Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
21-11-2018, 15:57:24 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Dijagrami za prikaz šahovskih problema  (Posjeta: 6930 puta)
Mat Kralj
Dama
*

Ne sanjaj svoj život, već živi svoje snove!

Chesspect: +5514

« na: 20-12-2013, 14:28:05 »
+5

Administratora i vsadeka molim da mi odgovore na slijedeće:

1. Izrada dijagrama šahovskih problema aktualnim postupkom je dosta komplicirana, i to zato što se kod izrade posta klikom na gumb "Problem" dobije slijedeći (nepotpun) kod:
Kod:
[pgn-pr][/pgn-pr]

Za jednostavniju izradu dijagrama potreban je opširniji (kompletan) kod:
Kod:
[pgn-pr][FEN ""][/pgn-pr]

Usporedbom oba koda vidi se da se aktualnim postupkom izrade dijagrama u gornji kod mora utipkati 8 znakova da bi se dobio kompletan kod. Od tih osam znakova za sedam od njih se još moraju koristiti i po dvije tipke tastature. Iz toga se može zaključiti da je to dosta mukotrpan posao uz veliku mogućnost tipfelera. Znači, veliko pojednostavljenje izrade dijagrama šahovskih problema bi ostvarili kada bi se klikom na gumb "Problem" dobivao kompletan kod, umjesto ovog aktualnog. Tada bi za izradu dijagrama trebalo još samo ubaciti FEN notaciju između navodnih znakova i dijagram bi bio gotov.
Mislim da naš forumski postupak izrade dijagrama ne bi trebao biti kompliciraniji od onoga kada se dijagrami rade negdje na internetu i onda kao slike objavljuju u postu?

2. Izradu dijagrama šahovskih problema dodatno komplicira i činjenica da se klikom na gumb "Pregled" dobiju na uvid samo tekst i FEN notacija posta, a ne i ono najvažnije, a to je dijagram. Prema tome, tek kada se objavi tema može se vidjeti dijagram i kontrolirati njegova točnost. Dali je moguće ukloniti taj nedostatak?

3. Da bi bili kompletni, dijagrami šahovskih problema bi trebali imati koordinate. Dali je to moguće ostvariti?

Pozdrav - MK Huh?
Evidentirano
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

Chesspect: +11581

« Odgovor #1 na: 20-12-2013, 17:32:40 »
+3

Pozdrav MK! Nisam administrator na Šah.hr niti sam na bilo koji način povezan s ljudima koji su ga pokrenuli i koji ga održavaju. Stoga će moji odgovori imati donekle ograničen doseg jer je administratorsko osoblje najkompetentnije da vam odgovori.

Istovremeno, neki od problema koje navodite su izravno vezani za činjenicu da na forumu za prikaz šahovskih dijagrama koristimo PGN4WEB – besplatni proizvod, autora Paola Casaschija – i određene navedene nedostatke i željene dodatne mogućnosti može riješiti samo on. Ovisno o njegovom raspoloženju i vremenu na raspolaganju (Ne tvrdim, ali mislim da Paolo ne živi od PGN4WEB-a već je to proizvod njegovog entuzijazma i radi na njemu u svoje slobodno vrijeme, dakle, onda kada ne zarađuje stvarno za kruh svoj svagdanji, ma što god bilo to čime se bavi da bi preživio.).

Znam da ste neka od ovih pitanja već postavljali na forumu, pa i izravno administratoru, stoga zaključujem da niste dobili odgovore. A ja ću vam vrlo rado odgovoriti … ali da počnemo prvo malo s kraja …

- Pregled postova koji sadrže dijagrame prije objave

Ova funkcionalnost se, nažalost, izgubila kod jedne od nadogradnji PGN4WEB-a negdje u ožujku 2012. Prošlo je doista dosta vremena a stvar i dalje nije riješena … Problem: nova verzija programa za prikaz ploče - "Pregled" ne radi
-----

- Koordinate na šahovskom dijagramu

Koliko mi je poznato, ova opcija u PGN4WEB-u trenutno ne postoji. Kakve su šanse da se pojavi? Ovisi o Paolu.
-----

- Pojednostavljena izrada problemskih dijagrama poboljšanim predefiniranim kodom

Potpuno se slažem s vama da bi ovo malo poboljšanje predefiniranog koda za izradu problemskih dijagrama olakšalo izradu istih. Uvijek dajem svoj glas za to da se korisnicima olakša život koliko god je to moguće. Ujedno mislim da ovo poboljšanje ima najrealnije osnove za skoro ostvarenje jer predmnijevam da nije izravno vezano s Paolom već je ovu funkcionalnost, vjerojatno, naštrikao netko od administratora tko se kuži u skriptiranje.

Smiley

Dragi MK, pokušao sam vam odgovoriti najbolje što sam mogao, oprostite mi ako nisam u potpunosti ispunio vaša očekivanja.

Srdačno ... Vladimir  hi

* 7moooo.gif (9.51 kB, 35x56 - (učitavanja: 447 ).)
Evidentirano
Mat Kralj
Dama
*

« Odgovor #2 na: 20-12-2013, 18:14:53 »
+4

Vsadek, zahvaljujem Vam se na opširnom odgovoru i objašnjenju. Pojasnili ste mi situaciju. Nadam se da će se administrator javiti i kazati što je moguće učiniti?
Pozdrav MK - Vladimir Smiley
Evidentirano
Mario
Dama
*

Chesspect: +3078

« Odgovor #3 na: 01-01-2014, 20:25:10 »
+3

Vsadek hvala na objašnjenju, isto kao i MK volio bi da se prilikom postanja problema pojednostavni postanje problema i da se u "pregledu" pokaže osim teksta i dijagram.
Evidentirano
administrator
Administrator
*

Chesspect: +406

« Odgovor #4 na: 09-01-2014, 10:05:10 »
+3

Citat:
1. Izrada dijagrama šahovskih problema aktualnim postupkom je dosta komplicirana, i to zato što se kod izrade posta klikom na gumb "Problem" dobije slijedeći (nepotpun) kod:
Kod:
[pgn-pr][/pgn-pr]

Za jednostavniju izradu dijagrama potreban je opširniji (kompletan) kod:
Kod:
[pgn-pr][FEN ""][/pgn-pr]

Usporedbom oba koda vidi se da se aktualnim postupkom izrade dijagrama u gornji kod mora utipkati 8 znakova da bi se dobio kompletan kod. Od tih osam znakova za sedam od njih se još moraju koristiti i po dvije tipke tastature. Iz toga se može zaključiti da je to dosta mukotrpan posao uz veliku mogućnost tipfelera. Znači, veliko pojednostavljenje izrade dijagrama šahovskih problema bi ostvarili kada bi se klikom na gumb "Problem" dobivao kompletan kod, umjesto ovog aktualnog. Tada bi za izradu dijagrama trebalo još samo ubaciti FEN notaciju između navodnih znakova i dijagram bi bio gotov.
Mislim da naš forumski postupak izrade dijagrama ne bi trebao biti kompliciraniji od onoga kada se dijagrami rade negdje na internetu i onda kao slike objavljuju u postu?
Prijedlog je dobar, no nažalost nije ga moguće ostvariti. Kod koji je moguće dobiti je isključivo oblika [nešto] [/nešto] tako da dodatno [FEN ""] nije moguće ubaciti, barem ne preko BBCodova koje trenutno upotrebljavamo za ovu funkcionalnost.
Citat:
2. Izradu dijagrama šahovskih problema dodatno komplicira i činjenica da se klikom na gumb "Pregled" dobiju na uvid samo tekst i FEN notacija posta, a ne i ono najvažnije, a to je dijagram. Prema tome, tek kada se objavi tema može se vidjeti dijagram i kontrolirati njegova točnost. Dali je moguće ukloniti taj nedostatak?
Ova funkcionalnost se naprasno izgubila u jednoj od nadogradnji pgn4web alata koji koristimo za prikaz ploče. Kontaktirali smo Paola, no on nije bio zainteresiran da istražuje problem. Moguće da će problem nestati nakon ažuriranja samog Foruma na verziju 2 (SMF forumski software), ali taj zahvat je značajan i za sada je na čekanju. Ukoliko na forumu imamo JavaScript programera koji imaju volje i vremena, neka se jave, pomoć je dobrodošla, posebno oko ovog problema koji je zaista vrlo neugodan. 
Citat:
3. Da bi bili kompletni, dijagrami šahovskih problema bi trebali imati koordinate. Dali je to moguće ostvariti?
pgn4web ovo nije podržavao, vidjeti ćemo s novom verzijom da li se šta promijenilo. 

Isprike na kašnjenju.
Evidentirano
Mat Kralj
Dama
*

« Odgovor #5 na: 10-01-2014, 12:37:34 »
+5

Jedno vrijeme sam bio aktivan na jednom njemačkom šahovskom forumu (http://www.schachkiste.de) gdje postoje odvojene mogućnosti postanja partija i problema. Za postanje problemskog dijagrama dovoljno je unijeti fen notaciju da bi se dobio dijagram sa koordinatama. Korištenjem funkcije "Vorschau" (pregled), dobije se na uvid i tekst i dijagram. Za postanje problema sa rješenjem, postupa se kao kod postanja partija (pgn). Pretpostavljam da je postanje problemskih dijagrama grafičko (dijagrami partija i problema nisu isti), a postanja partija java script rješenje? za_kompjutorom ciscenje_naocala
Evidentirano
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

« Odgovor #6 na: 11-01-2014, 20:42:20 »
+3

Pozdrav Administratoru i zahvaljujem na odgovorima.

Gdje su svi ti silni hrvatski JavaScript i PHP programeri kada ih čovjek najviše treba? E pa, šalju nam haka pozdrave s Novog Zelanda!

Šalu na stranu. Nisam JavaScript ni PHP ekspert no nešto me kopka kod ovog dijela s BBC kodovima odnosno s dodavanjima istih u [nešto][/nešto] obliku pa bih molio Admina da mi odgovori na sljedeću moju, doduše hipotetsku, ideju.

BBC kodovi za problemske dijagrame su tekstualni niz (array) u ovakvom - '[pgn-pr]','[/pgn-pr]' - obliku. Zar taj array nije moguće modificirati u - '[pgn-pr][FEN ""]','[/pgn-pr]' - odnosno varijanta - '[pgn-pr]','[FEN ""] [/pgn-pr]'?

Just my 2¢
Evidentirano
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

« Odgovor #7 na: 11-01-2014, 21:00:40 »
+2

Pretpostavljam da je postanje problemskih dijagrama grafičko (dijagrami partija i problema nisu isti), a postanja partija java script rješenje?

I postanje cijelih partija s potezima i problemski dijagrami koriste isti JS engine. Razlika je što se kod partija koristi zapis u PGN formatu dok problemski dijagrami koriste FEN format jer se radi o pozicijama. Obrađuje ih isti JS engine odnosno PGN4WEB koji zna kako "interpretirati“ PGN format (dinamički potezi) odnosno FEN format (statična pozicija) koji se, u našem slučaju, dodaje unutar PGN-a.
Evidentirano
administrator
Administrator
*

Chesspect: +406

« Odgovor #8 na: 13-01-2014, 11:59:07 »
+3

Pozdrav Administratoru i zahvaljujem na odgovorima.

Gdje su svi ti silni hrvatski JavaScript i PHP programeri kada ih čovjek najviše treba? E pa, šalju nam haka pozdrave s Novog Zelanda!

Šalu na stranu. Nisam JavaScript ni PHP ekspert no nešto me kopka kod ovog dijela s BBC kodovima odnosno s dodavanjima istih u [nešto][/nešto] obliku pa bih molio Admina da mi odgovori na sljedeću moju, doduše hipotetsku, ideju.

BBC kodovi za problemske dijagrame su tekstualni niz (array) u ovakvom - '[pgn-pr]','[/pgn-pr]' - obliku. Zar taj array nije moguće modificirati u - '[pgn-pr][FEN ""]','[/pgn-pr]' - odnosno varijanta - '[pgn-pr]','[FEN ""] [/pgn-pr]'?

Just my 2¢

Nažalost, ne funkcionira; dopušten je izbor BBC imena, nakon toga software sam kreira [ime] [/ime]. Pozdrav. 
Evidentirano
radovan304
Lovac
*

Chesspect: +513

« Odgovor #9 na: 27-02-2016, 00:46:12 »
+3

Kod unošenja dijagrama šah. problema, morao sam naknadno ručno unositi [FEN".........."],
kreiravši poziciju kliknuo sam na programu: copu as FEN, a to je pogrešno !    scare3

Ispravno je: kreiraš poziciju + OK + copu as text: English + (ctrl + V) i sve ide automatski !    good
Evidentirano
Mario
Dama
*

Chesspect: +3078

« Odgovor #10 na: 14-08-2018, 16:22:35 »
+2

Molim za pomoć oko postavljanja dijagrama. Isprobao sam vjerojatno sve moguće kombinacije osim one koja je ispravna.

Ispričavam se, taman kad sam napisao post prisjetio sam se gdje sam pogriješio.

Lijep pozdrav svim forumašima  hi
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!