Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
04-07-2020, 13:10:22 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 [2]
  Ispis  
Autor Tema: Koliko rješenja?  (Posjeta: 8459 puta)
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

Chesspect: +2953

« Odgovor #15 na: 16-12-2010, 20:16:24 »
+1

Dobro, mislim da sam našla i drugo.

1.Ke4,gf6 2.Sf5#

Ostalo je isto kao i na e4.
ma, već sam to gledala, ne znam kako nisam vidjela Angry
Evidentirano

Robovi smo svojih riječi i gospodari svoje tišine.
Branimirac-PK4
Gost
« Odgovor #16 na: 16-12-2010, 21:14:30 »
0

1.Ke4? i 1.f7?
1.e4!
Pozicija je s razlogom tako zatrpana Wink
Dyda, sjetit se retro-rubrike molim Wink
Evidentirano
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

« Odgovor #17 na: 16-12-2010, 22:57:04 »
+2

1.Ke4? i 1.f7?
1.e4!
Pozicija je s razlogom tako zatrpana Wink
Dyda, sjetit se retro-rubrike molim Wink

Joj, kako ti mene mučiš. Pitanje prvo:Zašto ne ide Ke4? Što igra crni? Pitanje drugo: Budući da crni očito nije imao ni jedan potez za odigrati , osim e5, ja bih teoretski mogla tog pješaka uzeti en passant. A onda je to drugo rješenje.Jel tako?
Pitanje treće: Zašto je pozicija tako zatrpana  blum2?
« Zadnja izmjena: 16-12-2010, 23:51:24 od dyda » Evidentirano

Branimirac-PK4
Gost
« Odgovor #18 na: 17-12-2010, 08:37:40 »
0

1. ne ide 1.Ke4? zbog exd4! Wink
2. točno, dobiš još jedan plusić, ukoliko si mislila na potez e7-e5 koji je jedini bio moguć za crnoga Wink
3. morala je biti zatrpana da bi se moglo dokazivati upravo to da je zadnji potez crnoga bio e7-e5!
4. zadatak je konstruiran specijalno za eventualne kompjuteraše, pitanje nije bilo koliko rješenja nego samo #2, a u potpunosti su ga 2009. riješili: IM Boško Milošeski, GM Valerij Kopil, Mikola Černjavskij, Vladimir Šarčević, MK Nikola Crnojević i prof. Mihailo Smoljanović (najstariji registrirani hrvatski šahist, tada imao 85. godina)...
« Zadnja izmjena: 17-12-2010, 08:39:43 od Branimirac-PK4 » Evidentirano
Branimirac-PK4
Gost
« Odgovor #19 na: 17-12-2010, 08:53:48 »
0

@Lara, žao mi je što nećeš imati vremena rješavati - iako sam siguran da ćeš naći vremena za odigrati koji turnirčić na netu... Inače je naše rješavanje krenulo kao rješavačka radionica povodom Međunarodnog dana šahovske kompozicije i u glavnoj kategoriji su obično poučni zadaci - recimo da su 4 lakša, (3 riješiš za pola sata, jednog u toku ostala pola sata), jedan teži riješiš tijekom tog istog dana, i onda ti ostane dva dana pauze za Božić, jedan za novu godinu - imaš deset dana da riješiš onaj teški zadatak.
Da je bilo ljudi oji si žele olakšati muke računalom i programima - uvijek će ih i biti, ali koliko god stručnjaci unapređivali programe, hvala Bogu toliko smo mi ljudi-sastavljači još uvijek sposobni da nađemo nove ideje za koje programi nisu napravljeni. Naročito u dopunskoj grupi "Ubojice rješavača" se nađe takvih zadataka...

Evidentirano
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

« Odgovor #20 na: 17-12-2010, 11:13:56 »
+1

1. ne ide 1.Ke4? zbog exd4! Wink

Točno...to je ono što sam vidjela kad sam prvi put našla rješenje, a poslije opet zaboravila  Angry

2. točno, dobiš još jedan plusić, ukoliko si mislila na potez e7-e5 koji je jedini bio moguć za crnoga Wink

Pa ako sam napisala da mogu uzeti pješaka en passant, onda sam valjda  mogla samo na potez e7-e5 i misliti  Wink

3. morala je biti zatrpana da bi se moglo dokazivati upravo to da je zadnji potez crnoga bio e7-e5!
4. zadatak je konstruiran specijalno za eventualne kompjuteraše, pitanje nije bilo koliko rješenja nego samo #2, a u potpunosti su ga 2009. riješili: IM Boško Milošeski, GM Valerij Kopil, Mikola Černjavskij, Vladimir Šarčević, MK Nikola Crnojević i prof. Mihailo Smoljanović (najstariji registrirani hrvatski šahist, tada imao 85. godina)...

Bilo bi i neprirodno da sam u tom društvu, prema tome, zadovoljna sam  Smiley
I da...hvala na plusiću, nisi trebao  blum2
Evidentirano

LaraCroft
*

Ei voi voitta.

Chesspect: +843

« Odgovor #21 na: 17-12-2010, 12:18:11 »
+1

@Lara, žao mi je što nećeš imati vremena rješavati - iako sam siguran da ćeš naći vremena za odigrati koji turnirčić na netu... Inače je naše rješavanje krenulo kao rješavačka radionica povodom Međunarodnog dana šahovske kompozicije i u glavnoj kategoriji su obično poučni zadaci - recimo da su 4 lakša, (3 riješiš za pola sata, jednog u toku ostala pola sata), jedan teži riješiš tijekom tog istog dana, i onda ti ostane dva dana pauze za Božić, jedan za novu godinu - imaš deset dana da riješiš onaj teški zadatak.
Da je bilo ljudi oji si žele olakšati muke računalom i programima - uvijek će ih i biti, ali koliko god stručnjaci unapređivali programe, hvala Bogu toliko smo mi ljudi-sastavljači još uvijek sposobni da nađemo nove ideje za koje programi nisu napravljeni. Naročito u dopunskoj grupi "Ubojice rješavača" se nađe takvih zadataka...

Ma meni treba sat vremena samo za jedan problem, a često i fulam u rješenju što ne primjetim, pa sam odlučila ostaviti to i nastaviti s "obićnim šahom" koji mi neusporedivo bolje leži, jer sam odlična taktičarka. Cool
Kažem, više bih voljela da organiziramo neki turnir, jer tu sam na svojem "terenu".
Ali vidim da to masovno ignorirate, što me, iskreno rečeno, nemalo iznenađuje.
Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
Branimirac-PK4
Gost
« Odgovor #22 na: 17-12-2010, 15:32:28 »
+1

Eh Dyda, da si imala cijelitjedan za rješavanje vjerojatno bi se sjetila da se radi o 1...e7-e5 i mogućnosti uzimanja e.p. pa zašto ne bi mogla biti u društvu navedenih Smiley
Evidentirano
 Str: 1 [2]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!