Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
20-10-2018, 06:20:58 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1] 2 3 4
  Ispis  
Autor Tema: Kako igrati protiv kompjutera  (Posjeta: 31655 puta)
BADROV
Skakač
*

Chesspect: +26

« na: 20-10-2010, 10:14:22 »
+3

Nisam nigdje naišao na ništa slično,pa da dam par smjernica i naputaka kako igrati protiv kompjutera,što iz iskustva,što iz knjiga...
Ako sam nešto izostavio,ili ako netko zna više,slobodno nadopunite!

Općenito,kompjuteri više vole otvorenu igru,sa jasnim situacijama i proračunima,znači da bi trebalo izbjegavati nepotrebne razmjene materijala,i pojednostavljivanje pozicija,jer tu su nenadmašni. Bolje je težiti zatvorenoj,pozicionoj igri,sa što više materijala na ploči!
Oni su također opremljeni sa TZV knjigama otvaranja,znači imaju unešene sve ili skoro sve varijante i tipove otvaranja,ali ja se tu poslužim 1 malim trikom,a to je da ga se što prije izbaci iz te knjige,tako da sam mora donijeti neke odluke,a to se može vrlo lako učiniti u 2. ili 3. potezu,npr: Ja-Komp; 1.d4 d5 2.a3!,i on je uvjetno rečeno izgubljen,jer to nije potez iz knjige,znači oduzeli ste mu 1 vrlo jako oružje...
Paziti na materijal; ako mu date bilo kakvu materijalnu prednost BEZ DOBROG RAZLOGA,izgubili ste ,samo to još neznate...
Oni su veliki materijalisti i svaki materijalni disbalans će vrlo brzo iskoristiti,ali to im je i minus u situacijama kada se nešto namjerno žrtvuje,što oni vrlo teško razumiju,a nemogu odoliti vašem "poklonu"!
Još jedna stvar koja vam može ići na ruku je ta što oni nemaju ljudsku sposobnost da u obzir uzimaju samo relevantne poteze u određenim situacijama,nego za svaki potez računaju sve,a to možete iskoristi tako da ćete ostaviti neku razmjenu da visi što je duže moguće,,ili ako je strana čista za rokadu,ostaviti je do zadnjeg časa,tako da on stalno mora i to proračunavati,i ako ništa- ukrast ćete mu malo vremena,a kad oni zapadnu u cajtnot,podivljaju...
Još jedna stvar koju oni teško shvaćaju su promjene u strukturama pješaćkih lanaca,ustvari oni sve vide,ali nemaju jasnu predođbu kako će te promjene utjecati na daljni tok igre,znači nemogu ocijeniti dali će nešto biti dobro ili loše po njih
!
Pošto svi mi dosta igramo on-line,mislim da bi bilo dobro spomenuti kako prepoznati koriszi li vaš protivnik program u igri protiv vas...
Ima nekoliko dosta pouzdanih pokazatelja;prvi je taj da mu za prvi potez treba od20-30sec,ili čak do minute ili dvije,što pokazuje da upravo namješta sve za igru pa ne počinje odmah vući poteze,jer on nezna unaprijed dali ce biti bijeli ili crni...
Drugo je kad se desi razmjena milo za drago,ili potez oko kojeg ne treba ništa puno razmišljati,a on se misli po par minuta... Npr,ja ti uzmem damu svojom damom,i sad je ti samo trebaš uzeti svojim pijunom,ali ti to "ne vidiš",pa si malo razmišljaš bi li je uzeo ili ne...!?

Inače nisam ljubitelj igre protiv kompova,jer ne volim taj stil igre,ali čisto da dam par smjernica onima koji se time više bave,pa ako ima još netko nešto,samo pucajte...

Evidentirano

Šah je divan način za biti sadist!
Danijel Domazet
Dama
*

Chesspect: +3029

« Odgovor #1 na: 20-10-2010, 21:14:48 »
0

Iskreno, uopće se ne slažem... Nakon 1.d4 d5 2.a3! da je izgubljen?? Ma dajte molim vas...  timeout
U današnje doba mislim da je bespredmetno uopće razgovarati o tome "kako nadigrati kompjutor". Nikako. Osima ako mu ugradite spor procesor!  Shocked 

Evidentirano
Branimirac-PK4
Gost
« Odgovor #2 na: 20-10-2010, 22:46:54 »
+1

Zavisi od programa koji se koristi. Probaj to sa Fritzom, ali ne u prijateljskom modu, nego u fajterskom  biggrin
Evidentirano
BADROV
Skakač
*

Chesspect: +26

« Odgovor #3 na: 21-10-2010, 14:27:53 »
+1

Naravno da sve ovisi o programu i/ili jačini procesora,kao i o konkretnoj poziciji...
Naravno da on nije doslovno izgubljen,ali nakon nekog poteza koji ne spada u teoriju otvaranja,i to ne mora nužno biti 2.a3 koji sam ja naveo gore,on više nemože koristiti svoju bazu otvaranja nego mora sam početi "misliti"...
Evidentirano

Šah je divan način za biti sadist!
Danijel Domazet
Dama
*

« Odgovor #4 na: 21-10-2010, 14:54:04 »
0

Trenutni poredak...

1.) Rybka 4
ELO 3269

2.) Stockfish 1.7.1
ELO 3221

3.) Naum 4.2
ELO 3188

...
Evidentirano
aleksandar_urosevic
Lovac
*

Chesspect: +387

« Odgovor #5 na: 25-10-2010, 18:20:07 »
+1

Kako treba igrati sa racunarom ovisi od toga da li imate za cilj da pobjedite sahovski program ili imate za cilj da unapredite svoju igru igrajuci sa racunarom.Ja protiv racunara igram odredjene tipske pozicije iz oblasti otvaranja, sredisnjica i zavrsnica.Recimo nakon studiranja tipske zavrsnice iz neke od dobrih knjiga zavrsnica npr dvoretskoga "endgame manual" postavim sebi tu zavrsnicu i onda je igram kao bijeli i kao crni vise puta protiv softvera dok ne naucim kako se ta zavrsnica igra.Racunar neke zavrsnice ne igra perfektno ali ipak jaki programi poput rybke ce vam sjajno glumiti sparing partnera.Takodje isto mozete ciniti i sa tipskim pozicijama sredisnjice pa cak i otvaranja.Tipske pozicije su pozicije u koje se veliki broj puta dolazi u praksi i za koje su se u sahovskoj teoriji vec podrobnije objasnili principi igre.Na isti nacin mozete vjezbati i igru u tipskim pozicijama vasega repertoara otvaranja.
evo jedne tipske pozicije za primjer.

1. d4 Nf6 2. c4 e6 3. g3 c5 4. d5 exd5 5. cxd5 d6 6. Bg2
 g6 7. Nf3 Bg7 8. O-O O-O *

« Zadnja izmjena: 25-10-2010, 22:19:29 od administrator » Evidentirano
Danijel Domazet
Dama
*

« Odgovor #6 na: 25-10-2010, 22:21:39 »
0

Kako treba igrati sa racunarom ovisi od toga da li imate za cilj da pobjedite sahovski program ili imate za cilj da unapredite svoju igru igrajuci sa racunarom.Ja protiv racunara igram odredjene tipske pozicije iz oblasti otvaranja, sredisnjica i zavrsnica.Recimo nakon studiranja tipske zavrsnice iz neke od dobrih knjiga zavrsnica npr dvoretskoga "endgame manual" postavim sebi tu zavrsnicu i onda je igram kao bijeli i kao crni vise puta protiv softvera dok ne naucim kako se ta zavrsnica igra.Racunar neke zavrsnice ne igra perfektno ali ipak jaki programi poput rybke ce vam sjajno glumiti sparing partnera.Takodje isto mozete ciniti i sa tipskim pozicijama sredisnjice pa cak i otvaranja.Tipske pozicije su pozicije u koje se veliki broj puta dolazi u praksi i za koje su se u sahovskoj teoriji vec podrobnije objasnili principi igre.Na isti nacin mozete vjezbati i igru u tipskim pozicijama vasega repertoara otvaranja.
evo jedne tipske pozicije za primjer.

Kompjuter za sparing je izvrstan, slažem se!  ok
Evidentirano
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

Chesspect: +843

« Odgovor #7 na: 23-11-2010, 09:23:39 »
+1

Pošto svi mi dosta igramo on-line,mislim da bi bilo dobro spomenuti kako prepoznati koriszi li vaš protivnik program u igri protiv vas...
Ima nekoliko dosta pouzdanih pokazatelja;prvi je taj da mu za prvi potez treba od20-30sec,ili čak do minute ili dvije,što pokazuje da upravo namješta sve za igru pa ne počinje odmah vući poteze,jer on nezna unaprijed dali ce biti bijeli ili crni...
Drugo je kad se desi razmjena milo za drago,ili potez oko kojeg ne treba ništa puno razmišljati,a on se misli po par minuta... Npr,ja ti uzmem damu svojom damom,i sad je ti samo trebaš uzeti svojim pijunom,ali ti to "ne vidiš",pa si malo razmišljaš bi li je uzeo ili ne...!?

S ovim se ne slažem. Da li ti možeš vidjeti svog online protivnika dok igrate? Ne. Možda je čovjeku upravo zvonio telefon ili mu je netko došao u posjetu? Možda je logiran u nekoliko soba, pa je u par njih, u nemogućnosti naći protivnika odaslao pozive za meč pa kad se neki od njih otvorio, nije vidio u prvi tren...
Moguće je, ali ne i pouzdano.
I po meni, nema sigurnog načina da otkriješ na početku igre, dok još nije prekasno, da ti je protivnik progger. Čak ni ako upisuješ njegove poteze u svoj program da provjeriš drži li se knjige previše slijepo...

Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
Zeleni
*

Chesspect: +1389

« Odgovor #8 na: 30-12-2010, 23:36:59 »
+4

Možda je bolje pitanje kako pobjediti kompjutor? Slažem se - nikako!  scare3 Imam Chassmaster 7000 i na jačim levelima nisam ni blizu. Točno je da se on više muči kad ima više materijala i da u brzim izmjenama gubiš odmah, ali generalno mu ne možeš ništa. Program mi je bio odličan za sparin dok nisam nešto ponovo uhvatio, ali igra protiv čovjeka, makar i online, neusporedivo je ljepša
Evidentirano

always look on the bright side of life
Branimirac-PK4
Gost
« Odgovor #9 na: 31-12-2010, 10:23:55 »
+1

Chesspect za "... ali igra protiv čovjeka ... neusporedivo je ljepša!" Wink
Evidentirano
BRANKO
Pješak
*

Chesspect: +4

« Odgovor #10 na: 03-01-2011, 17:13:21 »
+1

ja sam ga pobjedio5-6 puta u zadnje vrijeme,neznam što mu je?
Evidentirano
Danijel Domazet
Dama
*

« Odgovor #11 na: 07-01-2011, 00:08:47 »
0

Branko, možda ga nisi upalio?
Evidentirano
BRANKO
Pješak
*

Chesspect: +4

« Odgovor #12 na: 08-01-2011, 15:12:15 »
+1

Poslao sam za Domazeta sliku ,neka vidi kako se pobjeđuje robot.Pozdrav!
Evidentirano
Danijel Domazet
Dama
*

« Odgovor #13 na: 08-01-2011, 15:25:34 »
0

Poslao sam za Domazeta sliku ,neka vidi kako se pobjeđuje robot.Pozdrav!

Poslali? Gdje? Nisam ništa dobio unknown... zašto ne prikačite ovdje pa da svi vidimo...?
Evidentirano
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

Chesspect: +843

« Odgovor #14 na: 08-01-2011, 15:44:21 »
+1

Hm.. možda si jadnika stavio na prvu razinu zabunom?  Huh?
Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
 Str: [1] 2 3 4
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!