Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
02-03-2021, 15:43:29 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal
Pridružite se na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/Sah.hr.grupa

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Iskustva u podučavanju šaha za odrasle  (Posjeta: 4844 puta)
DonMiguel
Pješak
*

Chesspect: +24

« na: 19-07-2012, 12:44:22 »
+4

Imate li kakva iskustva u prezentiranju i učenju odraslih, recimo od 21. godine nadalje? Kakav pristup ste upotrebljavali, kako biste osobu od 20-30 godina koja zna kako se miču figure, uputili u razumijevanje što se s tim figurama zapravo događa :-)? Smatrate li da je pokazivanje i uspoređivanje stila igre velikih majstora (kao npr. Petrosian vs. Morphy) dobar način da osoba shvati razliku između igre na vrijeme (korištenje tempa, inicijativa taktičke prirode, pretvorba materije u energiju) i igru na prostor i materijal (profilaktični potezi, polagana izgradnja, čvrsto držanje pozicije uz kreiranje i iskorištavanje strateških slabosti na duge staze)? Kako pridonjeti da osoba s relativno malo vremena za proučavanje, čitanje i igranje, postupno shvati poantu i oblikuje šahovski način razmišljanja? Hvala :-)
Evidentirano
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

Chesspect: +2953

« Odgovor #1 na: 20-07-2012, 16:58:46 »
+4

Ne znam kako je sa šahom, ali držeći odraslima tečajeve bridža, uvjerila sam se da podučavanje odraslih nije ni najmanje zahvalan posao. Svi su pametniji od predavača. Hmmm...možda to ima veze s tim što sam žensko, tko zna. Uglavnom, većini je teško prihvatiti da neka tamo kokoš razumije karte bolje od njih. Vjerujem da bi isto bilo i sa šahom, a i to sam se gotovo i uvjerila igrajući s muškima koji ni nakon 10 izgubljenih partija (koje bih usput rečeno odigrala lijevom rukom kuhajući ručak a desnom igrajući), ne bi prihvatili činjenicu da nemaju pojma i da treba šah učiti , baš kao i bridž i sve drugo.
S takvima ne pali bilo kakav pristup. Naravno, ima i onih koji zaista žele učiti. Iz mog iskustva su rijetki.
Evidentirano

Robovi smo svojih riječi i gospodari svoje tišine.
DreamCar
Skakač
*

Chesspect: +199

« Odgovor #2 na: 21-07-2012, 09:12:07 »
+3

Iz iskustava onih koji se bave podučavanjem najvažnija je animacija. Zainteresirati osobu da odvoji više vremena tj. da nađe vrijeme. Bez toga ... A sam rad na igri je standardan,od završnica pa unatrag. A kod učenja početnika govoriti o "čvrstom držanju pozicije uz kreiranje i iskorištavanje strateških slabosti na duge staze" tipa-obilježje ove pozicije ti je slab pješak d5 pa sad gradi oko toga-može biti samo šala.
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!