigraju *prije* normalnih 12 partija. Na taj način bi u slučaju 6:6 pobjednik bio onaj tko je dobio blitz. Na ovaj način bi se kod blitz partija izbjegao ogroman pritisak i nervoza, a 12 partija koje bi slijedile nakon blitza bi bile zanimljivije jer bi jedan od dva igrača morao igrati na pobjedu. Zaista ideja za razmisliti...
 Wink

Ovo je revolucionarno otkrice !
Evidentirano
mistreaver
Lovac
*

Chesspect: +648

vjekoslav.nemec
« Odgovor #87 na: 03-12-2016, 20:33:26 »
+3

Evo, uspio sam napokon stići analizirati nešto. Nažalost zasada samo prve dvije partije tiebreaka.
Zanimljivo je bilo otkriće na 75. potezu druge partije

[FEN "5Bk1/1r4p1/5pKp/5B2/6PP/8/8/8 w - - 0 75"]
75 Bc5 Rb8 76 Be6+ Kh8 77 h5 Ra8 78 g5 hxg5 79 h6

Nisam sto posto siguran, ali nisam našao bolju obranu crnog od tog g5. Možda će netko jači od mene me opovrgnuti.
Puna anliza prve i druge partije:
http://www.chessentials.com/carlsen-karjakin-tiebreaks-part-1/
Edit: Ako netko moze urediti ovaj Fen da radi kako treba, bio bih zahvalan. Ja sam idiot izgleda za to postaviti kak spada Smiley
« Zadnja izmjena: 04-12-2016, 12:56:59 od mistreaver » Evidentirano

"My greatest talent is hard work." ~ Garry Kasparov ~
"If you wish to succeed, you must brave the risk of failure." ~ Garry Kasparov ~
The ultimate goal in chess is objectivity. Maximum objectivity.
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

Chesspect: +11576

« Odgovor #88 na: 03-12-2016, 22:36:46 »
+3

[FEN "5Bk1/1r4p1/5pKp/5B2/6PP/8/8/8 w - - 0 75"]
75. Bc5 Rb8 76. Be6+ Kh8 77. h5 Ra8 78. g5 hxg5 79. h6

-----
S FEN-om ti je sve u redu. Stvar je u tome što pgn4web ne razumnije hrvatski: 75. Lovac c5 Top b8 već engleski 75. Bishop c5 Rook b8 itd. Nedostaju ti i točke + razmak nakon broja poteza.
Evidentirano
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

Chesspect: +11576

« Odgovor #89 na: 03-12-2016, 22:44:33 »
+3

Dvoboj Carlsen –Karjakin je donio nešto dobroga i našem Forumu. Naime, ohrabrilo se uključiti nekoliko novih članova.

Dobrodošli na Forum!  hi
Evidentirano
 Str: 1 ... 4 5 [6] 7
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!