Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
19-10-2018, 00:14:38 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 [2]
  Ispis  
Autor Tema: Hrvatski jezik i pravopis  (Posjeta: 9345 puta)
Fred1955
Lovac
*

Chesspect: +738

« Odgovor #15 na: 18-12-2016, 21:16:25 »
+3

Read   Evo da obnovimo malo ovu temu o Hrvatskom jeziku ! help

Neki dan čujem na HRT  ..... " posjetio je svetu stolicu " !? ....
Nisam previše vičan pravopisu, često mi uletavaju kajkavske riječi,
ali takve lingvističke " tipfelere" ko naši reporteri sa HRT-a ipak ne činim.

Zar stolica može biti sveta ? Netko ju je proglasio svetom, kao Cezar konja senatorom ?!

Znam da se kaže : Posjetio je sv. Oca ( Papu ) i slično ili Došao je u Vatikan !

Stolica i nije stolica jer se stolica nosi na analizu u biološki laboratorij,
može biti rijetka i tvrda, a u krajnjem slučaju možete na nju nagaziti.

Stolac služi za sjedenje na njemu.

Kako da se naučimo ispravno govoriti, kad na televiziji slušamo o "stolici" ?

smetljar
Evidentirano

-   O šahu je rečeno, da jedan život nije dovoljan za njega. Ali to je greška života, a ne šaha !  - William Ewart Napier
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19512

« Odgovor #16 na: 18-12-2016, 22:22:37 »
+2

Stvari nisu jednostavne kako prikazuješ. Vatikan i Sveta Stolica nisu baš sinonimi. No moguće da su bili...

Znači ispravno je: posjetio je Svetu Stolicu! (ne Vatikan).
Evidentirano
Fred1955
Lovac
*

« Odgovor #17 na: 18-12-2016, 23:25:13 »
+1

Hvala na tumačenju.   
Možda je gramatički ispravno, ali ja to tako ne bi nikad rekao niti napisao.
Ide se u posjete osobama, prijateljima, Papi, sv. Ocu, a ne stolicama ?
Odlaziš u države, gradove...
Mislim da Sveta stolica nije sa nikim razgovarala niti primila u posjete ?
Možda sv. Otac , Papinski nuncij ili tako nekako ?
Mislim da je to na brzinu nepromišljeno sročena rečenica.
Mislim da bi i javni djelatnici u vijestima trebali pripaziti na izražavanje,
imaju stručnjake koji pripremaju vijesti, lektore, lingviste ...To je moje mišljenje.
                                  bye2

Evidentirano

-   O šahu je rečeno, da jedan život nije dovoljan za njega. Ali to je greška života, a ne šaha !  - William Ewart Napier
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17744

« Odgovor #18 na: 19-12-2016, 02:39:30 »
+2

Read   Evo da obnovimo malo ovu temu o Hrvatskom jeziku ! help

Upsss, Frede - prva rečenica na ovu temu pa već - lapsus iliti pogr(j)eška ?!?  Huh?

Ako se u novije vrijeme još štogod nije drastično promijenilo u hrvatskom pravopisu (a isto pravilo vrijedi, koliko mi je poznato, u SVIM modernim jezicima) - a što nije potpuno isključeno s obzirom da je svih ovih sušnih godina domaća lingvistika bila jedna od rijetkih "oaza (hiper)aktivnosti" gdje se oko koječega u hrvatskom jeziku "kemijalo" i prtljalo - i ako me sjećanje ne vara, "Hrvatski (jezik)" u citiranoj rečenici ovdje ima funkciju pridjeva a ne imenice tj. odgovara na pitanje "čiji, kakav?" i kao takav se uvijek (osim na početku rečenice, naravno) piše malim slovima. To što se u našem slučaju radi o domicilnoj naciji NE čini izuzetak.

Tako npr. imamo: njemački šnaps, talijansku paštu, englesku maglu, španjolsku koridu, mađarske kobase, kolumbijske (sexy In Love) žene, bosanski burek, turski kebab i međunarodno svašta nešto šuć-muć - sve to spomenuto, nabrojeno i zapisano hrvatskim književnim jezikom.
« Zadnja izmjena: 19-12-2016, 03:38:47 od Gulliver » Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
perovk
Kralj
*

« Odgovor #19 na: 19-12-2016, 03:37:05 »
+1

Evo dijela iz ugovora Hrvatske i Svete Stolice. (Vatikan nema diplomaciju dok Sveta Stolica ima)

Sveta Stolica (Sancta Sedes) označava vrhovnu biskupsku ulogu sv.Petra i
njegovih nasljednika koji upravljaju rimskom biskupijom i čitavom Katoličkom
crkvom. Ta se biskupska stolica ili katedra zove svetom jer je posvećena
mučeničkom smrću sv. Petra i drugih papa.

I druge države imaju problema u svom nazivlju. Po meni Jugoslavija je prijevod: Južni Robovi, Robovi S Juga...

Osnovno pravilo pri pisanju država je da se pišu velikim slovima: Hrvatska - Lijepa Naša, Japan - Zemlja Izlazećeg Sunca...
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #20 na: 19-12-2016, 03:47:30 »
+2

Osnovno pravilo pri pisanju država je da se pišu velikim slovima: Hrvatska - Lijepa Naša, Japan - Zemlja Izlazećeg Sunca...

Ovdje se radi o opisnim frazama odnosnih država, u "slobodnom stilu" i kao takve tolerira im se zapis velikim slovima za svaku riječ u frazi pojedinačno.
Kod pridjeva kojima je korijen naziv države - ne.
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
radovan304
Lovac
*

Chesspect: +513

« Odgovor #21 na: 19-12-2016, 18:14:20 »
+2

Fred, ja pozdravljam tvoju aktivnost na (f)Forumu !!!    good2

Ali Fred, (T)ti si od nas (Š)šahista napravio (J)jezičare.    uzaludan_posao2    uzaludan_posao     Hang

Primjer iz mog okruženja, FM Dragan P. je umjesto šahiste postao šankista !,?.     Read   drinks

Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #22 na: 19-12-2016, 21:22:48 »
+2

Dragana nisam vidio 3-4 godine!
Evidentirano
radovan304
Lovac
*

Chesspect: +513

« Odgovor #23 na: 19-12-2016, 22:10:30 »
+2

Pero vjeruj mi, nisi ništa propustio !!!    pod_lupom   

Uz to, imao si i dosta sreće za razliku od nas koji smo imali tu čast ?    rofl

Evidentirano
Fred1955
Lovac
*

« Odgovor #24 na: 21-12-2016, 22:51:26 »
+2

Dragi kolege šahisti,
Pozdravljam ideju i "Šankisti"   drinks

Nisam mislio uzburkati Forum oko nevažnih stvari.

Ako su talijani proglasili stolicu svetom, neka im bude. Ima mnogo jezičnih razlika u jezicima.

- Moj ujak ( mamin) kada je došao iz Amerike gdje je bio 50 god, rekao je da su ga zadržali na karini ( umjesto CARINI )  rofl2

- U Slovačkoj nemojte djevojke zvati na piće. Moglo bi se loše završiti.
 Piće kod njih znači ona ženska stvar ( kod nas pič.. )  scare3   Na sreću ja sam prijatelja Slovaka pozvao na piće.
Kad mi je objasnio na što sam ga pozvao, ja sam mu rekao da to kod nas znači pivo, a on može mene nakon toga pozvati na slovačko piće ! Ha -ha- ha   Sarcastic

- U Poljskoj ako ste student možete zatrudniti u šoping centru ! Traže studente ili studentice da ih "zatrudne"  Grin
   Zatrudniti kod njih znači zaposliti se ( pogledajte sliku).

- U Varšavi umjesto reketa za stolni tenis možete izvršiti kontrolu rakete !   Wacko3   ( zbog tipfelera na engleskom !)  greeting

good2     Posvetimo se mi šahu !     bye2

* DSC03107_800.jpg (85.92 kB, 800x600 - (učitavanja: 892 ).)

* DSC02693_800.jpg (89.18 kB, 800x600 - (učitavanja: 884 ).)
« Zadnja izmjena: 21-12-2016, 23:31:36 od Fred1955 » Evidentirano

Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #25 na: 22-12-2016, 00:14:09 »
+1

Štosno, Frede - chesspect!  good2 Grin lol

Malo smo otišli "off topic", al kad smo već tamo, pokušat ću doprinijeti dobrom raspoloženju;

- Priđe li Vam Čehinja riječima "Zakuriš mi zbičku?", ne reagirajte prebrzo - mogli biste zažaliti!  Dash2 Ove riječi, naime, samo znače da je, sirota  empathy, ostala bez vatre (točnije - šibica) da zapali cigaretu, pa ručuna na vaše kavalirstvo... ("Zapališ mi šibicu?")  Grin
- Ako ste kojim slučajem iz Pule, (dyda, ovo je za tebe, pazi! rolleyes2) nemojte se baš time "hvalisati" pred Rumunjima/Rumunjkama. "Pula" Rumunju predstavlja ono isto što mi nazivamo "kajlom", "kitom", "čunom" ili ... znate već...  Embarrassed  Grin

I još mala anegdota iz usta mog frenda (kojeg btw nisam već dugo vidio), a koja datira iz vremena kad je konobario u jednom kafiću u Rijeci, na Kantridi. Tu večer imali su za stolom neku češku (ili slovačku? ta dva jezika su, btw, izuzetno slična) obitelj. Na kraju "konzumacije" ustao se njihov klinac od stola i krenuo s eurima u ruci prema šanku te priupitao mog frenda: "Bereš euro?" (tj. "Primaš li eure?"), na što je moj frend Pipe ("Stipe" od milja), uvijek brz na jeziku, odvratio: "Berem, berem!"  Grin i expresno ih pobrao...
« Zadnja izmjena: 22-12-2016, 00:57:40 od Gulliver » Evidentirano

Osho
 Str: 1 [2]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!