Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
21-01-2018, 15:47:57 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1] 2 3 4
  Ispis  
Autor Tema: Za Gullivera i njegovo društvo sa Foruma !  (Posjeta: 9311 puta)
radovan304
Lovac
*

Chesspect: +510

« na: 17-02-2016, 22:54:05 »
+3

Gulliver, evo jedan "ubujit" pred spavanje !    zzz

Problem br. 1

Radovan 304          2014.

[pgn-pr][FEN"8/P1n5/6Q1/K2k1P2/3P4/3nPp2/Pp3P2/1B1N4 w - - 0 1"]
          #2   Bijeli matira u 2 poteza

« Zadnja izmjena: 22-02-2016, 19:47:30 od radovan304 » Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17738

« Odgovor #1 na: 18-02-2016, 01:12:28 »
+3

Izgleda zanimljivo...nakon par minuta dobrog zagledavanja bavio sam se idejo koja odmah upada u oči, što je naravno promocija, jer je očito da bijela dama matira u potezu uzme li crni skakač promoviranu damu...al što ako ne uzme? U tom slučaju mat u preostalom potezu kvare varijante s 1...Kc4 gdje na šah dame sa c6 crni ima odskok 2...Sc5! i ništa od mata!

Zatim sam se pozabavio s još nekoliko varijanti, al se čini da svakoj od njih Kc4 ''kvari doživljaj'', jer bijeli svuda kasni s matom.
Na kraju balade vratih se početnoj ideji, ALI! Sad se čini da bi izvjesna pod-promocija mogla spasiti stvar za bijelog i pokriti to kritično polje c4 u slučaju da crni skakač ignorira promociju, a pokuša li crni kralj potražit spas u ''jami'' na e4, stvar će dokrajčiti bijeli skakač na d1...

Dakle pretočimo ovu malu opisnu lamentaciju u algebarsku notaciju, pa imamo (ako nisam nešto previdio):

1.a8S! (pokušaj 1.a8D+ Kc4 2.D(bilo koja)c6+ Sc5!) Kc4 (1... Sa8: 2.De6++; 1...Ke4 2.Sc3++) 2.Sb6++.
Nakon 1.a8S mat sa Sb6 slijedi i na sve preostale poteze crnog, bilo kojim od skakača!

Chesspect, zanimljiva ideja (problemi s podpromocijom uvijek su mi cool) bilo je zabavno a ne baš ni jako lako...  Smiley congratulate
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
radovan304
Lovac
*

« Odgovor #2 na: 18-02-2016, 01:28:56 »
+3

Ti si to bolje obrazložio nego da sam to ja morao !    ok

Napomena: problem je stvaran pod zadanom temom, o toj temi ću nešto kasnije.    Read

U svakom slučaju sve čestitke !    hi
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #3 na: 18-02-2016, 01:45:36 »
+3

Sa zadovoljstvom  hi  yahoo
Samo ti šibni tu još te gimnastike za sive stanice...   good2 Grin na_ljuljaski clapping pod_lupom drinks
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
radovan304
Lovac
*

« Odgovor #4 na: 19-02-2016, 00:13:26 »
+3

Gulliver, tema pod kojom je problem stvoren glasi: uzimanje (uzimanja) bijelih i/ili crnih promoviranih figura.    scare3

Za korektan dvo-potez tema je "prejaka", na granici izvodljivog !    Read

Ali uz malo truda, odradio sam to što vidiš !?    unknown
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #5 na: 19-02-2016, 01:23:52 »
+3

Za problemistiku (kao ni za ''igrački'' šah na kraju krajeva, al se trudim bar dostići razinu ''naprednog paceraja''  Grin Cheesy Wink Cool ) nisam ni ''E'' od eksperta, al mi se po mom skromnom sudu čini da si to sasma dobro ''odradio''...  ok
Evidentirano

Osho
Mat Kralj
Dama
*

Ne sanjaj svoj život, već živi svoje snove!

Chesspect: +5507

« Odgovor #6 na: 19-02-2016, 14:47:09 »
+3

Također mislim da si to dobro odradio u duhu zadane teme.
Na prvi pogled sam pomislio da je crni pješak na b2 suvišan, ali sam ustanovio da on sprečava nepoželjno rješenje: 1.Lxd3? (2.Sc3#). good  ciscenje_naocala
Evidentirano
radovan304
Lovac
*

« Odgovor #7 na: 19-02-2016, 22:14:36 »
+2

Da, Mat Kralj je dobro proučio pješaka na b2 (na izgled nepotrebnog) !!!
To je dobar primjer manje iskusnim rješavačima, da u korektnoj postavi problema nema suvišne figure !    Huh?
Evidentirano
radovan304
Lovac
*

« Odgovor #8 na: 20-02-2016, 23:19:20 »
+3

Guli", jedan "neozbiljan" uz cigaretu !?    uzaludan_posao2

Problem br. 2

Radovan 304          2016.

[FEN"3Q4/1N1n4/8/3k2K1/P2N4/3p4/3P4/5B2 w - - 0 1"]

O idejnom stvaranju, nešto kasnije.
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #9 na: 20-02-2016, 23:48:25 »
+2

Jest, baš neozbiljno, dapače okrutno od tebe, tako hladnokrvno žrtvovat plemenitu životinju zbog najobičnijeg - mata u potezu!  Ireful Shocked Cry Wink

1.Sc6! (prijeti Dg8/Lg2!) Kc6:, Ke4 2.Lg2 mat
1...Ke6, c4 2.Dg8 mat

Dobra kombinacija iznudice kod koje crni skakač ''statira'' i ''konjske geometrije'' s pokrivanjem crnih polja, s ''epilogom'' stradavanja po bijelim poljima...  ok  good2 congratulate A bijeli lovac je jači od strip-junaka!  Grin

Evidentirano

Osho
radovan304
Lovac
*

« Odgovor #10 na: 21-02-2016, 00:12:26 »
+2

Odgovor i objašnjenje su ti kompliciraniji (opširniji) od samog problema.    Read

Ipak, čestitke na brzom odgovoru ! ! !      clapping
Evidentirano
Mat Kralj
Dama
*

Ne sanjaj svoj život, već živi svoje snove!

Chesspect: +5507

« Odgovor #11 na: 21-02-2016, 00:33:28 »
+3

Zvijezda crnoga kralja. good
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #12 na: 21-02-2016, 00:50:59 »
+2

Odgovor i objašnjenje su ti kompliciraniji (opširniji) od samog problema.    Read

Ipak, čestitke na brzom odgovoru ! ! !      clapping

'Ajde onda, ipak, prođoh kroz iglene uši!  Grin Cheesy  sorry  Grin  vanzemaljac  na_ljuljaski 
Hehe pa već si skužio da ja volim malo ''ćakulice'' uz problemčić, pa se skuha kavica i zapali jedna ... hebeš ti to kad ti samo zaštrikam hrpu dosadnih hijeroglifa od notacijskih slova i brojeva...  Grin shout
A sad očekujemo malo o idejnom stvaranju... dosada lupkanje_prstima Mail za_kompjutorom dodji_ovamo  clapping
Evidentirano

Osho
radovan304
Lovac
*

« Odgovor #13 na: 21-02-2016, 18:00:59 »
+2

Gulliver, nemoj ni pomisliti na "negativu"  aggressive   svaka ti je na svom mjestu, čak po koja i fali !    rofl2

Jedino mi je krivo što brzo riješiš.    Ireful    Potrudit ću se, da to više ne bude tako !!!    mehanicar
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #14 na: 21-02-2016, 22:28:31 »
+2

Bez brige - bilo je i većih problema, pa ih nikad nismo riješili!  Grin Wink biggrin ...ne mislim na šahovske, naravno...  rolleyes2

Onaj ''okrutni'' jučer išao je (relativno) brzo, brže od onog prethodnog, jer je zbog iznudice crnog ipak trebalo ''obraditi'' ograničen broj poteza (mrdne li bijeli damu, ''ubit'' će iznudicu pa ništa od brzog mata) ...motiv moćnog Lg2 našao sam dosta brzo jer se nekako nametao kod matne postave, trebalo je još samo ''iskopati'' Dg8! O tome koliko je kvalitetan problem dovoljno je samo spomenuti da ti ga je i MK pohvalio - a to nešto znači!  good2 congratulate hi music

Samo ti šibaj dalje još tih glavolomki, čekam ih isukanih rukava!  aggressive Grin pod_lupom
Evidentirano

Osho
 Str: [1] 2 3 4
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!