Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
16-10-2018, 14:13:30 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 [2]
  Ispis  
Autor Tema: Kada je odigrana partija Fischer-Kovačević 1970.g  (Posjeta: 6845 puta)
ninozagreb
Lovac
*

Chesspect: +623

nino.rilovic
« Odgovor #15 na: 30-09-2012, 03:26:23 »
+3

Dobar dan. Samo sam htio reći da su na stranicam http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1044313 prihvatili moje dopune tako da su sada tagovi za ovu partiju dobro upisani (kolo, datum itd). Potrajalo je 10-ak dana ali znači da se ipak može nešto napraviti.
Usput bih postavio jedno pitanje vsadeku. Zašto u prikazu partija nema oznaka za šah(+) i mat(#). U čemu je štos?

pozdrav, nino
Evidentirano
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

Chesspect: +11581

« Odgovor #16 na: 30-09-2012, 11:24:32 »
+2

Pozdrav nino!

Drago mi je za uspješnu dopunu partije Fischer-Kovačević. Politika Chessgames.com je da prihvaća takve doprinose članova koji mogu slati partije koje nisu uvrštene u bazu odnosno ispravljati uočene pogreške. I sam sam im, uz veliku pomoć g. Pere Sentića, poslao desetke partija Rabara, Fuderera i Damjanovića kojih ranije nije bilo u bazi. Svatko čini što može (uz malo dobre volje).
----------

Za prikaz šahovskih partija, u obliku šahovske ploče s figurama i redoslijeda poteza, na ovom forumu se koristi pgn4web autor kojeg je Paolo Casaschi. Gledano ispod haube, radi se o aplikaciji koja koristi JavaScript skriptni jezik i pripadajući engine. Kako svaki moderni preglednik interneta ima ugrađenu podršku za JavaScript, korisnici sa svoje strane ne moraju imati instaliran nikakav dodatni software osim samog preglednika da bi im prikaz ispravno funkcionirao.

Doduše, podrška za JavaScript je u nekim preglednicima implementirana bolje nego u drugima. MS-ov IE je upravo notoran primjer povremeno stresnog "korisničkog iskustva".

Istina je da se u prikazu poteza ne vide oznake šahovske notacije za šah (+) i mat (#) no zašto je to tako nemam pravi odgovor. Pretpostavljam da je to neka Paolova odluka u ranom dizajnu aplikacije. S tehničke strana ne vidim razlog pošto aplikacija, primjerice, uredno podržava oznake Šahovskog Informatora (+- -+ itd.). Najtočniji odgovor bi nam mogao dati Paolo.

za_kompjutorom
Evidentirano
ninozagreb
Lovac
*

Chesspect: +623

nino.rilovic
« Odgovor #17 na: 30-09-2012, 16:00:43 »
+3

Dobar dan vsadek. I mislio sam da je to do programa (javascript-e). Pitao sam Paola i evo što mi je on odgovorio:
pgn4web v2.61 će prikazati mat znak (#) ako on postoji u datoteci ali neće provjeravati da li je zbilja mat (vjerovat će autoru pgn datoteke) ali da šah znak (+) neće prikazivati bez obzira da li je on upisan u potezu jer je to tako on odlučio. Poziva sa na Šahovski Informator jer da kao ni oni ne prikazuju taj znak u opisu poteza partije. To je točno ali samo zato što oni plus znak koriste u svojim simbolima i ima drugo značenje. Uglavnom, ja sam mu odgovorio da nije u pravu, da se ovdje radi o pgn standardu i da bi on to trebao poštivati. Vjerojatno neće uvažiti moje argumente samo me čudi da je Svjetska šahovska organizacija izabrala njegov preglednik za Olimpijadu u Istambulu 2012.g. Znači da je njima to tako u redu, pgn standard postoji 20 godina a oni dozvoljavaju da neki programer odlučuje po svom nahođenju hoće li to poštivati ili ne.

pozdrav, nino
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17744

« Odgovor #18 na: 29-02-2016, 22:43:44 »
+3

Kovačevićeva pobjeda nad Fischerom bila je kruna i ponos njegove karijere. No je li baš sve vezano za odigravanje te partije bilo baš kristalno čisto ''kao suza''? Prema  napisu Billa Walla koji se može pronaći između desetaka sličnih slučajeva blago rečeno dvojbenih stvari koje su iz ovog ili onog razloga našle svoje mjesto u njegovoj rubrici neslavnog naslova  "Loša sreća, loša etika i varanje u šahu" http://billwall.phpwebhosting.com/articles/badluck.htm može se naslutiti da je stvar više nego malo upitna. Bill Wall piše:

1970. godine Bobby Fischer igrao je kao bijeli protiv Vlatka Kovačevića na turniru u Zagrebu. Nakon svog 18. poteza (18.f3) Fischer je bio u prigodi dobiti partiju ukoliko Kovačević odigra očigledan potez (18...ef3). Petrosjan i Korčnoj, koji su promatrali partiju, opazili su Fischerovu smrtonosnu namjeru dok su analizirali partiju u drugoj sobi. Petrosjanova supruga (Rona), koja je pratila analize, tada je odšetala do Kovačevićevog stola i prišapnula mu (Petrosjan_Korčnojevu) analizu Fischerovih namjeravanih poteza. Kovačević je nakon toga, upozoren, odigrao manje očit ali jači potez (18...e3!), na kraju dobivši tu partiju.
Bio je to Fischerov jedini poraz na tom 17-kružnom turniru.

Ovo je direktan, originalan tekst koji sam preveo sa spomenute stranice, pa prema tome niječite, odobravajte i/ili komentirajte, ali u svakom slučaju - ne ubijajte glasnika!  stop unknown

Bilo bi zanimljivo čuti Perin komentar napisa; uvjeren sam da je u najmanju ruku upoznat s iznesenom epizodom, koja zapravo baca prilično nelijepu ''mrlju'' na ovu partiju koja danas uživa gotovo kultni ili ''legendarni'' status, pa bi bilo dobro ili je pobiti ili potvrditi, da se rasčisti ta ''stvar''...
« Zadnja izmjena: 01-03-2016, 14:52:14 od Gulliver » Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
 Str: 1 [2]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!