Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
10-04-2020, 11:02:27 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Austro - ugarski problemisti  (Posjeta: 3170 puta)
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19522

« na: 20-10-2011, 14:47:26 »
+3

Kao što smo vidjeli šah uvijek ide uz umjetničke pravce i uvijek seli u najjače gospodarske sile svijeta. Tako je i sad jasno da će šah brzo preseliti u Aziju odnosno u Kinu i Indiju...

Prvo dominira u arapskom svijetu koji je gospodarski i kulturno jači od Europe. Zatim cvjeta u Portugalu i Španjolskoj, da bi za vrijeme renesanse prešao u Italiju. Za vrijeme romantizma omiljen je u Francuskoj, da bi za vrijeme prosvjetiteljstva i racionalizma u Engleskoj. Sa usponom Njemačke i KuK monarhije cvjeta u Berlinu i Beču.

To nas vrijeme upravo zanima. Hrvatska je dio Austro-Ugarske koja je po obrazovanju i broju kilometara željeznica nadmoćna u Europi...

Zašto se mi toga stidimo jer se šah preljeva i u naše gradove. Moguće da je tu i tajna velikog doprinosa hrvatskih šahista u svijetskoj povijesti šaha. Vuković je ustrojio najmoćniji časopis u Europi, zapadnjaci ga i danas citiraju i hvale. No mi se toga svega stidimo i uglavnom prenosimo radove stranih šahista i problemista...

* cn3478_photograph_large.jpg (224.25 kB, 768x952 - (učitavanja: 284 ).)
Evidentirano
Mat Kralj
Dama
*

Ne sanjaj svoj život, već živi svoje snove!

Chesspect: +5570

« Odgovor #1 na: 20-10-2011, 17:02:14 »
+3

Pero, ova fotografija vrijedi zlata, dao bih ti hrpu chesspecta da mogu. Gdje si ju našao? Konačno vidim i lice gospođe Sofie Schett. Nekoliko njezinih problema je postano ovdje u forumu. good2
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #2 na: 20-10-2011, 17:07:00 »
+2

Mk, fotku sam našao na Winter chesshistory. Nažalost naših je problemista malo...  Razlog treba tražiti u 19. stoljeću. Nakon ugarsko-hrvatske nagodbe hrvatski šport je pružao snažan otpor, pa tako i šahisti kojih do pojave Vukovića nema nigdje... tema je puno kompleksnija nego što je gore izneseno...
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #3 na: 20-10-2011, 17:15:45 »
+2

Evo još jedne gdje sam pronašao nekog našeg ...  iako je teško odgonetnuti potpise...

* cn3483_photograph.jpg (160.91 kB, 768x975 - (učitavanja: 291 ).)
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17749

« Odgovor #4 na: 20-10-2011, 21:12:20 »
+2

Mk, fotku sam našao na Winter chesshistory.

MK, od srca ti preporučam da zaviriš malo po Winterovim stranicama ("Chess notes") - vjerujem da te tamo čeka još ugodnih iznenađenja, jer Winter je nezamjenljiv izvor šahovskih informacija širokog spektra!  Read  ok
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

Chesspect: +2950

« Odgovor #5 na: 20-10-2011, 21:18:52 »
+3

Pero, ova fotografija vrijedi zlata, dao bih ti hrpu chesspecta da mogu. Gdje si ju našao? Konačno vidim i lice gospođe Sofie Schett. Nekoliko njezinih problema je postano ovdje u forumu. good2

Gle...zaista sophie  Smiley
I meni je drago što sam ju napokon upoznala  hi
Evidentirano

Robovi smo svojih riječi i gospodari svoje tišine.
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17749

« Odgovor #6 na: 20-10-2011, 21:31:07 »
+2

Evo još jedne gdje sam pronašao nekog našeg ...  iako je teško odgonetnuti potpise...

Hmm, čovjek se zapita je li ovu šahovnicu s portretima dotjerivao šahovski laik, jer je polje h1 crno!

Ali ako zanemarimo taj (zapravo u praksi dosta učestali) lapsus, sama po sebi originalna i sjajna ideja, možda je "dizajner" ovog foto-umjetničkog majstorskog uratka laik u šahu, ali u maštovitom dizajnu svakako nije!  ok
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!