Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
21-09-2018, 17:37:39 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: "Ženska Tema" Nadežde Leontjeve : Mat u 10  (Posjeta: 901 puta)
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17744

« na: 10-09-2017, 12:13:50 »
+2

Na stranici Tima Krabbe-a naišao sam na ovaj zanimljivi problem i (još zanimljiviji) popratni tekst/komentar autora (Krabbe-a) vezan uz njega:

Nadežda Leontjeva
"Freie Presse", 1977.

[FEN "8/2p5/2p1N3/1np5/Qbk1P3/1p6/bPp2P2/2N3K1 w - - 0 1"]

Mat u 10

Krabbe piše:

Kada sam se prvi puta susreo s ovim problemom i vidio njegovo rješenje, nisam mogao odoljeti da se ne nasmijem. Podsjetio me je na majku koja sjedi na klupi u parku dok motri na svoje dvoje živahne dječice koja, "na smjenu", pokušava otrčati iz parka, te ih ona mora čitavo vrijeme hvatati i vraćati na mjesto.

"Ženska tema, ako je ikad takva postojala (u šahovskoj problemistici)" - pomislio sam, i tek sam u tom trenutku zapazio da je autor ovog problema, objavljenog 1977. u "Freie Presse" žena, Nadežda Leontjeva. Nadežda je spadala u vrhunsku klasu sovjetskih problemista u 1960-im i 1970-im, ali sve što sam mogao pronaći su neki (svi vrlo duhoviti) njeni problemi i studije i njena (iz "Sovjetske Šahovske Enciklopedije" iz 1990.) godina rođenja, 1928.
Bila je "Majstorski kandidat sporta" te objavila Knjigu šahovskih problema, no želio sam saznati više o njoj.

P.S. (autorov dodatak): Harold van der Heijden poslao mi je izvadak o Leontjevoj iz knjige Zoilo Caputto-a "El arte del estudio de ajedrez; glava 4", o sovjetskim šahovskim kompozitorima. Budući da je ta knjiga iz 2000, a Van Heijden tvrdi da su Caputtovi podaci točni, Leontjeva je tada bila živa i sasvim je moguće da je još na životu (opaska Gulliver: Krabbeov tekst datira iz 2003; najsvježije informacije o Leontjevoj koje sam uspio naći na Internetu potječu sa stranice "Chess Composers"  http://chesscomposers.blogspot.hr/2012/07/july-30th.html , iz 2012, i navode: Надія Олександрівна Леонтьєва (30-07-1928) Ukrainian composer (Nadia Aleksandrivna Leontyeva), dakle bila je na životu još 2012. a je li još uvijek i danas, ne znam).

Leontjeva (nesumnjivo najbolja ženska problemistica - poznata mi je mrs.Baird) je živjela u Rovnu, Ukrajina. Od 1964. do ranih 1990-ih komponirala je nekoliko studija i oko 250 problema (uglavnom tropoteza), od kojih je 8 osvojilo 1.mjesto. Nekoliko njenih problema našlo je svoje mjesto u "Valhalli" problemskog šaha - FIDE-inim albumima problemskog šaha. Navodi se kao autor tzv. "Rovno teme", ali ne znam što ona predstavlja.

Još jedan detalj s njom u vezi naveo me je da još jednom promislim o slici "žene u parku, koja trči za svojom neposlušnom djecom": od 1956. nadalje, kada je imala 28 godina, Leontjeva je živjela na socijalnoj pomoći za hendikepirane. Možda i nije mogla trčati? Ali s druge strane - njeni problemi otkrivaju tako zdrav smisao za humor da se Nadežda, siguran sam, ne bi našla povrijeđena mojom usporedbom. Zapravo teško odolijevam pomisli da je u svojim šahovskim idejama tražila kompenzaciju za svoj život proveden u fizičkim ograničenjima - tolika je agilnost u njima.

Sve u svemu, ovaj duhoviti Nadeždin problem - koji je Krabbea inspirirao na njegovu potragu za njenom autoricom - nesumnjivo zaslužuje da se problemisti - "tragači" za lijepim, originalnim problemskim uradcima koji odolijevaju "zubu vremena", pozabave njime.
Nek vas pritom ne "preplaši" "mat u 10" u naslovu, jer problem doista nije pretežak; a pritom će vam Krabbeova ideja o "ženi koja trči po parku za svojom nemirnom djecom" zacijelo dosta pripomoći!  yes Smiley good

(na fotki: Nadežda Leontjeva)

* Leontjeva.png (245.59 kB, 340x494 - (učitavanja: 93 ).)
« Zadnja izmjena: 20-09-2017, 10:29:09 od Gulliver » Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17744

« Odgovor #1 na: 19-09-2017, 18:14:13 »
+1

Neće nitko probat?  Cry
MK je u pravu - čini se da je naša problemska "sekcija" sasvim ostala bez daha...
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!