Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
15-09-2019, 18:15:46 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Kineski šah  (Posjeta: 3519 puta)
Mario
Dama
*

Chesspect: +3078

« na: 17-08-2012, 15:12:05 »
+1

Darko Nesek
Šahovski Glasnik - Problemski dio

Za 9. svj. prvenstvo skupina G
Tema uključuje likove kineskog šaha LEO (D), PAO (T), VAO(L), i NAO (noćni jahač), gdje prva tri odgovaraju Dami, Topu i Lovcu normalnoga šaha. Neka nam VAO (L) posluži kao model za objašnjenje gibanja tih figura. VAO se giba kao normalan L po praznoj crti između zapreka ( ili bolje , sportski, prepona) i/ili  rubova/kutova šahovske ploče i u tom prostoru ne djeluje na drvca koja su na dotičnoj crti. Uzimati pak može samo skokom preko prepone(zapreke bilo koje boje, po istoj crti gibanja, a uzeto drvce može može biti odmah iza ili za 1 ili više praznih polja daleko od prepone.

Dijagram A izgleda kao da je crnome mat ili je nacrt pogrešan ali nije, VAO tu ne djeluje na crnog kralja - to bi mogao samo preko prepone, koje ovdje nema - VAO tu ima mogućih 7 pokreta VAO c8 i VAO c6, VAO d5, itd. sve do kuta ...VAOh1.

Dijagram A

Darko Nesek
(Izvorni primjer urednika)

[FEN "k7/PBp5/K7/8/7p/8/5P1p/8 w - - 0 1"]

Rješenje:
1.VAO h1! (običan pokret Lovca), nema šaha niti sada) h3! (1...c6+ nije moguć potez jer bi crni preponom c6 sam sebi dao šah - a na 1...c5? dolazi odmah 2.f3#!)
2.f3+ (sad je pješak f3 prepona pa VAO h1 razvija puno djelovanje dajući šah) c6 (obrana šaha jer su sada na crti h1-a8 dvije zapreke, time je cPc6 vezan preko bPf3)
3.VAOxc6 (primjer uzimanja iza prepone, s dva prazna polja iza nje do uzetog cPc6, sad jasno nije šah) ...h1-D,T,L,S VAO Zz
4.VAO Xh1# (uzimanjem na h1 preko prepone bPf3, Vao postiže punu snagu i postiže šah - mat)

Dalje je lako, PAO se giba isto kao i VAO samo po vodoravnim i okomitim crtama, dok je LEO figura složena od ta dva drvca  (baš kao i naša Dama).
Nastavak slijedi.....

p.s.
Zahvaljujem gosp. Neseku (ako čita naš forum) što je svojim trudom i znanjem,  pobliže, s odličnim primjerom,  pojasnio kineski šah!
« Zadnja izmjena: 17-08-2012, 16:29:44 od mario » Evidentirano
Mario
Dama
*

« Odgovor #1 na: 17-08-2012, 16:31:55 »
+1

Ispričavam se, ispravio sam dijagram.
Evidentirano
borsz
*

Chesspect: +998

« Odgovor #2 na: 17-08-2012, 20:53:21 »
0

A ja mislim da je Nesek najveći hrvatski problemski šahist ikad!
Zadužio nas je za viečnost!

hi
Evidentirano
Mario
Dama
*

« Odgovor #3 na: 18-08-2012, 13:25:38 »
+1

A ja mislim da je Nesek najveći hrvatski problemski šahist ikad!
Zadužio nas je za viečnost!

hi
Drago mi je da imaš tako veliko mišljenje o gosp. Neseku, šteta što mu nisi pružio priliku da te pouči i o pravopisu, pa bi te sigurno zadužio za VIEČNOST!
                                                   hi
Evidentirano
borsz
*

Chesspect: +998

« Odgovor #4 na: 18-08-2012, 21:47:08 »
-1

Darko Nesek
Šahovski Glasnik - Problemski dio

Nažalost nisam bio nazočan kad je Nesek podučavao pravopis ali ti ćeš mi zato sigurno zorno prenijeti svu genijalnost tih lekcija pa ti unapried zahvaljujem. Prosvietli me!
Možda bi mogao objasniti što je to izvorni primjer urednika?

I da li bi kao prvo mogao objasniti zašto je glasnik u citatu pisan velikim slovom?
« Zadnja izmjena: 18-08-2012, 22:27:57 od borsz » Evidentirano
Mario
Dama
*

« Odgovor #5 na: 19-08-2012, 14:59:08 »
+1

borsz
Nažalost nisam bio nazočan kad je Nesek podučavao pravopis ali ti ćeš mi zato sigurno zorno prenijeti svu genijalnost tih lekcija pa ti unapried zahvaljujem. Prosvietli me!
Možda bi mogao objasniti što je to izvorni primjer urednika?

I da li bi kao prvo mogao objasniti zašto je glasnik u citatu pisan velikim slovom?
[/quote]
čovjek se treba sam prosvjetljivati tokom školovanja a i godina, teško je materijal koji se ne da obrađivati tek tako obraditi, tu treba puno muke i vremena.

A zašto sam napisao veliko slovo G u riječi Glasnik, zato da naglasim, isključivo  zbog tebe, da to nije glasnik Hrvatske lutrije ili sportske prognoze, nego da pročitaš riječ i Šahovski ispred Glasnika.  
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!