Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
20-10-2018, 06:21:37 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Koji šahosvki software koristite na windows phone-u?  (Posjeta: 5266 puta)
night_rider
Skakač
*

Chesspect: +46

« na: 24-02-2016, 12:52:18 »
+4

Pošto sam se tek prebacio na windows phone, može li mi netko preporučiti neku dobru šahovsku aplikaciju?
Instalirao sam aplikaciju za chess.com i ona mi je super za igranje online, međutim nedostaje mi neka aplikacija u koju mogu učitati engine i preko nje analizirati partiju.
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17744

« Odgovor #1 na: 24-02-2016, 14:37:31 »
+3

Za windows phone  na_mobitelu neću ti biti od velike koristi (ali će ti biti vsadek  za_kompjutorom), ali na android tabletu ugradio sam  uzaludan_posao2 mehanicar, za sada: ChessGenius, Chess Free, Chess Mobile i, naravno, šećer na kraju,DroidFish (android inačicu StockFish-a) na kojem se mogu, i na tabletu prosječnih performansi, komotno raditi i ozbiljne, 'profi' analize!  good2
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

Chesspect: +11581

« Odgovor #2 na: 25-02-2016, 00:07:07 »
+3

Dobrodošao u klub night_rider.  Cheesy

Stjecajem okolnosti i sam odnedavna koristim Lumiu 640 s WP 8.1 OS-om. Izjava koja sada slijedi moje je osobno iskustvo i možda se miljama razlikuje od tvojega: "Do sad u svom napaćenom životu nisam imao toliko dobro ugođen uređaj! Das Wohltemperierte Klavier. Savršena uravnoteženost sklopovske i programske opreme, što će reći po naški: hardwarea i softwarea. Ja sam se ovom napravom upravo preporodio nakon dužeg boravka na Androidu".

Toliko o osobnim dojmovima WP-om, vratimo se u meritum stvari. Mogu li ti preporučiti koju dobru šahovsku aplikaciju za WP? Nažalost, ne mogu. Nema je ili barem ja nisam svjestan njezinog postojanja. Ove tvrdnje zahtijevaju dodatnu elaboraciju.

Govorimo o specifičnoj vrsti šahovskih aplikacija. Onima, naime, koje koriste neki kvalitetan šahovski engine, po mogućnosti, renomiranog autora/proizvođača. Da, u Win Storu se nalaze različite šahovske aplikacije no sve ti je to najobičnija boranija. Nema nikoga iz prve lige. Nema Fritza, Stockfisha, Rybke, Houdinija … you name it

Po svemu sudeći neće ih doskora niti biti. Tišina koja tamo vlada po ovom pitanju upravo zaglušuje. Zašto je tome tako? Zašto niti jedan ali niti jedan iole spomena vrijedan autor šahovskog enginea nema inačicu za noviji WP (8, 8.1, 10)? IMHO razlozi su isključivo ekonomske prirode i povezani su s trenutnim tržišnim udjelom kojeg WP kao platforma zauzima.

Ako pratiš tržišne analize trendova prodaje pametnih telefona, onda ti vjerojatno nije promakla vijest o strmoglavom padu potražnje za Microsoftovim uređajima u posljednjem kvartalu 2015.

Neki idu toliko daleko da već pišu osmrtnice. Ja smatram da je to pretjerano ali sigurno nije dobro iz perspektive MSFT-a.

Vratimo se mi kvalitetnim šahovskim aplikacijama. One se sastoje iz dva glavna dijela: grafičkog korisničkog sučelja te šahovskog enginea koji je istovremeno i srce i mozak aplikacije. GUI je danas relativno lako sačiniti. Njegova je uloga olakšana interakcija između korisnika i aplikacije, na human i vizualno atraktivan te intuitivan način. Za autore tu ne leži problem. Problem leži u srcu i mozgu jer za taj dio, ako želimo kvalitetan proizvod, treba pronaći vrijeme i uložiti trud, treba biti motiviran za dodatne napore. Moja procjena glasi kako autori ne pronalaze ništa od navedenog i nisu osobito motivirani u kontekstu gotovo pa tržišne niše za entuzijaste koju WP sada zauzima. Zato kvalitetnih šahovskih aplikacija za WP do daljnjeg nema.

A nije da nije bilo ranijih pokušaja … od poznatijih imena, odlične verzije šahovskih aplikacija za prijašnje Windows Mobile platforme nudili su Shredder i HIARCS. Oprez, niti jedna od ovih nije kompatibilna s aktualnim inačicama WP-a.

Koliko ja krivnja MSFT-a za ovakvo stanje i gdje je pogriješio? Ne bih znao. Odugovlačenje s razvojem vlastite suvremene mobilne platforme dok su drugi uspješno osvajali tržište i grabili svoj dio kolača? Ne bih znao. Petljanje s kupovinom odjela proizvodnje mobilnih telefona Nokie u doba Elopa i Ballmera? Ni to ne bih znao.

Nakon što je Satya Nadella preuzeo kormilo i povlačenja omraženog Ballmera u MSFT-u su zapuhali novi i dotada nepoznati vjetrovi. Nakon dugo vremena vrtnje u krug tvrtka je sebi i drugima prezentirala fokusiranost i neku suvislu viziju smjera u kojem želi ići. Ide li se i dalje u tom smjeru? Da parafraziram Nenada Ivankovića: "Satya, što je ostalo"?

----------
Još malo lamentiranja o Windows Phone platformi a nevezano za specifičan slučaj šahovskih aplikacija. Uobičajena kuknjava i lelek korisnika koji čujemo vrti se najviše oko oskudne ponude aplikacija za WP u Win Storu u usporedbi s Androidom i nagriženom Jabukom u ekvivalentnim "trgovinama".

Opet, iznosim svoje osobno iskustvo koje ne morate nužno dijeliti sa mnom. Ne bih se potpuno složio s tim jadikovkama. Primjerice, Google Play ponudom doista kvantitativno odskače u odnosu na Win Store, no po mom iskustvu veliki dio tih aplikacija je najobičniji šrot i služe ničemu osim da Google napuhuje svoje brojke u svojevrsnom natjecanju s konkurencijom u tko-će-dalje-pustiti-mlaz stilu.

Naravno, očajnih appova ima i za WP ali ja sam uvijek do sada uspio pronaći odlično rješenje za ono što sam tražio. A još i k tome sebe svrstavam među zahtjevne korisnike. Kvalitetnih Windows Phone aplikacija ipak ima i to za sva područja.
« Zadnja izmjena: 18-05-2016, 09:01:59 od vsadek » Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17744

« Odgovor #3 na: 25-02-2016, 14:15:58 »
+2

nightrider, koliko vidim iz moje male pretrage, ChessGenius http://chessgenius.com/wp/, odličan program koji možda nije u klasi Stockfish-a ili Houdinija ali je svakako kvalitetom tj. igračkom/analitičkom snagom i brojem raspoloživih opcija za nekoliko kopalja iznad ''običnih'' komercijalnih programa ''za mase'', ima svoju windows phone 8+ inačicu. Prema mom vlastitom dugogodišnjem iskustvu s tim izvrsnim programom - više nego vrijedno instalacije!  ok
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!