Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
20-10-2018, 06:20:43 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 2 [3] 4
  Ispis  
Autor Tema: Kako igrati protiv kompjutera  (Posjeta: 31654 puta)
Danijel Domazet
Dama
*

Chesspect: +3029

« Odgovor #30 na: 01-03-2012, 15:33:45 »
+2

Pero,
Morala bi negdje na chess.com biti opcija da se isključi "igranje protiv stroja"!? Meni to uvijek bude prvo što napravim kad igram preko interneta - želim da s druge strane bude samo i isključivo homosapiens! 
Wink
Evidentirano
heroj
Skakač
*

Chesspect: +215

« Odgovor #31 na: 01-03-2012, 15:40:41 »
+3

Na chess.comu sam igrao dosta puta sa računalom, u početku nisam ni znao da igram sa strojem. Uglavnom kad nema protivnika ili ako su neke linije nedostupne na 10 min. pojavi se on. Podešen je na približni rejting protivniku. Nije nešto posebno jak no zna izvuči koji remi. Problem je što mi rejting s njim ostaje isti...

Moj slabiji Fritz na kućnom računalu je jači.

Podešen je na približni rejting...znači u tome je caka. Vidim da mogu,ali uvijek me dobije oko izlaska iz središnjica,mada i ne dumam nešto mnogo. Smiley

Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17744

« Odgovor #32 na: 01-03-2012, 15:42:55 »
+3

Na "babasu" npr. postoji jednostavna i brza metoda kako potražiti "mrtve" partnere, tj.strojeve:
u izborniku/meniju "view" kliknimo "info window" (kratica F3)

Sada s donje strane odaberimo pod-meni "players"; program će nam izlistati sve trenutno raspoložene igrače - da bismo odabrali stroj (kojih je uvijek najmanje desetak na raspolaganju), kliknemo na kolonu "titles" (gore), te povucimo...hmm...kako to zovu...kliznik?  Wink ...prema grupi sa strojevima (obično obojena sivim, dok su npr.gosti "žuti", a regitrirani igrači "bijeli"- vidi sliku)).

Sada još samo trebamo kliknuti na stroj čiji nam rating odgovara i s kojim želimo igrati, još odaberite tempo igre  i - to je to!  good2

Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19512

« Odgovor #33 na: 01-03-2012, 15:45:52 »
+4

Igrao sam na svom kompu protiv Fritza, prvi ispod šestice, no u cugeru rezultat je porazan za mene. Na starom imam montiran Fritz 9, a kažu da ima i većih brojeva, no tu čovjek nema što tražiti. Možda mogu velemajstori...
Devetku sam koristio za pisanje knjiga jer je dobar za analizu. Mislim da je jako dobar za vježbu i napredak mladih šahista. Usput dobar je za rekonstrukciju partija i utvrđivanja točnog reda poteza jer su baze 15% netočne...
Evidentirano
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19512

« Odgovor #34 na: 01-03-2012, 15:48:47 »
+4

Ljudi, stanite malo. Imam ja stroj i doma i mogu igrati protiv njega. Što će mi računalo preko veze i usput kojem veza često puca...
Evidentirano
heroj
Skakač
*

« Odgovor #35 na: 01-03-2012, 16:09:42 »
+3

Ne znam za Fritz,ali valjda je on najpopularniji. Što se tiče mene,rekao sam već da imam instaliran program po imenu "Arena"

Ta Arena osvoji prednost protiv mene već posle 7-8 poteza. Zar sam baš toliko loš igrač? scare3
Evidentirano
Ghor
Lovac
*

Chesspect: +612

« Odgovor #36 na: 01-03-2012, 16:42:06 »
+4

@heroj
Arena je sučelje u koje možeš ubaciti engine po želji. Ne sjećam se koji točno dolaze sa instalacijom. Pokušaj si  ovdje pronaći neki slabiji.

@perovk
U Fritzu 9 (i kasnijim verzijama, za ranije ne znam) si možeš podešavati jačinu igranja. Čitao sam help datoteku i ako se dobro sjećam najslabiji nivo ima ekvivalent od oko 1500 ELO bodova. Pri najjačoj snazi sve osim poraznog rezultata bi bilo fantastično.
Evidentirano
heroj
Skakač
*

« Odgovor #37 na: 01-03-2012, 17:27:51 »
+3

@heroj
Arena je sučelje u koje možeš ubaciti engine po želji. Ne sjećam se koji točno dolaze sa instalacijom. Pokušaj si  ovdje pronaći neki slabiji.

@perovk
U Fritzu 9 (i kasnijim verzijama, za ranije ne znam) si možeš podešavati jačinu igranja. Čitao sam help datoteku i ako se dobro sjećam najslabiji nivo ima ekvivalent od oko 1500 ELO bodova. Pri najjačoj snazi sve osim poraznog rezultata bi bilo fantastično.

Meni je drug poslao link za download,pa sam ga instalirao. A sigurno je onda neki najjači engine jer igra ludački....računa ispod poteze i daje razne varijante i meni mogućnost najboljeg poteza.A njegov potez odigra za sekundu. Šta je to?

Postoji neka oznaka SOS 5,1 by Rudolf Huber
Evidentirano
Zeleni
*

Chesspect: +1389

« Odgovor #38 na: 01-03-2012, 18:17:34 »
+5

Ma fućkaš Rybku, Fritza i Hansa dok na forumu imamo Peru... biggrin
Evidentirano

always look on the bright side of life
heroj
Skakač
*

« Odgovor #39 na: 01-03-2012, 18:35:47 »
+5

Ma fućkaš Rybku, Fritza i Hansa dok na forumu imamo Peru... biggrin

Slažem se potpuno,super je čitati Perove komentare koji su realni.Naročito o mom uzoru Ljubojeviću. Eh,nekada su šahisti bili zvijezde.

A evo,vidio sam šta imam Smiley Taj engine koji posjedujem se zove SOS 5,1 i izumio ga je Rudolf Huber. Ima jačinu oko 2650 ELO. Te informacije sam uzeo sa google-a. Baš mi je drago što je takav,i ne treba mi jači.
« Zadnja izmjena: 01-03-2012, 18:47:26 od heroj » Evidentirano
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

Chesspect: +11581

« Odgovor #40 na: 02-03-2012, 11:58:53 »
+5

Arena je grafičko korisničko sučelje (GUI) i zajedno s njim u paketu dolazi određeni broj engina koji se instaliraju. Kojim enginama raspolažeš možeš provjeriti na glavnom izborniku Engines --> Manage

* engine_01.png (10.73 kB, 294x223 - (učitavanja: 1258 ).)
Evidentirano
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

« Odgovor #41 na: 02-03-2012, 12:00:36 »
+5

SOS je jedan od engina koji dolaze s Arenom. Na internetu možeš potražiti i druge engine, a kako danas svi noviji podržavaju UCI ili XBoard/Winboard protokole za komunikaciju s GUI-em možeš eksperimentirati s različitim enginima. Mnogi engini su besplatni, za neke autori preferiraju određenu novčanu protuvrijednost kao nagradu za trud i poticaj za daljnji rad.  Wink

* engine_02.png (8.02 kB, 252x235 - (učitavanja: 1249 ).)
Evidentirano
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

« Odgovor #42 na: 02-03-2012, 12:03:11 »
+5

Neki engini podržavaju ograničavanje ELO snage. Ovo možeš vidjeti kroz opciju na glavnom meniju Levels --> Limit Playing Strenght to ELO ili ako desnim klikom mišem na području gdje engine vrši analizu pozoveš kontekstualni meni. Ukoliko engine podržava ograničavanje, opcija će biti dostupna odnosno nedostupna u suprotnom. U konkretnom slučaju SOS-a vidimo da engine to ne podržava.

* engine_03.png (73.06 kB, 492x516 - (učitavanja: 1306 ).)
Evidentirano
heroj
Skakač
*

« Odgovor #43 na: 02-03-2012, 15:44:04 »
+4

Vsadek,sad mi je jasnije jer si postavio slike. Ušao sam u te opcije i imam zaista 7-8 različitih engine-a. Dvije Rybke,dva Hermanna itd. I ima opcija za ubacivanje. Meni je automatski bio podešen SOS 5,1

Hvala za tvoje postove jer si baš pojasnio i takoreći "nacrtao"
Evidentirano
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

« Odgovor #44 na: 02-03-2012, 16:22:20 »
+3

Iz višegodišnjeg praktičnog iskustva znam da je ljudima lakše razumjeti o čemu se radi ako im se "nacrta". Vizualna smo bića. Iz istog razloga podatke strukturiramo u formi tablice a prezentiramo ih grafikonima.

-----

Ovo su engini koji dolaze u bundlu s Arenom. Obrati pažnju na distinkciju dviju Rybki i dva Hermanna – 32-bit i 64-bit – odnosi se na varijantu operativnog sustava na kojem se program može izvršavati. 32-bitni programi se mogu izvršavati na 64-bitnom OS-u ali vice versa nije moguće.

hi

* engine_04.png (15.55 kB, 219x450 - (učitavanja: 1263 ).)
Evidentirano
 Str: 1 2 [3] 4
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!