Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
16-07-2018, 19:06:43 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1] 2 3 ... 8
  Ispis  
Autor Tema: Odabrane teme 2# - komentari  (Posjeta: 25858 puta)
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17744

« na: 07-01-2012, 19:53:11 »
+4

Mario, jedan veliki chess(problem)pect; pogotovo mi je zanimljiv onaj:
Ne preporuća se pješaka učiniti drugim kraljem, pošto to zvući, kao uvreda šahovskog veličanstva.  Grin good2
« Zadnja izmjena: 27-03-2013, 21:27:48 od Gulliver » Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Mario
Dama
*

Chesspect: +3073

« Odgovor #1 na: 07-01-2012, 19:58:25 »
+2

Mario, jedan veliki chess(problem)pect; pogotovo mi je zanimljiv onaj:
Ne preporuća se pješaka učiniti drugim kraljem, pošto to zvući, kao uvreda šahovskog veličanstva.  Grin good2

Gull stvarno sam pretpostavio da će to tebi zapeti za oko i djelom sam i zbog toga započeo tako. Drago mi je da ti je to zanimljivo  Smiley
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17744

« Odgovor #2 na: 07-01-2012, 20:00:57 »
+3

Citat:
Gull stvarno sam pretpostavio da će to tebi zapeti za oko i djelom sam i zbog toga započeo tako. Drago mi je da ti je to zanimljivo  Smiley
Hehe mario, znaš ti mene, uvijek u potrazi za dobrim kuriozitetima...začin su svakom jelu!  Cheesy Smiley
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19508

« Odgovor #3 na: 07-01-2012, 21:14:23 »
+4

Gull, ovaj problem s kraljem je već bio na Forumu!
Evidentirano
Mario
Dama
*

« Odgovor #4 na: 07-01-2012, 21:17:25 »
+2

Pero, od kojeg autora, ove probleme koje sam postao služe isključivo kao primjeri za temu koju opisuju.
Evidentirano
borsz
*

Chesspect: +998

« Odgovor #5 na: 07-01-2012, 21:31:23 »
+1

Sjetim se svoje profesorice iz matematike koja je često znala reći da treba znati prepisati i nije nimalo lako dobro prepisati. I to zbog mnogo faktora (čimbenika) ...

Zato chesspect Mariu  Cheesy
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #6 na: 07-01-2012, 21:38:17 »
+3

Mario, ne odnosi se na tebe, nego opaska Gullu o promociji kralj (nema veze s problemima).
Evidentirano
Mario
Dama
*

« Odgovor #7 na: 07-01-2012, 21:44:44 »
+2

Pero, sad sam se sjetio negdje na forumu se pisalo o tome, ako mislite da smeta što sam to napisao ovdje obrisat ću. Nisam siguran ali mislim da sam ja postavio taj post negdje.
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #8 na: 07-01-2012, 21:56:40 »
+3

Jasno da ne smeta, nego je dobro da se vidi kako su se pravila postupno razvijala, a nije to bilo tako davno.
Evidentirano
borsz
*

« Odgovor #9 na: 07-01-2012, 22:04:49 »
+2

Neke od problema sam već viđao na natjecanjima rješavača. Problem C. Mansfielda iz Probleemblada, 1957. bio je prije par godina na rješavačkom prvenstvu Hrvatske.

No budimo konstruktivni i dajmo svoj doprinos materiji  scratch_one-s_head

Moram reći da se ne slažem s nekim izrečenim vrijednosnim sudovima u tekstu, a ne bih rekao da se radi o različitosti u gledanjima kao posljedici izmjene moda u šahovskom stvaralaštvu. Čini mi se da neki od autora, rekao bih da su u pitanju dva ili tri autora od kojih si prepisao tekstove, nisu bili baš na čistu što jest a što nije estetski i vrijedno.

Normalno je i poželjno kod prepisivanja tuđih tekstova navesti autore od kojih je prepisano i izvore u kojima je originalan tekst objavljen. To se čak i u maturalnim radovima tako radilo oduvijek.  acute

Ima dosta ispuštenih slova i krivih naziva u tekstu. Valjalo bi i to dobro provjeriti. A što ako su i sami autori pogriješili, tko će to onda ispraviti? Wink
Evidentirano
borsz
*

« Odgovor #10 na: 07-01-2012, 22:24:47 »
+2

P.S. Stvarno nije lako prepisati unknown
Evidentirano
Mario
Dama
*

« Odgovor #11 na: 07-01-2012, 22:25:43 »
+2

borsz nemojmo tražiti baš dlaku u jajetu i gledati na ispuštena ili propuštena ili kako već slova, jer večina koja piše na forumu ima takve greške. Neću navesti niti autore niti izvore od kojih "prepisujem" jer bi mi to oduzelo još više vremena.
U ovo sam se upustio isključivo zato što želim nekome možda jednom prebližiti problemski šah, u ovom slučaju mat u 2. poteza  na način da se ne sastoji mat u 2. poteza samo nači ključ i rješenje, nego da  mat u 2. poteza sadrži i jako  puno zanimljivih sadržaja osim ključa i rješenja.

Naravno, ne prepisujem doslovno kako si ti shvatio, ne znam zašto nisi vidio navodne znakove kad sam napisao "prepisujem" nego pišem onako kako sam ja shvatio temu i zato bi bilo jako lijepo od tebe da se uključiš konstruktivno i ispraviš moju grešku koja nije veliko ili malo slovo, ili tu nisi stavio zarez, negoda mi ukažeš to i to si krivo shvatio, nije bit problema to što si naveo, nego je bit nešto sasvim drugo.

A štose tiće ove zadnje rečenice da ima krivih naziva u tekstu, ukaži mi na te krive nazive da ih ispravim ako si u pravu, a to da su autori pogriješili to neću niti komentirati.
Evidentirano
Zeleni
*

Chesspect: +1389

« Odgovor #12 na: 07-01-2012, 22:33:40 »
+4

Kaj se zbilja pješak može promovirat u kralja? ( Ne mogu pronaći tu temu o kojoj Pero govori.)
Ovo mi je prvi glas...
Evidentirano

always look on the bright side of life
Mario
Dama
*

« Odgovor #13 na: 07-01-2012, 22:41:06 »
+2

Zeleni, ne može se promovirati pješak u drugog Kralja jer bi to bila uvreda njegovom veličanstvu da budu dva kralja iste boje. Ali knjiga kad je štampana 1909 bilo je pravilo da pješak može ostati i pješak i ne mora se promovirati.
Evidentirano
borsz
*

« Odgovor #14 na: 07-01-2012, 22:42:31 »
+2

Haha Zeleni, ovo sa promoviranjem u kralja je zafrkancija, to kad pravila nisu sasvim precizno napisana pa se odmah nađu "pravnici" koji ih tumače doslovce. Ali Perovk će preciznije znati priču Wink
Evidentirano
 Str: [1] 2 3 ... 8
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!