Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
21-07-2018, 05:08:41 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Loydova zagonetka  (Posjeta: 3695 puta)
Mat Kralj
Dama
*

Ne sanjaj svoj život, već živi svoje snove!

Chesspect: +5510

« na: 29-10-2010, 08:34:38 »
+3

Samuel Loyd (1841.-1911.) je pored komponiranja šahovskih problema sastavljao i razne druge probleme i zagonetke. Jedna od najpoznatijih je slijedeća zagonetka, vidi sliku. Da bi ju isprobali i pregledali potrebno je malo ručnog rada. Sliku isprintati, zatim sa malim škaricama izrezati globus točno po njegovom opsegu, pri čemu će ove figure manje ili više "nastradati". Kada je to gotovo postaviti globus opet na njegovo mjesto, i to tako da strelica pokazuje točno na N.O., sada treba izbrojati figure na globusu. Nakon toga globus pokrenuti malo na lijevo tako da strelica pokazuje točno N.W. Sada ponovno izbrojati figure na globusu i usporediti dobivene brojeve. Čitavu stvar, ako je potrebno ponoviti.

Vjerujem da se isplatio trud oko ručnog rada?

Evidentirano
Mat Kralj
Dama
*

Ne sanjaj svoj život, već živi svoje snove!

Chesspect: +5510

« Odgovor #1 na: 13-11-2010, 12:58:06 »
+3

Izgleda da sam ovdje postavio opće poznatu stvar, pa nitko nije našao za shodno komentirati ovu zagonetku? Kada sam ju ja našao u već ovdje spomenutoj knjizi Martina Gardnera "Mathematik und Magie", na mene je ovo nestajanje i ponovno pojavljivanje kineskog ratnika djelovalo kao malo čudo. Možda se ipak netko odluči na malo ručnog rada i pokuša objasniti viđeno?
Evidentirano
Branimirac-PK4
Gost
« Odgovor #2 na: 13-11-2010, 23:37:16 »
+2

Kompjuteraši koji surfaju po forumima vjerojatno su zaboravili kako izgledaju škarice, a i printati je teško  pleasantry
Loyda su zvali Kraljem zagonetki ...
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17744

« Odgovor #3 na: 21-07-2011, 14:01:38 »
+3

Sjećam se - bio sam osnovac tada, a sestra i ja smo rado dolazili kod našeg sada već odavno pokojnog djeda, koji je te Kvizove, uz tadašnju Stripoteku i još štošta kroz tjedan skupljao (sad mi se čini da je čitav život bio pomalo dijete u srcu; mislim da smo ga baš zbog toga mi djeca utoliko više i voljeli) - da je Zagrebački enigmatski časopis "Kviz" donosio još davno, sedamdesetih godina, Loydove enigmatske glavolomke u svojoj redovitoj rubrici!

Nešto kasnije, kad me je obuzela šahovska strast pa sam naletio na njegovo ime među najslavnijim šahovskim kompozitorima, donekle sam se iznenadio, i zapravo tek tada postao sam svjestan Loydove silne "ozbiljne-zaigrane" svestranosti!

Usput rečeno, djedove strip-časopise i "Kvizove", naravno, redovito smo mu uzimali - kao naš mali "harač"!

Wink Grin
« Zadnja izmjena: 21-07-2011, 14:04:05 od Gulliver » Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17744

« Odgovor #4 na: 21-07-2011, 14:47:44 »
+3

Heureka!

Eh, da, upravo mi je sinulo! (kako? hmm, vječna misterija dugoročnog pamćenja! valjda kad se na nešto dovoljno intenzivno koncentriraš, dođe samo ?!...)

Rubrika se zvala "MALE PRIČE ZA BISTRE GLAVE" , zagonetke Sama Loyda !

yes
« Zadnja izmjena: 21-07-2011, 14:50:57 od Gulliver » Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Fred1955
Lovac
*

Chesspect: +735

« Odgovor #5 na: 16-12-2016, 23:22:46 »
+2

pod_lupom

Evo po istom principu na temu nestajanje i jedna novija elektronska verzija !
Bez škara, a može se i isprintati. ( kliknite "swap image# )

https://www.brainbashers.com/showillusion.asp?181

Dobru zabavu !
« Zadnja izmjena: 18-12-2016, 08:52:02 od Fred1955 » Evidentirano

-   O šahu je rečeno, da jedan život nije dovoljan za njega. Ali to je greška života, a ne šaha !  - William Ewart Napier
Fred1955
Lovac
*

« Odgovor #6 na: 18-12-2016, 00:49:18 »
+2

Iz knjige Sam Loyd " The puzzle king"

pod_lupom  Problems of history

Dok je Sam bio dijete dobio je na poklon enciklopediju
Hume's History of England koja se sastojala od 9 knjiga.
U ormar nisu stale sve na jednu policu, pa ih je posložio u dva reda.
Otkrio je da se dadu poslagati tako da poslagane čine:
1 / 2 ;   6729 / 13458 .
Probajte ih poslagati na police da čine :
1 / 3 ;                                                                                                                                                                5832 / 17496
1 / 4 ;                                                                                                                                                                4392 / 17568
1 / 5 ;                                                                                                                                                                 2769 / 13845
1 / 6 ;                                                                                                                                                                 2943 / 17658
1 / 7 ;                                                                                                                                                                 2394 / 16758
1 / 8 ;                                                                                                                                                                 3187 / 25496
1 / 9 ;                                                                                                                                                                 6381 / 57429
                               Read

Više Sam Loydovih mozgalica možete naći na :

http://samloyd.com/the-night-before-christmas/

a knjigu downloadati na :

http://jnsilva.ludicum.org/HMR15_16/Cyclopedia.pdf
http://www.mathpuzzle.com/downloads/      bye2

* Loyd_cop098-099_800.jpg (96.69 kB, 800x536 - (učitavanja: 227 ).)
« Zadnja izmjena: 18-12-2016, 12:15:44 od Fred1955 » Evidentirano

-   O šahu je rečeno, da jedan život nije dovoljan za njega. Ali to je greška života, a ne šaha !  - William Ewart Napier
Fred1955
Lovac
*

« Odgovor #7 na: 18-12-2016, 12:13:03 »
+1

Read      Evo i knjige da se može prolistati i downloadati :

<a href="http://jnsilva.ludicum.org/HMR15_16/Cyclopedia.pdf" target="_blank">http://jnsilva.ludicum.org/HMR15_16/Cyclopedia.pdf</a>

bye2
« Zadnja izmjena: 10-01-2017, 18:22:43 od Fred1955 » Evidentirano

Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!