Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
19-10-2018, 19:51:56 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 ... 6 7 [8] 9
  Ispis  
Autor Tema: Zen (i srodne) priče  (Posjeta: 36345 puta)
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17744

« Odgovor #105 na: 16-11-2012, 12:36:51 »
+3

POSLJEDNJI UDARCI

Tangen je sa Sengaijem naukovao još od djetinjstva. Navršivši dvadesetu godinu, poželi on ostaviti svojega učitelja kako bi posjetio i druge  i izobrazbu nastavio na usporedbeni način. Segai mu, međutim, nikako nije za to htio dati dopuštenje. Svaki put kad bi Tangen spomenuo svoj naum, Sengai bi ga lupnuo po glavi.
Naposljetku, kad mu već bijaše dojadilo, Tangen zamoli jednog svog starijeg subrata neka pokuša nagovoriti Sengaija da mu dopusti otići. Brat učini kako mu je rekao i  vrativši se Tangenu ovako ga izvijesti:
- Sve je u redu. Dogovorio sam tako da već danas možeš krenuti na svoje hodočašće.
Tangen se odmah zaputi Sengaiju kako bi mu zahvalio za dopuštenje. Učitelj mu, međutim, odgovori još jednim uobičajenim udarcem.
Tangen na to ode onome subratu  i sve mu ispripovijeda, a ovaj se začudi:
- Ma što je to sada? Segai nema pravo dati dopuštenje i onda se odjednom predomisliti. Želim ga svakako na to podsjetiti.
I zaputi se učitelju.
- Nisam povukao svoju riječ -reče Sengai - samo sam mu htio prilijepiti još jednu pljusku, budući da će kad se vrati biti prosvijetljen i više ga neću moći kazniti.
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #106 na: 16-11-2012, 23:34:17 »
+3

PISMO SAMRTNIKU

Jednom od svojih učenika, koji bijaše na samrti, Bassui napisa ovakvo pismo:
"Bit tvojega duha nije ni rođena, zato nikada neće ni umrijeti.Ona nije postojanje, koje je kratkoga vijeka. Nije praznina, koja je puka ispražnjenost. Nema ni boju ni oblik. Ne uživa ni u kakvim zadovoljstvima i ne trpi nikakve boli.
Znam da si ozbiljno bolestan. Kao valjani učenik zena, hrabro se suočavaš sa svojom bolešću. Možda i ne znaš točno tko je onaj koji pati, ali upitaj se: Što to je bit ovoga duha? Misli samo na to. Neće ti biti potrebno ništa drugo. Ne žudi ni za čim. Tvoj kraj, koji je bez kraja, nalik je pahuljici snijega što se rastopi na čistome zraku."
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #107 na: 16-11-2012, 23:45:41 »
+3

POSJETNICA

Keichu, znameniti učitelj zena iz razdoblja Meiji, bijaše također i poglavar crkvenoga hrama Kofuku, jedne katedrale u Kyotu. Jednoga se dana vladar Kyota uputi k njemu; bijaše to prvi put da mu dolazi u posjet.
Učiteljev pomoćnik preda mu vladarevu posjetnicu na kojoj bijaše ispisano: Kitagaki, vladar Kyota.
- Ja nemam što raditi s tom osobom - reče Keichu - reci mu da slobodno može otići.
Pomoćnik odnese posjetnicu natrag vladaru, uz duboke isprike.
- Pogreška je bila moja - na to će vladar, te uzme olovku i na posjetnici precrta riječi: "vladar Kyota" - Vrati se i najavi me svome učitelju.
- Oh, to je Kitagaki? - usklikne učitelj pročitavši posjetnicu - Dovedi ga, želim vidjeti tog čovjeka.
Evidentirano

Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #108 na: 17-11-2012, 09:07:55 »
+3

ISTINSKO BLAGOSTANJE

Neki bogataš zamoli Sengaija neka mu napiše nešto za trajno blagostanje i sreću njegove obitelji, nešto što bi se moglo sačuvati i prenositi u naraštaja u naraštaj.
Sengai zatraži da mu daju  veliki komad papira te napiše: "Umre otac, umre sin, umre unuk."
Bogataš se razgnjevi:
- Ja sam te zamolio da mi napišeš nešto za sreću i blagostanje moje obitelji! Zašto sa mnom zbijaš ovakve šale?
- Ne šalim se ni najmanje - počne objašnjavati Sengai - Kad bi prije nego što ti umreš morao umrijeti tvoj sin, tebi bi to nanijelo silnu bol.Kad bi tvoj unuk umro prije tvojega sina, obojici bi vam srce prepuklo. Ako tvoja obitelj, iz naraštaja u naraštaj, bude umirala ovim redom koji sam naveo,bit će to prirodan tijek života. To je za mene istinska sreća.
Evidentirano

Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #109 na: 17-11-2012, 11:03:06 »
+3

KAMENI UM

Hogen, kineski učitelj zena, živio je posve sam u jednom malenom hramu, daleko u pustopoljini. Jednog dana naiđoše onamo četiri lutajuća redovnika te ga upitaše bi li mogli u njegovu društvu pripaliti vatru da se ogriju.
Dok su pripremali drvlje, Hogen ih začuje kako raspravljaju o subjektivnosti i objektivnosti. Priđe im i reče:
- Evo ovdje jednog velikog kamena. Po vašemu sudu, je li on u vašemu duhu ili izvan njega?
Jedan od redovnika odgovori:
- S budističkog gledišta, sve je objektivizacija duha, stoga bih rekao da je taj kamen u mojemu duhu.
- Zacijelo imaš osjećaj da ti je glava vrlo teška - primijeti Hogen -  ako ideš uokolo noseći posvuda u duhu jedan ovakav kamen.
Evidentirano

Osho
dip08
Dama
*

Chesspect: +6071

« Odgovor #110 na: 17-11-2012, 12:02:48 »
+2

Kaošto rjeka utire svoj put u more,gdje se izgubi.i svaki početak neimonovno u svom nastanku nosi svoj kraj...hvala guliveru....
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #111 na: 17-11-2012, 13:30:01 »
+5

dip08, hvala i tebi na ovim riječima koje nose u sebi sjaj vječne Istine. One nas podsjećaju na moć i neumitnost prolaznosti, a ujedno i na važnost življenja u sadašnjem trenutku.

Mene osobno također su podsjetile na rečenicu iz mog vlastitog govora na grobu mog oca, koji nas je nedavno napustio u ovom fizičkom Univerzumu i nastavio u nekom drugom, nama nespoznatljivom. Upravo one, te riječi, su mi svojom snagom utjehe silno pomogle da se hrabrije ponesem s tim događajem i s njim povezanim nabujalim emocijama, a mudrosti zena uvijek se iznova vraćam, pogotovo kad god osjećam da se nalazim pred važnim životnim raskrižjima.

Nadam se, stoga, da mi na ovom mjestu neće biti neumjesno ili zamjereno citirati spomenuti govor.

Dragi oče

Pogrebi su neizbježna i opetovana prigoda da se svatko od nas, pa i oni među nama koji se i sa samom pukom činjenicom univerzalne fizičke prolaznosti najteže mire, još jednom zateknu izravno pred licem vječne metafizičke misterije, na točki gdje se čovjekov razum osjeća gol, nemoćan i razoružan, i podsjete se na nju, s jednako neizrecivom boli stojeći smrznuti i nijemi pred neumitnom snagom neizrecivog.

Iskustvo, kojim se trudimo suočiti s bolnim ali i radosnim doživljajem življenja, nas uči da je sve u prirodi povezano nevidljivim nitima, i da se u svakom početku skriva njegov kraj, ali i novi početak. Uči nas i tome, da je naša kratka posjeta Zemlji, taj dugi udah i izdah između kojih se šareni čitav naš mali svemir nade i beznađa, strasti i čežnja, radosti i tuge, želja i stepnji, očaja i nesporazuma, nadasve naša prigoda za učenje o moći Ljubavi i Istine, što svojim tajnovitim nitima spaja sve dimenzije svemira, uključiv i ovu našu, Zemaljsku. A ljubav i dobrota jesu, da parafraziram Marka Twaina, „jezik koji slijepi vide a gluhi čuju“.

No mada nam nešto duboko u nama, tihim ali sigurnim glasom  nepogriješivo govori o tome, ipak, uvijek iznova pomislit ćemo: „Jest, to je kraj; ovog tijela, a time i života, više nema, jer to nam nesumnjivo vele naših pet osjetila.“

Ali što više spoznajemo sebe, sve smo bliže i spoznaji da su i nesumnjivost konačnosti našeg sveukupnog bitka, baš kao i smrt sama samo riječi izišle iz usta smrtnog putnika,  zbunjenog pred misterijama i tajnama prolaznosti i vječnosti, koje ga u isti mah fasciniraju, muče i privlače svojom nespoznatljivom snagom, i da je sve što postoji pred našim očima i mimo njih samo neprekidna transformacija i mjena, paradoks privremene a vječne prolaznosti, sve sadržano  u ničemu i ništa u svemu, da je u jednom smrtnom biću istovremeno i vječiti beskraj Svemira i ništavnost grudice prašine, i da je i neupitna „istina“ naših pet osjetila samo jedan od velikih Privida.

Tata, ovaj je život kratka avantura kroz šareni koloplet stvarnosti i iluzija, pod čijim plaštom putujemo u ovim našim smrtnim tijelima, katkad odlučno koračajući, katkad nesigurno i zbunjeno posrčući pod tegobnim teretom zemaljskih briga, i činimo u njemu koliko možemo svojim slabim tijelima od krvi i mesa, sputani strahovima, tjeskobama, tvrdokornim koncepcijama, toliko prečesto gradeći i dozidavajući tvrde zidine  nerazumijevanja umjesto da ih rušimo kao nametljive uljeze zalutale u naše poput ljubavi dragocjene živote.

Tata, znam da si iskoračao svoju tešku životnu stazu vrijedno, pošteno i časno, i udisao si život punim plućima, sve dok tebe i nas koji smo dijelili tvoje posljednje udahe, okrutna bolest nije podsjetila na prolaznost životnih radosti. Tvoje je bivanje ostavilo neizbrisiv trag na svima nama koji smo te voljeli, pa i onda kada svi zajedno nismo znali izroniti i prepoznati taj dragocjen biser ljubavi u duboko skrivenoj školjci, sve dok nas tek ovi posljednji mjeseci tvoje neizrecive agonije nisu podsjetili na bespogovornu i bezuvjetnu moć ljubavi.

Znam i to, tata, znam srcem, da si čuo moje riječi izrečene na mjestu tvoje posljednje životne borbe i to moju dušu čini lakom poput pera; u ovim trenucima našeg posljednjeg zemaljskog rastanka, trenucima u kojima se zatvara puni krug tvog fizičkog postojanja, u meni se kovitla silan kup pomiješanih osjećaja: s jedne strane neiskaziva tuga zbog mog i našeg nepovratnog gubitka, s druge radost spoznaje da si napokon, slobodan od tereta i granica materijalnog svijeta, našao u vječnosti, negdje onkraj nama vidljiva prostora i vremena, svoju radost iskonske nevinosti, svoju istinsku slobodu i mir.

Hvala ti tata; počivao u miru, zbogom i doviđenja jednom i negdje.
« Zadnja izmjena: 18-11-2012, 12:08:51 od Gulliver » Evidentirano

Osho
dip08
Dama
*

Chesspect: +6071

« Odgovor #112 na: 17-11-2012, 19:05:04 »
+3

Nemam rjeći,sve je izrečeno...
« Zadnja izmjena: 17-11-2012, 20:31:55 od dip08 » Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #113 na: 14-12-2012, 00:33:59 »
+3

Stari Indijanac reče svome unuku:
- U meni se bore dva vuka. Jedan je vuk ljubavi i mira, drugi je vuk bijesa i rata.
- Koji će pobijediti? - upita unuk.
- Onaj kojeg budem hranio - odgovorio je djed.
Evidentirano

Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #114 na: 27-03-2013, 12:32:00 »
+2

ISPRAVAN PRISTUP

Učenik reče novopridošlom u samostan: “Moram te upozoriti da nećeš razumjeti ni
riječ od onoga što Majstor kaže ako ne budeš imao ispravan pristup.”
Koji je ispravan pristup?
“Budi kao učenik koji želi naučiti strani jezik. Riječi koje on govori zvuče poznato,
ali neka te to ne zavara; one imaju potpuno strano značenje.”
Evidentirano

Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #115 na: 27-03-2013, 12:38:10 »
+2

GDJE SAM SAD?

“Prosvjetljenje”, reče Majstor, “znači točno znati gdje si u bilo kojem trenutku –
nimalo lak zadatak!”
I onda ispriča o svom popularnom prijatelju koji je, čak i u svojim kasnim
osamdesetim, bio pozivan na mnoge prijeme. Jednom kad ga vidješe na zabavi upitali
su ga na koliko njih je pozvan te večeri.
“Šest”, reče postariji gospodin, ne podižući pogled sa svoje bilježnice.
“Što to radite? Gledate gdje trebate ići poslije?”, upitaše ga.
“Ne”, odgovori dinamični čovo. “Gledam gdje sam sad.”
Evidentirano

Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #116 na: 27-03-2013, 12:42:13 »
+2

U SVE POMALO

Majstor je čuo jednu glumicu kako razgovara o horoskopima za večerom.
Nagnuo se k njoj i rekao: “Ne vjerujete valjda u astrologiju?”
“Pa”, odgovori ona, “Ja u sve vjerujem pomalo.”
Evidentirano

Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #117 na: 27-03-2013, 12:46:19 »
+1

SNALAŽLJIVOST U NEZNANJU

Kad su ga upitali kako treba koristiti Pismo, Majstor je ispričao kako je nekad bio
učitelj u školi i kako je postavio pitanje svojim učenicima: “Kako biste odredili visinu
zgrade uspomoć aneroid barometra?”
Jedan bistri dečko je odgovorio: “Spustio bih barometar na užetu i onda izmjerio
uže.”
“Snalažljiv u svom neznanju”, bio je Majstorov komentar.
Tada je dodao: “Takva je snalažljivost onih koji koriste mozak da bi razumjeli Pismo
koje se može ‘razumjeti’ mozgom taman koliko i smiraj sunca ili ocean ili šapat
noćnog vjetra u drveću.”
« Zadnja izmjena: 02-11-2016, 18:42:22 od Gulliver » Evidentirano

Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #118 na: 27-03-2013, 12:51:31 »
+1

GREŠKA

“Reci mi”, reče ateist, “Da li stvarno ima Boga?”
Majstor reče: “Ako želiš da budem potpuno iskren prema tebi, neću ti odgovoriti.”
Kasnije su učenici zahtijevali da znaju zašto mu nije odgovorio.
“Zato što se na njegovo pitanje ne može odgovoriti”, reče Majstor.
“Dakle ti si ateist?”
“Naravno da nisam. Ateist griješi poričući ono o čemu se ništa ne može izreći.
Nakon što je dozvolio da se to malo slegne, dodao je: “A teist griješi potvrđujući to.
Evidentirano

Osho
Ghor
Lovac
*

Chesspect: +612

« Odgovor #119 na: 14-04-2013, 18:07:48 »
+2

Finding a Piece of the Truth
One day Mara, the Evil One, was travelling through the villages of India with his attendants. He saw a man doing walking meditation whose face was lit up on wonder. The man had just discovered something on the ground in front of him. Mara’s attendant asked what that was and Mara replied, “A piece of truth.”
“Doesn’t this bother you when someone finds a piece of truth, O Evil One?” his attendant asked. “No,” Mara replied. “Right after this, they usually make a belief out of it.”

---------

People say “I want peace.” If you remove I (ego), and your want (desire), you are left with peace.—The Dalai Lama
Evidentirano
 Str: 1 ... 6 7 [8] 9
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!