Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
23-11-2019, 03:59:40 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1] 2
  Ispis  
Autor Tema: Pobjeda na vrijeme  (Posjeta: 7227 puta)
Ghor
Lovac
*

Chesspect: +612

« na: 26-11-2010, 13:40:07 »
+2

Zašto se igrači imaju potrebu opravdavati (ili čak ispričavati) ako su ostvarili pobjedu na vrijeme, pogotovo ako je njihov protivnik u trenutku pada zastavice imao bolju, ili čak dobivenu poziciju? Što je tu dvojbeno, ili nemoralno pa kod većine (barem koliko se meni čini) izaziva takav dojam nesportske pobjede? Vrijeme i vještina igranja su jednako vrijedni resursi, s kojima treba (pogotovo u blitz igrama) dobro balansirati.   
Evidentirano
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

Chesspect: +843

« Odgovor #1 na: 26-11-2010, 18:32:06 »
+2

Zašto se igrači imaju potrebu opravdavati (ili čak ispričavati) ako su ostvarili pobjedu na vrijeme, pogotovo ako je njihov protivnik u trenutku pada zastavice imao bolju, ili čak dobivenu poziciju? Što je tu dvojbeno, ili nemoralno pa kod većine (barem koliko se meni čini) izaziva takav dojam nesportske pobjede? Vrijeme i vještina igranja su jednako vrijedni resursi, s kojima treba (pogotovo u blitz igrama) dobro balansirati.  

nea!

U dugačkim, sat i sat i pol-nim partijama, to ne samo da je nesportski, nego je i nečasno i odraz slabosti onog koji dobiva na vrijeme, slabosti zbog koje ne može prihvatiti poraz.

Blitz partije su druga priča, tamo vrijeme jest jednako važan faktor.

No opet- vidi iznimku- kaj ako tvoj protivnik ima poziciju da te matira i samo dvije, tri sekunde manje koje bi ga trebale koštati zaslužene pobjede!? To je onda premala razlika da bi se govorilo o "sporoj igri", i ima da tad protivnik s lošijom pozicijom lijepo preda.  flag_of_truce

Za sve ostalo uvela bih diskvalifikaciju na licu mjesta i poništavanje rezultata do 0!  mad

I, by the way, sada samo zamisli da si ti taj bolji koji gubi na vrijeme... kako bi se osjećao? - Bijesan kao ris zbog nepravde, naravno.

S pravom.

Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
Schlechter
Dama
*

Hope for the best,expect the worst.

Chesspect: +3997

« Odgovor #2 na: 26-11-2010, 18:50:00 »
+2

Pobjeda je pobjeda.Istina,ljepše je pobijediti da se protivnik nadigra,ali...i vrijeme je faktor koji se uzima u obzir.I cajtnot ima svoj razlog(spor pregled igre,loša tehnika proračuna varijanti itd).I sam sam bio cajtnotaš,ali sam to dosta dobro riješio igranjem cugera.
Inače,rijetki su igrači koji će priznati da su nadigrani.Uvijek je neko(ili nešto)kriv.Da ne napišem onu narodnu  biggrin
Kako je rekao Tartakower:"Ja u životu nisam pobijedio zdravog protivnika".
Evidentirano
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

« Odgovor #3 na: 26-11-2010, 19:23:20 »
+2

Pobjeda je pobjeda.Istina,ljepše je pobijediti da se protivnik nadigra,ali...i vrijeme je faktor koji se uzima u obzir.I cajtnot ima svoj razlog(spor pregled igre,loša tehnika proračuna varijanti itd).I sam sam bio cajtnotaš,ali sam to dosta dobro riješio igranjem cugera.
Inače,rijetki su igrači koji će priznati da su nadigrani.Uvijek je neko(ili nešto)kriv.Da ne napišem onu narodnu  biggrin
Kako je rekao Tartakower:"Ja u životu nisam pobijedio zdravog protivnika".

Reci mi ti sad Schlechter, bi ti volio da nas dvoje lijepo zaigramo recimo jedan dugo-potezni, pa me ti počneš rasturati do "neoženjena kralja" i odjednom, nakon tri sata mog bježanja po tabli čuješ onaj prodorni "tink" na satu, i sa Shocked izrazom na licu utvrdiš da ti je pala zastavica, a ja imala tek minutu više od tebe!?  scratch_one-s_head
Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
Schlechter
Dama
*

« Odgovor #4 na: 26-11-2010, 19:40:30 »
+2

Sasvim moguć scenarij,ali to onda ne bi bila Tvoja krivica nego moja.Pa nisi Ti trošila moje vrijeme za razmišljanje  Smiley
Osobno,bio bih jaaakooo ljut na sebe što sam to dopustio  mad  scare3  scare
Rekao bih da reakcija u sličnim situacijama ovisi i o temperamentu i količini objektivnosti,a bome i odgoju  Smiley
Evidentirano
Schlechter
Dama
*

« Odgovor #5 na: 26-11-2010, 19:46:12 »
+2

Po meni svaki rezultat postignut u partiji(bez kemijanja)je objektivan i to je ono što me privlači u šahu.
I najgrublji previd mata ili dame ima svoju pozadinu i vrijedan je analize i pažnje.
Nije uzalud neko rekao da u šahu pobjeđuje onaj koji predzadnji pogriješi.
Evidentirano
Ghor
Lovac
*

« Odgovor #6 na: 26-11-2010, 20:17:51 »
+3

I, by the way, sada samo zamisli da si ti taj bolji koji gubi na vrijeme... kako bi se osjećao? - Bijesan kao ris zbog nepravde, naravno.

S pravom.[/color]

Naprotiv, kad igram online, pogotovo blitz često sam gubio na vrijeme kada sam imao bolju poziciju, ali se nikada zbog toga nisam ljutio na svog protivnika. Tada bi se nerjetko dogodilo da lik koji me tako pobijedio kaže sorry, ili sl. što je mene čudilo. Zbog toga sam i postavio ovu temu, jer smatram da sam sam kriv za poraz. Ja sam taj koji je trošio više vremena, duže razmišljao i zbog toga često donosio bolje odluke za razliku od njega koji je mislio kraće. igrao brže i zbog toga u prosjeku lošije, što ga je i dovelo u goru poziciju. Moj konačni zaključak: on je pronašao bolji balans između potrošnje vremena i potrebe za analizom pozicije, ergo, zasluženo pobijedio.
Zato sam počeo igrati blitz uvijek uz par sekundi inkrementa  Smiley.

Evidentirano
Schlechter
Dama
*

« Odgovor #7 na: 26-11-2010, 20:26:51 »
+2

I meni odgovara tempo igre gdje dobivaš vremenski dodatak po potezu.Tu se već da ekonomizirati s vremenom.Npr. daš par šahova ili nađeš koju forsiranu varijantu od nekoliko poteza i eto vremena na uri  Smiley
Evidentirano
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

« Odgovor #8 na: 26-11-2010, 20:39:48 »
+2

Ok, priznam, ima u tom vašem stajalištu logike, ali osobno ne dobivam na taj način jer ipak se zna tko je bolji kad je vremenska razlika mala.
A da, kad mi protivnik gubi na vrijeme a vidim da je to zato što je polovicu partije šetao po dvorani i gledao tuđe partije, pa je razlika pola sata i više... onda mu rado "srušim zastavicu"!   diablo
Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
Danijel Domazet
Dama
*

Chesspect: +3070

« Odgovor #9 na: 26-11-2010, 21:17:58 »
+1

In internetu se često pretjeruje u brzini, pa se tako jako puno igra na samo jednu minutu. Meni to graniči sa besmislom; vjerojatno često pobjeđuje onaj koji bolje barata sa mišom...

Ja obično igram 2 min + 5 sec/p.
Evidentirano
Schlechter
Dama
*

« Odgovor #10 na: 26-11-2010, 21:29:14 »
+1

In internetu se često pretjeruje u brzini, pa se tako jako puno igra na samo jednu minutu. Meni to graniči sa besmislom; vjerojatno često pobjeđuje onaj koji bolje barata sa mišom...

Probao sam taj tempo na playchess-u(na 1 minutu tzv bullet ako se ne varam).
Ma katastrofa  bad  Šta reći!?
Evidentirano
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

« Odgovor #11 na: 26-11-2010, 21:35:26 »
+2

Probao sam taj tempo na playchess-u(na 1 minutu tzv bullet ako se ne varam).
Ma katastrofa  bad  Šta reći!?

Meni je super, miš dobro radi  rofl! No to je zezancija. Na flyju isto ima (bullet, da). Igraš igraš i ništa ne vidiš- originalno je za podić endorfin  Smiley!
Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
Ghor
Lovac
*

« Odgovor #12 na: 26-11-2010, 21:43:54 »
+2

Bez "premove" i "smartmove" opcije gotovo da nemaš šanse.
Čini se da graniči sa besmislom i da, puno je pogrešaka, ali kad gledaš kako to rade bolje rangirani igrači (u lightningu naravno)... vidiš da ta igra i nije tako loša, hoću reći, daleko od toga da se sve svodi na to tko će prvi maknuti figuru.

Evidentirano
Schlechter
Dama
*

« Odgovor #13 na: 26-11-2010, 21:48:58 »
+2

Imao sam ovakav slučaj prije 2-3 godine na turniru u Novoj Gradišci.
Tempo igre je bio 10 minute po igraču.Igram zadnje kolo sa bijelim figurama i u slučaju pobjede osvajam 2.mjesto,a remijem ili mog poraza moj protivnik je drugi.Novčanih nagrada nije bilo.
Stajao sam slabo,ali sam uspio postići teoretsku remi poziciju sa krivouglim lovcem(on je imao a-pješaka i bjelopoljca,a moj kralj je dohvatio polje a1).
On ima nešto preko 3 minute,a ja 1 minutu.Zovem suca,on dolazi i kaže to se dalje igra.
Nakon još nekolko poteza,ne želeći više besmisleno mlatiti po satu dok mi ne padne zastavica,predao sam partiju,a šta sam mislio u sebi bolje da ne napišem  Angry diablo scare3 aggressive
Evidentirano
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

« Odgovor #14 na: 26-11-2010, 22:08:08 »
+2

Imao sam ovakav slučaj prije 2-3 godine na turniru u Novoj Gradišci.
Tempo igre je bio 10 minute po igraču.Igram zadnje kolo sa bijelim figurama i u slučaju pobjede osvajam 2.mjesto,a remijem ili mog poraza moj protivnik je drugi.Novčanih nagrada nije bilo.
Stajao sam slabo,ali sam uspio postići teoretsku remi poziciju sa krivouglim lovcem(on je imao a-pješaka i bjelopoljca,a moj kralj je dohvatio polje a1).
On ima nešto preko 3 minute,a ja 1 minutu.Zovem suca,on dolazi i kaže to se dalje igra.
Nakon još nekolko poteza,ne želeći više besmisleno mlatiti po satu dok mi ne padne zastavica,predao sam partiju,a šta sam mislio u sebi bolje da ne napišem  Angry diablo scare3 aggressive

Samo malo! - Zar ne postoji određeni broj "praznih" poteza koji se moraju odigrati, da remi mora biti proglašen sam od sebe, ukoliko ga protivnici (ili jedan od njih) ne žele priznati?  Shocked
Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
 Str: [1] 2
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!