Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
02-04-2020, 09:15:30 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1] 2
  Ispis  
Autor Tema: Instant - problemska pitalica  (Posjeta: 7588 puta)
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17749

« na: 13-02-2016, 21:36:15 »
+4

Na ovu se malu 'brzopoteznu' problemsku pitalicu mora odgovoriti ''od šuba'' - inače gubi svoju draž!  secret2 Shocked Huh? Smiley Wink
Dakle, pitanje glasi:

[SetUp "1"]
[FEN "k1K5/p7/1P6/8/8/8/8/8 w - - 0 1"]

*

TKO DOBIJA ?  lupkanje_prstima Undecided
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

Chesspect: +2949

« Odgovor #1 na: 14-02-2016, 18:58:15 »
+4

u sekundi...onaj tko je na potezu  Cool
Evidentirano

Robovi smo svojih riječi i gospodari svoje tišine.
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #2 na: 14-02-2016, 20:01:46 »
+3

dyda, upravo si profućkala tu svoju sekundu... Grin  strik
Al' ako te to tješi, i ja sam odgovorio isto što i ti ... prve sekunde! Pa sam zatim počekao još par sekundi da malo zakotrljam vijuge ... dok mi nije  imam_ideju sinulo...  Cool

Pogledaj sad malo bolje, ponekad je na putu do cilja polakše - brže! biciklist mornar
Nije bez veze Andrić dao ovoj pitalici naslov "Klopka za brzoplete rješavače"  biggrin Roll Eyes mad

Znaš li za onu štos-pitalicu koja je doduše nešahovska al poučava da ono što nam je prvo na umu pa ispalimo k'o iz topa zapravo često krivo:

"Što krava pije?"

E sad...ako upitanog uvjetuješ da na to odgovori odmah nakon što je upitan, gotovo je 100% sigurno da će njegov/njen odgovor biti različit nego onda kad o njemu malo promisli. Jel'da?  Wink empathy3 shok Smiley Sad fino testiraj svoje doma, pa mi javi u kojem su postotku odgovorili "mlijeko", a u kojem "vodu", ok?  prozor
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

« Odgovor #3 na: 15-02-2016, 19:18:24 »
+4

nisam ja ništa profućkala jer je uvjet bio da se riješi u sekundi inače gubi draž Tongue
prema tome, morala sam, nije da sam htjela, inače...možda bih u protivnom i razmislila  Huh?
jedino što mi pada na pamet  imam_ideju je da je ploča okrenuta  pod_lupom i da je u tom slučaju crni u patu ako bijeli ne makne kralja  strik.
Ako je pak bijeli na potezu i makne kralja  flag_of_truce, naravno crni dobija  yahoo.
no, sad sam se pogubila... Wacko3
 pada_li_kisa bad bad pada_li_kisa bad bad pada_li_kisa bad bad pada_li_kisa
Evidentirano

Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #4 na: 15-02-2016, 21:09:05 »
+3

Ploča nije okrenuta, sve je regularno...  Cheesy
Vidim da si se potrudila pa da te onda još malo 'poguram': probaj sa malom retrogradnom analizom clapping pod_lupom  mehanicar pa će ti se 'ukazati' rješenje...  imam_ideju  Wink dance2
Evidentirano

Osho
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

« Odgovor #5 na: 15-02-2016, 21:53:39 »
+4

Ma vraga si me pogurao, sjetila sam se odmah retrogradne analiza ali to mi nikako ne ide, osjećam se totalno nesposobno stvoriti si sliku   negative.
ajmeee...koja gnjavaža ... gori si od moje djece   acute Grin
Evidentirano

Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #6 na: 15-02-2016, 22:40:31 »
+3

Hehe pa da, ja sam ti jedna velika beba  uzaludan_posao vanzemaljac strik Wink na_ljuljaski...

Ma ovo ti je možda i najjednostavniji mogući slučaj retrogradne analize - 'ajmo sad po redu: sve što se trebaš upitat su ova dva pitanja, pa na osnovu odgovora izvuć zaključak tko dobija :

- Je li moguće da je crni pješak pomaknut ikad za vrijeme ove partije, preciznije rečeno je li moguće da je njime povučen posljednji potez crnog?
- Je li moguće da je crni kralj povukao posljednji potez, tj. potez prije prikazane pozicije?

...i to je to!  i_am_so_happy drinks dance2

« Zadnja izmjena: 15-02-2016, 23:20:40 od Gulliver » Evidentirano

Osho
radovan304
Lovac
*

Chesspect: +516

« Odgovor #7 na: 15-02-2016, 23:36:34 »
+3

Vas dvoje sta gori od mene !    rofl2

Od ničega ste napravili cijelu "dramu", bravo !     pod_lupom

Ishod "drame" je neizvjestan ?    uzaludan_posao
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #8 na: 16-02-2016, 00:02:40 »
+2

Vas dvoje sta gori od mene !    rofl2

Od ničega ste napravili cijelu "dramu", bravo !     pod_lupom

Ishod "drame" je neizvjestan ?    uzaludan_posao

Ma nema tu beda ni 2%, dyda i ja se ovako prijateljski natežemo (ako se smijem tako izraziti Embarrassed ) još od daavnih forumskih dana ...  Grin  playboy  empathy2  Cheesy ...a ishod  ove instant- problematične ''drame'' ovisi sad o dydi, koja je upravo ''na potezu''!  za_kompjutorom
« Zadnja izmjena: 16-02-2016, 00:35:45 od Gulliver » Evidentirano

Osho
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

« Odgovor #9 na: 16-02-2016, 15:46:48 »
+2

Ok, znači...
crni pješak je na početnoj poziciji a ck nije mogao igrati zadnji što znači da je crni sada na potezu i da dobija. Jel tako?
hahahaha...drama... biggrin
sad si od mene napravio pacera , da ne kažem pacerku  Embarrassed  a kad ja jelte šahistica od formata  biggrin
A mene je najviše zanimalo koji je zadnji potez odigrao bijeli Huh?
joj gull, preznojila sam se...nije ti ovo za moje vijuge, ja sam ti za zdravoseljački šah  flag_of_truce
Evidentirano

Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #10 na: 16-02-2016, 18:58:59 »
+1

Još jedna šahovska misterija riješena!  dance2 congratulate ...ma ti si naša mama-mata ili mama-tama, kako bi već nazvali ženskog pandana tata-mate?  Huh? Wink biggrin
Baš me nekako ponukalo da istražim što se u toj imaginarnoj partiji moglo desiti a da bi dolazak u prikazanu poziciju imao neke šahovske logike pa sam dospio do ovakve nekakve pozicije:

Bijeli je čitavu damu u 'minusu' i pozicija je naravno izgubljena za njega, a uz to mu je napadnut i top, pa on u očaju još pokušava uputiti posljednji 'pucanj' ka crnome kralju kome je malo tijesno:

[Event "?"]
[Site "Negdje tamo"]
[Date "Jednom"]
[White "Ivo Ivić"]
[Black "Đuro Đurić"]
[Result "0:1"]
[SetUp "1"]
[FEN "k7/p2K4/qP6/8/8/8/4R3/2r5 w - - 0 1"]

1. Re8+ Rc8 2. Rxc8+ Qxc8+ ({Losije je} 2... Kb7 $2 {jer crnome daje samo remis}
3. Rc7+ Kxb6 4. Rc6+ Kb7 5. Rxa6 Kxa6 6. Kc6 $1 $11) 3. Kxc8 *

... i evo nas na zadanoj poziciji gdje sada crni rješava ''dramu'' s ''tihim a ubojitim'' 3...ab6
Evidentirano

Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #11 na: 16-02-2016, 19:13:23 »
+1

Uff a jesam ga zabrljao, bijeli ima 2.Kb7!  Shocked Dash2 lol  Grin
Hmm...možda da je lovac u početnoj na b7? Tada na najbolje 1.ba7 (ne 1.Te5? Lc8+ što nas opet vodi u poziciju iz zadatka) Ka7: crni i dalje ima, barem teoretski, dobivenu završnicu T+L protiv T.

« Zadnja izmjena: 16-02-2016, 20:05:37 od Gulliver » Evidentirano

Osho
radovan304
Lovac
*

« Odgovor #12 na: 16-02-2016, 20:03:14 »
+1

Tko ovdje žvače "travu" a tko šmrče "kredu", ne znam ?    Wacko3

Znam samo da ove kombinacije ne piju vodu.    uzaludan_posao

Ali, Dyda će to stručno ukazati na propuste ?    mehanicar
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #13 na: 16-02-2016, 20:19:17 »
+1

A mozda 'çelo selo smrce belo'?  biggrin
A da ti rade malo izadjes iz kibicerske 'znao-sam-ja-trebalo-je-ovako-a-ne-onako'  Cheesy  Ireful  ilegale pa nam pokusas ukazati na kakvu 'plan B' opciju?  scratch_one-s_head
A dydu cemo malo pustit na miru blazenom, ima posla, kuha veceru za brojni podmladak, u narodnom loncu!  Grin empathy2
Evidentirano

Osho
radovan304
Lovac
*

« Odgovor #14 na: 16-02-2016, 21:22:59 »
+2

Moj komentar se  odnosio na dijagram sa, bijelom Damom na f1 i crnim topom na c4.
Zašto tog dijagrama više nema ne znam, te ga više ne želim komentirati !

"Fora" ti je dobra.    drinks
Evidentirano
 Str: [1] 2
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!