Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
22-11-2017, 10:13:05 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Da li je raspored dame i kralja u svim zemljama isti?  (Posjeta: 146 puta)
ismgak01
Lovac
*

Chesspect: +261

« na: 27-10-2017, 18:55:09 »
+2

Poz
Zanima me da li u svim zemljama vazi pravilo da nasprambjelog kralja stoji crni kralj na e liniji. Neki dan sam po prvi put zelio igrati sa jednim drugom i on je na e liniju naspram mog bijelog kralja stavio svoju crnu damu i tvrdio da je tako ispravno. Ispravio sam ga a on mi je na pakiranju pokazao da zaista na slici stoje tako. Cak mi je rekao da se jasno sjeca da je njegova rodica nekada klubska Bih sahistkinja sa preko 2000 ELO njemu poredala tako figure. O cemu je rijec?
Evidentirano
radovan304
Lovac
*

Chesspect: +510

« Odgovor #1 na: 28-10-2017, 09:28:35 »
+2

Prvi put čuo ?    Shocked Shocked Shocked
Evidentirano
ismgak01
Lovac
*

« Odgovor #2 na: 28-10-2017, 15:05:33 »
+1

Prvi put čuo ?    Shocked Shocked Shocked
I moja reakcija je bila ista ali zaista je bilo tako.
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17729

« Odgovor #3 na: 30-10-2017, 19:18:23 »
+1

Prvi put čuo ?    Shocked Shocked Shocked
I moja reakcija je bila ista ali zaista je bilo tako.

Moja je pak automatska reakcija na ovo bila a la: Koliko vjerodostojna može biti informacija da osoba x, tj. njegova rodica BiH šahistica krivo slaže figure na službenim turnirima? Meni se npr. odmah nametnulo pitanje: Pa na kakvim je ta turnirima do sada igrala (i stekla lijep rating od 2000 ELO)? Nekako mi sve to skupa baš "ne zvoni"- ona je kao godinama veselo slagala figure "po svome" na svim turnirima na kojima se do sada zatekla i igrala (i osvajala ELO-bodove), a to će reći, ugrubo procijenjeno, bar nekih cca stotinjak partija (ili uz malo liberalniju procjenu, najmanje kakvih 50-60 partija u slučaju da je zaista "meteorski" napredovala do 2000 ELO), a da se cijelo to vrijeme nitko, uključujući suce i na desetke njenih protivnika, nije počešao po glavi i zapitao se "What the f***?" ??  Undecided Shocked
Sorry, al nekako mi to sve skupa "ne drži vodu"... "Stisni" ti malo tog svog frenda nek ti malo bolje objasni kako je ta njegova rodica godinama "redala figure" na svojim turnirima krivo, a da baš nitko od prisutnih na njenim turnirima nije nikad skužio da tu nešto "ne štima"?

Temi krivo postavljenih figura i/ili ploče i ostalih šahovskih "felera" u filmovima Bill Wall je na svojoj šahovskoj stranici pak posvetio čitav tekst prebogat primjerima ("Chess Errors in Film and TV") koji datiraju još od davne filmske 1921 (!) pa na dalje, na svojoj šahovskoj stranici. (možda upravo tome uskoro posvetim i zasebnu temu!)

Evo samo jednog od brojnih filmskih primjera, i to u čuvenoj sceni još čuvenijeg Bergmanovog filma "Sedmi pečat" iz 1957, u kojoj A. Block (Max von Sydow) izaziva Smrt (B.Ekerot) na partiju šaha (za svoj život!)

https://www.youtube.com/watch?v=u0QCUKS-bLc

Zaustavi sad priloženi filmski isječak na 1:16 i reci što vidiš? Block bi kao bijeli trebao imati bijelo polje na h1, zar ne? Mi, međutim, svjedočimo da je njegovo h1 polje crno... a to je samo jedan od oveće hrpe filmskih "felera" koji se tiču šahovskih scena od nastanka modernog filma do danas...(stavimo za sada na stranu povijesnu upitnost pravila po kojima je igrano u "sedmom pečatu", npr. kretanje figura u 14.stoljeću u kome se odvija radnja filma, prije šahovske reforme, u kojem se odigrava radnja filma bilo je u to vrijeme puno ograničenije no danas)

Ako i u najčuvenijim filmovima nalazimo takve banalne greške i aljkavosti, što možemo očekivati od manje poznatih uradaka?  Huh? Povijest filmografije krcata je sličnim primjerima - u tolikoj mjeri da se čovjek ozbiljno zapita je li ta aljkavost i ignorancija prema šahovskoj igri i njenim pravilima namjerna?  Huh?

P.S. Vidim da video-linkovi i dalje (kao ni mjesecima unazad) ne funkcioniraju ispravno tj. ne prikazuju direktno video-isječke, pa još jednom dodatno apeliram na admina da izvidi i riješi dotični problem. Unaprijed hvala.
« Zadnja izmjena: 30-10-2017, 21:19:34 od Gulliver » Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
ismgak01
Lovac
*

« Odgovor #4 na: 31-10-2017, 21:41:34 »
+1

eh sad sta da ti kazem. Mozda se jednostavno moj drug zbunio sa pokazivanjem njegove rodice ali na pakiranju saha je nepravilno poredano. Vala cu ga stisnut na igucem susretu pa cu vidjeti njegovu reakciju. Nez sta cu. Ivedem ja mat na f7 a on pomakne damu na a5. Smiley
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!