Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
23-04-2021, 19:19:20 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal
Pridružite se na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/Sah.hr.grupa

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Bistro, duboko i brzo racunanje varijanti  (Posjeta: 2443 puta)
izuzetan
Pješak
*

Chesspect: +10

« na: 21-07-2013, 08:11:10 »
+3

Negdje sam procitao da je talent za šah sposobnost čovjeka da lako i duboko vrti varijante kao kad se rješava "labirint" (znate ono u ukrštenicama). A da li netko ima šahovski talent ustanovljava se po tome da li je sposoban igrati partije na slijepo. Zapravo svatko tko zna na slijepo igrati šah ne znači da će automatski biti vrhunski šahista ali s druge strane netko tko ne može igrati na slijepo nikad neće biti vrhunski sahista (recimo rejting preko 2650). A kao dokaz možete vidjeti da veliki šahisti i svjetski prvaci su igrali čak i simultanke na slijepo. Ja recimo prvih 10 poteza i nekako mogu drzati u glavi međutim preko toga mi se ispomeša.
Evidentirano
Aquaman88
Skakač
*

Chesspect: +141

« Odgovor #1 na: 21-07-2013, 22:28:01 »
+3

Sve je stvar vježbe kada bi igrao neko duže vrijeme na slijepo onda bi se sigurno navikao igrati partije do kraja.Sve je stvar koncetracije i ovisi od pozicije koja se igra naravno da ti je lakše zapamtiti poziciju koja se igra po šabloni nego nekakvu divlju gdje su figure na sve strane razbacane a ovo što si napisao za vrhunske šahiste se podrazumjeva jer ti je  to isto kao i kad gledaš u tablu nakon 20 poteza i računaš u glavi bez pomicanja figura samo ti je olakotna okolnost što ih vidiš  Wink
Evidentirano

One doesn’t have to play well, it’s enough to play better than your opponent Smiley
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!