Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
18-02-2020, 21:22:23 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Komponiranje problema  (Posjeta: 2606 puta)
Schlechter
Dama
*

Hope for the best,expect the worst.

Chesspect: +3997

« na: 30-11-2010, 17:57:27 »
+3

Nisam znao kako bih nazvao ovu temu pa sam se odlučio za gornje ime.
Dyda je u jednom od svojih postova pitala nešto o komponiranju problema tj kako to autori zapravo rade.Kakav je proces stvaranja problema.Možda pitanje za Branimirca kako je on počeo.Za studije mi je nekako jasnije jer su,barem meni,pozicije u njima bliske praktičnom šahu.
Sjećam se da sam jako davno vidio neku knjigu o problemskom šahu u kojem su se spominjali neki elementi(razna sjecišta,čisti mat itd.).
Ima li nekakva literatura o problemskom šahu osim one sa reprodukcijama problema.
Nadam se da nisam previše zakomplicirao  Huh?
p.s. Imam "Bajke na šahovskoj ploči" Josipa Varge,krasnu knjigu s puno zadataka ilustriranih zanimljivim pričama.Preporučujem  ok
Evidentirano
Mat Kralj
Dama
*

Ne sanjaj svoj život, već živi svoje snove!

Chesspect: +5567

« Odgovor #1 na: 30-11-2010, 19:48:19 »
+5

Nenad Petrović, zagrebački problemist izdao je 1949. godine knjigu "Šahovski problem - Teorija šahovskih problema sa 650 primjera". U toj knjizi on je opisao principe, teme i terminologiju problemskog šaha. Nažalost te knjige već dugo nema za kupiti.  Sad
Evidentirano
Schlechter
Dama
*

Hope for the best,expect the worst.

Chesspect: +3997

« Odgovor #2 na: 30-11-2010, 20:22:00 »
+1

Hvala  good
Pokušat ću je naći u knjižnici ili u nekom antikvarijatu.
Evidentirano
Branimirac-PK4
Gost
« Odgovor #3 na: 01-12-2010, 01:09:27 »
+2

Baš i nema nekog recepta za sastavljanje. Petrovićeva knjiga je teška za čitati, a recimo da je to bila super napredna knjiga - ali 1949. godine. Dobar dio knjige vrijedi i danas, ali teško se početnik može snaći u toj komplicirano pisanoj knjizi. Danas gledajući unazad rekao bih da je potrebnio stjeći određene vještine komponiranja te istraživati i nalaziti nove ideje. Objediniti jedno i drugo može samo zreo sastavljač, ali tko želi ne treba gubiti vrijeme i treba pokušati. Ja sam bio samouk kao i većina sastavljača u početku, već sam napisao da sam ideje počeo dobivati čak i u snu nakon intenzivnijeg rješavanja (tu treba paziti da se podsvjesno ne prekopitra tuđa ideja), a nakon početnog uronjavanja u tajne komponiranja dobro dođe razmjena s drugim ili iskusnijim autorima koji vas mogu usmjeriti na literaturu, razvoj kompozicije, na teme... Vrlo korisno mi je bilo pratiti sastavljačke magazine na koje sam bio pretplaćen (inozemne, jer domaćih nismo imali). Tamo je sve to nekako ubrzano, brži je protok ideja... Naročito je bilo dobro pratiti informalne sastavljačke turnire (problemi se prvo objave u magazinu pa ih zatim sudac ocijeni) na kojima su čitatelji-rješavači mogli stručno analizirati i komentirati probleme.
« Zadnja izmjena: 01-12-2010, 01:11:00 od Branimirac-PK4 » Evidentirano
Branimirac-PK4
Gost
« Odgovor #4 na: 01-12-2010, 01:44:18 »
+1

Termin koji si upotrebio je dobar, može i sastavljanje problema, jednostavno - šahovska kompozicija Wink
Britanac John Rice imao je zanimljiv pokušaj uvoda u kompoziciju u svojoj knjizi "Chess Wizardry" ako se ne varam je li to točan naslov, knjiga je doživjela i izmijenjeno izdanje koje je imalo i malčice izmjenjen naslov, ali nije prevedena na hrvatski a za nabaviti englesko izdanje hm...
Ipak se najviše dade saznati druženjem u klubovima i praćenjem magazina.
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!