Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
02-07-2020, 11:06:46 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 [2]
  Ispis  
Autor Tema: Šahovski video na YouTube-u na hrvatskom jeziku  (Posjeta: 14499 puta)
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19522

« Odgovor #15 na: 30-10-2012, 14:33:51 »
+3

Nino dobro si to razradio i iskalkulirao cijenu za dva čovjeka. Uzmimo da je to minimum i skromno.
Nijemi mi jasno jer sam skeptik u svemu kako se misliš probiti na neosvojivu Dalekovidnicu. Prije ćeš nekog animirati u drugim državam nego HRT.
Evidentirano
ninozagreb
Lovac
*

Chesspect: +623

nino.rilovic
« Odgovor #16 na: 31-10-2012, 13:15:15 »
+1

Dobar dan svima. Prije nego što odgovorim Peri u vezi televizije da raščistimo neke stvari. Drago mi je da je Pero objavio podatke o velemajstoru Kovačeviću jer on to sigurno zaslužuje. Moji komentari odnose se isključivo na tu partiju Fischer- Kovačević 0:1 (Rovinj, 1970.) i žaljenje što smo izgubili takvog šahovsko velikana koji je toliko učinio za popularnost šaha i podzianjem nagrada učino da šah bude profesionalni sport. Moj šahovski idol bio je Boris Spaski i ja sam u tom meču navijao za njega. U studentskim danim moj brat je odigrao simultanku protiv V. Kovačevića (mislim da je to bilo u prostorijama tvornice R. Končar), izvukao remi i dobio neku šahovsku knjigu koju mu je ovaj potpisao na licu mjesta. Ja sam u Studentskom centru igrao simultanke protiv Smjekala (remizirao ali nisam dobio ništa) dok me Hort zašamarao u 20. i nekom potezu. Inače me je Hort oduševio svojom energijom i životnošću. Da li je sada trač napisti da je Hort popio 4-5 piva tijekom igre (to je počinjalo oko 19:30h , na 40-ak ploča, on je jurio okolo, maksimalno 3-4 sekunde razmišljanja po potezu, zadnje partije su zavaršavala iza ponoći, pričao sa ljudima u publici i igračima (krcat prostor na prvom katu Studentsko centra u Savskoj 25) i nije odbijao nijedno piće (piva, krigla) koje bi mu ponudili. Normalno se pušilo i bila je prava kavanska prijateljska atmosfera. Pred kraj se već na njemu vidjelo što umor što piva ali je posao odradio kako treba (bez poraza, dao je samo nekoliko remija). To je život i to je nešto što te može privući šahu (to je bilo 78. ili 79.).
----------------------------
Ja sam telefonski razgovaro sa tajnikom Sindikom i dogovorio sastanak u ponedjeljak. Što se tiče televizije stvar je ovakva. HRT ima stalni pozivni natječaj za a/v sadržaj (audio/video). Ja sam doma što se tiče kompjutera i tu sam provjerio sve što je trebalo i garantiram da se ovak video može izvoditi na računalima odgovarajućom kvalitetom slike i zvuka. Takođe sa konverzijom u formate (MP4) pogodnim za smartphone uređaje ne bi smjelo biti problema. Televizija zahtjeva da sav dostavljeni sadržaj bude u HDCAM formatu:
2. Tehnički zahtjevi - video
2.1. High Definition (HD) format
Sav materijal namijenjen emitiranju u HD formatu mora zadovoljiti sljedeće uvjete:
o   rezolucija 1920x1080 piksela, 16:9 omjera stranice slike,
o   frekvencija izmjene slika 25 Hz (1080/25 formata),
o   4:2:2 poduzorkovanje boje.
Lijepo piše u njihovim specifikacijama da slika ne smije biti previše zrnata, tekst mora biti čitljiv a i audio mora zadovoljavati kvalitetom. Ono što ću ja probati učiniti je to da televiziji dostavim moj materijal u tom formatu i da mi oni nakon provjere odgovore da li to zadovoljva njihove kriterije kvalitete da bi se to moglo prikazivati. Ako oni odgovore potvrdno (meni to na računalu izgleda dobro no nemam iskustva sa tim formatom) onda dalje bez podrške Saveza i pojedinaca teško da se ja sam mogu izboriti da se neka šahovska emisija prikazuje na televiziji. Velemajstor Kovačević je radio na Radiju (to je ista kuća), poznaje ljude, možda se i on može angažirati da preporuči prikazivanje ovakvih videa? No prvo ja moram dobiti potvrdu od "tehnike" da je sadržaj u tehničkom smislu prikaziv na televiziji.
Evidentirano
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19522

« Odgovor #17 na: 31-10-2012, 13:27:59 »
+1

Nino, zaboravio sam prošli put al mislim da bi bilo jako dobro ako imaš alata da za svaki potez postavljaš strelice s idejom.
To klinci jako vole i vizuelno lijepo izgleda... Ja sam to nekad znao no zaboravio sam. Ovi mlađi to znaju (meni je pokaza vm Brkić). Na našem Forumu negdje pri kraju u temi Poezija imaš kako to izgleda (koristio sam za neku knjigu).

PS Ponovo sam malo pregledao one četiri partije i ispada da sam bio u pravu prvi put (samo je jedna igrana).
Evidentirano
ninozagreb
Lovac
*

Chesspect: +623

nino.rilovic
« Odgovor #18 na: 31-10-2012, 15:59:09 »
+2

Pero, ovo sa Marićem zbilja nije jasno. I ja sam pogledao partije i premda on piše da je Aljehin u 4. potezu sa a3 u četiri partije dobio 3,5 bodova (poena), taj potez je odigran u samo dvije partije, a samo jedna ide u varijantu o kojoj ja pišem.
ECO (C15) - Francuska obrana , Winawer varijanta  1. e4 e6 2. d4 d5 3. Sc3 Lb4

Bijeli igra 4. a3  - uvod u gambit, riječ gambit označava žrtvu (najčešće pješaka) u otvaranju
ECO (C15) - French Defense, Winawer Variation, Winckelmann-Riemer Gambit
ECO (C15) - Francuska obrana , Winawer varijanta, Winckelmann-Riemer gambit
ECO (C15) - potezi: 1. e4 e6 2. d4 d5 3. Sc3 Lb4 4. a3 Lxc3+ 5. bxc3 dxe4

Tu se sada vide nedostaci ECO sistema, sve su partije C15 ali bi ih trebalo još detaljnije klasificirati, ovako postoje samo opisna imena.

French Defense, Winawer Variation, Advance Variation
French Defense, Winawer Variation, Poisoned Pawn Variation
French Defense, Winawer Variation, Positional Variation
French Defense, Winawer Variation, Fingerslip Variation
French Defense, Winawer Variation, Alekhine-Maroczy Gambit
French Defense, Winawer Variation, Alekhine Gambit
French Defense, Winawer Variation, Winckelmann-Riemer Gambit

Bilo bi dobro kada bi netko (Gulliver) postavio sve četiri partije, odredio im klasifikaciju i dodao pored opisnog imena i kraticu. Ako se ECO sistem koristi slovima A-E onda dodaci mogu imati oznake X00-X99 pa tako

(C15-X07) French Defense, Winawer Variation, Winckelmann-Riemer Gambit

i napisao redosljed poteza za tu varijantu.
Tako bismo svi mogli nešto naučiti.
---------------------------
Što se tiče onog balona sa idejom, ja koristim svoj program i tek bih takvu mogućnost trebao isprogramirati, pogledat ću o čemu se radi.
Evidentirano
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

Chesspect: +11585

« Odgovor #19 na: 31-10-2012, 22:18:06 »
+2

Aljehin – Euwe 1935., četiri partije, Francuska obrana
Evidentirano
 Str: 1 [2]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!