Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
02-07-2020, 11:16:04 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Moj prvi "Frutolino" problemski pokušaj...  (Posjeta: 3146 puta)
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17754

« na: 01-03-2016, 02:53:07 »
+4

Eto osvanuo je i taj dan (ipak zvuči bolje od "spustila se i ta noć" Grin), pa sam, nemoćan, razoružan i "sam protiv svih" eventualnih kritičara odlučio riskirati s mojim problemskim debijem, a koji se nakon prvog stručnog "seciranja", nadam se od srca, neće pretvoriti u debakl, kako to već biva... Huh? Embarrassed

Posvećeno radi i njegovom problem-kozmetičkom salonu "Problematique"!  Grin Wacko scare lol
I, naravno, budite milostivi, ipak je ovo moj no.1 "mačić"  empathy2

Dakle,

Gulliver 2016.
Problem br.1
(uz malo ohrabrenja od strane naših problemista možda ne i zadnji!)

[FEN "8/q2npK2/3p4/nPpkp3/4N3/N1PP4/r7/1b1Bb1B1 w - - 0 1"]

mat u 2

Svidjela mi se zanimljiva matna ideja pa sam joj pokušao dati dobar uvodnik s dosta varijanti; nadam se da isti nije isuviše očit, trudio sam se iz petnih žila da ga što bolje "zamaskiram", a jesam li u tome uspio...vidjet će se... a sad pod stručni "skalpel", hrabro!  Roll Eyes

mala napomena: nisam ga još stavljao na "stroj" (možda u strahu da mi ne "ubije" problem" lol  Grin)
I naravno, Šlekijevim famoznim riječima (koje vrijedi JOŠ jednom ponoviti) : budite milostivi! empathy2 Grin
« Zadnja izmjena: 01-03-2016, 20:37:04 od Gulliver » Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
radovan304
Lovac
*

Chesspect: +516

« Odgovor #1 na: 01-03-2016, 23:20:01 »
+4

To Guli, "razvali" !    playboy   "Spuco" si ga (je*ački)    na_ljuljaski    strik

Uz malu korekciju, osvaja cijeli Forum a i šire !

[Result "*"]
[SetUp "1"]
[FEN "8/3Kp3/8/n1pkp3/4N3/N1PP4/8/1b1Bb1B1 w - - 0 1"]

*
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #2 na: 02-03-2016, 01:30:13 »
+4

Hehe e baš si to pošteno "okljaštrio" - ode skoro pola "ekipe"!  Shocked Grin
Topa sam ubacio s namjerom uzimanja skakača u jednoj varijanti, s poantom da uvijek ostaje jedan "kontrolor" izlaza crnom kralju, a i pokušaja 1...Tf2+ koji naravno ne "pali" zbog moćnog odgovora bijelog... Dami je, kao što sam i slutio, prvo otišla "glava", kao i "ćorak" skakaču na e7 (njih sa stavio s idejom da crni ne stiže ni u jednoj varijanti odigrati ev. 1...e6, s otkrivanjem šaha damom u 2 potezu kao prijetnjom...al uvodnik je ionako prejak za to...
Još jedna uspješna kozmetička seansa uz "facelifting", dakle, odrađena biggrin Cool u salonu "Problematique"
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Mat Kralj
Dama
*

Ne sanjaj svoj život, već živi svoje snove!

Chesspect: +5574

« Odgovor #3 na: 02-03-2016, 14:49:00 »
+5

Ukratko. Niti u Gulliverovom originalu, niti u Radovanovoj verziji nisam pronašao niti jednu varijantu u kojoj ne dolazi mat iz prijetnje. Znači, nema nijedne varijante u kojoj crni obara prijetnju, ali dobiva neki drugi mat. Mislim da bi u tome smjeru trebalo poraditi? pod_lupom mehanicar
Evidentirano
radovan304
Lovac
*

Chesspect: +516

« Odgovor #4 na: 02-03-2016, 22:36:08 »
+3

Guli, jer vidiš koliko smo "napredovali", ni Mat Kralj ne može da nas razumije !     ciscenje_naocala    pod_lupom    

Naravno, M.K. je u pravu kada ukazuje na nivo (kvalitetu) problema.    Read

Međutim, ovo što ja i Gulliver izlažemo je dobar primjer savladavanja prvog (osnovnog) nivoa:
a) volja,  b) ideja,  c) osnovna "korektnost" problema.  a) drinks b) drinks c) drinks  
Guli je odlično unio u problem i volju i ideju, što se korektnosti tiče, i tu je dosta dobro odradio.
 Po koja suvišna figura (koje smo uklonili), sve ostalo dovoljno "korektno". Naravno, treba težiti i prema višim nivoima !    za_kompjutorom
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #5 na: 02-03-2016, 23:44:43 »
+3

MK je naravno u pravu, na kraju krajeva njegovo godinama oštreno problemističko oko reagiralo je "po automatskom pilotu" kad je ukazao na problem u mom problemu...kojeg sam zapravo i sam postao svjestan dok sam činio posljednja "fina podešavanja" na njemu. Da, postoji samo jedna glavna varijanta koja dobija na SVAKI odgovor crnog, i nema varijanti koje obaraju prijetnju, a takve stvari baš ne garantiraju kvalitetan "završni proizvod" kad se radi o problemskom "zanatu" što sam i ja kao laik nekako "intuizivno osjetio" (čak sam se putem priupitao, ruku na srce, je li matiranje dvostrukim šahom uopće i DOZVOLJENO u problemistici, al ideja mi se činila kao dobra ilustracija snage dvostrukog udara pa sam to ipak objavio)...

l eto, kako je dobro primjetio rade, ipak sam išao "izgurati" taj svoj prvi "frutolino" (ili, za nešto novije generacije "Bebipapa"  Grin) uradak, prije svega valjda zato da sam sebi pokažem da mogu nešto "iskemijati" sa onim, po radinoj terminologiji, "abc" materijalom pa makar to "nešto" imalo u konačnici zamjetnu manu.

Dakle, što još reći, kakvu poruku poslati?  Huh?

Per aspera ad astra! good2 Wink Smiley music vanzemaljac

Evidentirano

Osho
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!