Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
02-03-2021, 14:23:12 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal
Pridružite se na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/Sah.hr.grupa

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Pomoć za početnika  (Posjeta: 12056 puta)
Chessmaster
Lovac
*

Chesspect: +363

« na: 04-02-2012, 13:46:35 »
+5

Pozdrav svima...

Evo ovako, imam problem zvan neiskustvo...
Zato molim nekoga da mi prikaže nekoliko jednostavnih otvaranja za početnike s pojasnjenjima ako je moguce...
(pritom mislim da mi ne napisete "Sicilijanka" i gotovo  Grin)

Naime, zainteresiran sam za šah, učim sa prijateljima, a volio bih prije nekog kluba malo učvrstit.

Dakle, nešto ne pre jednostavno, ne pre komplicirano....ono- srednje, i da mi ne napisete otvaranje za mec Kasparova, nego nesto "Kako pobijediti amatera ili srednje jakog igraca u otvaranju)

Hvala Vam unaprijed, oprostite zog pogrešaka  Grin
Evidentirano

Prosječan velemajstor napravi tri greške u svakoj partiji.
Prosječan šahist napravi tri greške kod svakog poteza...

Garry Kasparov
Zeleni
*

Chesspect: +1389

« Odgovor #1 na: 04-02-2012, 14:16:08 »
+4

Probaj ga ošinut sa e4 !!!  aggressive

Dobro došao na forum! Grin
Evidentirano

always look on the bright side of life
borsz
*

Chesspect: +998

« Odgovor #2 na: 04-02-2012, 14:47:25 »
+4

Ima i mnogo lijepih knjiga o otvaranjima  Cheesy
Evidentirano
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

Chesspect: +2953

« Odgovor #3 na: 04-02-2012, 20:04:57 »
+7

"Kako pobijediti amatera ili srednje jakog igraca u otvaranju)

Nikoga, ni najslabijeg igrača ne možeš pobijediti u otvaranju  Smiley
Partija se igra do mata ili predaje, nemaš ništa od toga što izađeš bolji iz otvaranja, ake te protivnik nadigra u središnjici, a da niti ne pričam o završnicama.
Treba odigrati puno dobrih poteza da bi se dobila partija, a i pored svih dobrih, sve je uzalud ako previdiš tešku figuru npr fool2
Prema tome, uči principe šahovske igre i drži ih se što više, a otvaranja će te naučiti iskustvo.I zapamti, preko puta tebe sjedi netko tko isto tako želi pobijediti kao ti, i uči zamke u otvaranjima iz istih razloga kao i ti  Wink
Evidentirano

Robovi smo svojih riječi i gospodari svoje tišine.
Zeleni
*

Chesspect: +1389

« Odgovor #4 na: 04-02-2012, 20:10:05 »
+5

Uh...završnica... mad kad imam materijala viška ( jer sam stravično pohlepan  biggrin), a iskusniji igrač me počne šamarat sa svih strana...
Evidentirano

always look on the bright side of life
Chessmaster
Lovac
*

« Odgovor #5 na: 05-02-2012, 10:46:58 »
+3

Heh...a kako početi? prva tri poteza koja daju predujam?  pleasantry

i koja knjiga je dobra za početnika? vidio sam takvu temu, ali neznam koju je najbolje odabrati....pa moze neka preporuka?
ima li je na netu za download?

kako igrate u sredini? cekate, malo ovako malo onako ili agresivno?  Dash1
Evidentirano

Garry Kasparov
WAnnabe Sahist
Skakač
*

Chesspect: +60

« Odgovor #6 na: 05-02-2012, 23:54:58 »
+3

Šta se tiče knjiga,vidi uvod u šah od vukovića,a imaš ih na netu hrpu
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17759

« Odgovor #7 na: 06-02-2012, 14:23:24 »
+3

Heh...a kako početi? prva tri poteza koja daju predujam?  pleasantry

i koja knjiga je dobra za početnika? vidio sam takvu temu, ali neznam koju je najbolje odabrati....pa moze neka preporuka?
ima li je na netu za download?

kako igrate u sredini? cekate, malo ovako malo onako ili agresivno?  Dash1

Chessmasteru, pitanja su ti malo preopćenita - možeš početi i s najboljim, kako ti to kažeš, "predujmom" pa se vrlo brzo naći u nebranom grožđu (o tome se možeš uvjeriti malim pregledom brojnih povijesnih minijatura prikazanih na forumu - minijatura koje su katkad i velikane koštale partije!), ako nisi na čistu s time što dalje!
Wannabe ti je predložio odličnu knjigu, mislim da bi ti Vuković bio izvrsna startna točka i putokaz ka daljnjem usavršavanju. Osnovni principi, strateški i taktički ciljevi i motivi, planiranje, osnove kombiniranja, poziciona igra, osnovne završnice, izmjena, kada i gdje primijeniti "izuzetke", važnost tempa itd itd itd... tema je mali milion, ali neka te to ne uplaši, dok god te motivira želja za usavršavanjem i ljubav prema igri neminovno ćeš napredovati!

Ako baš inzistiraš na potezima "predujma", drži se "provjerenih" otvaranja, npr. kao bijeli 1.e4 (ako te više privlači otvorena igra), 1.d4 (ako naginješ zatvorenoj, pozicionoj, manevarskoj igri)...kad u njima stekneš rutinu, s vremenom se možeš "pozabaviti" npr. sa 1.c4, 1.Sf3 itd..
Podrazumijeva se da pritom imaš, da tako kažem, "obavezu prema sebi" prethodno (ili "u hodu", ako igraš sa strojem) dobro proučiti bar elementarnu teoriju otvaranja koje kaniš prakticirati.

Nadam se da sam ti ovime bio od neke koristi.  Smiley
  hi
Sretno!

I, naravno, igraj, igraj, igraj!
« Zadnja izmjena: 06-02-2012, 14:35:30 od Gulliver » Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Chessmaster
Lovac
*

« Odgovor #8 na: 06-02-2012, 20:23:32 »
+4

Dakle, hvala Vam na odgovorima, kao prvo.  i_am_so_happy

Onda, skinuo sam vukovica, capablancin uvod u sah i borisa vejnštajna "kombinacije i varke u otvaaranju (sta mislite o drugoj i trećoj navedenoj)

Ja želju prema šahu imam veliku i sad sam u fazi razvoja, a i najbolji pocinju ovdje...

Dakle, volio bih znati sto je cesta taktika....dakle, cekati ili napadati....(inace sam vrlo agresivan sto se tice središnjice, nekad prođem odlično, a nekad u dva poteza doživim mat)

tako...i jos se jednom zahvlaljujem  Wink
Evidentirano

Garry Kasparov
Chessmaster
Lovac
*

« Odgovor #9 na: 10-02-2012, 12:15:22 »
+3

1. d4 d5 2. h4 Nc6 3. c3 e5 4. Bg5 f6 5. Be3 Bd6 6. Nf3 Nh6 7. Nh2 Nf5 8. Bc1 Nxh4 9. g3 Nf5 10. Nf3 g5 11. e3 g4 12. Nfd2 Ng7 13. e4 exd4 14. exd5 dxc3 15. Nxc3 Nd4 16. Nde4 Nf3 17. Ke2 Ne5 18. Nb5 Nf5 19. Qa4 Bd7 20. Bf4 c6 21. Bxe5 fxe5 22. dxc6 bxc6 23. Nexd6 Ke7 24. Nxf5 Bxf5 25. Qb4 Ke8 26. Nd6 Kd7 27. Nxf5 Qf6 28. Nd6 Qxd6 29. Rd1 c5 30. Qxg4 Kc7 31. Rxd6 Kxd6 32. Rh6 Ke7 33. Qg5 Kf7 34. Qf5 Kg7 35. Qg5 Kf8 36. Qf6 Kg8 37. Bg2 Rf8 38. Bd5 Rf7 39. Qxf7
Evidentirano

Garry Kasparov
Marko
Skakač
*

Chesspect: +41

« Odgovor #10 na: 22-07-2012, 23:18:59 »
+3

u 15. kad crni Sd4 bilo bi bolje Da4 i ako makne kralja onda Dd4, ako Pb5 onda Lb5 Sb5 ,Db5...
u tom slucaju bjeli mjenja nerazvijenog lovca za pijuna i skakaca u dobroj poziciji
Evidentirano

Ako nešto možeš napravit ne znači da to moraš napravit
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!