Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
24-09-2017, 09:30:28 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: L.N.Tolstoj: "Obnova pakla"  (Posjeta: 364 puta)
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17597

« na: 24-03-2017, 16:54:36 »
+1

"Lav Nikolajevič Tolstoj, što je u javnosti manje poznato, nije bio samo romanopisac, već i veliki socijalni i političko-moralni kritičar svojeg vremena." - čitamo iz komentara Tolstojeve zbirke eseja i novela "Ne mogu šutjeti" (1903.) čije je re-izdanje za hrvatsku publiku osvanulo 2008. godine zahvaljujući udruzi "David" (kako nam otkriva bloger, prethodno izdanje objavljeno je  u Zagrebu - još davne 1906. godine!!)

Već letimičan pogled u spomenute napise daje nam jasno nagovijestiti zašto su svojevremeno bili zabranjivani ili žestoko cenzurirani.

Nakon završetka čitanja došao sam na ideju da posljednji napis iz spomenute zbirke, satiričnu novelu "Obnova pakla" skeniram pa postam na Forumu te sam slijedom te misli već htio prionuti na posao, kadli me "ovlaš" guglanje za ovim Tolstojevim djelom neočekivano dovelo na blog ("Čiča Zoranova koliba") gdje je ta satira u cijelosti objavljena (a koji nam, btw, otkriva još par zanimljivih detalja s njom u vezi), a koju ovdje proslijeđujem.

http://etnolog.bloger.index.hr/post/lav-n-tolstoj-obnova-pakla/936818.aspx

Imate li nakon čitanja, i vi poput mene dojam da sve ono o čemu je Lav pisao (i šibao!) prije više od jednog stoljeća ne gubi ni dan-danas ni grama na svojoj snazi i aktuelnosti? Dapače...  Read
To nije nimalo slučajno - razlika između istinski velikih i osrednjih pisaca upravo se i prepoznaje u vremenski i prostorno univerzalnoj veličini poruke ovih prvospomenutih... yes
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!