Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
22-10-2017, 09:10:31 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 [2] 3 4
  Ispis  
Autor Tema: Anegdote  (Posjeta: 7565 puta)
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19494

« Odgovor #15 na: 28-04-2012, 21:57:09 »
+4

Gull, ove anegdote se sjećam iz knjige Ambasador šaha, no pojavljivala se još...  Anegdote i nisu bile najtočnije jer je netko uvijek dodavao.

Evo jedne koja je približno točna...

Beogradski majstorski kandidat Bata (Miodrag) Vuković je volio da priča o nekom turniru, mislim u Vinkovcima, gdje su bili prisutni svi tadašnji korifeji jugoslavenskog šaha. Čika Bora Kostić je igrao cug sa nekim lokalnim igračem, možda dr.. Georgijević, u čajeve. Eventualno igranje se završilo a Bora je dobio 25 "čajeva". Podrazumijevalo se da će biti plaćen odgovarajuću sumu u dinarima kad njegov protivnik reče: "A, ne! Mi smo rekli da igramo u čajeve a ne novac. Konobar! Molim donesite 25 čajeva! "Za tili čas na stolu pred Kostićem su bila 25 vrućih čajeva a oko stola su stajali brojni nasmijani velemajstori i majstori. Odjednom će Bora gledajući u njih: "Gligo, Pero, Boro, Mijo ... što čekate? Što ne kupujete čajeve? "
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #16 na: 28-04-2012, 22:02:37 »
+2

Ova je objavljena i u ŠG oko 1950.

Jednom prilikom, mislim pedesetih godina prošlog vijeka, velemajstor dr. Pera Trifunović je gostovao u Južnoj Americi. Na slobodan dan se ukazala prilika da se ode u neko malo mjesto, mislim to je bila Cochabamba, i odigra simultanka. Pera pristane, odigra simultanku, a bio je kraljevski dočekan. Na banketu poslije simultanke držane su zdravice i Pera u svojoj govorancije kaže izmedju ostalog nešto kao: "A naročito mi je drago da sam imao prilike da gostujem i igram šah u jednom malom kutu globusa gdje nije stigao da gostuje čak ni naš poznati svjetski putnik velemajstor Bora Kostić! "Na to par starijih ljudi graknu:" Ko? Senor Kostič? Senor Kostič? Kako da ne! Bio je on ovdje još 1913 godine! Mi ga se svi rado sjećamo! "
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #17 na: 28-04-2012, 22:04:56 »
+2

Doživio je Bora Kostić velike počasti ai korist na tim svojim šahovskim putovanjima. U Indiji je velemajstor Kostić bio izmedju ostalog gost čuvenog šahovskog mecene generala Sir Umar Kajat Kana koji je bio pokrovitelj i sponsor indijskog šaha a naročito velemajstora Sultan Kana. Kada je maršal Tito išao na svoju "turneju mira" tamo su se još uvijek sjećali Bore Kostića pa su tadašnji maharadža od Čandagara i drugi poslali pozdrave starom velemajstoru po predsjedniku Jugoslavije kao i članu njegove svite poznatom novinaru i šahovskom majstoru Miroslavu Radojčiću.
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17694

« Odgovor #18 na: 28-04-2012, 22:06:00 »
+2

Citat:
Pera u svojoj govorancije kaže izmedju ostalog nešto kao: "A naročito mi je drago da sam imao prilike da gostujem i igram šah u jednom malom kutu globusa gdje nije stigao da gostuje čak ni naš poznati svjetski putnik velemajstor Bora Kostić! "Na to par starijih ljudi graknu:" Ko? Senor Kostič? Senor Kostič? Kako da ne! Bio je on ovdje još 1913 godine! Mi ga se svi rado sjećamo! "

Hahaa, dobar!  Grin

Ne znam je li istina, ali da štosno zvuči - zvuči!  Grin Smiley

Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
perovk
Kralj
*

« Odgovor #19 na: 28-04-2012, 22:12:54 »
+2

Iz Argentine je stvarna, a Radojčić je ovu više puta prepričavao na TV...

Evo jedne iz moje knjige Vinkovački šahovski turniri 2.

Na trećem mješovitom majstorskom turniru velemajstor Bora Kostić svakako je bio središnja ličnost. Njegova duhovitost bila je poznata na svim meridijanama, a to se samo potvrdilo i taj put. Kao što je uobičajeno, sudionici turnira bili su na prijemu kod predsjednika Skupštine općine, gdje su se osjećali ugodno uz bogatu zakusku i piće, a gospodin Bora je bio glavni. Nakon izlaska iz zgrade rekao je: «Lijepo je bilo, kao i uvijek na ovakvim prijemima, ali još bi ljepše bilo da nam je predsjednik dao «plavu kuvertu» za uspomenu.»
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #20 na: 28-04-2012, 22:21:49 »
+2

Iz navedene knjige još o Kostiću...

SIMULTANKA BORE KOSTIĆA
 24.09. 1926. godine

+   =   –
17   0   0

Vrhunski događaj za Vinkovce i njegove šahiste bilo je gostovanje Bore Kostića - proslavljenog velikog majstora i svjetskog putnika, koji je odigrao simultanku na 17 ploča i sve partije riješio u svoju korist. Kostić se nalazio na proputovanju za Meran, gdje je igrao na majstorskom turniru.
   Kostić je u šahovskom svijetu ostao nezaboravan i kao prvi svjetski globtroter s crno-bijelom pločom pod rukom. Odlično je govorio preko desetak jezika i svugdje je bio rado viđen gost.
   Iako je stalno živio u Vršcu, u Vinkovce je često dolazio, pa su ga Vinkovčani smatrali svojim sugrađaninom. Bio je osobni prijatelj dr. Jovana Georgevića kod kojeg je odsjedao, pomagao mu pri pisanju njegovih šahovskih knjiga i analiziranju dopisnih partija koje je igrao «Joco». Odigrao je mnogo simultanih produkcija poslije Drugog svjetskog rata u Vinkovcima (nažalost nisu zabilježene), a igrati je mogao svatko tko je uplatio određeni «sitniš». U kavani je bio dostupan svakom šahisti i ljubitelju šaha, a cijena igranja s njim bila je jedna kava ili čaj. Ako je bilo više kava, imao je dogovor s konobarom da ga isplati u dinarima!
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #21 na: 28-04-2012, 22:24:52 »
+2

S anegdotama sam krpao prazan prostor...

Na Promidžbenom turniru 1949. godine nastupio je i majstorski kamdidat Adam Bohnert iz Zagreba, kao bivši Vinkovčanin. Upravo ta činjenica, da je nakon dugo godina ponovo nastupao u gradu u kojem je bio 1939. godine prvak, imala je za njega loše posljedice što se tiče plasmana na turniru. Staro poznanstvo, neki rođaci, koji nisu imali razumijevanje za šah, doveli su do toga, da je prije početka jednog kola došao jedan rođak Bohnerta i saopćio da on ne može igrati ovo kolo, jer se ne osjeća dobro. Kao sudac turnira zabrinuo sam se za zdravlje Bohnerta i odmah otišao u hotel da se pobrinem za eventualnu pomoć. Međutim moj trud bio je uzaludan, Bohnert nije bio u hotelu, već kako sam kasnije doznao on se u jednom starom društvu prisjećao starih vremena i nikako se nije mogao sjetiti da treba ići na kolo radi igranja partije. Nažalost, uspomene su ovaj put loše završile po Bohnerta, jer je u turnirsku tablicu dobio nulu.
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #22 na: 28-04-2012, 22:27:05 »
+2

Na turniru 1965. godine poznati bosanski majstor Kozomara nije mogao reći da ga sreća nije poslužila. U obje partije, protiv domaćih igrača dr. Štefanića i dr. Nikolića, stajao je mnogo slabije i samo je veća rutina Kozomare odlučila da nije bio poražen. Nakon tih partija majstor je primjetio: «Ovi doktori igraju šah, kao da su doktori šaha, a ne medicine.
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #23 na: 28-04-2012, 22:29:33 »
+2

Tigran Petrosjan:

Veliki šahovski uspjeh postigao je Larsen 1970. godine na Međunarodnom velemajstorskom turniru u Vinkovcima. Bent je igrao s crnim figurama protiv poznatog međunarodnog majstora Marija Bertoka. Partija je bila prekinuta i u nastavku je Larsen trebao odlučiti koji od dva nastavka će izabrati. Prvi - logičan, koji odgovara duhu pozicije - vodio je k remiju, drugi - sumljiv - pri ispravnom odgovoru Bertoka vodio je Larsenovu porazu, a pri pogrešci - pobjedi. Larsen je izabrao drugi, Bertok je pogriješio i izgubio. Pitao sam Larsena, - Zbog čega je izabrao to riješenje? Odgovorio je: - Od tri partije ako igram po vašem - pravilno s jakim majstorima, imat ću 1,5 bod, a ako budem igrao kako ja igram, moguće je da u jednoj od tri partije budem kažnjen, no tada ću osvojiti dva od tri boda, a to mi čini veće zadovoljstvo.

Петросян, Т. В:  Стратеѓия надежности,  Москва, Физкультура и спорт, 1985. godine
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #24 na: 28-04-2012, 22:33:39 »
+2

Nekad sam ih i sam pisao...

Na Međunarodnom velemajstorskom šahovskom turniru Vinkovci 1970. godine primjećeno je izuzetno mnogo vinkovačkih gimnazijalki u turnirskoj dvorani. Zli jezici su primjetili da se ne radi o posebnoj zainteresiranosti djevojaka za šah, nego za Quinterosa!

1996. godine
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #25 na: 28-04-2012, 22:35:22 »
+2

Velemajstor Ivan Nemet igrao je na tri vinkovačka turnira bez nekog većeg rezultatskog uspjeha na 64 crno-bijela polja, ali zato je imao na drugom području. Naime, 1971. godine Nemet je u Vinkovcima upoznao svoju životnu suputnicu, te postao vinkovački zet!

Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #26 na: 28-04-2012, 22:37:23 »
+2

Da knjiga ne bude suhoparna moraš malo ubaciti i humora...

ANTE PORTAS CIBALIE

- Kapa dolje, druže Bile! Moj naklon i štovanje. - Pružim ruku. - Čestitam!
- Najtoplije zahvaljujem! A na čemu?
- Kako to «na čemu»? Ma, nemojte sad, molim Vas! Proslavit ćete našu Šokadiju, nas vinkovačke gotovane, više od cijele poljoprivredno-prehrambene proizvodnje. A gdje je tu i Đuka Begović...
- Ne razumijem - reče mi. - Ništa te ne razumijem!
- Razumijet ćete, razumjeti: Tko Vas ne poznaje?! Koga Vi ne poznajete? Tko s Vama sve nije osobni prijatelj? 
- Sada baš ništa ne razumijem... - slegne ramenima.
Nastavim:
- Cijeli Vas svijet zna od Indije do Amerike. U svijetu sporta i razonode visoko kotirate: drugujete s Bobi Fišerom, posjećuje Vas Mark Tajmanov, dopisujete se s Draženom Jerkovićem... ne mogu sve ni nabrojati.
- Što tu ima loše? - upita.
   - Ništa! Baš ništa. Dapače, to je vrlo dobro. Ljudi Vas sve više i više cijene: u svojoj ste struci vanserijski stručnjak, u nogometu financijski, pa direktor ste nekog sektora, onda radni čovjek...
- Ha... ha...Haha.
- Čak smo Vas neki dan vidjeli i na televiziji.
- Da, da! Normalna stvar. Pozvali su me prijatelji u Zagrebačko popodne.
- Pa, kako ste se osjećali pred tv-kamerama? Je l′ bilo vruće?
   - Tako, tako... Bio sam istovremeno počašćen ali i hendikepiran. To kratko vrijeme... 
- Ograničavali su Vam vrijeme - dodam. - Vi ste se raspričali o elektronskom šahu, bilo je vrlo zanimljivo, a oni...
- Mislili su, da ću statirati i smješkati se. Nisam ja glumica. Šteta! Gledaocima sam htio sve potanko, stručno, znanstveno objasniti, kako igra šah elektronski «mali Bobi».
- A oni, Božo Sušec i ostali?
- Digli su paniku. Pogledavaju sad ručni, sad zidni sat. Ja to sve vidim i pravim se da ne vidim. Pognuo sam glavu i pričao, pričao...
 - Primjetio sam. Htjeli su Vas zaustaviti ali nisu mogli. Divno ste se držali. Sačuvali ste svjetlost našeg vinkovačkog obraza. Mi kad hoćemo dalje, nitko nas ne može zaustaviti.
- Takvi smo! I takav je moj stil. Volim biti glavni ili uz glavne. Zar je onda čudo što me svi poznaju?
    - Svakako da nije. Sposobniji ste od mnogih koje poznajem. Ipak mi se kod Vas najviše sviđa ono računanje napamet. Ja sam tu vezer. Kako Vi to radite?
- Pa, ako dobro razumijem pitanje - napamet! Volim računati napamet.
   - Izvrsno! Kad bih ja tako znao, gdje bi mi bio kraj svijeta. Na kraju Vam se zahvaljujem na izmišljenom razgovoru - dodam.
- Nema na čemu. Sitnica! - reče.
Zatim uđe u Cibaliju. A ja se vratim kući.

Josip Šarčević - Joso : Gradsko blato, Vinkovci, 1978. godine

Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #27 na: 28-04-2012, 22:40:24 »
+2

Čehoslovački velemajstor Hort svako jutro provodi u šetnji po Kunjevačkoj šumi. U subotu je za vrijeme šetnje doživio zanimljiv i istodobno uzbudljiv događaj. Naime, naišao je na krdo divljih svinja! Kasnije je rekao: «Gledao sam da se domognem stabla na koje se mogu lako popeti, u slučaju da me napadnu.» Međutim, svinje su očito imale «razumijevanje» za Hortov strah, pa su mirno nastavile svojim putem.

Ivan Jovanovac - 1976. godine
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #28 na: 28-04-2012, 22:42:54 »
+2

Mario Bertok čest je gost na turnirima u Vinkovcima, ali zli jezici pričaju da je razlog u nekim neraščišćenim računima između njega i vjenčanog kuma, inače jednog od najjačih vinkovačkih igrača majstorskog kandidata ing. Bilušića. Naime, «kažu»  da je Bertok od svog kuma jednom prilikom na «cugeru» bio potučen do nogu i da je potpisao taj poraz. Zadirkivanja na taj račun bilo je i pred partiju na tom turniru. Prije početka kola Bertok je prišao sucu turnira i rekao: «Mislim da će te vrlo brzo zapisati bod u tablicu, jer ovaj put neću iz kumovskih razloga potpisati poraz, da bi imao čime da se hvali, nego ću za njegovu zbirku autograma dodati jedan potpis s jedinicom». Na žalost Bertokovu i poslije tog kola (partija je završena remi) ostali su računi i dalje neraščišćeni.

Milenko Savić - 1965. godine

Savić danas živi u Beogradu i bio je Panićev zamjenik u gospodarstvu.
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #29 na: 28-04-2012, 22:44:22 »
+2

U 5. kolu sastali su se dr. Nikolić - Polugajevski odnosno Ledić - Balašov. Dr. Nikolić je izjavio. To je  zapravo odmjeravanje snaga reprezentacije Vinkovaca i SSSR-a. Ponudili smo im «vezane remije» što su sovjetski velemajstori «na veliko iznenađenje odbili». Ledić je nadodao: «Vjerojatno znajući, da ćemo se mi pri kraju partije srediti i početi vući naše poteze». Tako je i bilo.

Ivan Jovanovac - 1976. godine
Evidentirano
 Str: 1 [2] 3 4
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!