Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
12-12-2019, 13:33:07 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Vitomir Šunjić - akademik  (Posjeta: 5044 puta)
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19516

« na: 11-05-2012, 23:54:10 »
+3

U moru negativnih vijesti koje bombardiraju hrvatski mediji teško je bilo zamjetiti nešto pozitivno. Ovih dana mnogo se pisalo o izboru hrvatskih akademika i uglavnom brodolomu Ive Goldsteina, no teško je bilo pronači tko je osim Žmegača izabran... Negdje pri kraju, sa strane pročitao sam i obradovao da je Vitomir Šunjić izabran kao prof. matematike na Sveučilištu Zagreb (mislio sam uvijek da je dr. sc. elektrotehnike ne Elektrotehničkom fakultetu).

Šunjić je bio suradnik na moje dvije knjige o hrvatskom i jugoslavenskom šahu i na tom mu hvala. Karijeru je započeo u Banjaluci u klubu Nikica Pavlić. Mislim da je dva puta zaigrao na omladinskom prvenstvu FNRJ. U Zagrebu je studirao Elektrotehniku, a igrao za Akademičar i Mladost. Posljednjih godina ponovo je aktivan.

Još jednom iskrene čestitke.

* vitomir šunjić.jpg (20.15 kB, 288x448 - (učitavanja: 962 ).)

* Iz Ciriha Akademičar 1962 klement Jakovljevski, Šunjić, Marović Rukavina.jpg (97.87 kB, 640x444 - (učitavanja: 1051 ).)
Evidentirano
Problemista
Gost
« Odgovor #1 na: 12-05-2012, 08:44:05 »
+3

Šunjić je već dugo član Akademije, ovo su ga vjerojatno prebacili s vanjskih u prvu postavu (?)
U mlađim danima sastavio je nekoliko šahovskih problema (većinu objavio u Šahovskom glasniku) uglavnom su prošli bez značajnijih odličja, ali bilo je zanimljivih pokušaja i da ga je u to vrijeme imao tko uputiti u tajne sastavljanja mogao je polučiti uspjeha.
P.S. U ŠK Banja Luka, Zagreb, aktivan je od osnutka kluba. Nažalost, klub se ugasio krajem prošle godine, odnosno fuzionarao sa HAŠK Mladost, kako bi Mladost mogla preuzeti mladu ekipu ŠK Banja Luka koja je lani imala izuzetne uspjehe. S tom djecom je lani radio Danko Gazarek.
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #2 na: 12-05-2012, 10:18:04 »
+2

Molim partiju Šunjić-Putanec, 1962.
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #3 na: 12-05-2012, 10:28:26 »
+3

Evo malo kvalitetnijeg teksta s Ruđera koji korigira gorni uvodni tekst.

"Ruđerovac" Vitomir Šunjić izabran za redovitog člana HAZU[/center[/b]]

Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU) na jučer je održanoj izbornoj skupštini izabrala nove članove akademije – 20 redovitih, osam dopisnih i deset članova suradnika. Znanstveni savjetnik Instituta Ruđer Bošković (IRB), prof. dr. Vitomir Šunjić izabran je za redovitog člana u Razredu za matematičke, fizičke i kemijske znanosti.

Vitomir Šunjić rođen je u Sarajevu 1939. godine. Nakon završenog doktorskog studija na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu u Zagrebu, odlazi na poslijedoktorski studij na ETH u Zurichu, gdje mu je mentor bio prof. Vladimir Prelog. Osnovao je i vodio Laboratorij za organsku sintezu u Istraživačkom institutu KRKA, Novo Mesto, sudjelovao u osnivanju istraživačkog instituta tvrtke Compagnia di Ricerca Chimica (CRC) kraj Udina, gdje je radio i kao direktor za istraživanja u Odsjeku organske kemije.
Tijekom karijere radio je i kao organizator znanstvenih projekata u PLIVA institutu, te kasnije kao direktor Odjela kemije u institutu Glaxo Smith Klein. Na Institutu Ruđer Bošković je počeo s radom kao znanstveni savjetnik Odjela za organsku kemiju i biokemiju, gdje je kroz ugovore s međunarodnim institucijama i industrijom osigurao nabavku vrlo vrijednu opremu za znanstveni rad. Godine 1989. na IRB-u osnovao je Laboratorij za stereoselektivnu katalizu i biokatalizu (CATBIO), a 2005. godine zajedno sa suradnicima osnovao je spin-off tvrtku IRB-a, Chirallica. Profesor Šunjić redoviti je naslovni profesor na Zavodu za organsku kemiju i biokemiju PMF, Sveučilište u Zagrebu te redoviti naslovni profesor na Poslijediplomskom studiju kemije i biotehnologije, Sveučilišta u Rijeci.
U svojoj dosadašnjoj znanstvenoj karijeri objavio je 231 znanstveni rad u časopisima, a koji su citirani više od 3200 puta. Nositelj je 80 nacionalnih patenata, od kojih je 55 međunarodno priznatih.
Dobitnik je brojnih nagrada i priznanja poput Državne nagrade “Ruđer Bošković” za znanstveno djelo u organskoj kemiji (1990.), nagrade Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti za znanstveni rad u kemiji (1998.), odlikovanje Redom Danice Hrvatske s likom Ruđera Boškovića, za osobite zasluge u znanosti (1996.), medalje Prirodoslovno matematičkog fakulteta, priznanje za nastavnu djelatnost (2009.) i Diplomom Fakulteta za kemijsko inženjerstvo i tehnologiju, priznanje za promociju suradnje Sveučilište-Industrija (2010.)
HAZU je za člana suradnika izabrala prof. dr. sc. Tomislava Cvitaša, redovitog profesora na Fizičko-kemijskom zavodu PMF-a, koji je na Institutu Ruđer Bošković radio od 1966. – 1998. godine, gdje je stekao zvanje znanstvenog savjetnika.

Evidentirano
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

Chesspect: +11581

« Odgovor #4 na: 12-05-2012, 12:06:13 »
+5

[Site "Finale mom. prv. Hrv. Mladost-Zagreb"]
[Date "1962"]
[White "Šunjić"]
[Black "Putanec"]
[Result "1-0"]
[ECO "B28"]
[PlyCount "61"]

1. e4 c5 2. Nf3 a6 3. d4 cxd4 4. c3 dxc3 5. Nxc3 d6 6. Bc4 e6 7. O-O Be7 8. Qe2
Nf6 9. Rd1 Qa5 10. Bf4 b5 11. Bb3 Qb6 12. a4 Bb7 13. a5 Qc5 14. Rac1 Qb4 15.
Nd4 O-O 16. Rd3 Qxa5 17. Rg3 Kh8 18. Bxe6 fxe6 19. Nxe6 Rg8 20. Nd5 Nc6 21. Ra3
Nxd5 22. exd5 Nd4 23. Qh5 Qb4 24. Rh3 Ne2+ 25. Qxe2 Rge8 26. Rd1 Qc4 27. Qg4
Bf6 28. Qg6 h6 29. Rxh6+ Kg8 30. Qh7+ Kf7 31. Rxf6+ {1-0}
Evidentirano
Problemista
Gost
« Odgovor #5 na: 14-05-2012, 18:01:29 »
+3

Igrao sam protiv Šunjića par partija cugera i nisam baš najbolje prošao, ostao sam na nekih 25-30%  Undecided  Grin
To je bilo nakon što sam objašnjavao pokojnom Ibri Kapiću da bi nekoliko Šunjićevih problema valjalo staviti u knjigu o banjalučkom šahu, ali tek nakon što ih se malo tehnički dotjera. Wink

P.S. Hvala na dopuni Pero, znam da je bio na popisu akademika još početkom milenija, dok sam radio u HAZU, ali da nije bio u redovitom članstvu... Ovako je preciznije, a i redovito članstvo je ipak jači pojam ...
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #6 na: 14-05-2012, 20:59:12 »
+2

Kad sam bio mlađi bile su dvije akademije, jedna pod nazivom Jugoslavenska i jedna hrvatska. Ova prva je kasnije preotela pridjeve druge, no o tome se ne govori niti piše.

Kod Šunjića postoje problemi u Banjaluci. Nekoliko je igrača Banjalučana igralo u Hrvatskoj: Ibrahim Kapić u Županji i Zagrebu; Branko Kronfeld u Zagrebu; Banušić u Rijeci, a danas u okolici Zagreba te Šunjić u Zagrebu.

U monografiji o banjalučkom šahu Nikola Lakić ne navodi Šunjića u knjizi iako je igrao na omladinskom prvenstvu FNRJ (jednostavno čovjek je nestao).

U drugoj knjizi Banjalučki šahovski vremeplov 1926.-1961. Kapić-Tomić, navodi se Šunjić na nekoliko mjesta no nema slike. Nije mi poznato je li izdana druga knjiga gdje bi mogla biti Šunjićeva slika...
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #7 na: 14-05-2012, 22:20:41 »
+2

P.S. Hvala na dopuni Pero, znam da je bio na popisu akademika još početkom milenija, dok sam radio u HAZU, ali da nije bio u redovitom članstvu... Ovako je preciznije, a i redovito članstvo je ipak jači pojam ...

Redovito izgleda jedino nosi privilegije. Možda 15 000 kunića, njima, a nešto i nasljednicima no i o tome niža vrsta ne smije ništa znati.
Evidentirano
Problemista
Gost
« Odgovor #8 na: 15-05-2012, 13:59:12 »
+2

Mislim da druga nije dovršena, u njoj je trebao biti više spominjan Šunjić. Kapić i Tomić nisu bili zadovoljni knjigom koju je pisao izvjesni gospodin u Banja Luci, a koji je dosta toga preskočio i izbrisao. U vezi problemskog šaha sugerirao sam svojedobno Kapiću na ljude koji su živjeli u Banja Luci, ili rođeni pa odselili. Među najistaknutijim autorima bili su Kukavica i Subotić, dok se za Vrabeca znalo da je rođen u Banja Luci ali ničim drugim ga nisu mogli povezati s banjalučkim šahom... Odgovor o drugoj knjizi bi sigurno trebao dati Branko Tomić...
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!