Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
21-10-2019, 09:52:45 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 2 [3] 4
  Ispis  
Autor Tema: Priznanja HŠS za 100-tu godišnjicu iliti lakrdija u duhu hrvatske politike  (Posjeta: 22164 puta)
stupac
Skakač
*

Chesspect: +186

« Odgovor #30 na: 23-05-2012, 23:11:01 »
+4

Oprosti, ne razumijem... ako si ti suradnik na izradi monografije, kako to da te rukovodeći tim ne prihvaća Huh?

Treba njih poslati u 3 (neznam čega) i s njima i Peleha i Kovačevića, ako su toliko nemoralni da se prodaju za par tisuća kuna.
Evidentirano
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19516

« Odgovor #31 na: 24-05-2012, 07:31:49 »
+4

Stupac, nismo se razumjeli. Ja sam samo odgovorio na upit ili saznanjima o projektu Saveza. Nisam ja u sukobu s nikim. Ovu temu sam otvorio o dodjeli priznanja za obljetnicu i imam svoje mišljenje ili kritiku. Sam znaš da je kritika kod nas vrag i samo možeš imati neprijatelja više…
Ne sudjelujem u nikakvoj kampanji za izbor predsjednika saveza, a u principu ne volim ni desne ni lijeve. Ja sam mali obični čovjek koji je porezni obveznik i ako nešto plaćam mogu imati i svoje mišljenje, koje i ne mora biti ispravno.

Rečenica možda hoće, možda neće odnosi se na moju slabu energiju i loše zdravlje. Materijalno sam neovisan, a od saveza nisam nikad dobio ni lipe, ako sam kao suradnik ŠG nešto zaradio ostavio sam to savezu. U šahu ne radim za novac, jer tu novaca i nema već se treba baciti u nogomet i tenis. Kad god nešto uštedim potrošim na izdavanje šahovskih knjiga. Svaka knjiga mi je donijela dobre gubitke!

Možda ti je nepoznato da sam najveći kolekcionar šahovskih slika hrvatskog šaha i šahovske građe. Koliko to energije i novaca stoji teško je iskazati, no to je strast kao i kocka. Ova kolekcija dobiva na snazi kad se zna da nema arhive do 1991.

Riječani su se često ogrebali o šahovsku građu i slike, a neke i neprocjenjive vrijednosti ( slika iz 1933. je moje vlasništvo i nije bila objavljivana). U posljednjoj knjizi Milorada Kovačevića dao sam većinu slika, a nešto slika i građe Kvarneru.
Kad ja tražim slike od nekog Riječanina kojeg ti preferiraš on nema vremena ni da odgovori (bonton o provinciji i velegradu). Mogao sam i ja zaključati vrata Riječanima no s tim bi hrvatski šah bio osiromašen. Uvijek ima ljudi koji uskoče kao Milorad Kovačević i Mufić no ožiljci ostaju…

U zadnje vrijeme dao sam dosta materijala Lošinju i ispravio neke pogreške; sad traži Split. Sve to stoji vremena i novaca no nikom nisam naplatio ni kune.

O dr. Pelehu i V. Kovačeviću i Sindiku mislim sve najbolje jer smo uvijek dobro surađivali i nije mi jasno kako si i njih upetljao u nezgodnu rečenicu.
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #32 na: 24-05-2012, 09:03:48 »
+4

Studentske olimpijade (pod raznim nazivima) su pod ingerencijom FIDE. Kod nas manje poznate no u svijetu znatno više. I na Forumu smo imali partija sa studentskih olimpijada.
Besmrtna Antunovčeva partija protiv Hubnera prikazana je u prikazu Gullivera, a također i svetski biser Kavaleka u partiji protiv Gufeljda.
Godina 60-tih Marović je vidjevši Spaskog na olimpijadi i njegovu igru protiv Ćirića (Spaski je za pločom oborio kućnu radinost naših šahista i glavni nastavak Nimcovičeve inačice Sicilijanke) Spaskog proglasio budućim svjetskim prvakom!

Hrvatski igrači koji su se okitili odličjima na studenskim olimpijadam su: Marović, Minić, Nemet, Bertok, Fuderer, Antunac i Vujaković.

Iz ovog se da lako zaključiti da su stradalnici na listi saveza: Minić, Nemet, Antunac i Vujaković (Fuderer ovdje ne ubrajamo jer ima medalje s olimpijada).

Pored velikog stradalnika Fuderera, lako je zaključiti da je to i Dragoljub Minić. Nositelj je olimpijskog odličja, raznih odličja s momčadskih prvenstava Europe, a bio je i prvak FNRJ. Usput bio je sudionik zonskog i međuzonskog! Minić je jedan od najtrofejnijih hrvatskih igrača na službenim natjecanjima FIDE.

Stradalnik je i Ivan Nemet koji je bio seniorski prvak SFRJ, a mislim da je igrao i na momčadskom prvenstvu Europe kada je SFRJ uzela medalju…
Evidentirano
profesor
Skakač
*

Chesspect: +207

« Odgovor #33 na: 24-05-2012, 09:17:54 »
+3

Bilo je govora o problemistima... Mislim da je Milan Orešković bio prvak Europe u Puli u rješavanju problema (oko 2000-te godine). Proglašen je najboljim sportašem Ličko-senjske županije.
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #34 na: 24-05-2012, 09:26:18 »
+2

Za ovo ne znam, a ako je točno onda i on treba upasti na listu dobitnika po kriterijima saveza.

Oreškovića sam poznavao dobro, no zadnji put smo se vidjeli 1982. Masirao me je godinu dana u Skopju o pravljenu problema, osobito minijatura. Mislim da je bio dobar u studijama...
Evidentirano
Problemista
Gost
« Odgovor #35 na: 25-05-2012, 08:32:46 »
+2

Milan Orešković bio je prvak Hrvatske u rješavanju problema i imao je odličnih rezultata u sastavljanju, ali malo mu je nedostajalo do vrhunskih. U Puli nikada nije održano rješavačko prvenstvo Europe, održana su tri Svjetska kongresa šahovske kompozicije u sklopu kojih su održana i svjetska prvenstva 1997. i 2000. godine. Milan se povukao iz šaha, odlikovani je hrvatski branitelj, ima mnogobrojnu obitelj koju je uzdržava od poljoprivrede (što je danas vrlo teško)...
Evidentirano
Zoran Ostric
Lovac
*

star, ali bedast

Chesspect: +298

Zoran Oštrić
« Odgovor #36 na: 25-05-2012, 19:22:44 »
+5

Dakle, koliko vidim, stanje u hrvatskome šahu je otprilike isto, kakvo je bilo kad sam se ja počeo baviti šahom (evo uskoro 40. godišnjica). Sjećam se kako su ljudi stalno gunđali da zašto Zagreb nema velemanskorski turnir nakon čuvenog "Turnira mira" 1970.. I hrpa drugih žalbi vrlo slična. "Berlinski zid" u hrv. šahu još nije pao...  Dash2
Evidentirano

Napad je najbolja obrana! U šahu, mislim! Ja sam inače pacifist, ali moram se negdje ispucati. Smiley
Problemista
Gost
« Odgovor #37 na: 26-05-2012, 10:54:42 »
+3

Zagreb danas ima open A i B na kojem onaj A nalikuje pravom velemajstorskom turniru, 9 kola švicarac, ali ipak postoji dosta prigovora na njegov nivo, jer na njemu nema zapravo jakih svjetskih imena, a izvana nam na njega dolaze slabiji velemajstori ili interi. Po svemu sudeći je bitnije da nagradni fond ostane među domaćim igračima nego da turnir pobudi svjetsku pažnju (ukoliko to danas uopće i može, pored drugih jakih svjetskih turnira). No ostavimo to neka se mnogi raduju što Zagreb ima barem takav turnir.
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #38 na: 26-05-2012, 11:35:02 »
+4

O B turniru smo dosta pisali na Forumu, uglavnom pohvale. Dobro je da se amateri i majstori kale na primjerenom turniru. Za promidžbu šaha u Hrvatskoj vrlo dobro.
Glavni turnir je uvijek problem. Dobro je da je slabiji i da naši profesionalci nešto osvoje (no ni s tim ne mogu živjeti) no problem je zatvaranje i priznanje da smo slabi na svjetskom tržištu. Jasno da to vodi dekadenciji i nazadtku šaha, motivira nerad i lijenost... zapravo to je glavni uzrok svih svađa u hrvatskom šahu, a ne imena kako se prikaziva.
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #39 na: 27-05-2012, 09:01:55 »
+3

Tko je Ivan Parać? jedan od zvučnih dobitnika priznanja. Malo tko u Hrvatskoj zna među šahistima išta o njemu.
Malo stariji se sjećaju da je bio direktor HTV i kratko vrijeme predsjednik HŠS (sredinom 90-tih). Bit će da je ovaj gospodin prvi i jedini do sada nosio leptir mašnu među hrvatskim šahistima. Vjerovatno je za njegova mandata nešto i bilo pokušano sa Kasparovim. Zaista premalo da bi išta od usmene pohvala saveza zaslužio. Svakako mu se treba zahvaliti što je dvije godine u teškim vremenima kao jaka politička osoba (da osigura novac) pripomogao kontinuitet saveza.

* ivan parač.jpg (5.86 kB, 235x263 - (učitavanja: 568 ).)
Evidentirano
Problemista
Gost
« Odgovor #40 na: 28-05-2012, 14:09:24 »
+3

Već smo ga pomalo zaboravili iako je bio prilično izdašan za šah, i to u kriznim vremenima. No na HTV-u je u njegovo vrijeme buknula afera prevelikih troškova pojedinih emisija i voditelja, čini mi se da je upravo zbog nje i otišao sa čela HTV-a. Neki su voditeljčići u njegovo vrijeme navodno imali po dvadesetak vrhunskih odijela (cifre da ti se zavrti u glavi), kao recimo i Branko Uvodić...
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #41 na: 28-05-2012, 14:13:42 »
+3

Štošta mi je o Paraču kao ministru i tajniku Veterinarskog fakulteta poznato no nisam htio miješati sa šahom. S bratom sam mu dobar...
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #42 na: 29-05-2012, 20:39:08 »
+7

Tko je Mirko Magdić?  Teško pitanje za nove generacije. U posljednje vrijeme o njemu su pisali dr. Peleh i moja malenkost. Jedno je sigurno šahista nije, nego šahovski radnik. Po mojoj procjeni (izgledu na slikama rođen je oko 1900.-1905. u Ogulinu, a ubijen je 1943.). Između dva posljednja rata teško da je njegovo prezime ijednom napisano u Hrvatskoj.
Kao šahovskom radniku pripada mu najviše mjesto kojem se nitko do danas nije ni približio. Bio je nenadmašan tajnik Jugoslavenskog šahovskog saveza. Cijeli je život posvetio šahu i samo šahu. Organizirao je nekoliko seniorskih prvenstava Kraljevine te amaterska prvenstva države koja su iznjedravala majstore. Strog i principijalan kojeg su svi uvažavali bez problema je disciplinirao: dr. Vidmara, Kostića, Astaloša, Vukovića, Pirca, Trifunovića…
Prije 2. svjetskog rata vidio sam da je dosta pisao o turnirima u Hrvatskoj u zagrebačkom tisku i donosio partije, a za vrijeme rata neumorno piše u mnogim Zg-tiskovinama.
Za vrijeme rata postaje povjerenik za šah na teritoriju Hrvatske (otprilike kao komesar). U te tri godine organizira intenzivan šahovski život, znatno bogatiji nego danas. Mislim da Hrvatsku učlanjuje u FIDE (ovo nisam siguran, jer moguće da sam nekidan to sanjao).

U Zagrebu je vrlo aktivan i s Vukovićem osniva Amaterski šahovski klub (AŠK). Taj klub postaje najbolje organizirani klub u Kraljevini, a usput i najjači. Članovi kluba su: Vuković, Astaloš, Drezga, Trifunović (do 1935.), Buchler, Pravdić, Jerman, prof. Pavlović, Prokop … Odgojili su mladu zvijezdu Braslava Rabara.
AŠK svoje prostorije ima u Ulici kraljice Marije. Iz ovog kluba nastala je poslije rata Mladost. Kako su ove prostorije koje su gruntovno bile u vlasništu AŠK-a posljednjih 20 godina izgubljene, to je ipak slučaj za USKOK.

Kako je ovaj najaktivniji šahovski radnik kojeg je Hrvatska imala ostao bez spomena teško je objašnjivo…

* mirko magdić 1200.jpg (15.04 kB, 235x260 - (učitavanja: 616 ).)
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #43 na: 29-05-2012, 20:46:30 »
+6

Mirko Magdić je uvijek bio u društvu Vukovića i Astaloša, no na ovoj slici AŠK 1940. poredak je malo drukčiji. Slijeva: sjedi treći Magdić, Prokop, Vuković i Astaloš. Gore u desnom djelu Rabar.

* ašk 1940 300.jpg (56.89 kB, 640x308 - (učitavanja: 604 ).)
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #44 na: 30-05-2012, 18:48:20 »
+4

Tko je Eugen Buchler? Pročitajte ovaj tekst i ostat će te zapanjeni. Otac Šahovske centrale (Šahovske naklade). Cijeli život posvetio je šahu, no današnja garnitura ga je ponizila, a stvarno ponizila je sebe u neznanju, a Eugen će živjeti vjećno među šahistima Hrvatske.

Čovjek koji je prodao Šahovsku nakladu i uništio šahovsko izdavaštvo (koja od tada valjda ništa nije izdala) dobio je nagradu za životno djelo kao šahovski radnik!?

Ovdje mnogo hvalimo Vukovića no ljudi koji su ostali u sjeni su mu asistirali i gurali naprijed: Prokop, Buchler, Magdić, prof. Pavlović...

I ovaj Forum bi bio siromašniji bez Buchlera jer ne bi bilo sjajnih knjiga iz Šahovske centrale. Ova šahovska kuća držala nas je u samom svjetskom vrhu po kvaliteti izdavanja. Gdje su nas doveli današnji mudrijaši...

* eugen buchler.jpg (100.34 kB, 341x473 - (učitavanja: 501 ).)

* eugen buchler 12.jpg (339.24 kB, 717x1024 - (učitavanja: 494 ).)
Evidentirano
 Str: 1 2 [3] 4
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!