Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
25-10-2014, 22:36:22 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Klasifikacija Šahovskih Otvaranja  (Posjeta: 3615 puta)
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +16149

« na: 24-05-2011, 09:55:07 »
+8

U Perinom topicu o Rabaru već smo na neki način "načeli" temu o klasifikaciji šahovskih otvaranja.

Šah je naravno neopisivo bogata igra i samo je POČETI šahovsku partiju moguće na desetine,štoviše stotine načina! Naravno,samo je relativno ograničen broj njih "zdrav" po obje strane,tj.omogućava materijalnu ravnotežu u otvaranju.
Pa ipak,postoje nazivi i za one ne baš tako "zdrave" varijante,neke od njih tako reći egzotične,apsurdne,a neke gotovo i "nakaradne" -
kroz modernu povijest šaha svašta se isprobavalo,testiralo,pokušavalo - tako da su sve te varijante nakraju dobile svoja imena, mada se  praktična primjena,baš kao ni teorija mnogih od njih uglavnom,iz već spomenutog očitog razloga nije odmakla daleko od prvih koraka...

Evo,dakle,zabavljajte se uz imena elementarnih otvaranja! (pritom,jasno,ne spominjem transpozicije,koje se mogu pojaviti u svakom od njih nakon određenog niza poteza)

Naziv Otvorene igre odnosi se na niz poteza 1.e4 e5.
Najuobičajeniji odgovor bijeloga je tu 2.Sf3 (Otvaranje kraljevog skakača)).  Međutim,bijeli može igrati i:
2.a3 - Mengarini's Attack
2.Bb5 - Portuguese Opening
2.c3 - McCleod Opening
2.c4 - Whale Opening
3.Nc3 - Vienna Game
3.Bc4 - Bishop's Opening
3.Bd3 - Tortoise Opening
3.d3 - Clam Opening or Leonhardt Opening or Indian Opening
3.d4 - Center Game
3.Ne2 - Alapin's Opening
3.f3 - King's Head Opening
3.Qf3 - Napoleon Attack
3.f4 - King's Gambit
3.Qh5 - Parnham's Attack or Danvers Attack or Wayward Queen Opening

Polu-otvorene igre podrazumijevaju 1.e4 BEZ 1...e5
Odgovori crnog mogu biti:
1...a6 - St. George Defense or Birmingham Defense
1...a5 - Ware Defense
1...b6 - Owen's Defense
1...c5 - Sicilian Defense
1...c6 - Caro Kann Defense
1...Nc6 - Nimzovich Defense
1...d5 - Scandanavian or Center Counter Defense
1...d6 - Pirc (or Modern) Defense
1...e6 - French Defense
1...Nf6 - Alekhine's Defense
1...g6 - Modern (or Pirc) Defense
1...g5 - Basman Defense or Macho Grob
1...f5 - Fred Defense or From Reversed or Duras Defense
1...f6 - Barnes Defense
1...h5 - Pickering Defense
1...h6 - Carr Defense
1...Na6 - Lemming Defense
1...Nh6 - Adams or Hippoputumus or Wild Bull Defense

"Zatvorene" igre podrazumijevaju 1.d4 d5 (otvaranje daminog pješaka)
Uobičajeni odgovor glasi  2.c4 (Damin Gambit).  Ostali su odgovori:
2.Nc3 - Chigorin or Veresov
2.e3 - Stonewall Attack
2.e4 - Blackmar-Diemer Gambit
2.Nf3 - Zukertort Variation
2.Bf4 - London System or Sarratt Attack
2.Bg5 - Bishop Attack or Zot or Levitsky Attack
2.f4 - Mason Attack
2.g4 - Zurich Gambit
2.Qd3 - Amazon Attack

"Poluzatvorene igre" su 1.d4 BEZ d5:
1...b5 - Polish Defense
1...b6 - Queen Fianchetto Defense
1...c5 - Benoni Defense        
1...c6 - Anglo-Slav Defense
1...Nc6 - Lundin or Van Geet Defense
1...d6 - Pillsbury Defense or Rat Defense
1...e5 - Englund Defense                
1...e6 - Franco-Indian Defense
1...Nf6 - Indian Systems (najuobičajeni/najpopularniji vid polu-zatvorenih igara)
1...f5 - Dutch Defense
1...g5 - Borg Gambit
1...g6 - Kotov-Robatsch Defense

U bočna (krilna) otvaranja spadaju:
1.b3 - Larsen's Opening
1.b4 - Sokolsky or Polish or Orangutan Opening
1.c4 - English Opening
1.Nf3 - Reti or King's Indian Attack
1.f4 - Bird's Opening
1.g3 - Benko Opening

U grupu "nepravilnih otvaranja" spadaju:
1.a3 - Anderssen's OpeningK
1.Nh3 - Amar or Paris Opening
1.f3 - Barnes or Gedult's Opening
1.h3 - Clemenz Opening
1.h4 - Despres or Kadas Opening
1.Nc3 - Dunst Opening
1.Na3 - Durkin's Attack
1.g4 - Grob's Attack
1.d3 - Mieses Opening
1.c3 - Saragossa Opening
1.e3 - Van't Kruijs Opening
1.a4 - Ware or Meadow Hay or Crab Opening

(prijevod najčešćih izraza, ukratko:
Opening=otvaranje
Attack=napad
defense=obrana
« Zadnja izmjena: 24-05-2011, 10:11:34 od Gulliver » Evidentirano

"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim" .... S.Tarrasch

"Istina je zemlja koja nema staze" .... Jisshu Krishnamurti

"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana."
Osho
perovk
Kralj
*

Chesspect: +18260

« Odgovor #1 na: 24-05-2011, 10:33:05 »
+4

Gulliver, nekako neprimjetno je prošlo da si promoviran u Damu. Čestitamo!
Evidentirano
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

Chesspect: +10051

« Odgovor #2 na: 24-05-2011, 10:41:24 »
+4

+1  good
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #3 na: 24-05-2011, 23:00:20 »
+3

Gulliver, nekako neprimjetno je prošlo da si promoviran u Damu. Čestitamo!

Hvala,hvala...

Nisam baš nikad bio neki njihov velik fan, ali nekako me potsjetilo - imaju nešto prigodno...hehe  Wink Grin

PLAVI ORKESTAR - SAVA TIHO TECE
« Zadnja izmjena: 24-05-2011, 23:07:18 od Gulliver » Evidentirano

"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim" .... S.Tarrasch

"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana."
Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #4 na: 25-05-2011, 12:23:57 »
+3

Evo i skraćenog/osnovnog izvoda kodiranja otvaranja prema  ECO sistemu "Šahovskog Informatora"

Glavni ECO kodovi
Popis šahovskih otvaranja

A
        Prvi potezi bijelog osim: 1.e4, 1.d4 (A00–A39)
        1.d4 bez 1...d5, 1...Nf6: Netipični odgovori na: 1.d4 (A40–A44)
        1.d4 Sf6 bez 2.c4: Netipični odgovori na 1...Nf6 (A45–A49)
        1.d4 S6 2.c4 bez 2...e6, 2...g6: Netipični Indijski sistemi (A50–A79)
        1.d4 f5: Nizozemska (Holandska) Obrana (A80–A99)

B
        1.e4 bez 1...c5, 1...e6, 1...e5 (B00–B09)
        1.e4 c6: Caro-Kann Obrana (B10–B19)
        1.e4 c5: Sicilijanska Obrana (B20–B99)

C
        1.e4 e6: Francuska Obrana (C00–C19)
        1.e4 e5: Igre dvostrukog Kraljevog Pješaka (C20–C99)

D
        1.d4 d5: Igre dvostrukog daminog pješaka (D00–D69)
        1.d4 Nf6 2.c4 g6 with 3...d5: Grünfeld-ova Obrana (D70–D99)

E
        1.d4 Nf6 2.c4 e6: Indijski Sistemi sa ...e6 (E00–E59)
        1.d4 Nf6 2.c4 g6 bez 3...d5: Indiajski sistemi sa ...g6 (osim Grünfeld-a) (E60–E99)

Evidentirano

Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #5 na: 25-05-2011, 12:35:16 »
+3

Po mom skromnom mišljenju, već letimičan pogled na ECO kazuje da su neki tomovi Informatora "sklepani" pomalo nelogično, valjda se je željela postići podjednaka "voluminoznost" tomova - na uštrb šahovske logike...
A možda postoji i bolji odgovor npr.na pitanje zašto je Grunfeld "utrpan" u tom D,zajedno s 1.d4 d5, umjesto da ide u svoju logičnu "kućicu" tj.tom E, sa drugim Indijkama? Ili Francuska u tom C, s otvorenim igrama, umjesto među poluotvorene igre, tom B?
To je ono što sam mislio pod temom o Rabaru - njegova podjela (otvorene, poluotvorene,zatvorene itd., vidi početni tekst) i danas je za moj pojam najlogičnija, i otvaranja se ne utrpavaju zbrda-zdola po tomovima,već onako kako zdrav razum nalaže.
Oglasi se,Pero...
Evidentirano

Osho
perovk
Kralj
*

Chesspect: +18260

« Odgovor #6 na: 25-05-2011, 12:45:44 »
+3

Gullivere, dobro si primjetio nelogičnosti, što i oni znaju...  išlo se na uravnoteženje.  Vjerojatno neka otvaranja zauzimaju velik dio kolača (mislim Sicilku i Englesku), pa se moralo korigirat...

Ma i život je kompromis...

Pišem šahovsku knjigu, muči me novac: veći format papira-jasno najjeftiniji, manji font slova da više stane, sabijanje teksta i slika, slabiji uvez...  nemožeš biti pošten i je...
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #7 na: 25-05-2011, 13:24:50 »
+2

Citat:
Pišem šahovsku knjigu, muči me novac: veći format papira-jasno najjeftiniji, manji font slova da više stane, sabijanje teksta i slika, slabiji uvez...  nemožeš biti pošten i je...

Pero,držimo ti fige za knjigu, da ugleda svjetlost dana!
Evidentirano

Osho
Tigran
Skakač
*

Chesspect: +119

« Odgovor #8 na: 07-06-2011, 11:23:27 »
+4

Uvodni post je vise nego dobar,te se nema sta mnogo vise reci

Teorijski je perfektno obradjen

Ali,mi,kao sahisti,mozda mozemo dati neki svoj komentar i vidjenje,ne svih,ali,bar ovih najcesce igranih varijanti,te,mozda neciji komentar i utisak na neko otvaranje,moze i pomoci,citaocu,da stekne drugaciji uvid u isto,ili potvrdi svoje pozitivno misljenje

ja bih dao komentar na damin gambit

po meni,jedno od najboljih i "najsigurnijih" otvorenja,za razliku od brzih i ostrih e4-e5 otvorenja,otvaranja koja proizilaze posle d4 poteza...bilo damin gambit,bilo slavensko otvorenje bilo neka od Indijka,iziskuje od igraca,poprilicno poznavanje saha,narocito ponasanja lakih figura,onda,kada nemaju mogucnost velikog manevrisanja,a od njih se ocekuje maksimalna ucinkovitost

krilni napadi,deblokada centra,spora i temeljna sredisnjica te konacnica u kojoj se vrlo retko ostaje sa golim kraljevima,odlika su d4 otvaranja

po meni,opet kazem,licni (osobni) sud,je,da je ova vrsta otvaranja namenjena jakim i iskusnim igracima,dok je e4-e5 vise za mlade pocetnike,koji se kroz ta otvaranja "kale" i upucuju u znanja i kombinatoriku saha
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #9 na: 20-06-2011, 23:47:01 »
+2

Uvodni post je vise nego dobar,te se nema sta mnogo vise reci

Teorijski je perfektno obradjen

Ali,mi,kao sahisti,mozda mozemo dati neki svoj komentar i vidjenje,ne svih,ali,bar ovih najcesce igranih varijanti,te,mozda neciji komentar i utisak na neko otvaranje,moze i pomoci,citaocu,da stekne drugaciji uvid u isto,ili potvrdi svoje pozitivno misljenje

ja bih dao komentar na damin gambit

po meni,jedno od najboljih i "najsigurnijih" otvorenja,za razliku od brzih i ostrih e4-e5 otvorenja,otvaranja koja proizilaze posle d4 poteza...bilo damin gambit,bilo slavensko otvorenje bilo neka od Indijka,iziskuje od igraca,poprilicno poznavanje saha,narocito ponasanja lakih figura,onda,kada nemaju mogucnost velikog manevrisanja,a od njih se ocekuje maksimalna ucinkovitost

krilni napadi,deblokada centra,spora i temeljna sredisnjica te konacnica u kojoj se vrlo retko ostaje sa golim kraljevima,odlika su d4 otvaranja

po meni,opet kazem,licni (osobni) sud,je,da je ova vrsta otvaranja namenjena jakim i iskusnim igracima,dok je e4-e5 vise za mlade pocetnike,koji se kroz ta otvaranja "kale" i upucuju u znanja i kombinatoriku saha

Tigrane, prije svega hvala na tvom pozitivnom sudu i pohvalama o uvodniku. Trudio sam se dati što općenitiju i elementarniju sliku šarolikog svijeta šahovskiih otvaranja.
Tvoje su sugestije i komentari zanimljive i naravno dobrodošle, i vidim ih kao poziv na zdravu i interesantnu šahovsku diskusiju.
Kod spomena Daminog Gambita, tog starog strateškog otvaranja u kojem su se strateški i poziciono (čiji elementi dominiraju) kalili nebrojeni majstori od početka modernog šaha pa do današnjih dana, u globalu tvoja tvrdnja, barem u onom dijelu u kojem spominješ da, citiram, "iziskuje od igraca,poprilicno poznavanje saha,narocito ponasanja lakih figura,onda,kada nemaju mogucnost velikog manevrisanja,a od njih se ocekuje maksimalna ucinkovitost" stoji na zdravim i korektnim osnovama.
Međutim, dozvoli mi da isto tako iznesem svoj dojam o zaključnom dijelu tvog napisa, tj.,"da je ova vrsta otvaranja namenjena jakim i iskusnim igracima,dok je e4-e5 vise za mlade pocetnike,koji se kroz ta otvaranja "kale" i upucuju u znanja i kombinatoriku saha". Po mom skromnom sudu, rečeni je zaključak u dobroj mjeri simplificiran, izgeneraliziran i nategnut - iz podebljanog  teksta proizlazi da su "vrele" kombinacije eto tek nusprodukt kojekakvih pacerskih "brljanja po ploči" i da nemaju što tražiti na "ozbiljnim" turnirima jer se pravim majstorima tj. uvjetno rečeno preko 2200 ELO-a ne događaju ni najsitnije greške koje bi im dale prostora? Možda si granicu taktičkog i pozicionog postavio previše kruto - tisuće predivnih partija podjednako iz svijeta otvorenih, zatvorenih kao i ostalih igara ostaju nam u trajnom sjećanju po vještom i maštovitom ispreplitanju pozicionog  i taktičkog s osjećajem za "šahovski timing" u majstorskim rukama.  Npr. Morphy je prvi uvidio - i zato ga, iako su varnice sjevale po ploči u njegovim partijama, moramo smatrati POZICIONIM barem koliko i taktičkim genijem - da bez pozicione nadmoći zapravo i nema taktičke briljancije! I mnoge otvorne igre sadrže taktičke elemente, ali i obratno - npr. Španjolka kao otvorena igra sadrži u podjednakoj mjeri taktičke kao i pozicione elemente; lista vrhunskih svjetskih majstora od Morphyja pa do Kasparova (koji je sa elanom i zadovoljstvom oživljavao brojne otvorene i gambitne varijante na koje su šahovski "autoriteti" odavno odmahivali rukom) koji su primjenjivali otvorene (a nešto rijeđe i gambitne - sjetimo se Keresa,Spaskog,Bronsteina itd itd) sisteme bila bi debelo preduga a da bi stala u ovaj post!
S druge su pak strane lepeze majstori - od kojih mi kao tipični predstavnik trenutno pada na pamet npr. Marshall - koji su, sukladno svojem temperamentu i šahovskoj "filozofiji", znali i od Daminog Gambita, kao što zaključismo jednog u osnovi tipičnog pozicionog otvaranja, znali učiniti igru s uvijek prisutnim taktičkim motivima, iskrama, udarima!
Po meni, velike zasluge za novi zamah zanimanja za otvorene igre, a koji je opet čini se u trendu, leže na pojavi i silnom snaženju kompjuterskih enginea - silikonski su monstrumi (ma koliko se to ponekad ne činilo tako), čelično-hladnom logikom kako već oni to znaju, zapravo utabali brojne nove a bogme i poskidali prašinu sa mnogih pomalo zaboravljenih otvaranja prošlosti...
Ispada da se sve svodi na nečije osobno šahovsko "doživljavanje" odigranog otvaranja - ključ je: znanje, mašta, talent, volja k pobjedi!
Ako je npr. naš šahovski "kredo" potraga za dobrom zdravom taktikom , naći ćemo načina prevesti protivnikov poziv na pozicionim nadmudrivanjem sa 1.d4 u taktički obračun putem npr.kraljeve indijke, holandske obrane i slično...preduvjet je za to,naravno, korektno poznavanje osnovnih linija otvaranja koje biramo.
Možda bih se na kraju, s dopuštenjem, usudio zaključiti: Nije bitno što se igra, nego TKO!
 hi
« Zadnja izmjena: 21-06-2011, 00:18:04 od Gulliver » Evidentirano

Osho
Tigran
Skakač
*

Chesspect: +119

« Odgovor #10 na: 21-06-2011, 06:40:54 »
+4

Naravno,stoji to sve

Ja sam dao,jednu uopstenu sliku,nikako neku dublju studiju,pogotovo koja bi bila na stetu otvorenim igrama

Upravo,kako si rekao,nije bitno koje otvorenje,vec ko i kako odigra
Evidentirano
Zeleni
*

Chesspect: +1381

« Odgovor #11 na: 11-08-2011, 10:19:20 »
+3

U vezi otvaranja želim pitati nešto ( možda nije baš primjereno ovoj temi, ali jbg ).
Htio bi malo proučiti otvaranja pa me zanima koje knjige bi bilo mudro pribaviti.? U igri ne gubim baš olako figure, ali mi je teorijsko znanje dosta loše. Većina zapackanih partija mi je u otvaranju ili u završnici kad, na primjer, ne znam realizirati neku manju materijalnu prednost.

(A knjigu od Pere sigurno kupujem! good2)
« Zadnja izmjena: 11-08-2011, 10:21:31 od Zeleni » Evidentirano

always look on the bright side of life
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #12 na: 11-08-2011, 10:23:57 »
+3

U vezi otvaranja želim pitati nešto ( možda nije baš primjereno ovoj temi, ali jbg ).
Htio bi malo proučiti otvaranja pa me zanima koje knjige bi bilo mudro pribaviti.? U igri ne gubim baš olako figure, ali mi je teorijsko znanje dosta loše. Većina zapackanih partija mi je u otvaranju ili u završnici kad, na primjer, ne znam realizirati neku manju materijalnu prednost.

(A knjigu od Pere sigurno kupijem! good2)

Zeleni, odlična ti je knjiga o otvaranju (u 2 toma - Otvorene i poluotvorene igre; te "Zatvorene Igre") od Marovića i Sušića; imaš je na "korisnoj knjizi", samo utipkaj "Marovic"...
Evidentirano

Osho
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2014 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!