Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
30-11-2020, 02:37:12 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Koeficijenti  (Posjeta: 7179 puta)
Karolina
Skakač
*

Chesspect: +60

« na: 30-07-2015, 17:59:17 »
+4

Čula sam da se prilikom dodjele ratinga igračima uzima u obzir nekakav "osobni koeficijent" (15, 30...) koji je odgovoran za to koliko će ratinga igrač dobiti/izgubiti. Baš ne znam o čemu je riječ, koji igrač ima koeficijent 15, a koji 30 i što koji broj znači za rating. Možete li mi objasniti?
Evidentirano

Uvijek daj šah, možda je mat. (Al Horowitz)
radovan304
Lovac
*

Chesspect: +516

« Odgovor #1 na: 30-07-2015, 22:01:57 »
+4

Nisam siguran, dok ne odigraš odrađen broj ELO partija u "povlaštenom" si kooficijentu ?    unknown
Evidentirano
borish
Skakač
*

Chesspect: +89

« Odgovor #2 na: 01-08-2015, 06:47:30 »
+4

Karolina, postoje dvija vrste ratinga, domaći i internacionalni a obje vrste postoje i za brzopotezne i normalne partije. Oba ratinga igraći počinju sa 1600 rating bodova a prvi obračun slijedi nakon odigranih 9 službenih partija. Svaki turnir prije početka objavi za što će biti ratingiran, samo za domaći ili za domaći i internacionalni rating. Broj bodova koje ćeš osvojiti ili izgubiti ovisi o veličini protivnikova ratinga. Što mu je rating veći više dobivaš pobjedom a manje gubiš porazom i obrnuto, što mu je rating manji više gubiš porazom a manje dobivaš pobjedom.  hi
Evidentirano
Karolina
Skakač
*

« Odgovor #3 na: 01-08-2015, 13:17:02 »
+3

Znam to, ali što je s tim koeficijentom? Čula sam od nekih šahista da početnici taj koeficijent imaju višlji nego ostali igrači, pa kad pobijede dobivaju puno više bodova od svojih suigrača s istim ratingom, ali manjim koeficijentom. Koliko se sjećam, koeficijenti su 15 i 30, ali stvar mi uopće nije jasna... Kakav koeficijent imam ja? Gdje ga mogu pronaći na FIDE stranicama (ne vidim da mi takvo nešto piše pokraj mog ELO ratinga)? I koliko partija treba odigrati da bi ti koeficijent s 30 pao na 15? I čemu takva komplicirana stvar uopće?  Undecided

To pitanje me mući, jer sam prije zbilja dobivala puno više bodova nakon što bih pobijedila protivnika s određenim ratingom, a moj rating se otad nije puno promijenio.
Evidentirano

borish
Skakač
*

Chesspect: +89

« Odgovor #4 na: 01-08-2015, 14:50:24 »
+3

Mislim da ne postoji nikakav posebni koeficient za početnike. Radi se samo o Perfomance ratingu koji je ključan za obračun ratinga a ovisi o tvom ratingu i ratingu igrača s kojima igraš. Kako se on točno dobiva i po kojoj formuli utječe na rating bodove to neznam.  hi
Evidentirano
Schlechter
Dama
*

Hope for the best,expect the worst.

Chesspect: +3997

« Odgovor #5 na: 01-08-2015, 20:58:42 »
+4

Karolina.evo ga link na stranicu Fide na kojoj je objašnjen svaki koeficijent posebno.
https://ratings.fide.com/calculator_rtd.phtml
Ako još bude nejasnoća sutra ću poslati post sa objašnjenjem.Danas ne stignem  Embarrassed Roll Eyes
Evidentirano
drdy
Skakač
*

Chesspect: +207

« Odgovor #6 na: 03-08-2015, 10:57:22 »
+5

Postoje različiti koeficijent koji se korigiraju s brojem odigranih partija:
Za Fide međunarodni rating postoji koeficijent 40 za igrače mlađe od 16 godina, te nakon njega 20 ili 10 ovisno o broju odigranih rating partija
Za nacionalni rating postoje koeficijenti 30,20 ili 10 ovisno o broju odigranih ratng partija.

Uglavnom izračuna ratinga= (očekivani rezultat - ostvareni rezultat) * K (koeficjent) = promjena ratinga
Evidentirano
Danijel Domazet
Dama
*

Chesspect: +3072

« Odgovor #7 na: 03-08-2015, 13:41:15 »
+6

Koliko sam shvatio... koeficijent je neka vrsta "brzine". Brzine kojom se mijenja rejting. Tako je on za početnike veći, da bi se brže "utitrali" u nekakav procijenjeni, pvi rejting. Kod iskusnih igrača je rejting manje-više stabilan, pa se njima koeficijent smanjuje, tako da im treba više znoja da bi se popeli, ali teže i padaju.
 Read
Evidentirano
Schlechter
Dama
*

Hope for the best,expect the worst.

Chesspect: +3997

« Odgovor #8 na: 03-08-2015, 21:13:27 »
+4

Pojednostavljeno napisano,tako je  Smiley
Evidentirano
Karolina
Skakač
*

« Odgovor #9 na: 04-08-2015, 15:33:47 »
+4

Hvala svima i chesspect također!  Wink
Evidentirano

Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!