Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
22-11-2019, 09:42:32 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 ... 4 5 [6] 7 8
  Ispis  
Autor Tema: Odabrane teme 2# - komentari  (Posjeta: 38612 puta)
Problemista
Gost
« Odgovor #75 na: 23-11-2012, 11:30:39 »
0

A gdje se molim prema kodeksu piše podatak o osvojenoj nagradi?

P.S. Ma ništa, vidim da je od samog početka veselo u ovoj temi "teorije" pa je najbolje ne kvariti...
Evidentirano
Mat Kralj
Dama
*

Ne sanjaj svoj život, već živi svoje snove!

Chesspect: +5563

« Odgovor #76 na: 23-11-2012, 14:34:43 »
+4

A gdje se molim prema kodeksu piše podatak o osvojenoj nagradi?

P.S. Ma ništa, vidim da je od samog početka veselo u ovoj temi "teorije" pa je najbolje ne kvariti...
Jasno da je Mario pogriješio što nije postupio točno po kodeksu. Ispričava ga donekle da je barem u tekstu spomenuo da je problem odlikovan 1. nagradom. Vidi sada slučajnosti, pa takvih grešaka nisu pošteđeni ni renomirani problemisti. Upravo imam pred sobom Varginu knjigu "Velemajstor Petrović", i vidi vraga, iznad ovog istog problema (br. 35 u knjizi) o kojem se ovdje radi, stoji samo izvor bez podatka da je osvojio 1. nagradu. Čak ni u komentaru uz problem nigdje se ne spominje ta nagrada, jedino to da je uvršten u FIDE-Album 1962-1964., pod brojem 139. .....??

Problemista, koliko mi je poznato ti se ozbiljnije baviš problemskim šahom, ne samo da rješavaš probleme, već ih i komponiraš. Znači da si u problemskom šahu potkovan i teoretski i praktično, znatno više od nas ostalih na forumu. Zato mislim da je šteta da si se, barem što se problemskog šaha tiče, do sada ograničio samo na "dijeljenje packi". Sad
Evidentirano
Mario
Dama
*

Chesspect: +3078

« Odgovor #77 na: 23-11-2012, 17:35:37 »
+3

MK puno ti hvala na obrani od kritike.
Kao što je rekao MK u jednom izvoru ovog problema stoji da problem nema nagradu, a u drugom izvoru istog problema piše da ima nagradu. Zahvaljujući MK ustanovili smo da je problem NAGRAĐEN i uvršten u FIDE album. Zato ću iznad problema dodati 1. nagradu tamo gdje je nagradi i mjesto.
U zagradi navodim objavu problema zato što kad napišem bez zagrade neće mi se prikazati problem.
Što se tiče kodeksa i reproduciranja, ja sam samo zaljubljenik u šahovske probleme, u problemski svijet šaha uputio me MK na što sam mu jako zahvalan, a o kodeksu bolje da ne pišem jer ono što sam čuo a i ono što su mi pokazali (probleme) bolje da ne pišem, jer su se neki naši kompozitori problema dosta ogriješili što se kodeksa tiče.

Ovo je ipak tema o teoriji 2# a to da li je objava problema pisana u zagradi, navodnim znacima ili bez zagrade ili navodnih znakova, mislim da to nije uopće bitno onome tko želi malo proučiti problem.

p.s.
Na žalost svi naši problemisti koji su s nama na forumu nemaju nikakvu namjeru ili želju barem pokušati prenijeti barem mali dio svog znanja o sastavljanju ili rješavanju problema, jedino što rade su zlonamjerne kritike, omalovažavanje, podbadanje itd.   
Evidentirano
Problemista
Gost
« Odgovor #78 na: 27-11-2012, 15:51:09 »
0

Očigledno ne postoji namjera da se shvate i uvaže neke stvari oko bavljenja teorijom (prepisivanja s razumijevanjem) i primjerenim reproduciranjem šahovskih problema pa se neću više uplitati, ili kako smatraš "dijeliti packe" Mat Kralju.

U Varginoj knjizi navedene su sve varke i rješenje Bartolovićevog i Petrovićevoga problema iz čega je jasno da se radi o dvostrukom Albinu, no Mario je jednu varku ispustio i vjerojatno mu nije sasvim jasna struktura cijelog rješenja i varki. Druga stvar je što ispod dijagrama piše da je ovaj problem nagrađen pa pretpostavljam da našem Teoretičaru ni to nije sasvim jasno kada piše o teoriji, odnosno situacija s verzijama istoga problema.

Ali evo, ni ja se neću više uplitati pa se sami nastavite "packati" i prodavati "teoriju".  hi
Evidentirano
Mario
Dama
*

« Odgovor #79 na: 27-11-2012, 19:01:04 »
+1

Očigledno ne postoji namjera da se shvate i uvaže neke stvari oko bavljenja teorijom (prepisivanja s razumijevanjem) i primjerenim reproduciranjem šahovskih problema pa se neću više uplitati, ili kako smatraš "dijeliti packe" Mat Kralju.

U Varginoj knjizi navedene su sve varke i rješenje Bartolovićevog i Petrovićevoga problema iz čega je jasno da se radi o dvostrukom Albinu, no Mario je jednu varku ispustio i vjerojatno mu nije sasvim jasna struktura cijelog rješenja i varki. Druga stvar je što ispod dijagrama piše da je ovaj problem nagrađen pa pretpostavljam da našem Teoretičaru ni to nije sasvim jasno kada piše o teoriji, odnosno situacija s verzijama istoga problema.

Ali evo, ni ja se neću više uplitati pa se sami nastavite "packati" i prodavati "teoriju".  hi
Problemista, očigledno pišete samo da nešto napišete, jer da čitate ono što se piše, pročitali bi da, od kad je MK napisao da je problem nagrađen, stoji ispod imena autora i objava nagrade. Znači, prije nego  nekog napadate i  omalovažavate svojim izjavama, bilo bi dobro da prije toga provjerite, a tek onda napadate ili omalovažavate. Nevezano za forum, ako želite, uvažite ovaj moj savjet koji bi vam mogao dobro doći i u životu. 

Što se tiče same teme Albino, naveo sam 7 varijanta a ključ je osma, ako vi mislite da jedan od pješaka s osnovnog polja može napraviti još koji potez, molim vas da to vaše znanje podijelite s nama.

Zahvaljujem vam se što nam se nećete više uplitati u "prodavanje teorije" na ovaj način  hi
Evidentirano
Problemista
Gost
« Odgovor #80 na: 27-11-2012, 21:18:34 »
0

Vidite Mario, moram se ipak javiti jer ste sada išli džonom na loptu. Nekoliko puta sam gledao post o tom problemu i uvijek je nedostajaka varka 1. dxe3? a sada ispod posta piše citiram: « Zadnja izmjena: Danas u 19:10:03 od mario »
 vanzemaljac Pretpostavljam da ste ju ispustili jer vam kompjuterski program koji koristite nije pokazao tu varku, pošto nije programiran da prepozna "random move" kao jednu kvalitetu poteza.
Dobro je da ste barem kasnije našli snage to ispraviti.
Evidentirano
Mario
Dama
*

« Odgovor #81 na: 27-11-2012, 23:57:42 »
+1

Vidite Mario, moram se ipak javiti jer ste sada išli džonom na loptu. Nekoliko puta sam gledao post o tom problemu i uvijek je nedostajaka varka 1. dxe3? a sada ispod posta piše citiram: « Zadnja izmjena: Danas u 19:10:03 od mario »
 vanzemaljac Pretpostavljam da ste ju ispustili jer vam kompjuterski program koji koristite nije pokazao tu varku, pošto nije programiran da prepozna "random move" kao jednu kvalitetu poteza.
Dobro je da ste barem kasnije našli snage to ispraviti.

Problemista, drago mi je da se držite svoje riječi.
Drago mi je da znate brojati, na vašu žalost netočno, nisam išao ispraviti varijantu za koju vi kažete da je previd, jer previda u rješenju nema, nego sam ispravio nešto drugo. Da vam sad ne govorim što, samo bi vas to dodatno zbunilo. Ako vas baš zanima što sam prepravio možete me pitati ovdje na ovoj temi ili u privatnoj poruci i rado ću vam odgovoriti.
Ako ikad napravim takav previd ili tipfeler bilo u imenu ili prezimenu autora ili gdje je problem objavljen, naravno da će mi se to dogoditi, bilo bi lijepo od vas da to kažete na pristojan i kulturan način, npr. Mario, izostavio si jedno slovo imena ili prezimena autora, nedostaje ti ova ili ona varijanta itd. Na takav post ću vam se zahvaliti i naravno odmah ispraviti pogrešku.

Evidentirano
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

Chesspect: +2947

« Odgovor #82 na: 28-11-2012, 10:57:52 »
+3

Zbog ovakvih bi situacija bilo bolje kad se post ne bi mogao editirati nakon što netko napiše prvi odgovor na njega. Sad ću postaviti to pitanje administratoru.
Evidentirano

Robovi smo svojih riječi i gospodari svoje tišine.
Mat Kralj
Dama
*

Ne sanjaj svoj život, već živi svoje snove!

Chesspect: +5563

« Odgovor #83 na: 28-11-2012, 12:45:15 »
+4

Mislim da sam po godinama života najstariji član foruma, pa se nadam da mi nitko neće zamjeriti ako sve forumaše pozovem na malo više tolerancije. Na međusobno uvažavanje, na to da se ne stavlja sve na apotekarsku vagu, da se greške drugih ne shvaćaju kao uvrede ili male katastrofe.
Editirajmo svoje postove u tome smislu prije nego što kliknemo na "Pošalji", siguran sam da će nam druženje na forumu biti zabavnije!
Pozdrav svima - Mat Kralj hi
Evidentirano
ninozagreb
Lovac
*

Chesspect: +623

nino.rilovic
« Odgovor #84 na: 28-11-2012, 15:26:47 »
+4

Podržavam ono što je Mat Kralj rekao. Ovu situaciju mi imamo relativno često u šahu, kada netko prenese partiju gdje ima krivih poteza. Normalno je da on to ispravi na mjestu gdje je partija a da u odgovoru navede da je ispravio tu grešku. Najbitnija je preciznost podataka i treba se držati one mafijaške "Nothing personal, just business". I nivo komunikacije treba to podržavati.
Evidentirano
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

Chesspect: +2947

« Odgovor #85 na: 28-11-2012, 16:42:03 »
+3

Pa je, to je istina, ali uvijek se može zamoliti administratora da popravi dijagram ako nam se zalomi neka greškica, ili text ako nam se zalomi kakav zatipak (da ne kažem tipfeler...haha  Smiley)
Nije mi logično da se text može mijenjati i nakon godinu dana. No, ja s tim nemam problema, a općenito, ni sama ne uživam u ovakvim napetim "diskusijama"
Evidentirano

Robovi smo svojih riječi i gospodari svoje tišine.
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19516

« Odgovor #86 na: 30-11-2012, 23:44:50 »
+4

Mario, ja na Forumu ne pazim na finese no kod problemskog šaha moguće da je i to važno. Opisivanje problema trebalo bi ujednačiti. Naziv časopisa, knjige... trebalo bi staviti pod navodnike ili ukositi slova (kurziv); iza godine trebalo bi staviti točku... Npr. Branimirec to dobro radi u novinama, pa ga možeš kopirati.

Mislim da je bolje:

Cyril Stanley Kipping  
(The Chess Amateur, 1914.)

« Zadnja izmjena: 04-12-2012, 23:46:51 od administrator » Evidentirano
Mario
Dama
*

« Odgovor #87 na: 01-12-2012, 07:43:20 »
+2

Pero, hvala na savjetu, svakako ljepše izgleda ovako kako si ti napisao. Budem prepravio sve postove s problemima u ovoj temi, kad "ulovim" malo više vremena.
Evidentirano
Problemista
Gost
« Odgovor #88 na: 01-12-2012, 11:43:51 »
0

Mario, ja na Forumu ne pazim na finese no kod problemskog šaha moguće da je i to važno. Opisivanje problema trebalo bi ujednačiti. Naziv časopisa, knjige... trebalo bi staviti pod navodnike ili ukositi slova (kurziv); iza godine trebalo bi staviti točku... Npr. Branimirec to dobro radi u novinama, pa ga možeš kopirati.

Mislim da je bolje:

Cyril Stanley Kipping 
(The Chess Amateur, 1914.)

Zanimljiva parodija Pero, ali budimo precizni što se tiče uređivanja "u novinama" da ne bismo širili neistine, takozvani "Branimirec" uređuje samo rubrike u enigmatskim magazinima, u "novinama" to rade drugi urednici pa pohvale trebaš slati njima.

Evidentirano
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19516

« Odgovor #89 na: 01-12-2012, 12:13:59 »
+4

Problemist, nisam na parodiju mislio ni u primislima. Ja u principu koristim riječ tisak no pošto na Forumu ima dosta ljudi iz susjednih zemalja upotrijebio sam drugu riječ novine čisto radi pragmatičnosti. Moje neznanje je bilo u tome što sam mislio da u novinama (JL) i enigmatskim listovima probleme objavljuje Branimirec. Moja pogreška je nastala očito iz neznanja, znači nije namjerna.

Što se tiče opisivanja problema tu je uvijek poplava raznolikosti. I pored 15-tak pravopisa javljaju se problemi koji bodu oči.
Evidentirano
 Str: 1 ... 4 5 [6] 7 8
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!