Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
27-02-2021, 04:47:52 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal
Pridružite se na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/Sah.hr.grupa

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8
  Ispis  
Autor Tema: Odabrane teme 2# - komentari  (Posjeta: 48366 puta)
Mat Kralj
Dama
*

Ne sanjaj svoj život, već živi svoje snove!

Chesspect: +5575

« Odgovor #45 na: 14-01-2012, 17:40:40 »
+5

Što se tiče onih turnira, držao sam se Vargine knjige, pa sam napisao "Možda onaj 1912. nije bio međunarodni?" Vi ste mi sada dokazali suprotno. good2
Evidentirano
borsz
*

Chesspect: +998

« Odgovor #46 na: 14-01-2012, 18:22:45 »
+2

Oko Grossa je bilo mnogo rasprava, grešaka, svojatanja ili priznavanja, meni se čini da to samo ukazuje na njegovu veličinu. Možda ponekad nije bio baš najprecizniji i najtemeljitiji, ali velik je definitvno bio. Mnogo se puta njegovo ime krivo pisalo, nekada kao Izidor, nekada Isidor, nekada Gross, nekada Gros. Razumljivo jer je objavljivao probleme širom svijeta, neki su mu objavljeni posmrtno, bio je Židov, rođen u Mađarskoj, živio u Hrvatskoj i kraljevini Jugi (svojevremeno odlikovan od kralja), očigledno je bio veličina koja nadilazi granice...
Evidentirano
Mario
Dama
*

Chesspect: +3106

« Odgovor #47 na: 14-01-2012, 22:11:01 »
+2

Oko Grossa je bilo mnogo rasprava, grešaka, svojatanja ili priznavanja, meni se čini da to samo ukazuje na njegovu veličinu. Možda ponekad nije bio baš najprecizniji i najtemeljitiji, ali velik je definitvno bio. Mnogo se puta njegovo ime krivo pisalo, nekada kao Izidor, nekada Isidor, nekada Gross, nekada Gros. Razumljivo jer je objavljivao probleme širom svijeta, neki su mu objavljeni posmrtno, bio je Židov, rođen u Mađarskoj, živio u Hrvatskoj i kraljevini Jugi (svojevremeno odlikovan od kralja), očigledno je bio veličina koja nadilazi granice...
Evo da se rješi još jedna misterija vezana uz ime i prezime,  kao autor knjige naveo je svoje ime Izidor a prezime Gross. 
Evidentirano
borsz
*

« Odgovor #48 na: 15-01-2012, 00:09:08 »
+1

... i to je službeno prihvaćeno ime i prezime Mario, ali se ipak još pojave neki problemi i tekstovi gdje se navodi drugačije  unknown
Evidentirano
Mario
Dama
*

« Odgovor #49 na: 15-01-2012, 00:24:58 »
+2

Šteta što je tako, nadam se da ti problemi koji nisu objavljeni pod njegovim imenom ili prezimenom ipak spadaju pod njegove.
Evidentirano
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19523

« Odgovor #50 na: 15-01-2012, 20:29:09 »
+3

Na skupštini jugo saveza 1921. u Celju delegati su donijeli odluku da se nazivlje šahovskih figura u Kraljevini uredi po Grossu!!

Tih godina Gross je mnogo učinio da se pokrene stručni časopis u tadašnjoj državi, što se i ostvarilo 1925.

Gross je sudjelovao u osnivanju Hrvatskog šahovskog saveza...

Što se tiče problemskog šaha Gross nas je uveo u svjetski vrh po kvaliteti i organizaciji...

Gull, ova poznata početnica ne dolazi u obzir kao što si prijetio. Židovska kultura i običaji nisu kao naši. Židovi su cijenili knjigu te je prenosili s koljena na koljeno i iz države u državu. Gross je naslijedio knjižnicu dr. Jordana, a od koga je Jordan naslijedio neznam. Pretpostavljam da su sve knjige kod Jordana bile ispod 1850. ...
Evidentirano
Mario
Dama
*

« Odgovor #51 na: 15-01-2012, 22:50:18 »
+2

Pero, chesspect, drago mi je da nismo od Grossa napravili plagijata i falsifikatora, ali ono šaputanje i objava imena figura u slovenskom časopisu ne mogu zaboravit.
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17759

« Odgovor #52 na: 16-01-2012, 11:38:44 »
+2

Gull, ova poznata početnica ne dolazi u obzir kao što si prijetio. Židovska kultura i običaji nisu kao naši. Židovi su cijenili knjigu te je prenosili s koljena na koljeno i iz države u državu. Gross je naslijedio knjižnicu dr. Jordana, a od koga je Jordan naslijedio neznam. Pretpostavljam da su sve knjige kod Jordana bile ispod 1850. ...

Hmm, Pero, ovdje imamo neku čudnu vrstu nesporazuma pri interpretaciji mog napisa. Sve što si napisao stoji, no ja nisam ništa od rečenog niti nijekao niti dovodio u pitanje Grossov šahovski značaj, kvalifikacije i kompetentnost, a kamoli "prijetio", već samo napominjem da se pred stručnjaka koji se prihvati pisanja šahovske početnice koja je imala velik i nesumnjiv upliv na šahovsku edukaciju nekoliko generacija na čitavim ovim širim prostorima, postavlja, uz ostalo, i vrlo ozbiljan zadatak provjere aktuelnosti izvora kojima raspolaže.
Ako se Gross, kao što pretpostavljaš, prihvatio izvora starijih od 50 godina, to mu je već smo po sebi trebalo izazvati u najmanju ruku sumnju u vjerodostojnost, a teško da mu nisi bili dostupni daleko mlađi izvori, kao i što i sam u komentaru impliciraš.

Pri tome pustimo sa strane činjenicu, da se spomenute situacije kod kojih bi promotor eventualno odlučio NE promovirati pješaka već ga ostaviti pješakom po prirodi stvari izuzetno rijetke. Kao što smo vidjeli kod nekih starih problema (također u topicu "Traxler"), takve se pozicije, mada ekstremno rijetko, mogu ipak pojaviti kao patni motiv, pa ih treba sasvim rasčistiti, što je i bit mojeg komentara.
« Zadnja izmjena: 16-01-2012, 12:11:03 od Gulliver » Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
borsz
*

« Odgovor #53 na: 17-01-2012, 03:50:05 »
+2

Dam se rezati, a tako sam i razumio, da je Perovk htio napisati "primijetio" ali mu je ispalo slovo M, a vjerojatno i slovo I, valjda zato što nije popi dovoljno kave da ima snage dobrano stiskati tipke na tipkovnici!
Bolje drinks nego  Hang kao u onoj priči o zarezu na krivom mjestu Grin

Ubiti ne pomilovati! (Gdje je ispušten zarez?)
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17759

« Odgovor #54 na: 17-01-2012, 10:59:50 »
+2

Dam se rezati, a tako sam i razumio, da je Perovk htio napisati "primijetio" ali mu je ispalo slovo M, a vjerojatno i slovo I, valjda zato što nije popi dovoljno kave da ima snage dobrano stiskati tipke na tipkovnici!
Bolje drinks nego  Hang kao u onoj priči o zarezu na krivom mjestu Grin

Ubiti ne pomilovati! (Gdje je ispušten zarez?)

Haha, bravo borsz!  Grin
Jedan je pjesnik jednom povikao da ga "ubi prejaka riječ", a nas ostale smrtnike izgleda katkad (pre)lako ranjavanju - nehotični lapsusi, bili naši ili tuđi!
Čini se da nam koji put samo malo mašte fali da bismo namjestili "iskočilu tračnicu" - natrag na prugu. Bitno je samo da prethodno vlak ne naleti!
I zato lijepi chesspect maštovitom i samoprijegornom pružnom radniku borszu  hi  congratulate (za njegovu bogatu kolekciju!), a Peri isprika!  hi

Za kraj još jedna mala "zarezna" pitalica iz Pitijinog Proročišta:

Ibis redibis nunquam peribis in bello

Gdje treba staviti zarez(e)?  unknown Huh?  Read scratch_one-s_head
« Zadnja izmjena: 17-01-2012, 11:01:46 od Gulliver » Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
OKikiriki
Lovac
*

Chesspect: +109

« Odgovor #55 na: 17-01-2012, 13:17:40 »
+3

ja doma imam knjigu od Izidora Grossa. Mislim da je izdanje iz 1920.-ih. Malo je hrbat knjige od starosti popustio ali sve stranice su tu.....neka početnica...
Evidentirano

...najveća ljudska zabluda je bila kad je vrag uspio uvjeriti čovječanstvo da on ne postoji...
borsz
*

« Odgovor #56 na: 03-02-2012, 21:51:15 »
0

Zanimljiv sadržaj, zanimljiva tema.
Nije mi jasno zašto se upotrebljavaju različiti nazivi "poluvezivanje" i "poluvezanje".  Read
Zašto "poluvezanje", "dijagonalno", "lateralno", "homogeno" i "heterogeno" pišeš velikim početnim slovima?  Huh?
« Zadnja izmjena: 04-12-2012, 23:43:10 od administrator » Evidentirano
Mario
Dama
*

« Odgovor #57 na: 03-02-2012, 22:07:02 »
+3

Mislim da se u našoj terminologiji upotrebljava riječ poluvezanje, ne znam, mislim da bi se u dosta tematskih problema lakše snalazili da se koristimo engleskim rječnikom nego prevoditi na naš jezik.

Ne znam kako zatamniti slova pa sam pisao velikim početnim slovom, imaš pravo potpuno glupo izgleda i budem ispravio.
Evidentirano
borsz
*

« Odgovor #58 na: 05-02-2012, 19:53:51 »
0

Sad ne shvaćam hoće li ovaj forum biti bez komentara? Je li onda forum ili ne?
Evidentirano
Mario
Dama
*

« Odgovor #59 na: 05-02-2012, 20:01:42 »
+3

borsz, zamolio sam admina da se otvori tema teorija 2# komentari gdje bi se tamo komentiralo o ovoj temi, kako bi ova tema ostala pregledna, molim tebe i ostale forumaše koji žele komentirati da komentiraju u temi teorija 2# komentari.
Hvala!
Evidentirano
 Str: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!