Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
02-03-2021, 14:41:21 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal
Pridružite se na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/Sah.hr.grupa

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Početak  (Posjeta: 21370 puta)
Jahač
Skakač
*

Chesspect: +59

« na: 01-12-2014, 14:14:07 »
+4

Lijepi pozdrav svima na forumu novi sam ovdje pa sam vas htio zamoliti za par savjeta.Inače sam početnik što se šaha tiče,prije par mjeseci sam počeo igrati i posudio sam knjigu Idriz Sušić Škola Šaha pa me zanima imate li kakve savjete kako najbolje naučiti gradivo odnosno dali je dobro učiti te poteze na pamet ili nekako drugačije i dali je istovremeno sa učenjem teorije dobro igrati sa nekim istih mogućnosti i vještine Hvala svi unaprijed
Evidentirano
Hustler
Lovac
*

Chesspect: +393

« Odgovor #1 na: 01-12-2014, 17:42:27 »
+4

drinks drinks drinks

dali je dobro učiti te poteze na pamet ili nekako drugačije i dali je istovremeno sa učenjem teorije dobro igrati sa nekim istih mogućnosti i vještine Hvala svi unaprijed

Sve samo ne napamet. pozicijama se pristupa sa razumijevanjem, to dolazi postepeno uz puno studiranja.
danas tih knjiga ima koliko oces ali preporucam neke od klasika:
Drazen Marovic "temelji strategije i taktike"
Bora Ivkov Strategija i taktika (mislim da se tako zove, davno je to bilo)
Lisicin 3 knjige -  Strategija i taktika
Evidentirano
Jahač
Skakač
*

« Odgovor #2 na: 01-12-2014, 19:04:17 »
+4

Hvala na savjetu pošto sam početnik ni sam neznam gdje da prije započnem imam još jednu malu knjižicu koju sam dobio na poklon V.S.Vajnštejn kombinacije i zamke u otvaranju dali da s tim započnem sa otvaranjima i kako da ih naučim (kažete ne napamet) jer nešto od prije znam da su otvorene igre koje nastaju nakon poteza e4 e5.Skoro zaboravih koliko bih u prosjeku trebao vremena dnevno posvetiti šahu da bih se vidjeli neki rezultati? HVala good2
Evidentirano
Hustler
Lovac
*

« Odgovor #3 na: 04-12-2014, 17:19:12 »
+3

ako te bas zanimaju otvaranja evo nekoliko primjera sto bi ti moglo pomoci, vise sa opcenitim principima bez puno ulazaka u detalje, premda kao pocetniku i to je malo slozeno gradivo;
Cyrus Lakdawala "Caro Kann move by move"
R Bellin & P Ponzetto "Mastering King's indian defence"
Danny Kopec "Mastering the Sicilian" itd..., googlaj ili odi na ebook3000 tamo ces mozda naci sto te zanima
ali ako oces nesto vise, prvo nauci osnovne elemente strategije i taktike (medju ostalim i razvoj figura), i osnovne konacnice i kad to proucis onda analiziraj malo razne partije jacih igraca i pokusavaj u njima prepoznavati i povezati sve te naucene elemente, njihovu primjenu  itd itd itd
sa samo dobro uvjezbanim otvaranjima tek ces si eventualno produziti muke za 10ak poteza i nista vise.
Evidentirano
Jahač
Skakač
*

« Odgovor #4 na: 05-12-2014, 11:51:52 »
+3

Gosopodine Hustler zahvaljujem vam se na pomoći i na predloženim materijalima koje imam namjeru proučiti  ciscenje_naocala  good2 želio sam još samo priupitati koliko odprilike vremena bi bilo dobro posvetiti šahu dnevno odnosno dali bi sad u početku (za početnika kao što sam ja) bilo dobro samo izučavati teoriju ili paralelno igrati sa igračem sličnih motiva i vještina te kasnije analizirati partiju. Srdačan pozdrav  hi
Evidentirano
Hustler
Lovac
*

« Odgovor #5 na: 05-12-2014, 13:41:15 »
+3

naravno da moras kombinirati svoje studije i igru, tako ces primjenjivati nauceno...
Evidentirano
Traubisoda
Pješak
*

Chesspect: +14

« Odgovor #6 na: 05-12-2014, 14:00:59 »
+3

Pozdrav svima, novi sam na forumu ali u šahu sam već dugi niz godina ... Jahač, svakako bi trebao igrati što više kako bi imao gdje primjenjivati znanja koja stječeš izučavanjem knjiga. Moja preporuka za početnika je taktika, osnove ( maska, odvlačenje, dvojni udar ... ), mnogo je knjiga na tu temu, meni jedna od prvih koja mi pada napamet je Lisicin "Strategija i taktika" 1. dio ili Vladimir Cvetnić "Šah u 100 lekcija" ... Također u početku ne smiješ zanemariti kombinacije, mat u 2,3,4 poteza ne zbog toga da bi naučio matirati koliko je bitno da ti određeni motivi i matne slike uđu u oko, da bi ih u igri mogao "osjetiti". Nakon taktike, sljede konačnice, po meni dio šahovske igre koji nosi najviše bodova, pokušaj obuhvatiti što više toga ( topovske konačnice, pješačke, lake figure ), ali nemoj se zaljetati i konačnice raditi preduboko, drži se osnova, dobro odrađene osnove su temelj za daljnji napredak. Tek nakon što prođe ovaj dio, možeš se posvetiti nekim strateškim principima i temama ( centralizacija figura, poboljšanje položaja figura, pješački lanac, ocjena pozicije... ) te početi raditi na svom repertuaru otvaranja, za koja bih ti preporučio da u početku dok si još na taktici u igri "miksaš" kako bi dobio sliku igre i pozicija koje ti pašu, a nakon što dođeš do tog odgovora, bolje ti je naučiti svega par otvaranja ali duboko i vrlo dobro nego krnje naučiti njih 20.  Ispričavam se na malo dužem postu ali nadam se da će ti bar malo pomoći.
Evidentirano
Danijel Domazet
Dama
*

Chesspect: +3073

« Odgovor #7 na: 05-12-2014, 16:38:45 »
+1

Svakako prostudiraj jedan od klasika šahovske literature, Capablankine osnove šaha "Chess Fundamentals".

* capablanca-chess_fundamentals.jpg (14.81 kB, 224x346 - (učitavanja: 1491 ).)
Evidentirano
Jahač
Skakač
*

« Odgovor #8 na: 15-12-2014, 20:20:04 »
+3

Pozdrav svima ispričavam se što nisam prije odgovorio,želio bih se zahvaliti svima na pomoći i savjetima.Bio sam neki dan u knjižnici te sam od šahovske litaerature posudio knjigu od gospodina Idriza Sušića Škola Šaha. PS Gospodine Domazet hvala vam na preporuci Capablankine knjige dali možda znate gdje ju je moguće nabaviti i kako se vama sviđa ta knjiga  good2
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!