Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
20-08-2017, 19:59:45 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1] 2
  Ispis  
Autor Tema: Zakon o sportu diskriminira šahiste?  (Posjeta: 1592 puta)
Danijel Domazet
Dama
*

Chesspect: +2945

« na: 23-01-2017, 08:39:04 »
+5

###

Objavljeno 18.01.2017 na http://radio.hrt.hr/radio-sljeme/clanak/zakon-o-sportu-diskriminira-sahiste/136417/
Autor: Magdalena Pongrac

Zakon o sportu diskriminira šahiste?

Zakona se treba pridržavati, no, što kada zakonske norme postanu puko birokratsko slovo na papiru, čineći više štete nego koristi onima na koje se odnosi? Čini se da Zakon o sportu nije daleko od takve definicije kad se radi o sportskoj disciplini - šahu.

U zagrebačkom Šahovskom klubu "Ericsson - Nikola Tesla" djecu treniraju volonteri, a medalje na šahovskim natjecanjima osvajaju svi - djeca, umirovljenici i osobe s invaliditetom. Međutim, na vrata Kluba pokucala je sportska inspekcija i pokvarila ovu idilu. Naime, Zakon o sportu propisuje da treneri-volonteri moraju s klubom sklapati pisane ugovore, te imati završen barem prvi stupanj Kineziološkog fakulteta, iako na tom fakultetu katedra za šah uopće ne postoji. Protiv umirovljenog inženjera elektrotehnike, Zdravka Margitića, koji je tajnik tog Kluba i dugogodišnji trener-volonter iz tog je razloga pokrenut prekršajni postupak. Margitić smatra da je Zakon o sportu pisan da se stvori monopol samo onim ljudima koji su završili Kineziološki fakultet. Sportski inspektor je našao veliki krimen i Klubu i meni, jer nismo potpisali ugovor o volontiranju. To je da pamet stane! O tome nisam nikad razmišljao, u šahu sam prisutan već 60 godina i nikad nikakvih takvih ugovora o volontiranju (nije bilo), jer se nisu isplaćivali nikakvi novci, istaknuo je Margitić.

No, to je tek dio problema. Zakon propisuje da u sportskom natjecanju mogu sudjelovati samo oni kojima je u razdoblju od 6 mjeseci prije natjecanja utvrđena opća zdravstvena sposobnost. Tako svaki natjecatelj mora imati liječničko uvjerenje da je zdrav, a isti liječnički kriteriji po Zakonu primjenjuju se na sve sportove te na sve dobne skupine. Tvrdim da nijedan klub ne radi takva liječnička uvjerenja! Ni na Kubi, gdje sam radio 6 godina, nisam čuo za tako nešto! U šahu se to nigdje u svijetu ne traži. I prednost šaha je što ga mogu igrati svi, od djece do staraca! U Zagrebu postoji klub "Stjepan Bosak" u kojem se okupljaju i teški invalidi u kolicima, neki od njih zavise od asistenata tj. pomoći drugih ljudi i mislim da njima mnogo znači da se takmiče u normalnim sredinama s nama ostalima, rekao je Margitić.

Kako je šah specifičan sport te su do sada u šahovskim natjecanjima mogle sudjelovati i osobe s invaliditetom i stariji ljudi, čini se da je ovakav zakon prema njima diskriminirajuć. Predsjedniku Zagrebačkog šahovskog saveza, Nenadu Škari, nije jasno kako je takav Zakon uopće mogao biti donesen. Zakon o sportu je vrlo nespretan. Naravno da su tim Zakonom najviše zakinuti mali sportovi. Sportska inspekcija vjerojatno sada postupa u skladu s tim Zakonom, a da je Zakon loš, je. Nema nikakve logike u tome da se za igranje šaha traže nekakva posebna liječnička uvjerenja i tako dalje. Međutim, za treniranje šaha s djecom postoje licence FIDE Svjetske šahovske federacije i to treneri Zagrebačkog šahovskog saveza imaju, izjavio je Škare.

Ovim normama Zakon o sportu upisao se na dug popis apsurdnih zakona u našoj zemlji, a vidjet ćemo hoće li to koga potaknuti na njegovu izmjenu.

###

Huh?
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17399

« Odgovor #1 na: 23-01-2017, 12:16:00 »
+3

A što na reći na ovaj Zakon nego - Zdravi Razume, počivao u miru...  hi Hang Cry Huh?

* rip1.png (154.9 kB, 471x384 - (učitavanja: 187 ).)
« Zadnja izmjena: 23-01-2017, 19:09:29 od Gulliver » Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
radovan304
Lovac
*

Chesspect: +501

« Odgovor #2 na: 23-01-2017, 19:57:32 »
0

Auuuuu, šok i nevjerica ! U prvom trenutku sam tako reagirao, ali budimo realni !
Prijelomni je trenutak za nas Šahiste da se opredijelimo, šah je sport ili ne ? U koliko je, moramo prihvatiti sve kao i ostali sportaši !
Ako šah nije sport, moramo se odreći velikih privilegija koje smo do sada (u to ime) "uživali".

Trener koji je: volonter, plaćen 1, 10, 100, 1 000, 10 000, 1000 000  eura, razlike nema, osim u visini honorara ! Prema tome, ugovor za sve.

Šahisti, u koliko se opredijele da su sportaši, moraju imati liječničko uvjerenje, ukoliko se žele službeno (aktivno) natjecati !
Naravno da dr. specijalist neće igraču šaha zabraniti natjecanje zbog vode u koljenu.
Ali ako isti ima vodu u plućima, preboljela tri infarkta, tlak 240/140, otkucaji srca 140 u minuti, zabrana će biti opravdano vjerojatna.    good2

I sam spadam u visoko rizičnu grupu ? Stoga se smatram kompetentnim da podržim ovakav Zakon o sportu.    pod_lupom

Evidentirano
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

Chesspect: +11406

« Odgovor #3 na: 23-01-2017, 20:14:21 »
+2

Evidentirano
krulicka
Skakač
*

Chesspect: +303

« Odgovor #4 na: 24-01-2017, 09:10:40 »
+3

@radovan

1. Međunarodni olimpijski komitet je priznao šah i bridž kao umski sport, znači šah je sport.

2. ŠSH je član HOO.

3. Ako u Hrvatskoj nije zakonski uređeno područje umsko intelektualnog sporta znači da se mora šahovski savez angažirati kod pisanja novog zakona ili prijedloga amandmana na postoječi zakon.

Sva ostala rasprava ne vodi ničemu, pogotovo ne podsmijeh. Gledaj pod 1. Smiley
Evidentirano
borish
Skakač
*

Chesspect: +84

« Odgovor #5 na: 24-01-2017, 13:34:55 »
+4

Potpuno se slažem s krulickom !
ŠSH mora odmah reagirati da se to popravi.
Njihova je krivnja što je zakon izašao kao takav.
Trebali su se aktivno uključiti u pripremu zakona !
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17399

« Odgovor #6 na: 24-01-2017, 13:59:56 »
+3

Potpuno se slažem s krulickom !
ŠSH mora odmah reagirati da se to popravi.
Njihova je krivnja što je zakon izašao kao takav.
Trebali su se aktivno uključiti u pripremu zakona !

Bili su prezauzeti za to; Kurta, Murta & Co. bili su, jesu i bit će tradicionalno aktivno uključeni u čuvanje fotelja. Uz šah i one koji ga istinski vole kao standardne "kolateralne žrtve"...

Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Hustler
Lovac
*

Chesspect: +382

« Odgovor #7 na: 24-01-2017, 15:04:33 »
+4

Auuuuu, šok i nevjerica ! U prvom trenutku sam tako reagirao, ali budimo realni !
Prijelomni je trenutak za nas Šahiste da se opredijelimo, šah je sport ili ne ? U koliko je, moramo prihvatiti sve kao i ostali sportaši !
Ako šah nije sport, moramo se odreći velikih privilegija koje smo do sada (u to ime) "uživali".

Trener koji je: volonter, plaćen 1, 10, 100, 1 000, 10 000, 1000 000  eura, razlike nema, osim u visini honorara ! Prema tome, ugovor za sve.

Šahisti, u koliko se opredijele da su sportaši, moraju imati liječničko uvjerenje, ukoliko se žele službeno (aktivno) natjecati !
Naravno da dr. specijalist neće igraču šaha zabraniti natjecanje zbog vode u koljenu.
Ali ako isti ima vodu u plućima, preboljela tri infarkta, tlak 240/140, otkucaji srca 140 u minuti, zabrana će biti opravdano vjerojatna.    good2

I sam spadam u visoko rizičnu grupu ? Stoga se smatram kompetentnim da podržim ovakav Zakon o sportu.    pod_lupom

mislim da je pravo pitanje dokle moze ici ovo birokratsko masakriranje pucanstva od strane totalno neupucenih. sve je tome cilj nametanje barijera i
nameta da se narod na brzinu "oguli" ma kako apsurdnim sredstvima. pitanje je kuda ovo drustvo zapravo ide. oces se u dogledno vrime moci popi*ati bez 50kn taksenih maraka i 4 pecata?
vozacku dobijes na pola stoljeca i niko te ne pita sto se u "medjuvremenu" dogadja, sah nes moci igrati jel tako? koliko bi to ljecnicko uvjerenje kostalo i koji mu je rok trajanja?
da li ona(j) sto kroji zivote milijunima ljudi  ovakvim piz*arijama, ima lijecnicki i svako koliko ga obnavlja?
Evidentirano
radovan304
Lovac
*

« Odgovor #8 na: 24-01-2017, 22:19:22 »
+3

Danijel, Vsadek, Krulicki, Boris, Guli, Hustler, svi vi ste u pravu (manje ili više)?

U šahovskom natjecanju (svijetu) sam nekih 40 godina !,?... "Protivnici" su mi povraćali po ploči (tabli), puhali (duvali) mi u lice bijeli (i sve ostale vrste ) luk.
Vrhunac svega, sijeda mi protivnik (zdravstveno polu mrtav) i povuče potez.
 Prepoznah situaciju, ustanem i raspitam se kod njegovih suigrača o čemu se radi.
Odgovor je bio (neslužben), mislimo da mu je želja umrijeti za šah. pločom.
Ja sam to teško podnio. Ne smijem niti zamislit, da je umjesto mene, bilo šah. dijete?

Svaki aktivni sportaš  (bez obzira o kom sportu je riječ), mora imati (ne)dopuštenje od liječnika, da bi se aktivno bavio istim !    shok

Evidentirano
Danijel Domazet
Dama
*

Chesspect: +2945

« Odgovor #9 na: 25-01-2017, 12:07:43 »
+2

Danijel, Vsadek, Krulicki, Boris, Guli, Hustler, svi vi ste u pravu (manje ili više)?

U šahovskom natjecanju (svijetu) sam nekih 40 godina !,?... "Protivnici" su mi povraćali po ploči (tabli), puhali (duvali) mi u lice bijeli (i sve ostale vrste ) luk.
Vrhunac svega, sijeda mi protivnik (zdravstveno polu mrtav) i povuče potez.
 Prepoznah situaciju, ustanem i raspitam se kod njegovih suigrača o čemu se radi.
Odgovor je bio (neslužben), mislimo da mu je želja umrijeti za šah. pločom.
Ja sam to teško podnio. Ne smijem niti zamislit, da je umjesto mene, bilo šah. dijete?

Svaki aktivni sportaš  (bez obzira o kom sportu je riječ), mora imati (ne)dopuštenje od liječnika, da bi se aktivno bavio istim !    shok

Ne slažem se radovane... zašto maltretiranje 99.99% zdravih zbog jednog slučaja koji se nekad nekome desio? To mi liči na slučaj kad ni kriv ni dužan, zbog tri budale u prometu, svaki dan jašem preko stotina ležećih policajaca, kidam amortizere, bubrege i živce. Ajmo prilagoditi sistem kulturnima, pametnima i zdravima, a ne ludima, glupima i bolesnima.

Bogme je vani zima....  zzzima

Smiley
Evidentirano
Stipe
Skakač
*

Chesspect: +46

« Odgovor #10 na: 25-01-2017, 20:14:09 »
+4

I?
S ovim zakonom mogu sve to isto tako kao i prije.
Jedina je razlika što ćeš još morati platiti doktoru da bi imao pravo na te identične privilegije za šahovskom pločom.

@radovan

1. Međunarodni olimpijski komitet je priznao šah i bridž kao umski sport, znači šah je sport.

2. ŠSH je član HOO.

3. Ako u Hrvatskoj nije zakonski uređeno područje umsko intelektualnog sporta znači da se mora šahovski savez angažirati kod pisanja novog zakona ili prijedloga amandmana na postoječi zakon.

Sva ostala rasprava ne vodi ničemu, pogotovo ne podsmijeh. Gledaj pod 1. Smiley

Da, to je točno.
A mogao je i zakonodavac iz prve ne napisati/izglasati ovako idiotski zakon.

Ili uz dodatak o dodatnim napucima pri primjeni dati neke suvisle dodatne upute raznim inspekcijama.

Mogao je i inspektor biti razuman. Ili barem ne biti glup.
Ti inspektori imaju nekih 7 godina ovog ili onog iskustva da uopće smiju postati inspektori.

Ovako sve skupa ama baš ni na koji način ne doprinosi društvu. Tjerati dedu da ne može držati treninge šaha klincima zbog papira koje ne može ni dobiti, tjerati klince da ne mogu više na treninge šaha, koju točno korist društvo ima od toga!? Zašto je država angažirana u tom smjeru i troši naš novac na takve stvari!?

Idiotsko postupanje.

-Stipe
Evidentirano
krulicka
Skakač
*

« Odgovor #11 na: 25-01-2017, 20:25:33 »
+3

@radovane Potpuno nebitna iskustva. Bitno je kako dalje poslije ovoga. Inspekcija moze uci u svaki klub i kaznit sve koji rade s djecom ili igraju sah.
Zamislite situaciju prvenstva Hrvatske, lige, kupa...ulazi inspektor i krene kaznjavati igrace i klubove. Klinci nemaju s kime trenirati.Jos samo fali inspekcija za mjerenje koja bi provjeravala bazdarenost figura. A za sahovtski sat i figure skupiti dozvole na policiji kao za nosenje oruzja.Sve je na sahovskom savezu, ministarstvu i pripremi promjene zakona. U suprotnom mozemo zaboraviti sah u skole, turnire, lige, prvenstva itd...
Evidentirano
krulicka
Skakač
*

« Odgovor #12 na: 25-01-2017, 20:30:18 »
+3

Bravo Stipe.

Ovako klubovi muce nac trenera koji ce ozbiljnije raditi s klincima a u ovom slucaju jednog takvog se kaznjava za rad s njima jer eto nema papir do kojeg je nemoguce doci jer ne postoji.

Privremeno rjesenje bi bilo da HŠS u dogovoru s ministarstvom organizira tecajeve za sahovske mentore i ida im potvrde da su usposobljeni za treniranje klinaca.

EDIT
I kinezioloski faks iskljucit iz bilokakvih izdavanja potvrda jer 99.99% ljudi tamo ne smatra sah sportom.
Evidentirano
radovan304
Lovac
*

« Odgovor #13 na: 25-01-2017, 22:38:42 »
+1

Danijel, šah ovim zakonom nije diskriminiran u odnosu na druge sportove !  Svi naši komentari se mogu odnositi i na druge sportaše i trenere.
Za svaki se sport može reći da je po nečemu specifičan, pa tako i za šah. Naravno, to nas ne smije izdvajati iz sportske zajednice po ničemu bitnom.
Volio bi da mi netko objasni, zašto šahovski trener ne treba sklapati ugovor sa klubom, dok to treneri drugih sportova moraju?
Olimpijski sport curling (oni koji ga malo poznaju mogu pogledati ovdje https://hr.wikipedia.org/wiki/Curling ) je manje opasan
po zdravlje sportaša, negoli šah ! Da ne nabrajam cijeli niz sportova kod nas i u svijetu, od kojih je šah neusporedivo opasnija igra !
Naravno da će doktor imati na umu o kojem se sportu radi, te na osnovu toga donijeti pravilnu i stručnu odluku !

Dakle, izričito tvrdim da šah u odnosu na druge sportove, ovim zakonom nije diskriminiran !

Zato bi savjetovao šahovske radnike (oce), da što prije prihvate novitete, za boljitak sutrašnjice.    drinks

Evidentirano
Fred1955
Lovac
*

Chesspect: +704

« Odgovor #14 na: 26-01-2017, 00:43:32 »
+2

Dragi kolege ,

Ovaj post me je zapanjio i kao šahistu i kao aktivnog sportskog djelatnika. Smatram da je šah mnogo više nego igra i sport.
Bavio sam se aktivno šahom, igrao po turnirima, sa protivnicima koji su bili invalidi, zdravi, slijepi, pa čak i mentalno bolesni.
Moji klupski kolege bili su svih generacija, imao sam kolegu sa povišenim krvnim tlakom, koji je igrao šah sa čak tri preboljela infarkta ! Na upit da li mu to šteti, rekao mi je naprotiv, da ga druženje i igranje šaha smiruje. Drugo bi bilo da mu mi njegovi kolege suigrači predbacuju poraze, okrivljuju za izgubljeni meč i slično. No mi to nismo činili, dapače davali smo mu poticaj da se druži sa nama.
Zanima me kakvu bi to potvrdu trebao izdati liječnik da se smiješ ili ne baviti šahom ?

Klubovi su organizirani da svatko može ući u klub i igrati šah. Medicinska istraživanja su igranje šaha proglasile terapijom " chess teraphy " i na tu temu su napisani mnogi stručni radovi.

Zdravstvene prednosti igranja šaha:
Potiče razvoj mozga: Igre poput šaha koje predstavljaju izazov za mozak zapravo potiču rast dendrita, tijela koje šalju signale iz neuronskih stanica mozga. S više dendrita, neuronska komunikacija unutar mozga se poboljšava i postaje brža. Razmišljajte o vašem mozgu koje je poput računalnog procesora. Stablo čijem su grane dendriti šalju signale koji komuniciraju s drugim neuronima, što omogućuje da procesor računala radi brzim, optimalnim stanjem. Interakcija s ljudima u zahtjevnim aktivnostima također omogućuje rast dendritima, a šah je savršen primjer.
Vježbanje obje strane mozga: Njemačka studija je pokazala da kada su šahisti zamoljeni da identificiraju šahovske pozicije i geometrijske oblike, i lijeva i desna hemisfera mozga postala je vrlo aktivna. Njihove vremenske reakcije i jednostavnih oblika su iste, ali stručnjaci su koristili obje strane mozga i davali brže odgovore na pitanja vezana za šahovske pozicije.
Povećava IQ: Da li pametni ljudi igraju šah ili šah čini ljude pametnima? Najmanje jedna znanstvena studija je pokazala da igranje šaha može povećati osobni IQ. Studija na 4000 venecuelskih učenika proizvela je značajno povećanje IQ rezultata kod dječaka i djevojčica nakon 4 mjeseca nastave šaha. Dakle, zgrabite šahovsku ploču i poboljšajte svoj IQ!
Pomaže u sprečavanju Alzheimerove bolesti: Kako starimo, postaje sve važnije davati mozgu vježbe, baš kao što je potrebno i svakoj drugoj grupi mišića, kako bi i dalje ostala zdrava i fit. Nedavna studija predstavljena u The New England Journal of Medicine otkriva da ljudi od 75 godina koji se upuštaju u igre poput šaha imaju manju vjerojatnost da će razviti demenciju. Govoreći: “ili ga koristite ili ga izgubite” svakako vrijedi i ovdje, neaktivnost mozga može smanjiti snagu mozga. Razlog više da igrate šah prije nego što navršite 75.
Potaknite kreativnost: Igranje šaha pomaže u oslobađaju svoje originalnosti, jer aktivira desnu stranu mozga, stranu odgovornu za kreativnost. U četverogodišnjoj studiji učenici 7. – 9. razreda igrali su šah, koristili računala ili radili druge aktivnosti jednom tjedno kroz 32 tjedana kako bi vidjeli koja aktivnost njeguje najveći rast kreativnog razmišljanja. Šahovska grupa je postigla najbolje rezultate u svim mjerama kreativnosti, s originalnosti kao najvećim područjem dobitka.
Povećava sposobnost rješavanja problema: Partije šaha zahtijevaju brzo razmišljanje i rješavanje problema u letu jer vaš protivnik stalno mijenja parametre. 1992. u New Brunswick istraživanje je provedeno na 450 učenika petog razreda. Studija je pokazala da učenici koji su naučili igrati šah postižu znatno bolje rezultate na standardnim testovima u odnosu na one koji ne igraju šah.
Uči nas planirati i predviđati: Dio mozga koji se posljednji razvije za vrijeme adolescencije je prefrontalni korteks, područje odgovorno za pravednost, planiranje i samokontrolu. Budući da igranje šaha zahtijeva strateško i kritičko razmišljanje, to pomaže u razvoj prefrontalnog korteksa i pomaže tinejdžerima u donošenju boljih odluka u svim područjima života, te ih možda sprečava da donose neodgovorne i rizične odluke.
Poboljšava vještine čitanja: U istraživanju 1991. godine, dr Stuart Margulies proučavao je vještine čitanja kod 53 učenika osnovne škole koji su sudjelovali u šahovskom program i usporedio ih u odnosu na učenike širom zemlje koji nisu igrali šah. Konačni rezultat je pokazao da igranje šaha uzrokuju povećanu učinkovitost u čitanju. U okrugu gdje je prosjek učenika ispod nacionalnog prosjeka, djeca iz okruga koja su igrali šah postigli su rezultate iznad nacionalnog prosjeka.
Unapređuje sposobnost pamćenja: šahisti znaju da igranje šaha poboljšava pamćenje, uglavnom zbog složenih pravila koje morate zapamtiti, kao i memorijsko prisjećanje potrebno kada se pokušavaju izbjeći prethodne greške ili prisjetiti se stila igranja određenog protivnika. Dobri šahisti imaju iznimne performanse pamćenja i sjećanja. Studija šestog razreda osnovne škole u Pennsylvaniji otkrila je da učenici koji nikada prije nisu igrali šah, poboljšali su svoju memoriju i verbalne vještine nakon igranja.
Poboljšava oporavak od moždanog udara ili invalidnosti: Šah razvija fine motoričke sposobnosti kod osoba koje imaju invaliditet ili su pretrpjeli moždani udar ili neku drugu fizički iscrpljujuću nesreću. Ovaj oblik rehabilitacije zahtijeva pomicanje šahovskih figura u različitim smjerovima (naprijed, nazad, kretanje dijagonalno prema naprijed, pokreta dijagonalno unatrag). Takvi pokreti mogu pomoći razviti i fino podesiti bolesnikove motoričke sposobnosti, a mentalni napor potreban za igranje šaha može poboljšati kognitivne i komunikacijske vještine. Igranje također može potaknuti duboku koncentraciju i mirnoću, pomaže u opuštanju pacijentima kod kojih se pojavljuju različiti stupnjevi tjeskobe.

Stavovi i vrijednosti na koje djelujemo šahom i izgrađujemo ih:

1. učenje;                    10. pravda
   2. rad              11. samokritičnost
   3. disciplina           12. sloboda
   4. mudrost                   13. zdravlje
   5. kreativnost           14. prijateljstvo
   6. red              15. dostojanstvo
   7. ljepota                   16. upornost
    8. istina                   17. osobnost
    9. samopoštovanje   18. solidarnost

Šah pomaže i osobama sa motoričkim teškočama u razvoju.

Zbog povoljnog utjecaja i na razvoj , EU preporuča da se šah uvede u škole kao nastavni predmet.

Da li će svi učenici morati imati liječnički pregled ne stariji od 6 mjeseci ?
Kakav je to Ugovor o volontiranju bez naknade, kad šah može podučavati svaki šahista koji ima višu katerigoriju od one koju podučava ? Da li to znači da se bez Ugovora o volontiranju bez naknade - 0 ( nula ) Kuna ne smije podučavati volonterski šah u klubovima ? Kakav je to prekršaj ? Financijski ? Povreda Zakona o sportu ?
I ja sam svojevremeno podučavao djecu da igraju šah i osvojili su 2. mjesto u gradu Zagrebu škola sa šahovskom sekcijom !!!
Bez naknade,  potvrda, diploma, ugovora - samo ljubav prema šahu !

Inspektori rade po zakonu. Ako je zakon loš, oni ga provode. Zato treba reagirati da se dadu primjedbe na postojeći Zakon o sportu, a vjerujem da među šahistima ima sposobnih i stručnih ljudi koji bi mogli sastaviti prijedlog, a onda preko nekog saborskog zastupnika ili stranke potaknuti izmjenu tog Zakona i definirati kriterije za aktivno igranje šaha.

Takvih nedorečenih Zakona i Propisa ima dosta u našemu zakonodavstvu.
Možda bi bilo zgodno obavijestiti medije.
( televiziju da se načini neka emisija na tu temu i da se javnost upozna sa problemima.
Pozvati nekog iz Ministarstva, Šah saveza, Šahiste,  Invalide-šahiste, Liječnike da prodiskutiraju tu temu. )

lijepi pozdrav,

Fred
Evidentirano

-   O šahu je rečeno, da jedan život nije dovoljan za njega. Ali to je greška života, a ne šaha !  - William Ewart Napier
 Str: [1] 2
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!