Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
23-10-2017, 23:31:34 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Potrebne e-books  (Posjeta: 326 puta)
ismgak01
Lovac
*

Chesspect: +245

« na: 04-05-2017, 16:19:55 »
+3

Pozrav, kao sto sam naslov kaze zelim malo napredovati te su mi potrebne neke e-knjige. Engleski jezik nije problem. Ako neko zna neke knjige molim da mi javi. Trebaju mi knjige sa osvrtom na Retijevku, Englesko otvaranje, nesto o strategiji, borba protiv Kraljeve inijanke, Francusu odbranu, Aljehinovu odbranu, otvorene igre kada sam crni, Holandsku odbranu (stonewall-kameni zid), te neto o konacnicama. Molim da knjige ne budu bas neshvatljive za moj um, ali niti da budu samo sa jednom galvnim varijantama. Vec sam preradio Sahovsko umijeće (A. Koblenz), Grinfeldovu indisku odbranu(Dr. Trifunovic) i Sah od A1 do H8 (S. Domazet). Ako netko zna gdje se mogu pronaci te e-knige molim da mi javi. Unaprijed HVALA. Smiley
Evidentirano
Fonaroff
Skakač
*

Chesspect: +183

« Odgovor #1 na: 05-05-2017, 23:24:16 »
+3

ismgak01, mislim da se previše posvećuješ otvaranjima, a zanemaruješ ostale aspekte izučavanja šahovske igre. Pre svega, trebalo bi da se posvetiš vežbanju taktike. Praviš neke elementarne propuste, previđaš figure, taktičke motive, itd. (Mogu ti poslati trotomnu Lisicinovu "Strategiju i taktiku", kapitalno delo koje traži ozbiljno izučavanje!) Treba preraditi i sve osnovne završnice, za to ti preporučujem Averbahovu knjigu. Onda se tek baciti na teoriju otvaranja i sve ostalo. Otvaranje je tek jedna faza u šahovskoj igri i za tebe kao početnika je najbitnije da izađeš neokrznut i da možeš ući u ravnopravnu borbu u središnjici. Preporučujem ti da spremiš jedno otvaranje kao beli (npr. možeš igrati Londonski sistem, zgodan je zato što ne moraš učiti teoriju raznih otvaranja, ili recimo Englesku), jedan odgovor na e4 (Sicilijanka, recimo, pada na pamet, i to neka solidna varijanta kao što je meni omiljena Tajmanovljeva, ili recimo Francuska, naučiš osnove Rubinsteinove varijante, koju u poslednje vreme često igram, za šta su ti dobri primeri Meierove partije, čime odmah odsečeš ekstenzivnu teoriju Taraševke, Klasične i Vinaverove varijante, ostaje ti još da savladaš Blokadnu i varijantu izmene, ili ako bi da imaš jako malo teorije da obrađuješ, solidnu Skandinavku), jedan na d4 (Odbijeni damin gambit je moja iskrena preporuka, to su solidne pozicije koje treba da izvežbaš, nemoj zasad ići u Kraljevu indijku i te hipermoderne odbrane), jedan na c4 (Botvinikov sistem sa obrnutim bojama). I naravno, na YouTube-u imaš mnogo dobrog materijala, po meni je najbolji kanal Chess Club and Scholastic Center of St. Louis, na kome se mogu naći lekcije sjajnih majstora kao što su meni omiljeni Yasser Seirawan i Varuzhan Akobian.
Evidentirano
ismgak01
Lovac
*

« Odgovor #2 na: 06-05-2017, 08:44:21 »
+3

Pa... Kao prvo zahvaljujem se na odgovoru. Bilo bi mi drago kad bi mi poslao tu knjigu. Slazem se da se ne trebam posvetiti samo otvaranju, ali nije li otvaranje preduslov za dobru sredisnjicu, te nekad se cak zna i po otvaranju treba li se teziti konacnici (mislim na to da ne treba ici u konacnicu u npr. varijanti izmjene Ruy Lopeza), te mi se mnogo puta desilo da izadem sa povoljnim otvaranjem mogu ici odmah na kombinaciju. Ako to ne mjenjam figure za bolju konacnicu i ako se ne sjecam kad sam zadnji put odigro konkretnu konacnicu. Naravno da bih trebao unaprijediti svoje teoretsko znanje konacnica i sredisnjice, jer stvarno u nekim partijama zna napraviti propuste. Jednostavno zelim napredovati. Odnedavno sam poceo gledati i video-e na YT ali nisam znao za ovu str. Sto se tice izbora otvaranja tu sam dosta odlucan. Igrao sam prije nekih 6-7 mjeseci kada sam tek pocinjao sa sahom stalno Talijanku i Spanjolku. I vjeruj mi to zna malo dosaditi, tato sam se prebacio na malo drugaciji tip igre. Prije bih na primljeni Damin gambit odigrao e4, ali sada shvatam da je to nemoguce. London sistem mi se itekako dopao,poceo sam ga igrati(ali ne mogu igrati samo jedno otvaranje), te kao bijeli igram jos Retijevku/Englesko ovisno od odgovora protivnika. Razlog zasto sam trazio borbu protiv K. Indijanke je sto cesto imam priliku da gunem pjesake te tako predem na K indian. Nekako mi ta otvaranja daju bolu i "kvalitetniju" igru od Talijanke. Kao crni na d4 u 90% slucajeva cu odigrati Sf6 te zaigrati Kraljevu ili Grinfeldovu indijanku. Mislim da sam dosta kvalitetan u toj oblasti. Ponekad zaigram i Stonevall, ali vecina protivnika povuce e4 stoga moram znati i Francusku. Na e4 Aljehinku, stim da volim promijeniti i odigrati e5. Sicilijanka mi se ne svida, a odbijeni damin gambit je pretezak. Toliko od mene. Smiley
Evidentirano
Hustler
Lovac
*

Chesspect: +390

« Odgovor #3 na: 06-05-2017, 18:23:56 »
+2

mastering the king indian defense, autor Robert Bellin, nekad se mogla naci na ebook3000 stranici
mislim da za pocetnika knjiga ok s obzirom da se vise naglasak daje tekstualnim komentarima i objasnjenjima, sto je jako bitno, inace Bologan "Kraljeva indijska obrana" je dobra knjiga, al to su ti same varijante, neznam koliko od toga mozes imati koristi.
Na istoj stranici se mogla naci i knjiga "winning endgame strategy" od Beliavskog, po meni odlicna knjiga, medjutim sve knjige ovog tipa su pisane na isti kalup, dosta je prepisivacine nekakvih klasika i poneki primjer iz novih dana. Ako dodjes do konacnica Rubena Finea, to je to.
Medjutim kao sto kolega preporuca; Lisicin, pa na kraju ima i kod "nasih" autora iz proslosti dobrih knjiga. Ako ces kao crni francusku, definitivno knjiga Vlade Kovacevica - Francuska obrana i tu knjigu mozes za male novce nabavit po prodavaonicama rabljenjih knjiga u zagrebu, dostavljaju i postom.

Opcenito se kloni knjiga o otvaranjima u pocetku, ne otvaranja samih, buduci da iste izlazu hrpe varijanti koje zavrsavaju "usred nicega" i nerjetko su i netocne. Sama prednost od +0.80 nakon 17. poteza ti garantira - nista, ako nemas ideju kako dalje.

kickass torrent, cesto mijenjaju adresu, ako naletis na njih - hrpa e-knjiga na svaku temu. opcenito proguglaj te torrente pa ces naci sto te zanima.
Evidentirano
ismgak01
Lovac
*

« Odgovor #4 na: 06-05-2017, 18:35:22 »
+2

Hvala, svakako ću pogledati.
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!