Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
23-09-2018, 10:16:56 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 [2]
  Ispis  
Autor Tema: Jedan šaljivi tropotez za uz kavicu... :)  (Posjeta: 5982 puta)
radovan304
Lovac
*

Chesspect: +513

« Odgovor #15 na: 13-08-2016, 20:49:31 »
+2

Guli, pa ti me duplo kažnjavaš (nije fer), petobojac ima naj manje 2 nuzrješenja !?    Dash1

Kada se odlučiš koji te zanima, javi.    biggrin   Do tada    drinks
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17744

« Odgovor #16 na: 14-08-2016, 13:32:58 »
+3

Kada se odlučiš koji te zanima, javi.    biggrin   Do tada    drinks

Oba.  drinks
Za nagradu slijedi - još Orlimonta!  Grin
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
radovan304
Lovac
*

« Odgovor #17 na: 14-08-2016, 17:52:05 »
+2

Guli, traženo, učinjeno.   Nuzrješenje I: 1.Txh3+ !?!?!?!?!?... Cheesy

nuzrješenje II: 1.Tg6 !?!?!?!?!?...    good   Guli, moj život je prekratak da bi varijante  razjasnio do kraja !?

Ali, da sam ja autor topovi se ne bi sudarali i nuzrješenja ne bi bilo !    Sad

Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17744

« Odgovor #18 na: 14-08-2016, 22:10:39 »
+1

hi za rješenja... obojici! (pitaj kome još)

Jest Rade, ljudi (osim tebe, jasno) katkad griješe ili u najmanju ruku čine propuste, što u slučaju problemista znači previđaju nuzrješenja i sl.

Treba isto tako priznati, istini za ljubav: problemistu, je danas, bez obzira na njegovu klasu, neusporedivo lakše nego npr. jednom Orlimontu pred 100 godina izbjeći takve propuste - trebalo mu dva dana ili dvije godine da "skrpa" problem, dakako da ga potom (a i u tijeku izrade) može upičiti u neki od Mate-solver programa i definitivno se uvjeriti da se rješenju nije potkrala kakva nuzvarijanta. Problemist Orlimontovog doba - bilo bi mudro imati u vidu prije zauzimanja bahatog "nitko kao ja" stava - nije imao tu privilegiju i preostalo mu se uzdati se isključivo u računalo u svojoj glavi.

Nedvojbeno je, da bi još poprilično starih problema podijelilo istu sudbinu ovog petobojca , tj. da se svi redom ubace na brutalnu strojnu analizu, pronašlo bi se još podosta nuzrješenja. Npr, Walter von Holzheim, i sam problemist, objavio je ovaj Orlimontov problem u svojoj knjizi "Logik und Zwekrenheit im Neudeutschen Schachproblem" (sa 155 dijagrama) u izdanju Walter de Gruyter & Co. iz 1928. pod rednim brojem 124, te navodi jedino varijantu 1.Tg6, tj niti on, kao iskusan problemist nije u njemu uočio nuzrješenje.

I na kraju, da ne zaboravim! Mala poklon-pjesma za riješen petobojac prijatelju Radetu - taman po mjeri!  music Wink yahoo Cool good2 bye2
! No longer available
« Zadnja izmjena: 10-09-2017, 20:05:15 od Gulliver » Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
radovan304
Lovac
*

« Odgovor #19 na: 15-08-2016, 20:55:02 »
+1

Dali je poklon pjesma po mjeri ne znam, nemoguća misija.    uzaludan_posao    uzaludan_posao2
Evidentirano
Mat Kralj
Dama
*

Ne sanjaj svoj život, već živi svoje snove!

Chesspect: +5512

« Odgovor #20 na: 03-12-2016, 11:17:51 »
+3

Našao sam još jednog, za uz kavicu:

Emil Hoffmann
   Wiener Hausfrauen-Zeitung, 1893.
[FEN "8/4K3/8/3NR3/3k2BR/3p4/3P4/8 w - - 0 1"]
   Mat u 3 poteza
Evidentirano
 Str: 1 [2]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!