Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
22-11-2019, 09:41:29 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Wroclaw  (Posjeta: 1579 puta)
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19516

« na: 22-10-2012, 21:30:57 »
+4

Prije otprilike godinu dana negdje na Forumu Gulliver i ja malo smo se raspisali o veliki šahovskim gradovima. Gull je to uglavnom obilazio jer je svjetski putnik, a ja sam uglavnom učio.
Danas sam dobio mail od našeg uglednog književnika koji se upravo vratio iz Wroclawa (Breslau, Vratislava...)
Radi se o mjestu velikih majstora i sjedištu europskog šahovskog romantizma.
Mi smo to tesali na dugo i široke, a čovjek je u jednoj rečenici rekao sve... evo maila:

Gospodine Pero,
puno hvala! inače, Wroclaw je nevjerojatno lijepo i naočigled tragično mjesto. Grad u kojem žive prognanici i njihova djeca (Poljaci 1945. prognani iz Lavova i zapadne Ukrajine). a svi koji su zaista bili iz tog grada, prognani su dalje prema zapadu, zajedno s imenom - Breslau. Čovjek pomisli da su naše balkanske nesreće i progonstva nekako manje i lakše podnošljive, pred tom Poljskom velikom historijom.
Pozdravljam vas!
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17745

« Odgovor #1 na: 23-10-2012, 09:16:03 »
+3

Prije otprilike godinu dana negdje na Forumu Gulliver i ja malo smo se raspisali o veliki šahovskim gradovima. Gull je to uglavnom obilazio jer je svjetski putnik, a ja sam uglavnom učio...
Pero, zahvaljujem na epitetu (ili "tituli"?) svjetskog putnika kojim si me počastio; no ipak je činjenica da moja noga još nije kročila u većinu povijesnih "šahovskih gradova", poput Karlovih Vary, Wroclawa, Hastingsa, Baden-Badena, Londona, Kemerija, Notinghama, Brna, Moskve, pa čak ni - Bugojna!  Grin  Ok, doduše obišao sam jednom davno prelijepi Bled, a imao sam čast i osvanuti u Beču, Budimpešti, Berlinu, St.Petersburgu ... Parizom sam jednom nažalost samo "prozujao" taksijem prema aerodromu, a u Warszawi jednom čekao bus za aerodrom jednog hladnog jesenskog jutra, što bi se teško moglo prozvati aktivnim obilaskom...

Nadam se, ipak, da ću ponešto od toga i realizirati u budućnosti...a što se tiče npr."papreno" skupih elitnih odmarališta poput Karlsbada, mislim da ih je, s obzirom na cijenu, najmudrije "brzinski" obići i - uhvatiti crtu! A u međuvremenu "opaliti" par fotkica i eventualno popit kavicu...  morning1

P.S. Lijep prilog o Wroclawu!
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!