Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
20-10-2018, 06:21:06 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Tituliranje u ženskom šahu  (Posjeta: 712 puta)
Gothic Romance
Skakač
*

Back to Black

Chesspect: +16

« na: 29-05-2018, 16:50:14 »
+1

Žene dobivaju titule s 200-tinjak rating bodova manje nego muškarci, što je skroz ne fair i poprilično bezveze. No kritiku na stranu, zanima me je li moguće da igračica na to ne pristane, već da od FIDE-a zatraži ravnopravno tituliranje? Ako da, kome se obratiti?
Evidentirano

Lucia di Lammermoor
Danijel Domazet
Dama
*

Chesspect: +3029

« Odgovor #1 na: 30-05-2018, 13:03:51 »
+3

Bok,
Nedavno sam upao u slučajnu (facebook) diskusiju oko ravnopravnosti žena i muškaraca u šahu.

Ispostavilo se da su ljudi dosta neupućeni, u smislu da misle da su muškarci i žene striktno odvojeni kao i u drugim sportovima, no naprotiv, kad se pogledaju fakti - stanje u šahu izgleda dosta bolje. 

Naime, žene i muškarci zajedno mogu biti članovi klubova, recimo moj klub je igrao protiv kluba naše Vlaste Maček u Ligi.
Također, žene mogu nastupati za nacionalne vrste, recimo Polgar je igrala za Mađarsku reprezentaciju na Olimpijadi, trenutno ih trenira. Žene također imaju i vlastitu Olimpijadu, pa je ovo neka vrsta pozitivne diskriminacije.
Nadalje, prvak svijeta u šahu također može biti žena, nažalost niti jedna se nije plasirala na nedavni turnir Kandidata. I ovdje žene imaju vlastito takmičenje, pa je i ovo pozitivna diskriminacija. 
Open turniri pod obaveznoi imaju dosta žena...

Glede titula, ovdje imamo i isključivo ženske titule, ali također i zajedničke: recimo ženske velemajstorice (WGM), no žene također mogu biti i samo Velemajstorice (GM). Dakle, GM nije samo muška titula kako se čini.
Itd, itd...

Sve u svemu, meni se čini da stanje i nije loše! 
Iako je tema škakljiva...    Smiley

Dobrodošla (?) na forum.
 hi
Evidentirano
Gothic Romance
Skakač
*

Back to Black

« Odgovor #2 na: 30-05-2018, 19:43:47 »
+1

Tako je, dobrodošla! Hvala!  hi
Ako je šah sport u kojem je ravnopravnost spolova više naglašena nego drugdje (što je sasvim ok ofkorz jer smo intelektualno jednaki), onda čemu ta razlika u tituliranju... Netko mi je jednom rekao da je to način poticanja ženskog šaha. Opet apsurd. Pa tko ga neće igrat - ne mora, ne bi šah propao bez žena!  bye2
Drago mi je da žena može izabrati hoće li biti WGM ili GM, a GM na 2500 kao svaki "normalni" GM, samo ne znam može li to netko tko je trenutno prvokategornica, a zasigurno ne spada u tu grupu, jer joj igra jasno govori da je trećekategornica? Može li se to također izmijeniti?
Evidentirano

Lucia di Lammermoor
Hustler
Lovac
*

Chesspect: +393

« Odgovor #3 na: 03-06-2018, 14:08:06 »
+2

Žene dobivaju titule s 200-tinjak rating bodova manje nego muškarci, što je skroz ne fair i poprilično bezveze. No kritiku na stranu, zanima me je li moguće da igračica na to ne pristane, već da od FIDE-a zatraži ravnopravno tituliranje? Ako da, kome se obratiti?

Ghotic Romance, malo mijesa pojmove jer : muske i zenske titule nisu izjednacene, tj. zene ne dobivaju titule sa 200 bodova manje, one dobivaju titule koje vrijede u zenskoj kategoriji, i to treba imati na umu. Muski medjunarodni majstor je IM, zenski WIM.

Da bi se stvari bolje razumjele, treba prvo definirati sto je to titula? To sigurno nije odraz trenutne i stvarne snage igraca, niti nekakva ultimativna titula, vec se na to mora gledati kao na priznaje za neko postignuce, na nacin da je igrac/ica u pojedinom dijelu svoje 'karijere' ostvario/la rezultate odnosno uvjete za stjecanje zvanja U SVOJOJ KATEGORIJI (o ovom slucaju govorimo o podjeli na M/Z).

Npr, to je isto kao i u boksu, naravno bilo bi smijesno usporedivati svjetskog prvaka u superteskoj (iznad 90 kg) i lakoj kategoriji (do 60 kg), medjutim oba igraca su u svojoj vlastitoj kategoriji najbolji na svijetu i s pravom su svjetski prvaci.
e sad, mozemo sve to unificirati  u jednu, i imati jednog jedinog prvaka svijeta u boksu, isto mozemo uciniti u drugim sportovima i granama, mozemo ukinuti i natjecanja omladinskog/juniorskog/kadetskog PH u npr. nogometu, da nebi nedaj boze pokraj prvaka hrvatske u nogometu dobili jos dva-tri prvaka (kako je sad to moguce?), medjutim upravo kategorizacija (muski, zene, omladinci, iznad i ispod 77 kg, iznad 168 cm itd itd..) dovodi do popularizacije i raznolikosti i do toga da svatko u odredjenoj sportskoj disciplini ima nekakav motiv i priliku dobiti svojih '5 minuta slave', kakve takve.  

Ako cemo ici prema unifikaciji, ajmo prvo ukinuti specijalne nagrade, kako neko moze biti najbolji 'do ELO 2100', 'najbolji iznad 50 god'... kad se zna da je jedan jedini najbolji na turniru (sam pobjednik) i kakvih sad to 10 'najboljih' odjednom, kad je g. X jedini sa 7.5/9 Huh? . Nema smisla jel da? Ali ako postoji zasebna nagrada (iznad 50 god), zasto nebi postojala zasebna titula (zenski majstor)
Kategorizacija = popularizacija.

Dakle, nema nista lose ili 'umanjujuce' u tome sto je neka zena WIM, ona JEST medjunarodni majstor u punom smislu, znaci u svojoj kategoriji, jer je zadovoljila kriterije. Sad, druga je stvar sto je sah rijetka disciplina u kojoj imamo mijesanje M i Z u istom natjecanju pa se onda pokusava spontano unificirati rankove, sto nikako nebi smjelo biti.

Ali da bi nekako zadovoljili 'pravdu' u sahu imamo odraz stvarne, trenutne snage (kao referentna vrijednost u odnosu na ostale igrace/ice) a to je  rejting, pod uvjetom da se radi o koliko toliko aktivnom igracu.

eto, drzim raspravu otvorenom, i cekam druga misljenja...
Evidentirano
radovan304
Lovac
*

Chesspect: +513

« Odgovor #4 na: 03-06-2018, 23:13:31 »
+1

Hustler, zanimljivo rezonuješ!

U današnje vrijeme tehnologije (pa i svega ostalog),
 šah bi trebao biti jedinstven (ravnopravan) za sve natjecatelje bez obzira na:
spol, dob, naciju, vjeru, visinu, težinu...? Naravno, invalidnim osobama obezbjediti svu prilagodbu.
Sve što sam naveo, odnosi se na konačno tituliranje. Sve ostalo je samo "šminka"!
Evidentirano
Gothic Romance
Skakač
*

Back to Black

« Odgovor #5 na: 06-06-2018, 19:43:21 »
+1

Hustler - a cemu uopce pravit razlike izmedju m i z u sahu? Pa u kognitivnim sposobnostima smo jednaki, nismo li?
Sah se zato ne moze usporedjivati ni sa jednim drugim sportom, gdje razlika m/z zbilja postoji, ne moram valjda govoriti kakva.
Evidentirano

Lucia di Lammermoor
Gothic Romance
Skakač
*

Back to Black

« Odgovor #6 na: 06-06-2018, 19:45:40 »
+1

Tipkam ovo na mob jer mi je komp pokvaren, pa mi uopce nije zabiljezilo ostatak posta, u kojem sam dodala da su nagrade po ratinzima posve druga prica, jer tu, za razliku od m/z u sahu, itekako postoje razlike.
Evidentirano

Lucia di Lammermoor
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!