Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
22-10-2017, 09:02:09 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Kako na Chess.com (a i drugdje) zaključuju da netko koristi računalo?  (Posjeta: 378 puta)
Zoran Ostric
Lovac
*

star, ali bedast

Chesspect: +289

Zoran Oštrić
« na: 21-07-2017, 20:07:09 »
+2

Zajeb sa statistikom obrušio se na mene. :-(

Na portalu chess.com, gdje sam rješavao probleme i igrao cuger (partije na 3-0 i 3-2; neke sam partije objavio ovdje, uz naknadnu računalnu analizu s besplatnim programom Houdini 1.5a), ukinuli su mi račun, jer tvrde da sam varao, tj. da sam tijekom partije koristio pomoć šahovskih programa.

Njihov Appeal team je na moju žalbu odgovorio, da su pregledali puno mojih partija i statistiku, te da su oni »among the world’s leading experts in this area« u »evaluating what is statistically and humanly possible for people to do in their chess games« i da imaju iskustva »from reviewing hundreds if not thousands of Fair Play Reports«.

Pa su dakle zaključili, da sam ja igrao poteze koji su statistički i humano nemogući.

E pa, statistika je zajebana.

Statistički, u stotinama ili tisuća slučajeva, eksperti neminovno povremeno griješe.

Nisu uzeli u obzir da sam na njihovom sajtu bio član već, ne sjećam se točno, 7-8 ili 10 godina i da je sve vrijeme moj rating u igri oko 1900 bodova, uz normalne oscilacije oko + ili - 100 bodova. I da je moj FIDE rating, dobiven u živoj igri gdje se nije moglo varati, 2070 bodova (sustav bodovanja nije sasvim isti, ali je dovoljno blizu).

Osobito sam dobar bio u rješavanju šahovskih taktičkih zadataka - 2600 bodova. Imam određenu imaginativnost da vidim teme i motive, a s druge imam druge slabosti, koje dolaze do izražaja u igri (slabo pamćenje, slaba koncentracija, nedistiplinirana misao).

Zato, možda, ponekad pogodim "kompjuterske" poteze, a drugi put odigram nešto pacerski. Da sam koristio programe, ne bih, prije svega, često u partijama radio grube previde.

Eto. Krivo mi je, ali opet, može se to shvatiti i kao vrsta komplimenta!
« Zadnja izmjena: 24-07-2017, 09:45:24 od administrator » Evidentirano

Napad je najbolja obrana! U šahu, mislim! Ja sam inače pacifist, ali moram se negdje ispucati. Smiley
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17694

« Odgovor #1 na: 21-07-2017, 20:37:14 »
+1

Programi (i timovi koji ih koriste) za detekciju šahovskog cheatinga ilitiga varanja, očigledno je, još su daleko od savršenstva. Upitno je postoji li uopće teoretski "savršen detektor" za spomenuto. Sklon sam, štoviše, ustvrditi, da odgovor na to pitanje snažno naginje na "NE" opciju, s obzirom da doista postoje - čemu je tvoj slučaj živ svjedok - igrači koji svojim stilom igre, povremeno, doista "simuliraju" strojnu igru.

Čini se da je vrijeme da se prebaciš na neki od brojnih drugih sajtova za igranje šaha; pokušaj sreću npr. na "Lichess"-u. Ne tvrdim da je tamošnji evaluation team "jači" od chess.com-ovog i da povremeno nije sklon krivim procjenama (iz već spomenutog razloga), ali - vrijedi probati.

Na kraju krajeva, nije chess.com jedina riba u (šahovskom) moru...  yes za_kompjutorom
« Zadnja izmjena: 24-07-2017, 09:45:32 od administrator » Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Zoran Ostric
Lovac
*

star, ali bedast

Chesspect: +289

Zoran Oštrić
« Odgovor #2 na: 24-07-2017, 16:39:32 »
+2

Gulliver, hvala na preporuci! Počeo sam igrati na https://lichess.org/ i odigrao dovoljno partija tempa 3+2  da imam stalni rejting, koji je oko 2000. Njihov applet za igranje šaha on-line je bolji nego na chess.com, gdje mi je veza često bila loša, a događali su se i prekidi, pa bih izgubio partiju na vrijeme.

Najviše mi je krivo na chess.com za onih više od 2600 bodova u rješavanju taktičkih zadataka. Tu sam bio negdje oko 500. mjesta među 300.000 rješavača.

Nadao sam se da će, umjesto statističkih algoritama, koristiti jednostavnu "zdravu pamet". Ako mi je FIDE rating 2070 (doduše s oznakom "i", neaktivan, jer sam zadnji put igrao službeni turnir još 1995. - ali nisam toliko star da postanem senilan!), a rtg na sajtu u cugeru se vrti oko 1900, onda valjda ne koristim program. Da ga koristim, valjda bih si nabio rating bar za 100 bodova, na 2200 recimo.

Evidentirano

Napad je najbolja obrana! U šahu, mislim! Ja sam inače pacifist, ali moram se negdje ispucati. Smiley
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17694

« Odgovor #3 na: 24-07-2017, 18:14:31 »
+1

Gulliver, hvala na preporuci!

Nema na čemu, drago mi je da je moj prijedlog pomogao.  hi Na lichess-u igram več neke dvije-tri godine iz više razloga, od kojih je jedan od važnijih njihovo konstantno dodavanje/poboljšavanje/usavršavanje svih raspoloživih igračjih opcija (estetski detalji, pretraga, izvanredna analiza, brojne igračke alternative a la "antichess"/crazyhouse/horde, fantastične statističke nijanse itd itd), koji je trenutno na zaista zavidnoj razini.
Ne bih htio ovdje raditi "nelojalnu konkurenciju" Lichess vs. ostali šah.sajtov - smatram da rapidan porast broja lichess korisnika govori u tom smislu sam za sebe.  congratulate good2

Budeš li kojiput raspoložen za partijicu na lichess-u - obično igram "bullet" partije, ali možemo se dogovorit i za kakvu "alternativu" - možeš me naći pod nikovima: HardWoodPusher i Earth_Is_Flat.  za_kompjutorom dance2
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Danijel Domazet
Dama
*

Chesspect: +2941

« Odgovor #4 na: 25-07-2017, 13:21:53 »
+1

Zoran, mislim da vam je Chess.com ustvari dao kompliment...  good2 Ne uklapate se u prosjek, pa što! Osim toga, ako vam je rješavački rejting tako visok, onda zaista imate neku "posebnu žicu"! Nadam se da će Chess.com porazmisliti...
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!