Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
22-10-2020, 22:40:48 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Turnir na Korzici  (Posjeta: 2527 puta)
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19522

« na: 27-10-2013, 12:26:14 »
+4

Pomalo nezapaženo u Hrvatskoj prošla je senzacionalna pobjeda našeg Napoleona...  Velike čestitke od članova Foruma.

Niže, tekst iz Slobodne Dalmacije

Splitski velemajstor Ivan Šarić osvojio je veliki šahovski turnir ubrzanim tempom, 17. Korzički krug u Bastiji i Ajacciu s nagradnim fondom od 50.000 eura - u finalu je sa 2,5:1,5 nadigrao 3. nositelja Mađara Zoltana Almasija.

Prije toga je član riječke Liburnije eliminirao Izraelca Postnyja sa 3:2, 1. nositelja Francuza Bacrota sa 2:0 te 5. nositelja
Ukrajinca Fedorčuka sa 2,5:1,5. Na završni turnir šesnaestorice Šarić se uspio plasirati tek pobjedom u posljednjem kolu velikog izlučnog turnira.
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17754

« Odgovor #1 na: 27-10-2013, 12:34:35 »
+4

good2 congratulate clapping drinks
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

Chesspect: +11585

« Odgovor #2 na: 27-10-2013, 12:57:50 »
+4

Le triomphe d'Ivan Saric
Evidentirano
Mario
Dama
*

Chesspect: +3106

« Odgovor #3 na: 28-01-2014, 21:39:12 »
+6

Šahovski Glasnik 10-11 2013.
INTERVJU S IVANOM ŠARIĆEM
D. Kuljašević

Najprije čestitke na nedavnim turnirskim uspjesima. Kakvi su dojmovi s turnira na Korzici? Kakva si očekivanja imao prije turnira?
Turnir na Korzici jedan je od pozitivnih primjera kako bi se u budućnosti većina šahovskih turnira trebala organizirati. Prije svega šah na Korzici je jedan od predmeta u školi čime se dobilo jako puno na masovnosti i popularnosti igre pa organizatoru nije problem pronaći sponzore za turnir s bogatim nagradnim fondom (50000E za glavni turnir, 500E za blitz-turnir i predmetne nagrade za dva kadetska opena u vrijednosti od 3000E). Osim nagradnog fonda, turnir je primjer i sistemom igre.
Prije turnira nisam imao velika očekivanja jer ubrzani šah ne smatram svojom prednošću. Cilj mi je bio plasirati se u završnicu i eventualno proći prvo kolo.

Konkurencija na turniru je bila vrlo laka, uključujući i nekoliko igrača  preko 2700. U kojem si trenutku osjetio da možeš osvojiti turnir?
Nakon pobjede nad Bacrotom prvi put sam ozbiljno počeo razmišljati o osvajanju turnira jer sam tada ušao u polufinale, premda mi se i dalje činilo jako daleko. Osim sreće koja me je pomazila u prvom krugu protiv GM Postnya, shvatio da imam i dovoljno snage u igri.

Mnoge čitatelje Glasnika zanima tvoj put prema velemajstorstvu. kako si radio na šahu u ranoj mladosti, koje knjige i treneri su imali najveći utjecaj na tvoj šahovski razvoj? Možeš li za naše čitatelje malo detaljnije opisati taj proces?
U samim počecima isključivo sam rješavao kombinacije jer su mi tada one predstavljale onaj zanimljivi i lijepi dio šaha. Strategija je polako dolazila s iskustvom i ona se konstantno uči. Već jako dugo radim sam, a treneri iz kadetskih dana s kojima sam trenirao duži period su IM Miroslav Rade i kasnije Vladimir Cvetnić. Zadnjih par godina sam najviše koncentriran na otvaranja kao i velika većina profesionalaca.

Od svih titula i turnira koje si osvojio, koja ti je najdraža i zašto?
Prije spomenutog turnira na Korzici, svakako je tu bila titula Svjetskog juniorskog prvaka, ne treba posebno objašnjavati zašto. Međutim turnir na Korzici je puno jači i igran je ubrzanim tempom koji nije moja najjača strana te je uz prvenstvo Hrvatske u Rijeci jedini turnir gdje sam čak i sam sebe iznenadio rezultato. S obzirom na moj optimizam, to se rijetko događa. Usporedbe radi, na Svjetskom sam prvenstvu od prvog kola smatrao da mogu biti prvi.

Na turniru u bugarskom Blagoevgradu igrao si protiv Borislava Ivanova, jedne od najvećih šahovskih nepoznanica u zadnje vrijeme. Remizirao si crnim figurama što u zadnje vrijeme skoro nitko nije uspio protiv njega. Prošle godine u Zadru protiv njega si izgubio bijelim figurama. Kakvo je tvoje mišljenje o Ivanovu?
Ima li u njegovoj "kompjuterskoj" igri išta ljudsko ili, kako mnogi smatraju, na neki način dobiva pomoć kompjuterskih programa za vrijeme partije?

To je bila jedna od mojih boljih partija u zadnje vrijeme i uopće. Ivanov je u toj partiji potrošio 30 minuta, od čega je pola vremena otišlo na gledanje svugdje osim na ploču. Znači za 15-tak minuta gledanja (jer se to ne može nazvati razmišljanjem), on je od 40 poteza u našoj partiji, kad izuzmemo otvaranje, gotovo svaki put odigrao najjači potez po računalu. To je također zanimljiva još jedna stvar koju većina ljubitelja šaha ne razumije, a to je da nije rijetkost da prva linija računala nije zapravo najjači potez, tj. onaj koji protivniku može stvoriti najviše problema (u našoj partiji 42.Kd5): Njegov izbor otvaranja odmah zapravo otkriva kompjutorsku igru. Najoštrija varijanta Slovenke (8.g4) i igra na pobjedu u svakom trenutku. U ranoj fazi igre ponudio sam remi pod pretpostavkom da će ga moj protivnik odbiti, samo kako bih bio siguran da partiju moram odigrati na najvišem nivou. Bilo kakvi argumenti o nevjerojatno brzom šahovskom napretku padaju u vodu jer je razina njegovog poznavanja teorije još uvijek slaba, vidi se da otvaranja koja igra nikada nije analizirao, već bira najoštrije varijante i zatim vuče prve linije po računalu. U obje naše partije ja sam nakon otvaranja imao bolju poziciju. Tu još uvijek velemajstori imaju veću dubinu od računala jer pri samom odabiru pojedine linije u otvaranju znaju kakva će pozicija nastati 10, 15 ponekad čak i više poteza.

Prema pisanju medija, u Blagoevgradu se dogodio i incident s Ivanovom gdje je bio kontumaciran jer je pri pregledu za "nedozvoljena sredstva" odbio skinuti tenisice i čarape. Pretpostavljam da si svjedočio tom događaju. Kako si to doživio?
Od medija koji su prenjeli taj događaja jedino sam pročitao članak na Chessbaseu koji je detaljno i točno opisao incident. Povijest Ivanlovljeve igre, a velikim djelom  i partija sa mnom, nagnale su američkog velemajstora Dlugya (inače najmlađeg predsjednika šahovskog saveza SAD i svojevremeno jednog od najjačih blitz igrača svijeta) da zatraži detaljan pregled. Pregled se odvijao u prostoriji do sale za igru nakon što je kolo već počelo (koje je zbog toga i kasnilo 10 minuta). Nakon nekih pola sata sudac je samo postavio crnog kralja na sredinu ploče objavljujući tako pobjedu Dlugya. Zanimljivo je da pred iduće kolo GM Dlugy kupio Ivanovu novi par čarapa i ostavio ih na stolu (jer je Ivanov izjavio da zbog mirisa odbija skinuti čarape), a taj poklon Ivanov nije baš srdačno prihvatio.

U siječnju iduće godine nastupit ćeš na prestižnom Wijk aan Zee B-turniru. Pobjednik tog turnira nagodinu dobiva pravo da nastupi na A-turniru u društvu s Carlsenom, Kramnikom, Aronianom... Uvjerili smo se da si sposoban za velike rezultate. Kako ocijenjuješ svoje šanse za pobjedu na Wijk aan Zee B-turniru?
Lista igrača B-turnira nije kompletna i trenutno sam 3-4 nositelj tako da postoje realne šanse s obzirom na moju realnu formu. Sastav turnira je šarolik, od 2400 d0 2700. Doduše, od tih igrača sa slabijim rejtingom ima dosta mlađih čija snaga još nije došla do izražaja. Za mene će tamo biti najteže vrijeme trajanja turnira, 16 dana je zaista puno i podsjeća na turnire Capablance i Aljehina.

Imaš li kakve ciljeve za budućnost? Možda 2700?
U mojoj igri ima dosta prostora za napredak tako da mi je to trenutno najveća "briga". Rejting dolazi sam. Što se tiče turnira, osim spomenutog Wijk aan Zeea, najvažniji turnir je pojedinačno prvenstvo Europe koje će se u ožujku održati u Armeniji. Cilj mi je plasman na Svjetski kup čemu sam ove godine bio najbliže, no nedostajalo mi je malo sportske sreće i konkurencije.
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!