Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
08-12-2019, 15:34:48 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: "Jednostavnije" otvaranje protiv d4?  (Posjeta: 3375 puta)
BonoM
Skakač
*

Chesspect: +161

« na: 18-02-2013, 19:54:11 »
+4

Trebam jedan mali savjet...

Kod otvaranja na protivnikov potez e4 odgovaram s c5 ili c4 i zadovoljan sam s dosadašnjim uspjehom.

Moj problem je igra protiv d4, do sada sam se pokušavao junačiti s kraljevom indijkom, no očigledno to nije za mene... previše je tu taktiziranja za moj nivo i jednostavno sam dosta neuspješan. Uglavnom se osjećam kao glineni golub u toj varijanti...  Sad

Možete li mi predložiti nešto malo "jednostavnije", bez gomile taktike i "teškim" pozicijama već nakon par poteza?

Nemam dovoljno vremena ni znanja isprobavati različita otvaranja i analizirati ih, pa bi mi dobro došla neka mala smjernica...  Embarrassed

Hvala!  good2
Evidentirano
Aquaman88
Skakač
*

Chesspect: +141

« Odgovor #1 na: 18-02-2013, 20:45:47 »
+3

Probaj slavenku ona ti nije loša 1.d4 d5 2.c4 c6 3. Sc3 Sf6 4 e3 e6 i onda se dalje razvijaš kao crni možeš igrati Sb-d7 onda Le7 ili Ld6 a bjelopoljca možeš razvijati preko polja b7 .Naravno imaju razne varijante ali bitno ti je imati pješački klin d5 c6 e6 i nemaš zime.Po meni je to sasvim dobro otvaranje za crnog  Smiley nyam1
Evidentirano

One doesn’t have to play well, it’s enough to play better than your opponent Smiley
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19516

« Odgovor #2 na: 18-02-2013, 22:33:18 »
+2

Bono, svi savjeti su dobri, pa odaberi.

Najbolju knjigu koju sam vidio na ovu temu je  Marović-Parma: Kako igrati crnim figurama.  Mislim da se tamo nalazi lijepo razrađeni Damin gambit s e6. Dati su svi osnovni nastavci na primjerima iz prakse.
Što se tiče Slavenke ona je odlično obrađena u knjižici Marović: Slavenska obrana. Iznijete su svi nastavci s partijama.

Aquamanov savjet je dobar al malo teži. Radi se o Poluslavenci i tu ima svakakvih nastavaka.
Evidentirano
Hustler
Lovac
*

Chesspect: +393

« Odgovor #3 na: 20-02-2013, 04:32:23 »
+2

Marovic je davno slozija knjizicu "Damni Gambit" (mala knjiga zelene naslovnice) - odlicna stvar, jednostavna i jasna, ako uspijes doci do nje. (mozes cak probati po naucnim knjiznicama i sl.) U knjizi kako igrati kao crni (starija verzija) imas samo neke od ideja u daminom gambitu.
Mislim da ti je to najsolidnije otvaranje na d4 za crnoga. 
Evidentirano
bati
Skakač
*

Chesspect: +57

« Odgovor #4 na: 20-02-2013, 14:13:33 »
+2

Ne treba se ničega držati slijepo...Pokušaj, eksperimentiraj, vremenom ćeš sam procijeniti pozicije u kojima se ugodnije osjećaš...Naposlijetku, mora se nešto i izgubiti...
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!