Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
24-05-2019, 00:59:56 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Šahovska literatura u smeću  (Posjeta: 2077 puta)
DreamCar
Skakač
*

Chesspect: +199

« na: 08-11-2012, 17:53:01 »
+4

Nakon što sam saznao da knjige,glasnici ,bilteni znaju završiti u kutijama Pan-Papira pa dalje u reciklažu, fool2 objavljujem oglas u kojem udomljujem sve vezano za šah u tiskanom ili nekom drugom obliku( stari sat, zastavice, značke...) Dakle,ne bacajte nego se javite da se dogovorimo o preuzimanju.
« Zadnja izmjena: 08-11-2012, 19:04:47 od DreamCar » Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17745

« Odgovor #1 na: 09-11-2012, 00:08:29 »
+3

DreamCar, otvorio si zanimljivu baš koliko i žalosnu temu, koja bi se mogla svesti pod zajednički nazivnik "(Zli) duh kulturocida kao znak otuđenog vremena propalih/izgubljenih/deformranih vrijednosti i bibliocid, kao njegov najžalosniji i 'najopipljiviji' izraz".

Masovno "obeskulturavanje" dobilo je svoje 'prigodno' nakazno lice u već uvriježenim urbanim scenama čitavih kutija punih starih (pa i manje starih) vrijednih i lijepih knjiga (a po mom skromnom sudu zanemarivo je malo onih koji su iz bilo kog razloga sasvim beskorisne ili pak posve zloćudne i time neuporabljive za išta - u kognitivnom ili duhovnom smislu - pozitivno/konstruktivno po svim zdravorazumskim mjerilima) koje "čoporativno" završavaju u kontejnerima za smeće; ne treba ni naglašavati da ova pojava nije ograničena samo na šahovske knjige i materijal (časopisi itd.)

Jedan moj prijatelj tako je npr. prije nekoliko mjeseci spasio krcatu kutiju knjiga (među kojima je bilo klasika poput Monpasanta, Hašeka...) od takvog nesuđenog 'recikliranog' zaborava (kutija je ostavljena pored kontejnera, s evidentnom namjerom). Nažalost, njegova ljubav prema knjizi nije isuviše raširena pojava u nas, i možemo samo nagađati na koliko "uspješno" bačenih kutija dolazi jedna spašena... po sistemu: rađe neće biti ničije, ako već njima JA ne mogu nikako zaraditi (prodajom antikvarijatu i sl.) A pokloniti, onima koji ih vole i cijene? Ma dajte molim vas, kako to mislite "pokloniti"? Te riječi odavno nema u rječniku, ili je pak strogo rezervirana za člana obitelji! (uz potajnu želju da će nas se kasnije sjetiti i uzvratiti nam pažnju)...

Na nekoliko Riječkih lokacija moguće je praktički tijekom čitave godine vidjeti ulične prodavače rabljenih knjiga koji ih (onima koji prepoznaju njihovu bezvremenu vrijednost) prodaju za bagatelu od 10 kn po komadu, a iz pouzdanih izvora znam da je golema većina takvih "ubrana" upravo sa već spomenutih gradskih "baja" za smeće. U svjetlu saznanja o sudbini tolikih knjiga (često u slučaju kad premine stariji - i počesto dugo zapostavljeni - član obitelji, pa rodbina ne zna kud će s njegovom hrpom knjiga, posebice onima od njih koje ne uspije eventualno "utopiti" u antikvarijatu), ovo "uskrsnuće knjiga" treba pozdraviti, bez obzira na motiv (zarada) njihovih spasitelja...

Možda sam rijetka i više-manje usamljena "zvjerka" po tom pitanju, no ne pretjerujem kad velim da je za mene "bibliocid" koji nam se masovno dešava gotovo poput ubijanja živih bića, jer knjiga je za mene živi organizam koji skriva trud i najdublja stremljenja piščevog uma i duše, organizam kojem svaki naš ponovni pogled i pozor koji im udijelimo daje novi život...

Istina je, danas se knjige više ne pale doslovno (čini li nam to savjest išta čišćom?) - no ovaj "tihi pomor" ponešto, podsjeća na "osuvremenjenu" verziju iste pojave, ovaj put s "diskretnim štihom" "nježnog paleža" ... s nimalo ugodnim deja-vu referencama...
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
DreamCar
Skakač
*

Chesspect: +199

« Odgovor #2 na: 13-11-2012, 20:18:27 »
+3

Gulliver je sve rekao. Ja bih samo nadodao oglasu da imam par CD-a , DVD-a , AC-a pa ako netko želi zamjenu nek se javi.
« Zadnja izmjena: 17-11-2012, 06:53:59 od DreamCar » Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!