Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
22-01-2018, 03:23:38 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Jedna nedoumica u vezi otvaranja (pitanje izbora otvaranja)  (Posjeta: 2658 puta)
Bojanrjv
Lovac
*

Chesspect: +690

« na: 09-10-2013, 15:36:47 »
+4

Neki dan je, čini mi se theiss, posmatrajući moje partije koje sam kačio u dijelu foruma posvećenom mojim partijama (Partije forumaša > Bojanrjv) primijetio da ponekad počinjem sa d4, nekad sa e4, i sugerisao mi da se odlučim za jedno otvaranje, jer i velemajstori se drže jednog otvaranja. Ja sam ovih dana, bačen u razmišljanje o toj njegovoj sugestiji, naišao na jedan matematički problem. Ako se ja odlučim recimo da svaku partiju počinjem sa e4 - moj protivnik svoj prvi potez može da izvede takođe na 20 različitih načina, a zatim ja na raspolaganju imam 24 različita poteza. Nakon toga, protivnik za sledeći potez na raspolaganju opet ima preko 20 različitih poteza, što će reći da se samo do drugog poteza crnog, nakon što sam ja započeo sa e4, početak partije može odigrati na najmanje (20*24*20) 9600 načina. Od tih 9600 načina da se odigraju prvi potezi poslije mog e4 nije svaki jednako dobar za mene. Moje pitanje, koje je poenta, ovog dužeg, možda i nerazumljivog monologa glasi:

Da li se ja, zaista, mogu odlučiti da uvijek igram jedno određeno otvaranje, po svaku cijenu, bez potencijalnih loših posledica po moje figure ili ipak u svakom trenutku, pa i prilikom otvaranja moram biti fleksibilan?

Teškoća, ali istovremeno i draž šahovske igre, sastoji se u činjenici da ja, samo da bih povukao drugi potez, moram imati u vidu eventualne posledice čak 480 mogućih scenarija, a to nije malo, nego jeste mnogo. Zbog toga tvrdim da u šahu rutinski ne može biti odigran čak ni drugi potez, nego se, eto i taj potez mora promisliti.

Radovao bih se, ako bi se theiss, koji mi je preporučio da se odlučim za jedno određeno otvaranje, oglasio svojim komentarom na ovu temu. Naravno, radujem se i komentarima ostalih članova foruma...
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17738

« Odgovor #1 na: 09-10-2013, 18:17:56 »
+2

Bojane, ukratko: prije nego otvoriš partiju zaviri malo u knjigu da baš ne lutaš isuviše; ne škodi u početku igračkog "staža" isprobat sve pomalo kako bi "osjetio" kakve vrste pozicija ti bolje "leže", a zatim pomalo počni  graditi neki početni, uži krug otvaranja. Nađeš li se u toku otvaranja pred odgovorom koji ti nije poznat, jednostavno slušaj zdrav razum i odgovori onako kako pozicija "traži". Prije svega brzo se razvijaj, pokušavaj pritom postaviti figure na korisna mjesta i potrudi se da riješiš problem centra... i na kraju (ali ne i manje važno!) - ne srljaj u sumnjive avanture ko muha bez glave...prije nego tvoja pozicija sazrije za zdrav napad!
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
theiss
Skakač
*

Chesspect: +201

« Odgovor #2 na: 09-10-2013, 18:22:50 »
+3

trazio si moje izasnjene,ali pola toga ja ne razumijem (jos sam srednjoskolac Cheesy ),jel tebe strah da ce se protivnik pripremit protiv tebe? Naravno da ces igrat samo jedno otvaranje , ali neces igrat jednu varijantu.Svako otvaranje ima puno varijanti koje ces s vremenom mjenjat da se protivnici teze pripreme, i naravno da se ti lakse prilagodis na protivnike.Mozda e4 nije dobar izbor za tebe, mozda volis zatvorene pozicije, mozda si strateski igrac ( ja smatram e4 kao cisto napadacko otvaranje).U pocetku probaj malo otvaranja igrat i vidi sto ti se svidja, kakve pozicije, onda ako se nemozes odlucit napisi ovdje kakve pozicije volis nacemo ti prikladno otvaranje a ti ga razgledaj.Izvini ako ti nisam dao precizno sto si trazio prevedi to na rjecnik sesnaestogodisnjaka i odgovorit cu ti lakse Smiley
Evidentirano

Šah je tako inspirativan da ne mogu da vjerujem, da je bilo koji igrač u stanju da ima zle misli tokom igre.
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!