Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
24-09-2017, 02:15:29 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: J. Frankenstein  (Posjeta: 958 puta)
Mat Kralj
Dama
*

Ne sanjaj svoj život, već živi svoje snove!

Chesspect: +5496

« na: 04-12-2016, 22:24:33 »
+4

J. Frankenstein
   Wiener Hausfrauen-Zeitung, 16.08.1896.
[FEN "1N6/1k1P4/R7/8/8/8/p1p3rB/KbQ4B"]
   Samomat u 2 poteza
« Zadnja izmjena: 15-01-2017, 10:20:54 od Mat Kralj » Evidentirano
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

Chesspect: +2908

« Odgovor #1 na: 15-01-2017, 00:15:15 »
+4

Ok...danas sam raspoložena, misim da sam riješila ovaj samomat. Pola vremena sam izgubila ne vidjevši da Lovac na h2 tuče polje c7 pa kralj nema gdje.
Amaterska posla  Embarrassed
No...

1.Da3,
...c1D 2.Db2+, Db2:#
...c1S 2.Db3+, Sb3:#
...c1T 2.Df3+, Le4#

Zadnji me mat baš oduševio. Inače najviše vremena mi je trebalo da se prebacim u samomat mode ... koja zbunjola  Wacko3
Evidentirano

Robovi smo svojih riječi i gospodari svoje tišine.
Mat Kralj
Dama
*

Ne sanjaj svoj život, već živi svoje snove!

Chesspect: +5496

« Odgovor #2 na: 15-01-2017, 10:20:11 »
+3

Dyda, vidim da si se vratila u rješavačku formu. good
Chesspect! good2
Evidentirano
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

« Odgovor #3 na: 15-01-2017, 11:10:51 »
+3

Da, jučer mi je sve nekako išlo  greeting
rješavanje samomata i ovih drugih šahovskih hibrida je zaista priča za sebe, kao paraleleni svemir  shok
Dobro sam se osjećala kad sam ovaj riješila, skoro kao svaki put kad nešto riješim...pa još i bolje od toga  congratulate.
thnx mk  Smiley
Evidentirano

vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

Chesspect: +11576

« Odgovor #4 na: 15-01-2017, 13:20:14 »
+1

Redovno pratim problemsku rubriku iako ne sudjelujem aktivno u rješavanju. Meni je rubrika zanimljiva i inspirativna jer često u njoj pronađem nekakav detalj mimo postavljenog šahovskog problema.

Primjerice, u ovom problemu mi je zapelo za oko, kao prvo, prezime autora problema te, kao drugo, naziv novina u kojima je problem objavljen – Wiener Hausfrauen-Zeitung – što će reći – Bečke novine za domaćice!

Ne znam ništa pouzdano o navedenoj novini: kolika im je bila naklada, koliko je bila čitana i utjecajna među bečkim domaćicama (i šire), kakva je bila uređivačka politika itd. Sam naziv tiskovine sugerira prilično konzervativnu i stereotipnu viziju "bečke domaćice" s kraja XIX i početkom XX stoljeća zaokupljene kućanskim poslovima, podizanjem djece, kukičanjem te povremenim rješavanjem pokojeg šahovskog problema.

Ono što mi je poznato jest da je Austrijska nacionalna knjižnica digitalizirala i učinila javno dostupnom gotovo cjelokupnu periodiku XIX stoljeća, što će reći, novine, časopise itd. Zato sam, iz radoznalosti, potražio izdanje Hausfrauen-Zeitunga od 16. kolovoza 1896. u kojem je problem objavljen.

Smiley Ugodno čitanje!

<a href="http://tinyurl.com/z97go94" target="_blank">http://tinyurl.com/z97go94</a>

PS
Wiener Hausfrauen-Zeitung su izlazile od 1875. do 1913. i štampane su goticom.

PPS
Za povjesničare i entuzijaste donosim poveznicu na digitalizirana izdanja slavnog Wiener Schachzeitunga.

<\off topic>
Evidentirano
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

« Odgovor #5 na: 15-01-2017, 13:35:31 »
+2

Što jest jest, tako sa ga i ja riješila, između kuhanja i usisavanja   smetljar
Iako nisam ni bečanka ni kućanica  Wink
Evidentirano

Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17597

« Odgovor #6 na: 15-01-2017, 14:30:53 »
+1

Ma dyda zakon si, evo već si i Frankenštajna poslala kući u suzama - i to po vlastitom priznamju sve onako "uzgred", između kuhanja i usisavanja!   Wacko3 Hang dance2 Cry Što bi tek bilo da imaš cijeli dan na "voljno"?!  Shocked Huh? Grin good2
Bye-bye, Frankie!  bye2

* frankenstein.png (178.23 kB, 297x443 - (učitavanja: 86 ).)
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

« Odgovor #7 na: 15-01-2017, 14:57:20 »
+2

Pa dobro, nije bilo baš tako, vidiš da sam postala rješenje poslije ponoći, a i uzeo mi je vremena, i baš je lijep problem  congratulate
Frankie je složio lijep samomat i ne želim mu to uzeti   acute.
Taman za mene  Cheesy
Evidentirano

Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17597

« Odgovor #8 na: 15-01-2017, 20:13:52 »
+2

Ono najvažnije čemu nas je Frankie ovdje podučio jest da su se bečke domaćice tamo negdje oko fin-de-ciecle-a, nakon pranja (od perilica još niti "p", ne zaboravimo!), čišćenja, spremanja, peglanja, kuhanja i ostale dnevne zanimacije na kraju svog zahtjevnog radnog dana, onako pred spavanje, relaksirale rješavanjem šahovskih glavolomki!  Shocked Cool  

Rekao bih da je ime novina (nek me ispravi kome je bolje poznato) bilo čisti (ne)namjeran "misnomer", s mrvicom ironije - ta se razbibriga još eventualnoi mogla odnositi na bogate (i počesto dokone) bečke Frauen koje su dotične domaćice plaćale (i osmatrale okom sokolovim, a bogme katkad "nagrađivale" i svježom šibom pripremnom na akciju)!

A što je s današnjim domaćicama? One peglaju - kartice!  Dash2
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

« Odgovor #9 na: 15-01-2017, 23:24:54 »
+3

rofl2 istina gull. Nek samo peglaju dok imaju čije  Tongue
Evidentirano

pez
Pješak
*

Chesspect: +5

« Odgovor #10 na: 24-04-2017, 10:20:49 »
+1

Ok...danas sam raspoložena, misim da sam riješila ovaj samomat. Pola vremena sam izgubila ne vidjevši da Lovac na h2 tuče polje c7 pa kralj nema gdje.
Amaterska posla  Embarrassed
No...

1.Da3,
...c1D 2.Db2+, Db2:#
...c1S 2.Db3+, Sb3:#
...c1T 2.Df3+, Le4#

Zadnji me mat baš oduševio. Inače najviše vremena mi je trebalo da se prebacim u samomat mode ... koja zbunjola  Wacko3
Mislim da treća promocija c1T ne štima, jer na Df3+ ide Tc6
Evidentirano
pez
Pješak
*

Chesspect: +5

« Odgovor #11 na: 24-04-2017, 11:28:37 »
+1

Čini mi se da je problem nekorektan zbog promocije c1T.
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!